Φροντίδα Ο Τάσος με μισεί αφάνταστα (Αφρικανικός Γκρίζος)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ανατολια μουμπραβο που τον αγαπατε και τον προσεχετε τοσο πολυ.
Ευχαριστώ πολύ για τα θερμά λόγια και την συμπαράσταση!) Μόλις κάνουμε το DNA θα μάθουμε την αλήθεια επιτέλους!)
Σήμερα το βγάλαμε το πουλί και καθόταν επί ώρα στην κούνια σε απόσταση 2-3 μέτρα από εμένα και δεν μου όρμιξε, αν και φούσκωνε τα φτερά και γούρλωνε τα μάτια και έκανε τον προειδοποιητικό ήχο της επίθεσης. Εγώ έκανα πως το αγνοώ και με θάρρος τρυγύριζα γύρω από την κούνια, κάνοντας τις δουλειές μου. Είπα μέσα μου, οκ, αν επιτεθεί, θα ακούσω φτερούγισμα και θα σκύψω να προσγειωθεί στην πλάτη μου και τότε θα τσιρίξω: "Νικοο" και θα σωθώ!)
 
Νομίζω, ότι χρειάζεται χρόνο, πολύ χρόνο. Και αν όχι να με αγαπήσει, τουλάχιστον να σταματήσει να δαγκώνει. Από υπομονή έχουμε μπόλικη και τον αγαπήσαμε από την πρώτη φορά που τον είδαμε. Μετά από 2 χρόνια επιτέλους τον αποκτήσαμε και τώρα, σαν καλοί γονείς, πρέπει να ξαναμάθουμε το θετό μας καινούριο παιδί να ζει μια το κατά δύναμη φυσιολογική για παπαγάλο σε αιχμαλωσία ζωή. Το πολύ-πολύ να με σακατέψει άλλες... φορές, αρκεί να μου αφήσει μάτια και χέρια, διότι με αυτά δουλεύω!) Ο χρόνος θα δείξει τι εστί Τάσος (ή Τασούλα 😉
 
Τολμώ να ρωτήσω: Τί θα γινόταν αν την ώρα που σε δάγκωνε το... Ντόπερμαν, του κοπάναγες κι εσύ έναν φούσκο; Όχι πολύ δυνατά, αλλά τόσο όσο να πονέσει... Κι αν έπειτα όταν στην επόμενη επίθεση επαναλάμβανες; Μήπως αν σε φοβηθεί, πάψει;
Γνωρίζω ότι μια τέτοια τακτική δεν είναι αποδεκτή και σαφέστατα δεν έχει καμία σχέση με όσα γράφεις και όσα φαίνονται από τα μηνύματά σου. Αλλά:
Τον παπαγάλο τον θέλετε πολύ αφενός για να τον δώσετε κάπου όπου μπορεί να μην φροντίζεται σωστά, και αφετέρου μπορεί να σου προκαλέσει σοβαρή βλάβη, εκτός του ότι η ζωή μέσα σε ένα τέτοιο σπίτι μου φαίνεται αφόρητα τρομοκρατική.
Αν κρεμάσεις κάποια σφυρίχτρα στο λαιμό σου, και σφυρίξεις πάρα πολύ δυνατά την ώρα που σε δαγκώνει, μήπως φοβηθεί; Αν τον κοπανήσεις με κάτι που κάνει κρότο, όπως με μια εφημερίδα;
Θέλω να πω ότι κάπως (με έσχατη λύση την πρόκληση φόβου), συμπεριφορικά ίσως, θα πρέπει αυτή η ιστορία να πάψει.
 
Είναι ραδιούργοι και πονηροί οι παπαγάλοι, πανέξυπνοι και μην ξεχνάμε άγρια ζώα. Δεν έχει καμία σύγκριση η εκπαίδευση ενός σκύλου με την σχέση που δομούμε με αυτούς. Δεν μπορεί να τον πειθαναγκάσει και να γίνει ποιμένας του σε τόσο μεγάλη ηλικία, ούτε φυσικά να του κηρύξει τον πόλεμο.
Εφόσον το πουλί είναι ελεύθερο, ο άνθρωπος θα χάσει σίγουρα, γιατί έχει και όρια που εκείνο δεν έχει.
Για να μην μας δημιουργείται σκηνικό φρίκης, ούτε αστείρωτη γάτα σε οίστρο μπορείς να χειριστείς με ευχαίρεια.
Η συγκατοίκηση θα οριστεί από μέτρα ασφαλείας και θα είναι πιο ήρεμη για την Ανατολή, σε εποχές εκτός οίστρου.
Ίσως σιγά-σιγά δημιουργηθεί μια ισορροπία σχέσεων μεταξύ τους.
Δεν ξέρω αν κάποιος top γιατρός θα μπορούσε να συστήσει κατευναστικά του οίστρου κατά τις επίμαχες εποχές, δηλαδή ορμόνες.
 
Καλημέρα και από εμένα, παρακολουθώ τα θέματά σου για τον ζακό με μεγάλο ενδιαφέρον...
Έχω να πω χαρά στο κουράγιο και το θάρρος σου...
Αυτή η αντιμετώπιση που δεν έδινες σημασία φαίνεται πολύ σωστή ως προς τον παπαγάλο, καλά για το γενναία δεν το συζητώ...
Τώρα που θα απουσιάζει ο σύντροφος εύχομαι πραγματικά να τα καταφέρεις γιατί πραγματικά το αγαπάς πολύ το πουλί..
Κεράσματα, παιχνίδια κλπ δεν του δίνεις να βλέπει ότι τα παίρνει από εσένα;
 
Και εκεόνος βλέπει και τα άλλα να ανεβαίνουν πάνω μας και είναι μια χαρά, αλλά...
Μήπως αυτό πρέπει να το αποφεύγεις; Όταν σε βλέπει, να ασχολείσαι μαζί του αποκλειστικά σε σχέση με τα άλλα πουλιά... Υποθέσεις κάνω βέβαια...
Mαρία εγώ στη Φοίβη αναφέρθηκα. Εκείνη ήταν ο πρώτος μου παπαγάλος και ήθελε να φάει τη γυναίκα μου απο τη ζήλεια της. Και τάιρι που της πήραμε σαφώς δεν άλλαξε, απλά δεν τα βγάζαμε ποτέ απο το κλουβί, ή τις ελάχιστες φορές που έβγαζα τη Φοίβη έξω ήμουν μόνος στο σπίτι. Εμένα με άφηνε ακόμη και να βάζω το χέρι μου στη φωλιά, να πιάνω τα μωρά της, αλλά τους υπόλοιπους ούτε να τους δει και κυρίως τις γυναίκες.

Ο άλλος είναι τρελός απο κούνια δεν έχω αμφιβολία γι'αυτό.
Νομίζω η επένδυση ενός μεγάλου κλουβιού για τον Τάσο ίσως βοηθούσε...
 
...Συχνά προσπαθεί να ταΐσει το σύντροφό μου ή να τριφτεί πάνω του, σαν να ζευγαρώνει...
Αν τον χαϊδεύει θα πρέπει να σταματήσει...
Οι ερωτογενείς ζώνες στους παπαγάλους
... Και θα είναι πιο ήρεμη για την Ανατολή, σε εποχές εκτός οίστρου.
Ίσως σιγά-σιγά δημιουργηθεί μια ισορροπία σχέσεων μεταξύ τους.
*Δεν ξέρω αν κάποιος top γιατρός θα μπορούσε να συστήσει κατευναστικά του οίστρου κατά τις επίμαχες εποχές, δηλαδή ορμόνες.
Θα πρέπει να ξεκινήσει από την διατροφή του πρώτα Μαρία μου, κάτι που είναι το βασικότερο όλων...
...Λατρεύει επίσης το βραστό αυγό....
Περιορισμένο το αυγουλάκι και γενικά ξηροί καρποί, λιχουδιές κτλ. Γενικά λιτή διατροφή.
Η διατροφή δεν έχει να κάνει μόνο με το πάχος αλλά παίζει ρόλο στην ενίσχυση της διάθεσης για ζευγάρωμα και στη συγκεκριμένη περίπτωση...
(πχ διατροφική προετοιμασία κάνουμε όταν ενδιαφερόμαστε γι΄αναπαραγωγή)
 
Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια και τις συμβουλές σας! Ο παλιός ιδιοκτήτης είχε μία πλαστική βέργα που φοβόταν ο Τάσος και μόλις την έβλεπε, σταματούσε να τον δαγκώνει. Εγώ ανακάλυψα ότι φοβάται κάπως ένα ξύλο που είχαν για παιχνίδια, στην άκρη του οποίου έδεσα ένα πλαστικό σφυγκτήρα. Αν το έχω δίπλα μου και του το κουνάω, ο Τάσος τρέπεται σε φυγή.) Το θέμα είναι ότι δεν έχω πάντα το ξύλο δίπλα, όμως... Επίσης, δεν θα ήθελα να ασκήσω βία, θα το θυμάται και θα είναι χειρότερα νομίζω. Προτιμώ να του δώσω χρόνο να μεσυνηθίσει. Δεν τον χαιδεύει ο σύντροφός μου, μόλις τον βλέπει ο Τάσος, αρχίζει να προσπαθεί να τον ταίσει.Ισως τον εξέλαβε σαν αφεντικό αμέσως, γατί επί 2 μήνες περίπου ήταν μόνο οι 2 τους; Η διατροφή σε όλα τα πουλιά μας είναι ίδια: φρέσκο νερό, καλή τροφή, φρούτα, λαχανικά, περιστασιακά αυγό, κλπ. Και ο Τάσος τώρα γενικά ανακαλύπτει το Σύμπαν, όχι μόνο τις διάφορες γεύσεις. Αλλά κάθε σχόλιο και συμβουλή σας είναι πολύτιμη και σας ευχαριστώ όλους!)
 
Είμαι αρνητική στην βέργα και γενικά σε οτιδήποτε προκαλεί φόβο. Θα σκεφτεί και θα το αντιμετωπίσει σιγά-σιγά και απρόβλεπτα. Άσε που δεν θα δημιουργηθεί εμπιστοσύνη μεταξύ σας.
 
θα είναι χειρότερα νομίζω
και για το ξύλο και για τη βία το ίδιο πιστεύω... Νομίζω θετική εκπαίδευση θέλει, προσπάθησε να τον ταΐζεις εσύ ενώ είναι στο κλουβί...
 
Είμαι αρνητική στην βέργα και γενικά σε οτιδήποτε προκαλεί φόβο. Θα σκεφτεί και θα το αντιμετωπίσει σιγά-σιγά και απρόβλεπτα. Άσε που δεν θα δημιουργηθεί εμπιστοσύνη μεταξύ σας.
Την βέργα την κουνάω όταν πάει να με πλησιάσει επιθετικά, όχι κάτι παραπάνω. Υψώνω παράλληλα και τη φωνή μου και εκείνος οπισθοχωρεί)
 
και για το ξύλο και για τη βία το ίδιο πιστεύω... Νομίζω θετική εκπαίδευση θέλει, προσπάθησε να τον ταΐζεις εσύ ενώ είναι στο κλουβί...
Και εντός και εκτός κλουβιού το κάνω, όλες τις λιχουδιές από εμένα τις παίρνει, αλλά προς ώρας αποτέλεσμα σχεδόν μηδέν(
 
ΠΩ πω δεν το γουσταρω καθολου το λεξιλογιο αυτο, στα πουλια αλλα και στα παιδια!
Ναι, είναι κάπως άβολο, όταν τον βάζει στο κλουβί ο Νίκος, γυρίζει να φύγει και ο Τάσος του φωνάζει "Μαλ... Κα!". Στην αρχή γελούσαμε, αλλά τώρα προσπαθούμε να μην τον ενθαρρύνουμε να λέει τέτοια πράγματα. Επίσης, το κορυφαίο, μεταξύ άλλων, ήταν όταν είπε με πάθος "Θεεεεεεε μουυυ!". Ολα τα λεφτά!)
 
Αν του πάρετε ταίρι, μηπως κουλαρει λίγο το πουλι και προστατεύει το σύνυτροφό του; Δυνητικά το αναφέρω. Αντιλαμβάνομαι οτι ειναι μεγάλο τόσο το κόστος οσο και η επακόλουθη φροντίδα, άσε που αν ερωτευτεί κι αυτο τον Νίκο, θα γίνει της τρελής εκεί μέσα. 😱
 
Αν του πάρετε ταίρι, μηπως κουλαρει λίγο το πουλι και προστατεύει το σύνυτροφό του; Δυνητικά το αναφέρω. Αντιλαμβάνομαι οτι ειναι μεγάλο τόσο το κόστος οσο και η επακόλουθη φροντίδα, άσε που αν ερωτευτεί κι αυτο τον Νίκο, θα γίνει της τρελής εκεί μέσα. 😱
Ναι, το σκεφτόμαστε και αύτο, βέβαια!
 
Back
Top