Γενικά Ο Τουίτι δεν με θεωρεί πλέον ξένο

Oχι ισα ισα σκυβει πολυ ελαχιστα.. εδω σκυβει ολοκληρος και δαγκωνει τα σπιτακια τα ξυλινα! Που ειναι 2 μετρα κατω του... και ολοι την ωρα τρωει η παιζει... η επομενη κινηση ειναι να του βαλω ενα ταψακι τωρα γιατι βαρεθηκα να μαζευω αυτα που κανει στο πατωμα... 😛
 
Ωραια η κατασκευη σου Σωτηρη!
Oχι ισα ισα σκυβει πολυ ελαχιστα.. εδω σκυβει ολοκληρος και δαγκωνει τα σπιτακια τα ξυλινα!
Η θεση τους ειναι τετοια, ωστε επιτρεπει στις κουτσουλιες του πουλιου ευκολα να λερωνουν την τροφη και το νερο του.
 
ουπς... εχεις δικιο :) ναι αλλα αμα ανεβουν λιγο πιο πανω θα ειναι παλι το ιδιο γιατι σε ενα απο τα δυο θα εχει τον ποπουδακο του πισω... υπαρχει περιπτωση να βαλω το καθε ενα στην καθε ακρη του ξυλου. Αν και θα βαλω σκαλιτσα ξυλινη για το δευτερο μικρο σταντ και ακριβως λιγο πιο κατω ενα νικελενιο ταψακι για τις κουτσουλιες
 
Τωρα ειναι κομπλε το σταντ. Θα περναει ολοκληρη τη μερα εκει. Να του βαλεις και αλλα παιχνιδακια να ασχολειται. Μπραβο σου!
 
ρε παιδια μια σοβαρη ερωτηση, κανει να τον αφηνω στο σταντ αρκετες ωρες; (παιζει αρκετα, τρωει και πινει νερακι) απλα μετα απο 2,3 ωρες εχει ταση φυγης...
 
Το σταντ παιζει τον ρολο της 'βολτας', της αλλαγης περιβαλλοντος, το πουλακι εχει αναγκη απο την προστασια που αισθανεται πως του προσφερει το κλουβι του.
 
ρε παιδια μια σοβαρη ερωτηση, κανει να τον αφηνω στο σταντ αρκετες ωρες; (παιζει αρκετα, τρωει και πινει νερακι) απλα μετα απο 2,3 ωρες εχει ταση φυγης...

Eπισης το σταντ δεν του δινει μεγαλη δυνατοτητα κινησης. Εχει μονο 2 πατηθρες και φανταζομαι πως ουσιαστικα χρησιμοποιει τη μια οποτε φυσικο ειναι να βαρεθει και να κουραστει να καθεται στο ιδιο σημειο. Εμενα προσωπικα αυτους του ειδους τα σταντ δεν μου αρεσουν. Εγω θα προτιμουσα κατι τετοιο οπως στις φωτογαφιες που παραθετω. Λεγεται java tree. 😉

Και συμφωνω με τη Σισσυ οτι αυτο ειναι για λιγες ωρες ως βολτα εξω απο το κλουβι. Μπορεις να του εχεις ανοιχτη την πορτα ωστε να μπαινει στο κλουβι του οποτε αυτος θελει.
 

Συνημμένα

  • Java-Tree-36x72_86h.webp
    Java-Tree-36x72_86h.webp
    13,9 KB · Προβολές: 58
  • 0-JAVA-II---M.gif
    0-JAVA-II---M.gif
    32,9 KB · Προβολές: 59
  • JavaII_lge.webp
    JavaII_lge.webp
    17,8 KB · Προβολές: 52
Ανεστη τα java scipt σαφως πιο πολυ χωρος για πατημα κτλ, απλα εμενα δεν μαρεσει σαν εμφανιση, προτιμω κατι πιο κλασικο και παραδοσιακο...χιχι, κατσε να το φτιαξω σημερα αυριο και θα δεις θα βαλω φωτο, ευχαριστω παιδια για τα καλα σας λογια, ευχαριστω Μαριλενα.
 
Παιδια απο χθες ο Τουιτι ερχεται μονος του και μου δινει φιλακια! Ειμαι κατα ενθουσιαμενος! Με φιλαει κανονικα, και οταν καθεται μαζι μου με κοιταει ΜΕΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ 🙂 ολα αυτα γινανε πολυ αποτομα μεσα σε 4,5 μερες ηρθε τοσο πολυ κοντα μου!
 
Ειναι πολυ ωραιες στιγμες με εναν παπαγαλο τα φιλια και τα χαδια αλλα προσεχε να μην ερχεται καθολου σε επαφη με το σαλιο σου διοτι το ανθρωπινο σαλιο περιεχει καποιους μικροοργανισμους που φυσιολογικα βρισκονται εκει και ειναι επικινδυνοι για τα πουλια διοτι σε αυτα δεν υπαρχουν. :)
 
Φιλε Ανεστη ομολογω πως μου το εχουν πει και αλλοι, και εχω ψαξει να βρω κατι σχετικο με αυτο και δεν βρισκω τιποτα, μπορεις να δωσεις κανενα λινκ η να πεις τιποτα παραπανω για αυτη την επικυνδυνοτητα; Μερικες φορες δεν ειναι μονο τα φιλακια που μου δινει, καμια φορα του δινω και καλαμποκακι με το στομα μου, φυσικα προσπαθω να το βαλω εξω εξω απο τα χειλη μου. (αυτο το εκοψα πλεον, το εκανα μονο και μονο για να δεθω λιγο πιο καλυτερα :) ) Επισης οταν λειπω αρκετη ωρα και ερχομαι κανει σαν τρελο, του ανοιγω την πορτα και ανεβοκατεβαζει το κεφαλι του πανω κατω φωναζοντας σαν στρουφακι! σαν να λεει παρε με! Εχει πολυ πλακα ρε παιδια, ολα τα λεφτα.
 
Φιλε Ανεστη ομολογω πως μου το εχουν πει και αλλοι, και εχω ψαξει να βρω κατι σχετικο με αυτο και δεν βρισκω τιποτα, μπορεις να δωσεις κανενα λινκ η να πεις τιποτα παραπανω για αυτη την επικυνδυνοτητα; ...

Το εχω ξαναναφερει με τις πηγες των αποσπασματων σε παλιοτερο θεμα. Μπορεις να το δεις εδω. https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-και-παιδιά-στο-ίδιο-σπίτι.5075/ 😉
 
Back
Top