Φροντίδα Ο Τουίτι (Pacific parrotlet) είναι υπέρβαρος;

Δίνουμε αγγουράκι, βερίκοκο, βανίλιες, μπανάνα, πιπεριά και καρότο ως τώραπου τα έχουμε έναν μήνα.
Μπορείτε να προσθέσετε κολοκυθάκι, μπρόκολο, αρακά, καλαμπόκι, γλιστρίδα, άνηθο, μαϊντανό...εγώ τους τα έβαζα όλα αυτά από την αρχή που τα πήρα (ο εκτροφέας τους τα είχε μάθει να τα τρώνε). πχ ο Πέπερ έχει επιλέξει ως βασική του τροφή λαχανικά-φρούτα, ελάχιστα σπόρια τρώει 😁
 
Το αν είναι υπέρβαρος ένας ζωντανός οργανισμός δεν έχει να κάνει μόνο με το βάρος του αλλά και με το μέγεθος του γενικότερα. Τελευταία έχουν εμφανιστεί πάρροτλετ αρκετά μεγαλόσωμα, σχεδόν σαν lovebird. Οπότε κάποιες από τις πληροφορίες που υπάρχουν στο διαδίκτυο σχετικά με το βάρος των πάρροτλετ σε συνθήκες αιχμαλωσίας, αναφέρονται σε πουλιά ίσως και προ δεκαετίας και θεωρώ ότι δεν αποτελούν πλέον αξιόπιστη πηγή καθώς έχει αλλάξει πολύ ο σωματότυπος χρόνο με τον χρόνο. Από κει και πέρα θα σε συμβούλευα να κόψεις τον ηλιόσπορο από τη διατροφή τους τελείως και να δίνεις μια φορά την εβδομάδα ελάχιστο σουσάμι. Φρούτα, λαχανικά και βότανα όπως σου προτείνει η Σίσσυ @Sissy .Προσωπικά έχω σταματήσει τον ηλιόσπορο από την διατροφή των πάρροτλετ μου, είτε σαν μέρος της βασικής τροφής είτε σαν λιχουδιά, εδώ και 3-4 χρόνια. Σαν λιχουδιά μπορείς να δίνεις τσαμπί millet και αυτό με μέτρο. Ανέστη @Φοίβος οι νεοσσοί που ταΐζονται με κρέμα όντως παίρνουν βάρος αρκετά γρήγορα και συνήθως είναι βαρύτεροι από αντίστοιχους της ίδιας ηλικίας που τρέφονται από τους γονείς. Πολύ βαρύτεροι από τους γονείς δεν θυμάμαι να γίνονταν. Επειδή όμως μου έδωσες τροφή για σκέψη, αν θα τύχει να ξαναταΐσω θα κρατήσω σημειώσεις. 👍
 
Πολύ βαρύτεροι από τους γονείς δεν θυμάμαι να γίνονταν.

Γιάννη, έγραψα για το δικό τους τελικό βάρος κι όχι σε σύγκριση με τους γονείς τους. Δυστυχώς δεν έχω μαζί μου το αρχείο με τα βάρη των δικών μου. Θυμάμαι όμως ξεκάθαρα ότι κατά τον απογαλακτισμό και μετά έχασαν αρκετά κι αρκετά αργότερα πήραν λίγο βάρος πίσω. Τα δικά μου πουλιά συγκεκριμένα ταίστηκαν απο τους γονείς με εξαίρεση το ένα συμπληρωματικό τάισμα απο εμένα κυρίως κατά τον απογαλακτισμό τους που ζητιάνευαν όλη την ώρα.

Η σελίδα που είχα σαν οδηγό μου καθώς τα μεγάλωνα και θεωρώ καλή κι αξιόπιστη αναφέρει:
  1. Properly developing babies that are learning to fly while weaning will lose 20 - 30% because of the greater amount of exercise. Babies with clipped wings will also take longer to become independent because they are not able to explore their environment and learn much slower than nature intended. ...
  2. Weight loss of 30% is not a problem. Many veterinarians and breeders have never seen healthy flighted parrots so make them prove something is wrong before you medicate a baby.

https://theparrotuniversity.com/arthandfeeding3
 
Πολύ βαρύτεροι από τους γονείς δεν θυμάμαι να γίνονταν.

Και γενικα αυτο δεν υπαρχει ως πληροφορια.

Ακομα και η σελιδα που εχει παρατεθει ανωτερω,στο τμημα που εχει γινει highlighted, δεν κανει καμια αναφορα/συγκριση αναμεσα σε νεοσσους και γεννητορες σε οτι αναφορα το βαρος τους αλλα αναμεσα σε νεοσσους.
Και πιο συγκεκριμενα σε νεοσσους με φυσιολογικο πτερωμα και σε νεοσσους με κομμενο πτερωμα.
Επισης δεν δινει καποιο συγκεκριμενο επιθυμητο βαρος με βαση την ηλικια, που ειναι και η ουσια της ερωτησης του θεματοδετη.

Ολοκληρωμένη η παράγραφος είναι αυτή.

Babies that cannot fly because their flight feathers have been cut will lose 10 - 20% of their peak body weight. Properly developing babies that are learning to fly while weaning will lose 20 - 30% because of the greater amount of exercise. Babies with clipped wings will also take longer to become independent because they are not able to explore their environment and learn much slower than nature intended. Wing clipping is detrimental to creating an independent adult with high self-esteem because of the increased incidence of "bad stress experiences" due to lots of crash landings.
 
Καλημέρα Petbirds ,
Τρώμε σύνολο 9 ηλιόσπορους την εβδομάδα και σήμερα που τον ζυγισαμε είναι 39 γραμμάρια.
Είναι φυσιολογικο ?
 
39γρ βάρος είναι πολύ για πάροτλετ!...Πιστεύω πως πρέπει να κόψεις τελείως τον ηλιόσπορο-σουσάμι-μπανάνα και καλύτερα όλα τα φρούτα!
Ξεκίνησε να εκπαιδεύεις τα πουλιά ώστε λιχουδιά να θεωρούν τον άνηθο, την ρίγανη, το καρότο ή ότι άλλο λαχανικό παρατηρήσεις πως τους αρέσει...δηλ μην το βάζεις στη καθημερινή διατροφή τους αλλά δίνε το εσύ ως λιχουδιά.
Από τη στιγμή που βγαίνουν και πετούν καθημερινά απορώ γιατί χρειάζονται ακόμα ''λιχουδιές'' για να βγουν από το κλουβί.
Εκτός αν δεν θεωρούν διασκέδαση τις εξόδους τους, κάτι που αν συμβαίνει θα πρέπει να φροντίσεις ν΄αλλάξει...
[automerge]1613561330[/automerge]
Τι ώρα συνηθίζεις να ζυγίζεις τα πουλιά; (καλύτερα είναι το πρωί όταν είναι νηστικά).
 
@Sissy Μετά το γεύμα τους η αλήθεια είναι τα ζυγισα... αλλά έχουν ψιλοκοπει οι ηλιόσποροι.
39γρ βάρος είναι πολύ για πάροτλετ!...Πιστεύω πως πρέπει να κόψεις τελείως τον ηλιόσπορο-σουσάμι-μπανάνα και καλύτερα όλα τα φρούτα!
Ξεκίνησε να εκπαιδεύεις τα πουλιά ώστε λιχουδιά να θεωρούν τον άνηθο, την ρίγανη, το καρότο ή ότι άλλο λαχανικό παρατηρήσεις πως τους αρέσει...δηλ μην το βάζεις στη καθημερινή διατροφή τους αλλά δίνε το εσύ ως λιχουδιά.
Από τη στιγμή που βγαίνουν και πετούν καθημερινά απορώ γιατί χρειάζονται ακόμα ''λιχουδιές'' για να βγουν από το κλουβί.
Εκτός αν δεν θεωρούν διασκέδαση τις εξόδους τους, κάτι που αν συμβαίνει θα πρέπει να φροντίσεις ν΄αλλάξει...
[automerge]1613561330[/automerge]
Τι ώρα συνηθίζεις να ζυγίζεις τα πουλιά; (καλύτερα είναι το πρωί όταν είναι νηστικά).
Να τα ζυγίζεις πάντα πρωί-πρωί (νηστικά). Ούτως ή άλλως οι συμβουλές που έγραψα πιο πάνω ισχύουν για καλύτερη φυσική κατάσταση και υγεία 🙂
 
Back
Top