Φροντίδα Ο Χορχίτο άρχισε να τσιμπάει

Nikolina

PB Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2020
Μηνύματα
424
Πόλη
Κεφαλονιά
Καλησπέρα! Εδώ βλέπετε το μικρό Χορχιτο ο οποίος τώρα είναι 14 μηνών. Εγώ τον έχω κοντά ένα χρόνο! Αυτό το χρόνο τα πηγαινουμε άψογα. Όλη την ώρα εκτός κλουβιου είναι πανω μου, φιλακια δίνει και χαιδευεται!
Εδώ και κανενα μήνα, δεν ξέρω αν είναι εφηβεία αυτό, έχει αρχισει και έχει μια μικρή επιθετικότητα. Συνήθως εκνευρίζεται και μου κανει επίθεση όταν τον βάζω πισω στο κλουβί για να παω για δουλειά ή όταν γυρίζω και παω να τον βγάλω.
Η αντίδραση μου είναι να τον ξαναβαζω μέσα και να φευγω για λίγο από το δωμάτιο. Μετά όταν τον ξανά βγάλω αν πλησιασω όπως παντα να ανέβει στο χέρι μου τσιμπάει, απλά του ανοίγω το πορτακι και παω και κάθομαι και τον περιμενω να έρθει οπότε θέλει. Αλλά μπορεί μετά, παλι εκει που είναι ήρεμος και καθόμαστε και παιζουμε μαζί, ξαφνικά παλι να με τσιμπήσει.
Δε νομίζω ότι κάνω κάτι διαφορετικό από παλια και δεν έχουν αλλάξει οι συνθήκες διαβίωσης.
Μπορεί να είναι αυτό λόγω εφηβείας;
Και πως να το διαχειριστώ; Ευχαριστώ!
 

Συνημμένα

  • IMG_20220620_212751.webp
    IMG_20220620_212751.webp
    71,2 KB · Προβολές: 44
Μπορει να εχει να κανει η εφηβεια η αναπαραγωγικη περιοδος αλλα γενικα τα μονκ εχουν την συνηθεια να δαγκωνουν. Δε νομιζω να μπορεις να κανεις κατι, η θα φυγει απο μονη της αυτη η συνηθεια που εχει η μπορει και οχι. Παντως αμα σε δαγκωνει περισσοτερο οταν τον βαζεις μεσα και οταν τον βγαζεις εξω, μπορει απλα να μην του αρεσει μεσα στο κλουβι και να αντιδραει και την στιγμη που τον βγαζεις εξω πιθανον να αντιδραει επειδη τον εβαλες πριν μεσα. Το ιδιο συμβαινει και με τον δικο μου και εχω την εντυπωση οτι οφειλεται στο οτι τον αφηνουμε εξω πολλες ωρες την ημερα. Παντως και ο δικος μου δαγκωνει αρκετα συχνα ακομα και στα καλα καθουμενα μερικες φορες και ειδικα στην αρχη αρχη που τον ειχαμε μας ειχε γεμισει τα χερια πληγες. Και εγω διαβαζω απο δω και απο κει για καποια λυση και δε βρισκω ακρη. Καποιες φορες τον ψεκαζω με νερο απο βαποριζατερ που δεν του αρεσει καθολου ηρεμει για καποιο διαστημα και μετα παλι τα ιδια.
 
Καποιες φορες τον ψεκαζω με νερο απο βαποριζατερ που δεν του αρεσει καθολου ηρεμει για καποιο διαστημα και μετα παλι τα ιδια
Δεν πρέπει να τον ψεκάζεις εφόσον δεν του αρέσει καθόλου. Μόνο κακό κάνει στη σχέση σας.
 
@Kleos ναι αλλά δεν είναι λυση να του κάνετε κάτι που δεν του αρέσει ενώ το γνωριζετε και να αναρωτιέστε μετά γιατί είναι επιθετικός.
Εμένα ένα χρόνο με είχε δαγκώσει μόνο μια φορά που μπήκε καινουριος άνθρωπος σπίτι που δεν τον γνώριζε. Δεν είχε τέτοια δείγματα.
 
@Ledagcc κανοντας του κατι που δεν του αρεσει σαν τιμωρια οταν δαγκωνει ενω δεν τον επηρεαζει καπου αρνητικα, γιατι νερακι του ριχνω, ειναι σαν να του βαζω καποια ορια πιστευω. Βεβαια μπορει να ειμαι και λαθος δεν ξερω.
[automerge]1655804472[/automerge]
@Nikolina εχω καιρο βεβαια να του το κανω, αλλα προσωπικα θεωρουσα οτι ετσι του εβαζα καποια ορια για να καταλαβαινει οτι οταν δαγκωνει ειναι λαθος.
 
@Kleos Η τιμωρία δεν συμβάλει σε αυτές τις περιπτώσεις. Θα πρέπει όλο αυτό να είναι θετικό. Για να μάθει ο παπαγάλος να μην δαγκώνει πρέπει όταν δεν δαγκώνει να το συνδέσεις με κάτι θετικό όπως μια λιχουδια ή ένα παιχνίδι. Ένας Αμαζόνιος που κρατούσα (φίλου ήτανε) είχε σοβαρό πρόβλημα δαγκώματος και το έλυσα με έναν τρόπο: Όταν καθότανε πάνω μου ήσυχος έπαιζε με το αγαπημένο του παιχνίδι και έπαιρνε λιχουδιές. Με το που δάγκωνε σταμάτησα να του δινω τις λιχουδιές και του έπαιρνα απαλά το παιχνίδι. Μέσα σε 2,5 μήνες δεν δάγκωνε καθόλου.
 
Μήπως να του βρεις μια Χορχίτα που να είναι μαζί του όλη την ώρα?
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: MARY58
@birdyme δε νομίζω ότι ειναι η σωστή αντιμετώπιση για τη συγκεκριμένη στιγμή. Αν του παρω θηλυκό τώρα, τελείωσε μετά. Θα αγριεψει τελείως. Και εγώ δε θέλω να χαλασω τη σχέση που έχουμε αναπτύξει ένα χρόνο τώρα.
 
Ναι, όντως. Αν έχει δεθεί μαζί σου είναι κρίμα. Ίσως να έπαιρνες θηλυκό και να το εκπαίδευες ξεχωριστά από τον αρσενικό, χωρίς να σας βλέπει και να τα έσμιγες, όταν θα ήταν πια ήμερο και το θηλυκό...
 
Ναι, όντως. Αν έχει δεθεί μαζί σου είναι κρίμα. Ίσως να έπαιρνες θηλυκό και να το εκπαίδευες ξεχωριστά από τον αρσενικό, χωρίς να σας βλέπει και να τα έσμιγες, όταν θα ήταν πια ήμερο και το θηλυκό...

Δεν εχει νοημα κατι τετοιο απο την στιγμη που θελει να κρατησει την σχεση που εχει αναπτυξει με το αρσενικο.
 
Ναι, αλλά το πουλί έχει ανάγκες. Αποσκοπούμε στο να είμαστε η αναγκαστικά μοναδική του επιλογή στην ανάγκη του παρέα; Μα έχει νόημα κι αυτό, δηλαδή να μας συμπαθεί αναγκαστικά, απλώς επειδή δεν έχει κανέναν του είδους του?
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: ianos
Ναι, αλλά το πουλί έχει ανάγκες


Απο που προκυπτει οτι το πουλι εχει αναγκες και ποιες ειναι αυτες?
Και επισης απο που προκυπτει οτι ο ερχομος ενος δευτερου πουλιου θα καλυψει αναγκες και δεν θα δημιουργησει αλλες?
 
Προκύπτει από το ότι, όταν του πάρουμε το ταίρι, θα προσκολληθεί στο ταίρι και θα αφήσει εμάς. Αυτό σημαίνει ότι όλο αυτό τον καιρό είχε ανάγκη το ταίρι.
 
Προκύπτει από το ότι, όταν του πάρουμε το ταίρι, θα προσκολληθεί στο ταίρι και θα αφήσει εμάς. Αυτό σημαίνει ότι όλο αυτό τον καιρό είχε ανάγκη το ταίρι.
Αυτο που λες δεν βασιζεται πουθενα και προφανως προκυπτει απο το γεγονος οτι δεν ειχες ποτε ιδιαιτερες σχεσεις με παπαγαλους.
Ενας παπαγαλος που εχει δεθει με τον φροντιστη του το πιθανοτερο ειναι να απορριψει το ιδιο του το ειδος.
Καλο ειναι αν δεν υπαρχει γνωση να μην δινουμε αυθαιρετες απαντησεις που μπορει να οδηγησουν καποιον σε λαθος αποφασεις.
 
Είχα με κοκατίλ τις καλύτερες σχέσεις. Τρώγαμε και κοιμόμασταν μαζί....Μόλις το έσμιξα με θηλυκό, άρχισε να επιτίθεται. Να απορρίψει το είδος του?????!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Είχα με κοκατίλ τις καλύτερες σχέσεις. Τρώγαμε και κοιμόμασταν μαζί....Μόλις το έσμιξα με θηλυκό, άρχισε να επιτίθεται. Να απορρίψει το είδος του?????!
Αυτο δεν σημαινει οτι ολα τα πουλια εχουν την συμπεριφορα με το πουλι που ειχες εσυ.
Φροντισε να διαβασεις καποια αρθρα στο φορουμ,θα σε βοηθησουν γενικα.
 
Είχα ξανά λογαριασμό και έχω διαβάσει και πολλά ως επισκέπτης. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον....Μην ανησυχείς πολύ, γιατί κάνει ζέστη
[automerge]1655839527[/automerge]
Δες λιγάκι τις ιστοσελίδες που έχω στο προφίλ μου, να πάρεις ένα δείγμα και θα καταλάβεις ίσως πόσο πραγματικά με ενδιαφέρουν τα πουλιά...
 
Είχα ξανά λογαριασμό και έχω διαβάσει και πολλά ως επισκέπτης. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον....Μην ανησυχείς πολύ, γιατί κάνει ζέστη
[automerge]1655839527[/automerge]
Δες λιγάκι τις ιστοσελίδες που έχω στο προφίλ μου, να πάρεις ένα δείγμα και θα καταλάβεις ίσως πόσο πραγματικά με ενδιαφέρουν τα πουλιά...
Δεν με ενδιαφερουν οι γνωσεις σου Χρηστο,οποιος εχει γνωσεις πρωτον δεν τις διαφημιζει και δευτερον δεν κανει τοσες πολλες (και χωρις νοημα) ερωτησεις....
 
Back
Top