Αναπαραγωγή Ο αρσενικός επιτίθεται στη θηλυκια

Ρανια.κ

PB New Member
Εγγραφή
15 Απρ 2016
Μηνύματα
175
Πόλη
Πεύκη
Λίγη βοήθεια πάλι. Γύρισα τώρα κ ο αρσενικός ενώ τάιζει κ τη μαμά κ τα μωρά ( τον έχω δει) επιτίθεται στη θηλυκια τη σηκώνει απ τη φωλιά κ κάθεται αυτός η θηλυκιά επιτίθεται κ αυτή με αποτέλεσμα να βρω νεκρό ένα νεοσσο με αιμα. τι κάνω να τον βγάλω; Γίνεται χαμός πάνω στη φωλια
 
Τώρα κάπως ηρέμησαν. Πριν αναγκαστηκα να βγω έξω για να τα χωρισω. Όταν τα ξαναδώ θα τα τραβηξω. Ή θηλυκιά δε βγαίνει καθόλου κ ο αρσενικός κάνει σαν να θέλει οπωσδήποτε να τη βγάλει απ τη φωλιά. Αυτή δε βγαίνει ούτε για να φάει κ κάθεται στη φωλιά καμιά φορά με κλειστά μάτια. Τρώει μονο οταν της φέρνει κ κατευθείαν τάιζει. Έχασα όμως ένα νεοσσο παλι. ☹
 
καταφερα και τα τραβηξα.Λοιπον ο κατασπρος ειναι ο αρσενικος κ η ασπρη πορτοκαλι η΄θηλυκια. Βγηκα κα τον ειδα στη φωλια και ημουν σιγουρη τι θα επακολουθησει. Πως ανεβαζω βιντεο ομως;
 
καταφερα και τα τραβηξα.Λοιπον ο κατασπρος ειναι ο αρσενικος κ η ασπρη πορτοκαλι η΄θηλυκια. Βγηκα κα τον ειδα στη φωλια και ημουν σιγουρη τι θα επακολουθησει. Πως ανεβαζω βιντεο ομως;
Το ανεβάζεις στο you tube, και βάζεις εδώ το σύνδεσμο.

Δοκίμασε μήπως με το ανέβασμα αρχείο μπορεί κι εδώ...
 
Πού ήταν χτυπημένος ο νεοσσός και πόσα πουλάκια υπάρχουνε ή περιμένεις να βγούνε;
 
Ήταν ματωμένος στην ένωση του φτερού με τον κορμό. Είναι άλλοι δύο μέσα κ αλλά δύο αυγά που δεν έχουν εκκολαφθει το ένα δεν είμαι σίγουρη αν ήταν ενσπορο κ το άλλο ήταν αλλά δεν έχει βγει.
 
αυτο ειναι; .
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
λοιπον ο αρσενικος ειναι ο κατασπρος
 
Εκατό τις εκατό. Αφού αυτός βατεψε
Κ τον είδα αλλά κ δεν την έχω βάλει με άλλο πουλί.

Υποχώρησε επειδή πλησιασα εγώ
Την προηγούμενη φορά ήταν χειρότερα!
 
Ρανια μου αν οι καβγάδες αυτοί συμβαίνουν συχνά εγώ θα τα χωριζα. Θα άφηνα την κανάρα να τα μεγαλώσει μόνη της. Ήδη έχεις ένα νεκρό νεοσσό.
 
Να τον βγάλω λετε; Τα χω δει να τσακωνονται τρεις φορές. Τις άλλες ώρες αυτός κάθεται σε ένα κλαδί κ δεν κάνει τίποτα. Παρόλαυτα τον έχω δει να τάιζει κ τα μωρά κ τη μαμά.
 
Υπάρχει φανερός καυγάς διεκδίκησης της φωλιάς.
Και ενώ μερικές φορές στην απουσία του θηλυκού κάθονται στη φωλιά, φεύγουν αμέσως με την άφιξή της.
Εδώ βλέπουμε μάχες... μάχες ιδιοκτησίας φωλιάς.
Σίγουρα δεν είναι ζευγαρωμένα τα πουλιά.
Μπορεί να ζευγάρωσαν, αλλά ποτέ δεν έγιναν ζευγάρι.
Έχεις κάνει ωοσκόπηση στ' αυγά;
Ξέρεις αν έχουν μέσα τους ζωή;
Αν συνεχίσουν αυτές οι συμπεριφορές, ίσως χρειαστεί να μπει το διαχωριστικό νωρίτερα.
 
Το ένα είναι ενσπορο. Το άλλο δεν είμαι σίγουρη. Όσο επωαζαν αυτός είταν μία χαρά. Την τάιζε κ καθόταν μαζί της στη φωλιά. Να τον βγάλω αύριο;

Έχετε ξαναδεί έτσι να τσακώνονται; Μα τι στο καλό όλα σε μένα τυχαινουν;
 
Ναι ως το μεσημέρι τουλάχιστον. Δεν κατάφερα να δω μετά τι έχει γίνει.
 
Ναι ως το μεσημέρι τουλάχιστον. Δεν κατάφερα να δω μετά τι έχει γίνει.
Βάλε το διαχωριστικό.
Ίσως σε λίγες μέρες να δοκιμάσουμε την επανένταξή στην οικογένεια του τρελαμένου...
Έδωσες σκευάσματα "ετοιμότητας" κατά την προετοιμασία τους;
Αν ναι ποια;

Έχετε ξαναδεί έτσι να τσακώνονται;
Δύσκολη η περίπτωση...
 
Είχα δώσει aidonine όπως λέει στις οδηγίες. Τι να κάνω να τον απομακρύνω εντελώς η να βάλω διαχωριστικο;
 
Back
Top