Αναπαραγωγή Ο αρσενικός κάθεται στην φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tzenial
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γιαννη μου αυτο ειναι γενικο για ολα τα πουλια;
Μιλάω για τα καναρίνια.
Ξέρω πως οι κότες εξ αιτίας της μεγάλης αυγορροής που έχουν διαφοροποιούνται αρκετά τα πράγματα εκεί..
Υποθέτω λοιπόν πως θα υπάρχουν και σ' άλλα πτηνά διαφοροποιήσεις...
 
ΟΙ πιθανότητες να υπάρχουν γονιμοποιημένα αυγά 8-10 μέρες μετά την επαφή με αρσενικό είναι απείρως ελάχιστες για να μην πω μηδενικές.

Γιαννη μου αυτο ειναι γενικο για ολα τα πουλια;

Είχαμε μια παλιότερη (αρχαία) σχετική συζήτηση (με θηλυκά που ζευγάρωσαν τοσες και περισσότερες ημέρες πριν) στο φόρουμ πολύ ενδιαφέρουσα. Αν την βρω θα την βάλω σε λινκ να τη διαβάσετε.
 
Οχι δεν εννοουσα τις κοτες. Για τα δικα μου ρωτησα... Ειχα χωρισει τον αρσενικο οταν βγηκαν τα μικρα απο τη φωλια και 15 μερες μετα η θυληκια ειχε κανει αυγα τα οποια και πεταξα...
 
Αν εξαιρέσουμε το μεγάλο πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζει το ένα από τα δύο πουλιά, δεν πιστεύω ότι αξίζει να κρατήσει τα αυγά, γιατί και ένσπορα να είναι βρίσκονται σε τόσο κακοφτιαγμένη φωλιά, που αμφιβάλλω αν μπορεί να τα γυρίζει σωστά. Κάποιο από αυτά είναι θαμμένο κάτω από το βαμβάκι.
 
Αυτή που χρησιμοποιώ την αγοράζω από το σούπερ μάρκετ της γειτονιάς, είναι σετ που περιλαμβάνει ένα κομμάτι παραλληλόγραμμο και αρκετά μικρότερα, τοποθετείται εύκολα, μπορεί να καθαριστεί εύκολα. 100_1323.webp 100_1324.webp 100_1325.webp 100_1326.webp
 
Δύο μικρές παρατηρήσεις για αυτές τις τσόχες.
Ένα πρέπει να μπαίνουν όπως τις έχει ο φίλος για να παίρνει αέρα ο πάτος και δύο πρέπει να γίνει μια αναζήτηση για το είδος της κόλλας. Όταν θα ζεσταίνεται η φωλιά και με την υγρασία τι ουσία θα εκλύεται προς τα πτηνά.
 
Και εγώ λέω να την αφήσεις τη σκουφάτη με τη φράτζα να τα κλωσήσει και ποτέ δε ξέρεις! Απλά βάλε σε άλλο κλουβί το κίτρινο και πες μας τι σου είπε ο γιατρός! Όσον αφορά την φρατζου, μην κουνήσεις το κλουβί και άστη να κλωσήσει τα αυγουλάκια της. Μετά από 15 μέρες πες μας αν βγηκε τίποτα... :D
 
Χτες τελικά της πήρα τα αυγά, αφού τα είδα με τον φακό και αφού πέρασε πια τόσος καιρός, και της έβγαλα και την φωλιά... Την ψάχνει ακόμη, σκέφτομαι να της πάρω έναν αρσενικό το Σαβ/κο...όσο για την άλλη, που έχει θέμα με το φτέρωμα της, της βάζω βιταμίνες στο νερό και σταγόνες για τα ακάρεα αλλά δεν βλέπω ακόμη κάποια διαφορά στο τρίχωμα...
 
όσο για την άλλη, που έχει θέμα με το φτέρωμα της, της βάζω βιταμίνες στο νερό και σταγόνες για τα ακάρεα αλλά δεν βλέπω ακόμη κάποια διαφορά στο τρίχωμα...
Την πήγες σε κάποιον ειδικό στα πτηνά κτηνίατρο; Ή ρώτησες τον ιδιοκτήτη του πετ σοπ απ το οποίο αγοράζεις όλα τα απαραίτητα;
 
Back
Top