Γενικά Ο ζακο μας εγινε επιθετικοτατος ξαφνικα

eddiedimitris

PB New Member
Εγγραφή
1 Αυγ 2008
Μηνύματα
24
Πόλη
Αθήνα
Πηρα απ τον εκτροφεα απ τη Ροδο ενα Ζακο το Μαρτη.4 μηνων ηταν. Τον εχουμε στο γραφειο ωστε να εχει παρεα αφου απ το πρωι μεχρι μετα τις 10 το βραδυ παντα καποιος ειναι. Γενικα περισσοτερο απ τους 4 που ειμαστε στο γραφειο ο ενας εχει περασει περισσοτερο χρονο με το πουλι.
Απο χθες το πρωι οποιος πλησιαζει το πουλι ειτε ειναι μεσα ειτε εξω απ το κλουβι επιτιθεται με τρελλη φορα και τσαντιλα. Πηδαει πανω στα σιδερα και τα δαγκωνει αν δε προλαβει το χερι. Στον μονο που δεν το κανει ειναι το ενα παιδι που εχει ασχοληθει περισσοτερο.
Γιατι τετοια αλλαγη μεσα σε μια μερα; Μεχρι πριν δυο μερες ηταν γενικα πολυ φιλικος με ολους και αντε αν δεν ειχε ορεξη να σου τσιμπαγε λιγο το χερι αλλα οχι τοσο επιθετικα.
Α δεν συνεβει τιποτα που να τον πειραξε. Ουτε επεσε, ουτε τον μαλωσε κανεις τιποτα!
 
αυτός διάλεξε το ταίρι του... έπρεπε να του δίνετε πιο πολυ σημασία οι άλλοι... αμα κάποιος ασχολείται περισσότερα τον διαλέγει σαν σύντροφο... Προσπαθήστε να ασχολείστε με το πουλί μαζί... Δώστε του λιχουδιές και φρούτα απο το χέρι... αμα θα τα βάζετε κάτω τώρα... Τη βάψετε! Κερδίστε τον! )
 
προφανως πλεον δεν ειναι το μωρακι που ηταν και τα πηγενε καλα με ολους... Τωρα μεγαλωσε και διαλεξε αυτον που ασχολιτε περισσοτερο για "ταιρι" του...

οταν ειναι μεσα στο κλουβι ειναι λογικο να μην θελει να παραβιαζετε το χωρο του...
οταν ειναι εξω δωκιμαστε να τον κανετε να σας πλησιασει αυτος... Κρατιστε μαι λιχουδια και αφιστε τον να ερθει και να ανεβει πανω σας... Αν σας δαγκωσει αφιστετον στο πατωμα και φυγετε απο το δωματιο ωστε να καταλαβει γιατι φυγατε... Τι εκανε που σας πηραξε...

ολα αυτα με καθε επιφυλαξη μιας και δεν εχω εμπειρια, απλα εμενα εκει παει το μυαλο μου... Περιμενετε απαντησηεις και απο ποιο εμπειρους!
 
Την επιλογη την εκανε μεσα σε μια μερα;Για να τον κερδισουμε οι υπολοιποι μαλλον πρωτα θα πρεπει να χασουμε κανα δαχτυλο!
Στενοχωρηθηκα πολυ με ολο αυτο. Κριμα...
 
Την επιλογη την εκανε μεσα σε μια μερα;
Γιατί οχι; Για να ερωτευτεί ο άνθρωπος χρειάζεται 1-2 ώρες... Μερικοί ερωτεύονται απο τη πρώτη ματιά! Τα πουλιά το ίδιο...

Για να τον κερδισουμε οι υπολοιποι μαλλον πρωτα θα πρεπει να χασουμε κανα δαχτυλο!
... Μη του δίνετε τα δάκτυλα... Δώστε του φρούτα, παιχνίδια...χαρτί υγείας... (το καλλίτερο παιχνίδι).
 
Δε νομιζω οτι ερωτευτηκε τον "εναν"μαλλον για καποιο λογο μισησε τους υπολοιπους! Πλεον ειναι πιο επιθετικος και απο αγριο Ζακο μεγαλωμενο στη ζουγκλα
 
, αμα δεν του έχετε κάνει τίποτα κακό ή τίποτα καλό τότε δεν σας μισεί... απλά δεν βλέπει ανάγκη να είστε δίπλα του... Αποδείξτε του το αντίθετο... Αμα ο καθένας απο εσάς το πρωί θα του πει καλημέρα και θα του δώσει κατι νόστιμο τότε σε ενα μήνα θα ανυπομονεί να ακούσει την καλημέρα σας! Υπομονή.

Δεν είναι χαζοί οι παπαγάλοι... Μαθαίνουν... Να είσαι έξυπνοι! Προσπαθήστε να λύσετε το γρίφο! Ο παπαγάλος χρησιμοποιεί απλή λογική... (δεν ειναι γυναίκα! 😉 )
 
Ακολουθήστε τις συμβουλές των παιδιών και κάντε υπομονή. Μερικές φορές και τα πουλιά έχουν τα πάνω τους και τα κάτω τους. Δεν πιστεύω οτι μίσησε κανέναν. Ίσως για κάποιον λόγο να σας έχει θυμώσει. Μήπως άλλαξε κάτι στον χώρο; Ήρθε καινούριο πρόσωπο; Μήπως υπήρχε ένταση τις προηγούμενες μέρες; Αν βάζατε όλοι τα χέρια σας μέσα στο κλουβί ίσως με αυτό τον τρόπο θέλει να σας δείξει οτι αποφάσισε να διεκδικήσει τον προσωπικό του χώρο. Επίσης καμιά φορά τα πουλιά θέλουν και την ησυχία τους. Μήπως έχει αρετή φασαρία όλη τη μέρα;
 
eddiedimitris δες αν θα συνεχίσει να έχει επιθετική συμπεριφορά με τους υπόλοιπους. Προσπαθήστε να περνάτε περισσότερο χρόνο μαζί του, να του μιλάτε και να του δίνετε τροφές με το χέρι.

Αν δεν του έκανε κάτι κάποιος ή δεν τον ενόχλησε κάτι μπορεί να είναι κάτι προσωρινό, να μην είχε κέφια. :eyesss:
 
Κι εγω συμφωνω οτι μαλλον εχει επιλεξει καποιον για ταιρι απο τους 4 σας και μαλλον προσπαθει να προστατεψει το "ταιρι" του απο τους υπολοιπους. Αλλα σε τι υψος εχετε το κλουβι του; Τον αφηνατε να ανεβαινει σε ωμους; Οταν εβγαινε απο το κλουβι σε τι σημεια στεκοταν;
 
Το κλουβι ειναι σε μεσο υψος. Οχι σε ωμους δεν τον αφηνουμε. Οταν ειναι εξω απ το κλουβι η σε γραφειο πανω θα ναι η περισσοτερο σε πλατη καρεκλασ την οποια την εχει περιποιηθει δεοντως! Υπαρχει περιπτωση οταν πλησιαζεις το κλουβι να το θεωρει δικο του χωρο γι αυτο να ορμαει;Γιατι μακρια απ το κλουβι δεν φαινεται τοσο επιθετικος.
Εχω εμπειρια απο Ζακο. Εχω αλλον ενα ψιλοαγριο και ειχα παλια μωρακι αστερι το οποιο δυστυχως ηταν απο τα καλα πετ σοπ και ψοφησε. Εκεινο ηταν πραγματικα αστερι! Δε δαγκωνε ποτε κανεναν και ασ τον εβλεπε πρωτη φορα. Δυστυχως ο Βιτο τωρα αν και υγιεις δεν ειναι ετσι☹
 
Καλησπερα, οταν πηρα τον Πωλυ(ζακο)ηλικια 2 μηνων ηταν φιλικος με ολους,ωσπου μια μερα αλλαξε, εγινε επιθετικος σε ολους εκτος απο εμενα.
Πιστευω πως επιτιθεται διοτι φοβαται και δεν εμπιστευεται κανεναν αλλον, δεν μισει κανεναν.
Συνεχεια ειδικα η αδερφη μου,του μιλαγε του εδινε λιχουδιες ωσπου μια μερα πηγε να του δωσει φιλακι και της δαγκωσε ασχημα τα χειλια, απο εκεινη την μερα σταματησαν ολα.
Μεχρις στιγμης μονο εμενα θελει και κανεναν αλλον, οσες ωρες και αν λειπω παλι σε εμενα θα ερθει.
Γνωμη μου ειναι να ακολουθησεις τις συμβουλες που σου εδωσαν τα παιδια μπορει ο Βιτο να αλλαξει, ποτε δεν ξερεις 😉
 
Υπαρχει περιπτωση οταν πλησιαζεις το κλουβι να το θεωρει δικο του χωρο γι αυτο να ορμαει;

Αυτό είναι 100% σίγουρο

Εκεινο ηταν πραγματικα αστερι! Δε δαγκωνε ποτε κανεναν και ασ τον εβλεπε πρωτη φορα. Δυστυχως ο Βιτο τωρα αν και υγιεις δεν ειναι ετσι☹

Βρε Δημήτρη, μη πάρεις λάθος τον τρόπο μου, αλλά μήπως βιάζεσαι λίγο; Επειδή ο παπαγάλος συμπεριφέρεται άσχημα για 2 μέρες δεν είναι απαραίτητο οτι θα είναι έτσι μιά ζωή. Άλλωστε ο προηγούμενος μικρός παπαγάλος δεν πρόλαβε να μεγαλώσει τόσο ώστε να φανερώσει και τα ενήλικα χαρακτηριστικά συμπεριφοράς.
Οι άλλοι 2 ζακό που αναφέρεις πού ζούσαν; Στο σπίτι, ή στη δουλειά;
 
Καλησπέρα,

Είμαι το "ταίρι" του Vito που αναφέρθηκε στα προηγούμενα post!
:D

Απλά να προσθέσω ότι σε ένα άλλο άτομο ανεβαίνει στο χέρι του και μπορεί κάθεται με τις ώρες όρθιος και ήσυχος στο πίσω μέρος της παλάμης του. Μπορεί να τον πάρει και ο ύπνος πάνω στο χέρι του αλλά μπορεί και να τον αρχίσει στις δαγκωματιές στο χέρι χωρίς λόγο. Γενικά είναι πολύ επιθετικός σε δάχτυλα και παλάμη χεριού.

Δεν γίνεται τη μια στιγμή να αράζει στο χέρι σου και να τον χαϊδεύεις και την άλλη να δαγκώνει;
Και έχει δυνατό δάγκωμα ο μικρός... Το έχει προπονήσει καλά σε παιχνίδια και καρέκλες!

Εμένα από την άλλη με αφήνει να του χαϊδεύω κοιλιά, στήθος, πλάτη, φτερά, σβέρκο χωρίς πρόβλημα και μου φέρεται με μεγάλη επιείκία.

Είναι περίεργο επίσης που ξεχωρίζει το χέρι του ενός από του άλλου, λες και είναι διαφορετικού χρώματος ή διαφορετικής μυρωδιάς! Ούτε ραντάρ να είχε!

Τέλος έχω μια απορία:
Όταν καλύπτεις με τον δείκτη και τον αντίχειρα το ράμφος του, τότε θα τα τραβήξει απαλά και ρυθμικά μπρός πίσω σαν να ρουφάει κάποιο αόρατο χυμό. Γιατί το κάνει αυτό; Να πεινάει δε νομίζω γιατί όταν το κάνει δεν πεινάει ούτε διψάει.
 
Απλά να προσθέσω ότι σε ένα άλλο άτομο ανεβαίνει στο χέρι του και μπορεί κάθεται με τις ώρες όρθιος και ήσυχος στο πίσω μέρος της παλάμης του. Μπορεί να τον πάρει και ο ύπνος πάνω στο χέρι του αλλά μπορεί και να τον αρχίσει στις δαγκωματιές στο χέρι χωρίς λόγο. Γενικά είναι πολύ επιθετικός σε δάχτυλα και παλάμη χεριού.

Δεν γίνεται τη μια στιγμή να αράζει στο χέρι σου και να τον χαϊδεύεις και την άλλη να δαγκώνει;

Και ομως γινεται, τα ιδια πραγματα κανει και ο δικος μου, ακριβως τα ιδια.Αμα αρχιζει ετσι θα δεις σε λιγο καιρο δε θα ανεβαινει καν στα χερια αλλουνου.

Εμένα από την άλλη με αφήνει να του χαϊδεύω κοιλιά, στήθος, πλάτη, φτερά, σβέρκο χωρίς πρόβλημα και μου φέρεται με μεγάλη επιείκία.
Σε εμπιστευεται για αυτο!

Είναι περίεργο επίσης που ξεχωρίζει το χέρι του ενός από του άλλου, λες και είναι διαφορετικού χρώματος ή διαφορετικής μυρωδιάς! Ούτε ραντάρ να είχε!

Δεν ξεχωριζει απλα προσωπα και χρωματα, σε καταλαβαινει και απο μακρια, σαν να σε μυριζει κατα καποιο τροπο.
Τέλος έχω μια απορία:
Όταν καλύπτεις με τον δείκτη και τον αντίχειρα το ράμφος του, τότε θα τα τραβήξει απαλά και ρυθμικά μπρός πίσω σαν να ρουφάει κάποιο αόρατο χυμό. Γιατί το κάνει αυτό; Να πεινάει δε νομίζω γιατί όταν το κάνει δεν πεινάει ούτε διψάει
Δε νομιζω να πειναει πιστευω πως ειναι μια κινηση παιχνιδιαρικη!
 
Καλησπέρα,

Είμαι το "ταίρι" του Vito που αναφέρθηκε στα προηγούμενα post!
:D

Απλά να προσθέσω ότι σε ένα άλλο άτομο ανεβαίνει στο χέρι του και μπορεί κάθεται με τις ώρες όρθιος και ήσυχος στο πίσω μέρος της παλάμης του. Μπορεί να τον πάρει και ο ύπνος πάνω στο χέρι του αλλά μπορεί και να τον αρχίσει στις δαγκωματιές στο χέρι χωρίς λόγο. Γενικά είναι πολύ επιθετικός σε δάχτυλα και παλάμη χεριού.

Δεν γίνεται τη μια στιγμή να αράζει στο χέρι σου και να τον χαϊδεύεις και την άλλη να δαγκώνει;
Και έχει δυνατό δάγκωμα ο μικρός... Το έχει προπονήσει καλά σε παιχνίδια και καρέκλες!

Εμένα από την άλλη με αφήνει να του χαϊδεύω κοιλιά, στήθος, πλάτη, φτερά, σβέρκο χωρίς πρόβλημα και μου φέρεται με μεγάλη επιείκία.

Είναι περίεργο επίσης που ξεχωρίζει το χέρι του ενός από του άλλου, λες και είναι διαφορετικού χρώματος ή διαφορετικής μυρωδιάς! Ούτε ραντάρ να είχε!

Τέλος έχω μια απορία:
Όταν καλύπτεις με τον δείκτη και τον αντίχειρα το ράμφος του, τότε θα τα τραβήξει απαλά και ρυθμικά μπρός πίσω σαν να ρουφάει κάποιο αόρατο χυμό. Γιατί το κάνει αυτό; Να πεινάει δε νομίζω γιατί όταν το κάνει δεν πεινάει ούτε διψάει.


Αυτό που κάνει με το ράμφος του όταν το καλύπτεις με το τα δάκτυλα σου είναι μια κίνηση που κάνει όταν ταΐζετε από ένα άλλο πουλί η όταν αυτό ταΐζει κάποιο άλλο πουλί.
Ίσως σε λίγο καιρό θα δεις να βγάζει και τροφή από το στόμα του.

Τώρα για την αλλαγή της συμπεριφοράς του μάλλον είναι κάτι σύνηθες στα Ζακο.
Από πολλές περιγραφές βλέπω μια ανάλογη συμπεριφορά όπου εξαρτάται και από τον χαρακτήρα του κάθε πουλιού.
Ο πρώτος ζακο που είχα δεν δεχόταν να κανένα χέρι εκτός το δικό μου.
Αυτός που έχω μέσα σε μια μέρα άλλαξε συμπεριφορά προς τα παιδιά. Όταν τα δει φουσκώνει και παίρνει επιθετική στάση.
Βέβαια δεν δαγκώνει.. Ακόμα! αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Εχει μια προτίμηση προς εμένα αλλά δεν έχει πρόβλημα να κάθετε και σε αλλα χέρια …. Προς το παρών !
Αυτό που θα πρότεινα να κάνετε είναι να τον βγάζετε όλοι οι άλλοι εκτός αυτόν που συμπαθεί πολύ. Συνήθως κάνουν σαν τρελοί να βγαίνουν εξω από το κλουβί τους όποτε ίσως το συνδέσει θετικά με τον καθένα από εσας και αλλάξει συμπεριφορά.
Όταν συμπάει μέσα στο κλουβί χωρίς φωνές, με αδιαφορία.
Ελπίζω όλα να πάνε καλά.
Έχουμε και ένα κονουρα Παταγονίας εδώ στο πατρικό μου στην Κρήτη οπου συμπάει άσχημα …. Δεν μπορούσε κανένας να τον ακουμπήσει.
Χρειάστηκαν μόνο τρεις ημέρες και έχει γίνει αρνάκι. Δεν με συμπάει ποια…τρελαίνετε για χάδια …;αλλά μόνο από εμένα. είναι εκπληκτικό πως αναγνωρίζει τα χέρια των άλλων ακόμα και αν δεν είναι στο πεδίο όρασης του…
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Εγω θελω να σταθω λιγο σε αυτο...
Τον εχουμε στο γραφειο ωστε να εχει παρεα αφου απ το πρωι μεχρι μετα τις 10 το βραδυ παντα καποιος ειναι.

και να ρωτησω οτι μηπως ο Vito δεν κοιμαται καλα;

Τι ωρα ειναι νυχτα για αυτον;

Παιζει ρολο ο υπνος στην διαθεση τους 😉
 
. Γενικά είναι πολύ επιθετικός σε δάχτυλα και παλάμη χεριού.

...

Αφου φερεται ετσι πιστευω πως πρεπει να απαγορευεται να καθεται σε παλαμες και δαχτυλα. Το μονο σημειο, κατα τη γνωμη μου, που να του επιτρεπετε οι υπολοιποι 3 που θελετε να τον χειριζεστε πρεπει να ειναι ο καρπος του χεριου με τα δαχτυλα μαζεμενα σε γροθια μεσα στην παλαμη ωστε να μην μπορεσει να τα πιασει. Ο αγκωνας λυγισμενος σε γωνια περιπου 90 μοιρων και το χερι μπροστα στην κοιλια σας ωστε να μην μπορει να σκυψει να δαγκωσει. Εαν και παλι κανει κινηση τοτε καθε φορα μια ελαφρια περιστροφη στον καρπο του χεριου για να χασει λιγο την ισορροπια του (οχι εντονα για να πεσει κατω) ισως τον σταματησει. Εαν ηταν δικος μου θα του ψαλιδιζα τα φτερα για μια φορα μεχρι να ρυθμιστει η συμπεριφορα του αφου εχει γινει επιθετικος διοτι αυτο μειωνει την κυριαρχικοτητα του. Επισης πιστευω πως καλο θα ηταν την αγαπημενη του λιχουδια να τις δινετε μονο οι αλλοι 3 ωστε να τον καλοπιανετε. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Back
Top