Ασθένειες Ο ζακο μου ειναι κρυωμενος και εχει χασει την ζωντανια του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης cesar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

cesar

PB New Member
Εγγραφή
17 Απρ 2009
Μηνύματα
3
Πόλη
Ιωάννινα
εχω ενα ζακο ο οποιος πριν 2 μερες ξαφνικά κατα το μεσιμερι αδιαθετισε εκατσε σε μια ακρη στο σταντ φουσκωσε τα φτερα του και τον επειασε ενα πραμα σαν υπνιλεια και δεν ετρωγε. Την ιδια μερα το απογευμα τον πηγα σε κτηνιατρο και μου ειπε οτι ειναι λιγο κρυωμενος. Μου εδωσε ενα αντιβιοτικο να του το δινο με νερο. Εχτες μας φανηκε οτι ηταν λιγο καλυτερα αλλα σημερα παλι τα ιδια κανει με την 1η μερα. Μαλιστα σημερα δεν τρωει ουτε σπορακια ουτε τιποτα αλλο. Επικοινωνησα παλι με τον κτηνιατρο και μου ειπε να του δωσω βιταμινες και πλεον τον ταιζω με σιριγγα κρεμα οπως οταν ηταν μικρος. Τι αλλο να κάνω; Εχει συμβει σε καποιον απο εσας κατι παρομιο και αν ναι πως το αντιμετοπισε;
 
Συμφωνω με το ταισμα με συριγγα και φορμουλα για μωρα παπαγαλους αφου δεν εχει διαθεση να φαει απο μονος του. Αρκει να ειμαστε σιγουροι οτι ο κτηνιατρος διεγνωσε σωστα και κανει τη σωστη θεραπεια. Το λεω επειδη κι αλλες φορες εχω ακουσει -αν θυμαμαι καλα- οτι στα Γιαννενα δεν υπαρχει πτηνιατρος αλλα κτηνιατρος που εχει καποιες γνωσεις για πουλια.

Απο εδω τον βρηκες; https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Κρατησε τον σε δωματιο ζεστο χωρις ρευματα και αν νιωθει την αναγκη να κοιμηθει να τον αφησεις μην τον ξυπνας συνεχεια μηπως ανακτησει ετσι λιγο τις δυναμεις του.
 
οχι δεν το βρηκα απο το site αυτο σημερα εγηνα μελος που εψαχνα βοηθεια για τον ζακο μου.Λεω να παρω και μια δευτερη γνωμη απο ενα πτηνιατρο σε μια αλλη πολη για να δω τι θα κανω.
 
. Λεω να παρω και μια δευτερη γνωμη απο ενα πτηνιατρο σε μια αλλη πολη για να δω τι θα κανω.

Αυτο θα ηταν το καλυτερο! Τηλεφωνησε σημερα σε καποιον αν μπορεις διοτι απο αυριο δυσκολο να βρεις καποιον μεχρι την Τριτη.
 
μπορειτε να μου πειτε γιατι το πρωι πριν 2 μερες ηταν μια χαρα και ξαφνικά μελανχολησε ετσι.χωρις ενδιαμεσα να εμεινε σε καποιο ρευμα ή να του δωσαμε κατι που να τον πειραξε ολα ηταν οπως καθε μερα δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε και αρχιζω να ανισηχω
 
Προφανως αρρωστησε και δεν εχει μελαγχολησει. Απο καπου κρυωσε ισως η αρρωστησε απο κατι αλλο. Μονο ενας γιατρος που θα του κανει εξετασεις μπορει να σου πει. Πως τον εξετασε ο γιατρος που τον πηγες; Καλο θα ηταν να γινει μια αναλυση αιματος και μια στις κουτσουλιες του. Ισως ετσι φανει κατι. Στα πουλια ειδικα, ο χρονος, πραγματικα "ειναι χρημα". Δεν πρεπει να αργουμε καθολου.
 
μπορειτε να μου πειτε γιατι το πρωι πριν 2 μερες ηταν μια χαρα και ξαφνικά μελανχολησε ετσι.χωρις ενδιαμεσα να εμεινε σε καποιο ρευμα ή να του δωσαμε κατι που να τον πειραξε ολα ηταν οπως καθε μερα δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε και αρχιζω να ανισηχω
Μήπως από μπανάκι κρύωσε, μήπως υπήρχαν αναθυμιάσεις (φαγητά, σκεύη, καπνοί) και εισέπνευσε, μήπως έπαθε shock από κάτι που δεν υπέπεσε στην αντίληψή σου; Πόσο καιρό το έχεις, το είχε δει πριν γιατρός; Και πώς είναι οι κουτσουλιές του;
 
Back
Top