Γενικά Ο ζακό μου δαγκώνει το ξύλο που κάθεται

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stayros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stayros

PB New Member
Εγγραφή
25 Δεκ 2023
Μηνύματα
15
γιεια σας παιδια και χρονια πολλα.εχω εναν ζακο 13 χρονια,πριν τρεις μηνες του αλλαξα κλουβι του πηρα πολυ μεγαλυτερο..και ξαφνικα 2 μηνες μετα που του πηρα το κλουβι εχει αρχισει και τρωει το ξυλο που παταει.τωρα αρχισε και τα τρωει τα ξυλα 12 χρονια δεν το εκανε.του αλαζω συνεχεια ξυλα,το ιδιο.υπαρχει καποιο ξυλο που να μην μπορει να το φαει;γνωριζει καποιος;κοιταξα απο καποιο δεντρο αλλα φοβαμε μην εχουνε καποιο φαρμακο πανω τα δεντρα..βρηκα απο pet shop τσιμεντοπατηθρα που δεν τρωγετε αλλα μου ειπε ο γιατρος οχι γιατι κανουν φλεγμονες τα ποδια του με αυτα..
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@MARY58 το δοκιμασα καποια παιχνιδια δεν τα θελει φοβαται και στρεσαρετε..γιαυτο ρωτησα μηπως υπαρχει καποιο ξυλο σκληρο να μην τρωγεται.σιγουρα υπαρχουν απο δεντρα που ειναι σκληρο ξυλο αλλα φοβαμαι μηπως εχουνε φαρμακο πανω και δεν κανει..
 
Δεκατρία χρόνια είναι αρκετα :) Μια εισαγωγή είτε είναι κλουβί είτε είναι παιχνίδι γίνεται σταδιακά το γνωρίζεις φαντάζομαι ότι θέλουν το χρονο τους αλλά μετα επιβεβαιώνουν ότι δε θα πεταχτεί κάποιος δράκος από πουθενά και όλα τα δεχονται. Μπορείς να βάλεις παιχνίδια εννοείται αρκεί να τα εισάγεις αίγα σιγά ειδικά εάν δεν του βάζεις συχνά παιχνιδάκια

Σε τι σημείο φτάνει το κλαδί; Το αλλαζεις πριν το καταστρέψει κάθε φορά; Η Το καταστρέφει πέφτει κάτω κ μετά το αλλαζεις;

Παρόμοιο πρόβλημα είχα κ εγώ αλλά στους δικούς μου δεν το αλλαξα. Τους αφησα να το ρημάξουν να πέσουν κάτω από ψηλά να γράψουν τη @@@ που έκαναν τι συνέπειες είχε και βάζοντας το επόμενο δεν το πείραξαν ξανα ποτε
 
αν του βαλω παιχνιδι που δεν το θελει μπορει να κατσει και ολη μερα πανω στα καγκελα του κλουβιου..και με αποτελεσμα να στρεσαρετε και δεν κανει μου ειπε ο γιατρος..την προηγουμενη φορα το εφαγε το ξυλο εσπασε το ξυλο επεσε απο ψηλα,αλλα δεν καταλαβαινει..🤣του εβαλα αλλο ξυλο τα ιδια..το ξυλο ειναι το κλασικο απο την μια μερια του κλουβιου στην αλλη.ειναι τα ξυλα που εχουνε μαζι τα μεγαλα κλουβια οταν τα αγοραζεις.
 
Μπορείς να βάλεις παιχνίδια εννοείται αρκεί να τα εισάγεις αίγα σιγά ειδικά εάν δεν του βάζεις συχνά παιχνιδάκια
Σωστά. Παράλειψη. Αυτό εννοούσα. Πρώτα να μην τα φοβάται κ μετά να τα εισάγεις στο κλουβί να ξεσπα σε κεινα.
την προηγουμενη φορα το εφαγε το ξυλο εσπασε το ξυλο επεσε απο ψηλα,αλλα δεν καταλαβαινει..🤣του εβαλα αλλο ξυλο τα ιδια..
Μήπως του αρέσει το budgee jumping;🤣
 
Ένα παιχνίδι δε το βάζεις κατευθειαν μέσα στο κλουβι.. προκαλεί φόβο και τρομο. αν το κλουβί είναι πολύ μεγάλο και μπορεί να απομακρυνθεί από αυτο θα το παρατηρεί για ώρες κ για ημερες. Εάν το κλουβί είναι σχετικά μικρό (εμπορίου) το κάθε παιχνίδι το εισάγεις πρώτα στο εξωτερικό του περιβάλλον μέρες να το βλέπει και μετά το βάζεις μέσα. Δεν τον βγαζεις έξω από το κλουβι, να παίξεις κ εσυ με το παιχνίδι να σε βλέπει να το επεξεργαζεσαι; Κλαδια θα μπορείς να μαζέψεις από τη φύση εξω, πάμπολλες φορές έχω πετύχει ξεραμενη αγρελια. Ακόμη και σε παραλίες να πας για λίγες μέρες καμπινγκ θα βρεις διαμάντια έτοιμα ψημένα και αποφλοιωμενα 😁😁👌🏻👌🏻
 
Ακόμη και σε παραλίες να πας για λίγες μέρες καμπινγκ θα βρεις διαμάντια έτοιμα ψημένα και αποφλοιωμενα
Δεν θα έχουν κάνει κατοικίες ζωύφια η παράσιτα;
 
Είναι στη φύση του πάντως να χρησιμοποιει το Ράμφος του…αν δε του βάζεις να καταστρέφει παιχνιδια και εάν επισης για τις τροφές πάλι δε χρησιμοποιει το Ράμφος λογικό Μπυ ακούγεται να βρισκει το ξύλο που παταει για να καταστρέψει.

Μέρυ, τα μαζευω τα πλένω τα ραντίζω με νερό ξύδι τα αφήνω στον αυγουστιάτικο ήλιο τα ξεπλένω ξανα τα ξανα ραντίζω και τα αποθηκεύω. Είναι όλα χωρίς φλοιό…πολλά τα έχω κόψει τα έχω τρυπήσει έχω βάλει πεταλούδες και τα έχω κάνει μικρές πατηθρες… δεχονται πολύ πολύ πιο εύκολα το φυσικό ξύλο ακόμη κ αποφλοιωμένο από οτιδήποτε επεξεργασμένο εμπορίου
 
@thunderfck το κλουβι ειναι μεγαλο..οταν ειμαι σπιτι βγαζω τον παπαγαλο εξω.δεν μενει μονος του ποτε σχεδον,εχει παρεα.του εβαλα την προηγουμενη φορα ενα κλαδι με κατι παιχνιδια πανω.το κοιταγε και μετα πανω στα καγκελα ητανε συνεχεια..και το εβγαλα γιατι προφανως φοβοτανε..
 
Κανε την κάθε εισαγωγή σταδιακά είτε είναι κλαδί είτε είναι παιχνίδι. Ποτέ κατευθειαν μέσα στο κλουβι. Ενήλικος πια σίγουρα θέλει μέρες να πιστοποιήσει ότι δε θα πεταχτεί από το κλαδί η το παιχνίδι καποιο γεράκι να τον κατασπαράξει
 
Είναι στη φύση του πάντως να χρησιμοποιει το Ράμφος του…αν δε του βάζεις να καταστρέφει παιχνιδια και εάν επισης για τις τροφές πάλι δε χρησιμοποιει το Ράμφος λογικό Μπυ ακούγεται να βρισκει το ξύλο που παταει για να καταστρέψει.

Μέρυ, τα μαζευω τα πλένω τα ραντίζω με νερό ξύδι τα αφήνω στον αυγουστιάτικο ήλιο τα ξεπλένω ξανα τα ξανα ραντίζω και τα αποθηκεύω. Είναι όλα χωρίς φλοιό…πολλά τα έχω κόψει τα έχω τρυπήσει έχω βάλει πεταλούδες και τα έχω κάνει μικρές πατηθρες… δεχονται πολύ πολύ πιο εύκολα το φυσικό ξύλο ακόμη κ αποφλοιωμένο από οτιδήποτε επεξεργασμένο εμπορίου
το ξερω οτι ειναι φυσιολογικο να τρωει το ξυλο αλλα 12 χρονια στο προηγουμενο κλουβι δεν το ειχε αγγιξει καθολου το ξυλο ποτε..οποτε καλυτερα να δοκιμασω καποιο παιχνιδι σιγα σιγα μηπως το δεχτει και ξεκοληση με το ξυλο που παταει;βρηκα καποια τσιμεντοπατηθρα απο pet shop που δεν σπαει..αλλα μου ειπε ο γιατρος επειδει ειναι σκληρη μπορει να κανει φλεγμονη στις πατουσες του..οποτε φοβηθηκα και δεν την αγορασα..
 
Μέρυ, τα μαζευω τα πλένω τα ραντίζω με νερό ξύδι τα αφήνω στον αυγουστιάτικο ήλιο τα ξεπλένω ξανα τα ξανα ραντίζω
Η μόνη μου απορία είναι, επειδή δεν είναι ζωντανό ξύλο, αρκεί ο αυγουστιατικος ήλιος, πιστεύεις; αντί για το ψήσιμο στο φούρνο εννοώ.
Είναι όλα χωρίς φλοιό…πολλά τα έχω κόψει τα έχω τρυπήσει έχω βάλει πεταλούδες και τα έχω κάνει μικρές πατηθρες… δεχονται πολύ πολύ πιο εύκολα το φυσικό ξύλο ακόμη κ αποφλοιωμένο από οτιδήποτε επεξεργασμένο εμπορίου
Είμαι σίγουρη. Τι ωραία για όποιον μπορεί να φτιάξει φυσικές πατήθρες. 👏👍
 
τι κρύβεται κάτω από το φλοιό φοβόμαστε αλλά και τυχόν ραντισματα ψεκασματα εαν είναι δέντρο το οποίο «εκμεταλλεύεται» κάποιος για την παραγωγή του (σε περίπτωση που μαζεύει κάποιος ξύλα από κλαδέματα). στο βουνο η καποιο δέντρο που έφυγε κομμάτι του από ένα αέρα μια πλημμύρα έπεσε στη θάλασσα και μας το έβγαλε εξω το κύμα είναι πολύ καλή επιλογή (ένα μικρό πριονι ειναι πολύ χρήσιμο σε διαφορεσ εξορμησεις στη φύση και παντοτε με σεβασμο σε αυτήν). Αλλά και δέντρα-φυτά που έχουμε στα σπίτια μας μια χαρά κλαδια φτιαχνει κάποιος και από αυτά
 
@ianos ένα καταπληκτικό παιχνίδι όπως και κλαδια από δέντρα τα βάζεις τα αφήνεις μέσα και τα τσακίζουν πραγματικά. Είναι παρά παρά πολύ σημαντικο να δινεις στο ζακο τέτοια φυσικά «παιχνίδια», όμως θέλει επιπλέον χρονο και όλοι ζοριζόμαστε με αυτόν τον χρονο. Οποιοδήποτε ακατέργαστο προιον μαζέψεις από τη φύση και προσφερεισ Σε ένα ζακο θα το δεχτεί με πολύ μεγαλύτερη ευκολία από ότιδηποτε αλλο. Είναι πολύ προσεκτικά ζωντανά λειτουργούν με ρουτίνα παρατηρούν τα πάντα και οποιαδήποτε αλλαγή η οποιαδήποτε νέα εισαγωγή είναι συναγερμός για αυτά τα πλάσματα. Καταπληκτικά ζωντανά πανέξυπνα πραγματικά πανέξυπνα πλάσματα..

Το συγκεκριμένο ζακο του παιδιού εδώ δεν είναι απλά η έλλειψη παιχνιδιών υπόθετω. Βρίσκεται στο «πικ» της αναπαραγωγικής του περιόδου …αυτο καταλαβαίνω….δεν μας τον έχει δείξει αλλά πρέπει να είναι αρσενικός και η δουλειά του αρσενικού, βδομαδες τώρα είναι να ανοίξει μια τρύπα να κατασκευάσει μια φωλια κ να την παρουσιάσει στο ταίρι του. Με κάποιον έχει ζευγαρώσει στο σπίτι σε κάποιον έχει «αδυναμία» και ξετυλίγεται πιθανολογώ. Εάν ισχύουν όλα αυτά Έχει αργήσει... Όλο το Γενάρη θα φάει πολλά ξύλα ακόμα προβλέπω 🤪
Θα μπει ο @stayros σε μια εντελώς διαφορετικη συνύπαρξη με τον ζακο του εφεξής και κατά τη γνώμη μ, εχει μεγάλο ενδιαφέρον το θέμα του 🙂
 
@thunderfck καλησπέρα σας, εγώ ασχολούμαι μαζί του απο μωρό που τον έχω τον ζακό.την μητέρα μου δεν την πολύ θέλει,αν και ποιο πολλές ώρες είναι σπίτι παρέα του η μητέρα μου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top