Αναπαραγωγή Ο καιρός κατά την αναπαραγωγή

Πανος77

PB New Member
Εγγραφή
21 Νοε 2009
Μηνύματα
63
Πόλη
Κορυδαλλός
Χαιρετω την παρεα! Εβαλα ενα ζευγαρακι καναρινακια και σημερα πηρα το 6ο αβγο! Ο καιρος ομως οπως λεει και ο τιτλος του θεματος μας τα χαλασε. Η κλουβα της φωτο βρισκεται εξω οπως βλεπετε, στεγασμενη, δεξια-αριστερα υπαρχει ναυλον και μπροστα ανοιχτο ολο με δυνατοτητα κλεισιματος(οχι αεροστεγος) με ναυλον επισης. Η θερμοκρασια ειναι 13 βαθμους και απο χτες ψιλοριχνει. Λετε να εχω θεμα με τα αβγα;Η καναρα ειναι συνεχεια στη φωλια και ο αρσενικος την βοηθαει απ οσο παρατηρω. Ευχαριστω για το χρονο σας!
 

Συνημμένα

  • IMG_20200326_121416.webp
    IMG_20200326_121416.webp
    18,1 KB · Προβολές: 72
  • 200326_120636.webp
    200326_120636.webp
    9,6 KB · Προβολές: 65
Αν και χτες που ειδα την φωλια, δεν ειχε σκασει κανενα, μετ εκπληξεως ειδα το πρωι τρια να σαλευουν! Απ οτι παρατηρω μεχρι τωρα η μαμα τα ταιζει και τα τρια. Ο μπαμπας μονο για να φερνει λεφτα στο σπιτι ειναι μου φαινετε.χεχεχε ολα καλα! Συνεχιζουμε!
 

Συνημμένα

  • IMG_20200406_120635.webp
    IMG_20200406_120635.webp
    59,5 KB · Προβολές: 26
Δύσκολο να προχωρήσουν 6 πουλάκια σε μια φωλιά. Υπάρχει άλλη κανάρα με λιγότερα μικρά ; Υπάρχει κάποια με αυγά που σκάνε σήμερα - αύριο για να γίνει μεταφορά των δύο μικρών; Αν όχι, θέλει συνεχή παρακολούθηση η φωλιά.Αν τυχόν κάποιο δεν τα καταφέρει, να απομακρυνθεί αμέσως. Οπωσδήποτε άμεσα, 2 πλαστικά αυγουλάκια στο μέσον της φωλιάς για στήριγμα.
 
δυστυχως δεν εχω αλλη καναρα που να μπορει να ανταπεξελθει... Τα παρακολουθω ανελειπως και προσεχω αν ταιζονται ολα. Ευτυχως αρχισε και βοηθαει και ο αρσενικος σημερα. Τα 2 αβγα που λετε, να τα βαλω μαζι με τα εξι μωρα; Για να στηριζονται η καταλαβα λαθος;
 
τα 2 αβγα που λετε, να τα βαλω μαζι με τα εξι μωρα;
Ναι. στο κέντρο του "μπουκέτου" ,ώστε τα μικρότερα να μη τσαλαπατηθούν (κάποιες φορές βοηθάει)
 
ενα μικρο βιντεο πριν απο λιγο!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλημερα στην παρεα! Μπανιερα μπορω να βαλω;τα μικρα ειναι μερικων ημερων. Θα τους δημιουργησει προβλημα αν η μανουλα κανει το μπανακι της;
 
Back
Top