Αναπαραγωγή Ο καιρός κατά την αναπαραγωγή

Η οικογενεια μεγαλωνει... Ο μπαμπας παει για υπερωριες! Σαν σπουργιτια ειναι τα σκουρα! 😀
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλησπερα στην παρεα! Αισιως φτασαμε τις 25 μερες ζωης και ζυγωνει η ωρα του χωρισμου της οικογενειας.Αυτο που με απασχολει ειναι οτι βλεπω οτι ακομα ο μπαμπας τα ταιζει αν και τσιμπολογανε και μονα τους.Λεω να τα χωρισω την Κυριακη για να ειμαι πιο σιγουρος για την ανεξαρτητοποιηση τους. Ειναι και 7 μαζι με τον μπαμπα σε περιορισμενο χωρο της μισης ζευγαρωστρας(η μαμα κλωσαει ηδη το 4ο αβγο και εβγαλα τον μπαμπα γιατι την κυνηγουσε συνεχεια) και γινετε το αδιαχωρητο... Ηδη ο μπαμπας καπου εμπλεξε την φτερουγα και εχει κρεμασει ελαφρως.Φοβαμαι μην εχω κι αλλα προβληματα. Τι λετε;
 
Ιδανικα θα ηταν καλυτερο να βγουν στις 35 ημερες.
Σιγουρα οχι πριν τις 30 και στις 30 μονο αν διαπιστωμενα σπανε σπορους, οχι απλα να ανακατεβουν την ταιστρα!
 
@mgerom καλημερα και καλο μηνα! Το σκεφτηκα να το κανω αλλα να θυμισω οτι εχουμε αλλα εξι αυγουλακια στην φωλια και η μαμα θα χρειαστει βοηθεια... Να βαλω τον αρσενικο με την θυληκια μετα απο 5-6 μερες παλι στην θυληκια;Φοβαμαι πως αν τον χωρισω τελειως και τον ξαναβαλω μηπως δεν την βοηθησει.
 
Καλό μήνα! Γιατί να τον ξαναβάλεις;
Φυσικά τα πάντα μπορεί να συμβούν σ' έναν αναπαραγωγικό κύκλο. Δεν υπάρχουν ΣΙΓΟΥΡΑ με υπογραφή. Εκείνο όμως που έχω να σου πώ εγώ είναι οτι, ολόκληρες εκτροφές με χιλιάδες πουλιά δουλεύονται με μοναδικό ενήλικα στο κλουβί την πραγματική μητέρα είτε με μια παραμάνα.
 
αμα σκασουν θα γινεται ο χαμος... Πως διαχειριζομαστε τετοια φωλια; Με αφαιρεση νηματος για να μεγαλωσει ο χωρος σκεφτομαι, αλλα πια στιγμη;οταν σκασουν ολα; Πιο πριν, πιο μετα; Με τα εξι νεουδια που ειχε συν 2 ψευτικα αυγα για στηριξη,ισα που χωρουσαν, στο οριο δεν επεσε καποιο κατω. Ειχε και τον μπαμπα για βοηθεια... Τωρα ομως ο μπαμπας ειναι με τα 6 σε αλλο κλουβι.
 
Νομιζω οτι ο χωρος δεν ειναι προβλημα σε σχεση με το ταϊσμα...
Απο οτι βλεπω δεν εχεις αντικαταστησει με πλαστικα αυγα για να συχρονιστουν οι νεοσοι οποτε θα πρεπει να εχεις το νου σου να ταϊζονται ολοι και ισως χρειαστει να βοηθησεις κιολαςτην στο τάισμα...
 
Καλημερα! Σημερα το τριτο! Σκεφτομαι να βαλω ενα ψευτικο αυγο αυριο που θα ειναι 4 σκασμενα για στηριξη και αλλο ενα οταν σκασουν ολα... Πρωτα ο θεος βεβαια!Για να δουμε που θα φτασει...ωοσκοπηση δεν εχω κανει.

IMG_20200513_123121.jpg
 
Back
Top