Διατροφή Ο μικρος μου εχει φαγητοφοβια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ilie mp

PB Known Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2013
Μηνύματα
3.475
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα στην ομορφη παρεα του petbirds και καλο μηνα :)
Αχ αυτος ο Melon ειναι πολυ δυσκολος με το φαγητο.
Δεν ειναι μονο οτι δεν θελει να δοκιμασει αλλα φοβαται κι ολας!
Εχω δοκιμασει να του βαλω μεγαλο κομματι στα καγκελα, μεγαλα κομματια σε μπολακι, πολυ μικρα κομματακια σε μπολακι, να του δωσω μικρα κομματακια με το χερι... Τιποτα...
Εκτος οτι δεν δοκιμαζει καν, κανει εναν ηχο σαν σφυριχτρα και φευγει.
Μονο κεχρι και λιοσπορους τρωει εκτος απο την τροφη του (εννοω σαν λιχουδια στην εκπαιδευση).
Ειναι λογικο; Πως θα ζησει με μια ισορροπημενη διατροφη αν δεν την κανει...;
Αν του τα βαλω σε μπολακι στην αρχη σφυριζει, μετα παει να δοκιμασει, μετα ξαναφευγει και μετα τα πεταει κατω...
Αν του δωσω με το χερι ερχεται να παρει γιατι νομιζει οτι ειναι λιοσπορος και μολις γευτει οτιδηποτε αλλο κανει ενα σφυριγμα και φευγει.
Αυτο το ζωντανο φοβαται το φαι 😛
Τι θα κανω οεο; Θελω τα φωτα σας.
Προσπαθησα να τα κρεμασω σαν παιχνιδι αλλα παλι δεν επιασε...
Ειχα συνηθισει που ειχα καποτε το ρινγκνεκ που ο,τι μα ο,τι και να τρωγαμε το ηθελε και μου κανει τρομερη εντυπωση που δεν θελει τιποτα.. και πιο πολυ για την υγεια του με νοιαζει βασικα.
Μηπως να βγαζω το βραδυ την τροφη του και να του βαζω το πρωι φρεσκα φρουτα και λαχανικα ή ειναι βαρβαρο αυτο;
 
Ειναι 6,7 μηνων τωρα. Τον εχω απο 2μιση μηνων περιπου και τον πηρα απο μια εκτροφεα!
 
Του έδινε η εκτροφέας λαχανικά και φρούτα; Αν όχι, γιατί όχι; Εσύ του έδινες απο όταν τον πήρες; Είναι πολύ σημαντική η είσοδος νέων πολύχρωμων και διαφορετικών σχημάτων αντικειμένων και τροφών κατά την περίοδο που το πουλάκι λαμβάνει τα πρώτα ερεθίσματα απο το περιβάλλον του. Αλλιώς αργότερα θα τα φοβάται όπως το δικό σου. Επέμενε παρόλα αυτά και κάποια στιγμή θα ξεφοβηθεί.
 
Δεν νομιζω να του εδινε...
Του εδινα απο την αρχη, απλα οχι καααθε μερα γιατι δεν ετρωγε τιποτα!
 
Δεν νομιζω να του εδινε...
Του εδινα απο την αρχη, απλα οχι καααθε μερα γιατι δεν ετρωγε τιποτα!

Κακώς δεν του έδινε. Η δουλειά της έπρεπε να συμπεριλαμβάνει κι αυτό, το να το μάθει να τρώει τουλάχιστον για όσο το είχε εκεί και μετά να σου δώσει οδηγίες για τα περαιτέρω.
 
Ναι πλεον δεν ξερω κατα ποσο καλη εκτροφεας ειναι.. Εχω καποια παραπονα.
Τελως παντων, οποτε εγω συνεχιζω να προσφερω μεχρι να φαει;
Απλα πχ το ρινγκνεκ που ειχα το ειχα παρει 6,7 μηνων απο πετ σοπ και παρολα αυτα ετρωγε 😛
 
Απλα πχ το ρινγκνεκ που ειχα το ειχα παρει 6,7 μηνων απο πετ σοπ και παρολα αυτα ετρωγε 😛
Έχουν αυξημένο το ένστικτο επιβίωσης τα ringnecks, δεν γίνεται σύγκριση από είδος σε είδος, ούτε καν από άτομο σε άτομο.
Η μόνη λύση είναι επιμονή και υπομονή. Αν απογοητεύεσαι και σταματάς, δεν θα μάθει ποτέ. Ξεκίνα με μικρόφυλλα χόρτα, αρωματικά βότανα, μ' αυτά ξεκινούν πιο εύκολα, είναι πιο κοντά στην φύση τους.
 
Δηλαδη να δωσω ριγανη κλπ;
Ή και φρεσκα φυλλα οπως μαρουλι..?
 
Άάά νόμιζα τη ρίγανη το μπαχαρικο.
Οκ θα πάω να αγοράσω :)
Αυτό θα το φάεί νομίζω γιατί και το κεχρι του αρεσει.
Με τα άλλα έχει θέμα!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τελικά από ότι καταλαβαίνω όλοι το ίδιο πρόβλημα αντιμέτωπίζουμε τουλάχιστον στην αρχή, με την διατροφή των φίλων μας! Μα να κάνουμε το παν για το καλό τους και αυτά στον κόσμο τους; Βέβαια για να πούμε και του στραβού το δίκαιο, λογικό είναι όταν βλέπουν κάτι πρώτη φορά να τα τρομάζει. Και αντε αυτά που αγοράζονται από τα πετ, εκεί τροφή χύμα και άμα θέλεις φάε. Αλλά και από τους εκτροφείς; Που υποτίθεται τα έχουν πιο προςεγμένα; Τέλος πάντων. Όπως είπε και η Μαρία δοκίμασε φρέσκια ρίγανη δυόσμο βασιλικό άνηθο. Δώστου και λίγο αχνιστό μπρόκολο, στο μπολάκι του η στο χέρι σου. Για ακόμα μία φορά θα προτείνω την αυγοτροφή της Αλίκης. Το ξέρω ότι έχω καταντήσει κουραστικός και την προτείνω σε κάθε παρόμοια ανάρτηση, αλλα πραγματικά κάνει θαύματα. Εγώ βρήκα την υγειά μου με αυτή. Τώρα τους έβαλα και την εξαφάνισαν σε χρόνο DT ! ( και όχι δεν παίρνω προμήθεια από την Αλίκη! Πες και συ Αλίκη!:D) Αποξηραμένα μυρωδικά πάντως μπορείς να βάλεις και μέσα στην τροφή του.
 
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις :)
Νικος Υ μπορεις να μου βαλεις το λινκ με την αυγοτροφη;
Απλα λογο ζεστης κανει να τρωνε τωρα πολυ αυγο;
Επισης ποσες μερες κραταει στο ψυγειο; Ή θα την βαλω καταψυξη σε μεριδες;
 
μπορεις να μου βαλεις το λινκ με την αυγοτροφη;
Απλα λογο ζεστης κανει να τρωνε τωρα πολυ αυγο;
Επισης ποσες μερες κραταει στο ψυγειο; Ή θα την βαλω καταψυξη σε μεριδες;
Η αυγοτροφη της Αλίκης είναι εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Η-δικιά-μου-σπιτική-αυγοτροφή.18764/
Απαντήσεις στα ερωτήματα σου θα βρεις στο άρθρο.
 
Μερίδες στην κατάψυξη βάζεις, και μια μια ξεπαγώνεις και δίνεις. Για την ποσότητα αυγού μην ανησυχείς, μοιράζεται στις μερίδες, η κάθε μια δεν περιέχει πολύ!
 
Επιτέλους σήμερα δοκίμασε κάτι διαφορετικόο!
Του εβαλα κάποια υλικά από την αυγό τροφή της Αλίκης στο μπολάκι του χωρίς αυγό για αρχή.
Αργότερα του εβαλα και αυγού λάκι και έφαγε λίγο με ευχαρίστηση.
Αύριο που θα πάω σούπερ μάρκετ θα του πάρω και φρέσκια ρίγανη να του δώσω :D
 
Back
Top