Γενικά Ο νέος μου φίλος ένας παπαγαλάκος

georgepanatha

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2008
Μηνύματα
93
Πόλη
Κρήτη
Καλησπερα παιδια.. Πριν μια ωρα απεκτησα ενα νεο φιλο στην οικογενεια.. Ειναι ο παπαγαλακος μου που τον αγορασα και ειναι 11 μηνων... Ειναι ηρεμος σχετικα και οταν του δινω ενα φυστικι στο κλουβι τρεχει πανω στο χερι μου αλλα καπως περιεργα καθως φαινεται να ειναι ταραγμενος λογο και του ταξιδιου που εκανε για να τον φερω στο σπιτι... Το κλουβι που πηρα ειναι μικρο χωρις παιχνιδια και το αγορασα προς το παρον για την μεταφορα καθως εχω παραγγειλει ενα αλλο χειροποιητο απο εναν μαστορα που τα φτιαχνει και νομιζω θα ειναι καλυτερα σε αυτο.. Παρακατω ειναι καποιες προχειρες φωτο που μολις εβγαλα :D
 

Συνημμένα

  • conure1.webp
    conure1.webp
    31,3 KB · Προβολές: 113
  • conure2.webp
    conure2.webp
    33,1 KB · Προβολές: 91
  • conure3.webp
    conure3.webp
    17,6 KB · Προβολές: 94
να το χαιρεσαι! Ομορφο ειναι! Πρεπει να ανοικει στην κατηγορια των conures ε; Ποσο τον πηρες αν επιτρεπεται;
 
Eιναι Patagonian Conure.:) Να τον χαιρεσαι!
Μαθαινουνε να λενε αρκετα και ειναι πολυ διασκεδαστικα πουλια! 😉

Τι χειροποιητο κλουβι εννοεις; Ελπιζω οχι ξυλινο διοτι θα το ροκανισει...

Διαβασε τα αναλογα θεματα για τη διατροφη και τα φιστικια με μετρο.
 
ευχαριστω πολυ... Οχι δεν παραγγειλα ξυλινο σιδερενιο θα ειναι...
 
Να τον χαιρεσαι! Πολυ ομορφος!
Καλο θα ηταν ομως να αρχισεις να τον πλησιαζεις σε λιγες μερες ή εβδομαδες. Δωσε του λιγο χρονο να συνηθισει εσενα και το νεο του περιβαλλον!
 
Σας ευχαριστω πολυ.. Ειναι πολυ ηρεμος και με προβληματιζει λιγο... Ισως ειναι επειδη τον εχω στο μικρο κλουβι τωρα και δεν μπορει να κινειται ευκολα και επειδη δεν εχει εξικιωθει ακομα... Επεισης δεν τον ειδα ουτε να φαει ουτε να πιει νερο... Ισως φοβαται ακομα ο καημενουλης
 
Να σου ζήσει και να τον χαίρεσαι! Προσπάθησε να επισπεύσεις το θέμα του κλουβιού για λιγότερο στρές. Μην σε προβληματίζει που δεν το είδες ακόμα να φάει, άλλωστε τον έχεις μόνο λίγες ώρες και άστραψαν τα φλάς πάνω του 😉 Δώστου λίγο χώρο και χρόνο να συνηθήσει το νέο του περιβάλλον και θα πάνε όλα καλά.
Φιλικά
 
Σας ευχαριστω πολυ.. Ειναι πολυ ηρεμος και με προβληματιζει λιγο... Ισως ειναι επειδη τον εχω στο μικρο κλουβι τωρα και δεν μπορει να κινειται ευκολα και επειδη δεν εχει εξικιωθει ακομα... Επεισης δεν τον ειδα ουτε να φαει ουτε να πιει νερο... Ισως φοβαται ακομα ο καημενουλης
Λογικό είναι το πουλάκι να είναι φοβισμένο λέω εγω και όχι ηρεμο που λές εσυ. Για αυτό και δεν έχει κατέβει να φάει και να πιεί νερό. Φοβάται, συν το στες του ταξιδιού και η αλαγή περιβάλλοντος. Δώστου λίγο χρόνο και με υπομονή και αγάπη όλα θα πάνε καλά. Κούκλος είναι
 
Είναι πολύ ακριβός!Ένα μωρό patagonian conure ήμερο κάνει απο 450-700 euros.Άγριο όμως πολύ φθηνότερα κοστίζει

Φιλικά
 
μικρος ειναι 11 μηνων μωρο θεωρειται.. Δεν ξερω αν ειναι πολυ ημερος ομως
 
ευχαριστω και παλι παιδια... Μολις του εδωσα ενα κομματι αχλαδι με το χερι μου... Το τσιμπουσε αλλα μερικα κομματια τα πετουσε κατω αμεσως χωρις δευτερη σκεψη... λετε να μην του αρεσε ή απλα φοβάται;
 
Τί ώρα τον πήρες το πρωί; Η ώρα είναι 10 κ 50 😉 Τι λες δεν ήρθε η ώρα να ξεκουραστεί λιγάκι; Καταλαβαίνω την χαρά σου και την λαχτάρα σου αλλά πρέπει και αυτός να ξεκουραστεί και να ηρεμήσει λιγάκι. Στο λέω εντελώς φιλικά και χωρίς κανένα ίχνος εμπάθειας ή ειρωνίας. Αφησέ τον να ηρεμίσει.
 
Ναι δικιο εχεις :) θα κανω αυτο που μου ειπες θα τον αφησω να ησυχασει, σε ευχαριστω!
 
να σου ζησει γιωργο! Να προτιμας τα κλουβια με τα οριζοντια καγκελα γιατι οι παπαγαλοι αρεσκονται να σκαρφαλωνουν
 
Back
Top