Γενικά Ο νέος μου φίλος ένας παπαγαλάκος

το κλουβί του που του παρήγγηλες είναι μεγάλο σε μήκος ή μεγάλο σε πλάτος; Καλό θα ήταν να είναι μεγάλο σε μήκος, για να μπορεί το πουλί έστω και λίγο να ανοίξει τις φτερούγες του και να μπορεί να πετάξει!

Φιλικά
 
ευχαριστω και παλι παιδια... Μολις του εδωσα ενα κομματι αχλαδι με το χερι μου... Το τσιμπουσε αλλα μερικα κομματια τα πετουσε κατω αμεσως χωρις δευτερη σκεψη... λετε να μην του αρεσε ή απλα φοβάται;
Μην σε πιάνει πανικός. Ασε λίγο το πουλάκι να ηρεμήσει, να προσαρμοστεί στο καινούργιο του χώρο. Δεν γίνεται αμέσως να είναι φιλικός και ήρεμος μαζί σου. Δώστου λίγο χρόνο. 🙂
 
το κλουβι που παραγγειλα ειναι μεγαλο σε μηκος και ειπα να ειναι και ψηλο, σημερα ο παπαγαλος μου αρχισε να κανει διαφορα, να φωναζει να σκρφαλωνει και ηταν πιο ζωηρος :D
 
το κλουβι που παραγγειλα ειναι μεγαλο σε μηκος και ειπα να ειναι και ψηλο, σημερα ο παπαγαλος μου αρχισε να κανει διαφορα, να φωναζει να σκρφαλωνει και ηταν πιο ζωηρος :D
Είδες που σιγά σιγά ξεθαρεύει. Και που είσαι ακόμα :D
 
Να το χαίρεσαι. Είχα και εγώ πριν είκοσι χρόνια ένα ίδιο για δύο χρόνια περίπου.Αναγκάστηκα να το δώσω όμως λόγω του ότι έκραζε πάρα μα πάρα πολύ και είχα προβλήματα στην γειτονιά. Αν εξαιρέσεις αυτό ήταν τελείως ήμερος και πολύ χαδιάρης, όλη την μέρα έξω από το κλουβί την έβγαζε, από λέξεις όμως έλεγε μόνο δύο τρεις. Ελπίζω όλα να πάνε καλά για σένα και τον μικρό σου.
 
Προσπαθησα τωρα να τον ταισω με το χερι και να τον αγγιξω με το χερι μου σιγα σιγα για να με συνηθησει... εβαλα ενα γαντι μην τυχων και μου δωσει καμια δαγκωνια 😛 Μολις ειδε το γαντι αρχισε να κανει σαν τρελος πετουσε, φωναζε κτλ, σκεφτηκα οτι φοβαται τα γαντια επειδη οταν τον επιασε ο πετ-σοπας χ8ες για να τον βαλει στο κλουβι φορουσε γαντια και νομιζε λοιπον οτι ηθελα να τον πιασω.. Τι με συμβουλευετε να κάνω;
 
Μα σου ειπαμε ηδη στα προηγουμενα ποστ! Υπομονη!
Παντως αν συνεχισεις ετσι, λυπαμαι αλλα θα το χασεις το παιχνιδι...
 
Προσπαθησα τωρα να τον ταισω με το χερι και να τον αγγιξω με το χερι μου σιγα σιγα για να με συνηθησει... εβαλα ενα γαντι μην τυχων και μου δωσει καμια δαγκωνια 😛 Μολις ειδε το γαντι αρχισε να κανει σαν τρελος πετουσε, φωναζε κτλ, σκεφτηκα οτι φοβαται τα γαντια επειδη οταν τον επιασε ο πετ-σοπας χ8ες για να τον βαλει στο κλουβι φορουσε γαντια και νομιζε λοιπον οτι ηθελα να τον πιασω.. Τι με συμβουλευετε να κάνω;


Δεν είναι και τόσο τραγικό να σου χώσει καμία. Δεν βάζεις το χέρι σε τόρνο. Την απάντηση για το γάντι την πήρες μόνος σου. Αργές κινήσεις, σταθερές και πολυ πολύ ύπομονή. Όπως σου είπε και η Γεωργια θα το χάσεις το παιχνίδι και θα είναι αργά.
 
απλα προσπαθησα να τον ταϊσω σιγα σιγα απο το χερι μου για τον φερω πιο κοντα σε μενα και να με μαθει.. Δεν εκανα καμια αποτομη κινηση, δεν πρεπει δηλαδη να τον πλησιαζω καθολου. Αν το κανω αυτο δεν θα ειναι χειροτερο; ☹
 
Tωρα το καταλαβες οτι τον τρομοκρατει οπως και τα περισσοτερα πουλια που τα εχουνε πιασει με γαντι μια φορα! Απλα μην το ξανακανεις, το χερι σου να το εχεις γυμνο και να πηγαινεις ως εκει που σε αφηνει, λιγο παραπανω καθε φορα! Και αν φοβασαι εσυ πρωτος πως να σε εμπιστευτευθει αυτος; Μωρο ειναι εξαλλου... :)
 
απλα προσπαθησα να τον ταϊσω σιγα σιγα απο το χερι μου για τον φερω πιο κοντα σε μενα και να με μαθει.. Δεν εκανα καμια αποτομη κινηση, δεν πρεπει δηλαδη να τον πλησιαζω καθολου. Αν το κανω αυτο δεν θα ειναι χειροτερο; ☹


Μην περιμένεις απο την πρώτη - δεύτερη μέρα να του βάλεις ''χέρι''. Δεν μιλάμε για μωρό που εξαρτάτε απο εσένα και σε βλέπει σαν την μητέρα του που το ταίζει. Μιλάμε σχεδόν για ενήλικο άτομο, αρα και ''ανεξάρτητο''. Δώστου χρόνο, μην πιέζεις και σιγά σιγά θα δείς την διαφορά. Προσωπικά δεν θα το έβγαζα ακόμα έξω απο το κλουβί. Απο έξω θα του έδινα τροφή και σιγά σιγά ένα ένα τα βήματα θα έβγαινε και εξώ και πάνω μου. Δεν σε ξέρει ακόμα το πουλί για να σε αφήσει να το χαιδέψεις. Σαν ενα αρπακτικό σε βλέπει ακόμα.
 
δεν πρεπει δηλαδη να τον πλησιαζω καθολου. Αν το κανω αυτο δεν θα ειναι χειροτερο; ☹

Οχι, δεν θα ειναι χειροτερα. Θα ειναι πολυ καλυτερα, πιστεψε με!

Οκ, δεν λεω να περασει και ενας χρονος! Αλλα εγω προσωπικα που εχω εξημερωσει πολλα πουλακια, 1-2 μηνες δεν τα πλησιαζω στην αρχη.
Πρεπει να το σεβαστεις το πουλι, για να σε σεβαστει κι εκεινο!
 
Να τον χαιρεσαι, ειναι πολυ ομορφος.
Κατα τη γνωμη μου μην δινεις μια μαχη που ξερεις απο την αρχη οτι θα την χασεις, δηλαδη μην τον κυνηγασ με το χερι σου αφου ακομα δεν σε εμπιστευεται αρκετα. Οταν αρχισει να σε εμπιστευεται θα το καταλαβεις. Θα βαζεις το χερι σου στα καγκελα του κλουβιου απο εξω και δεν θα το δινει σημασια.
Μεχρι τοτε υπομονη. κι εγω στην ιδια φαση με σενα ειμαι, θελω να βαλω το χερι μου μεσα και να τον χαιδεψω, αλλα ξερω οτι ακομη ειναι νωρις. Αρκουμαι στο να του μιλαω και να του σφυριζω. Επισης βαζω ηρεμα το χερι μου στα καγκελα του κλουβιου, και μολις δω οτι παει να ενοχληθει το τραβαω αμεσως επισης ηρεμα, για να καταλαβει οτι δεν κινδυνευει απο μενα.
Καλη υπομονη φιλε
 
Προσπαθησα τωρα να τον ταισω με το χερι και να τον αγγιξω με το χερι μου σιγα σιγα για να με συνηθησει... εβαλα ενα γαντι μην τυχων και μου δωσει καμια δαγκωνια 😛 Μολις ειδε το γαντι αρχισε να κανει σαν τρελος πετουσε, φωναζε κτλ, σκεφτηκα οτι φοβαται τα γαντια επειδη οταν τον επιασε ο πετ-σοπας χ8ες για να τον βαλει στο κλουβι φορουσε γαντια και νομιζε λοιπον οτι ηθελα να τον πιασω.. Τι με συμβουλευετε να κάνω;
Αμα εσυ φοβάσαι το πουλάκι και φοράς γάντια όπως λές για να μην σε δαγκώσει πως περιμένεις το πουλάκι να μην φοβάται εσένα. Γιατί τον στρεσάρεις τον έρημο... Αστον λίγο να ηρεμήσει... Να προσαρμοστεί. Γιαι τόσο βιασύνη; Εχε υπομονή. Πρέπει να σε γνωρίσει και να τον γνωρίσεις. Ετσι έρχεται η εμπιστοσύνη...
 
δικιο εχετε.. Ειμαι βιαστικος δεν πρεπει... ειναι ακομα καπως αγριος και θελει υπομονη
 
Σημερα αρχισα να τον χαϊδευω με ενα καλαμακι σιγα σιγα και εδειχνε να του αρεσε... Μετα του χαιδεψα την ουρα με το χερι και αυτο του αρεσε πιο πολυ ακομα.. Δεν εφερε καθολου αντισταση :)το χερι μου δεν του το δινω ακομα αλλα θα αφησω να περασει λιγος καιρος..ωστοσο θα του δινω το καλαμακι :D
 
Το καλαμακι δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα... Ουτε επαφη ειναι ουτε κερδιζεις κατι η εσυ η το πουλι. Καταλαβαινω τη χαρα σου αλλα καλυτερα να μη ρισκαρεις! Μπορουσες καλλιστα να τον τρομαξεις και μετα απο καποιες φορες που θα φοβηθει διαφορα πραγματα, θα κανεις τα πραγματα πιο δυσκολα αθελα σου! 😉
 
Να σου ζήσει τα λατρεύω τα Patagonian conure. Είναι το μεγαλύτερο από την άποψη μεγέθους είδος της οικογένειας νομίζω.
 
Να σου ζήσει τα λατρεύω τα Patagonian conure. Είναι το μεγαλύτερο από την άποψη μεγέθους είδος της οικογένειας νομίζω.
ευχαριστω πολυ φιλε.. Ναι ειναι αρκετα μεγαλα τα patagonian και θελουν και πολυ χωρο στη διαθεση τους... Να σου ζησει και σενα ο Πάρης σου! Ειναι αξιαγαπητος :D
 
Back
Top