Γενικά Ο νεος φιλος μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NP81
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NP81

PB New Member
Εγγραφή
2 Δεκ 2016
Μηνύματα
122
Πόλη
Γλυφάδα
Καλησπερα αυτο ειναι το πουλακι που μου φερανε... Να πω μονο οτι ηταν μεσα σε μια ταβερνα με πολυ φασαρια αλλα και το κλουβι τους ειχε πεσει δυο φορες κατω... Ηταν πολυ αγριο στην αρχη τωρα εχει ηρεμησει και σφυριζει καμια φορα...rsz_cam00603-1.webp rsz_cam00606-1.webp rsz_cam00608-1.webp rsz_cam00601-1.webp rsz_cam00602-1.webp Με τη φτερουγα τη κανω;
 
Είναι πολύ όμορφος να σου ζήσει! Πραγματικά είναι πολύ τυχερός! Νίκο εκεί στο φτερό έχει αίμα;η μου φαίνεται; Στο αριστερό ποδαράκι του γτ δεν έχει νυχακι;απο το πέσιμο τα έπαθε αυτά;
 
Παιδια δεν γνωριζω το μονο που μου ειπανε ειναι οτι ειχε πεσει δυο φορες το κλουβι απο υψος και το κλουβι ητανε μεσα στην βρωμα αφου το πεταξα... Οντως στο ενα ποδαρακι λειπει το πισω νυχι τελειως και στο αλλο λειπουν δυο νυχια...Αληθεια δεν ξερω βασανηστηρια του κανανε;Η φτερουγα βγαζει λιγο αιμα αμα χτυπηθει καπου αλλα σταματαει αμεσως;Θα ανεβασω φωτο με τα ποδαρακια αυριο για να μην το ταλαιπωρω τωρα...
 
Μπενταντιν αραιωμενο με νερο του βαζω δυο φορες την ημερα... Επισης βρισκω πουπουλα μεσα στο κλουβι... Του δινω pteropheme παντως τρωει πινει κεινειται δεν δειχνει νωχελικος... Μου ειπαν οτι ειναι αρσενικο...

Η φτερουγα θα ξαναμεγαλωσει; Παιδια δεν μπορειτε να φανταστειτε πως τον εχω αρχοντας ειναι... Παντω και το σφυριγμα που κανει δεν μοιαζει με καναρινιου κανει ενα περιεργο αν μπορεσω θα τον ηχογραφησω...
 
Υπάρχει κάποιος ακρωτηριασμός στην αριστερή φτερούγα του πουλιού;
Με τα όσα μπόρεσα να δω μάλλον λείπει μεγάλο κομμάτι της και πιθανόν να έχει χάσει και την πτητική του ικανότητα.
Έχω δίκιο @NP81;
 
Η φτερουγα θα ξαναμεγαλωσει;
Γράφαμε ταυτοχρόνως...
Λυπάμαι αλλά μάλλον έχει καταδικαστεί σε "χαμηλές" πτήσεις...
Θα βγάλει το υπόλοιπο της ζωής του ακρωτηριασμένο...
Οι πτώσεις του κλουβιού υποψιάζομαι πως έγιναν εξ αιτίας κάποιας επίθεσης αρπακτικού.
Είτε αυτό ήταν γάτα είτε κάποιο είδος γερακιού...
Ξέρεις πως έγινε αυτό το "ατύχημα";
 
Μου ειπαν παντως οτι το γυροφενε και μια γατα... Παιδια μακαρι να το σωσω.. Παντως αλματα κανει χωρις προβλημα αλλα δεν μπορει να πεταξει... Θα περασω μια μερα απο εκει να τους ρωτησω... Δωστε και καμια συμβουλη σαν ποιο εμπειροι που εισται;
 
Για την ζωή μέσα στο κλουβί δεν υπάρχει πρόβλημα, ακόμη και εντελώς ακρωτηριασμένη να ήταν η φτερούγα του.
Με τέτοιο ακρωτηριασμό θα ζήσει αναγκαστικά όλο το υπόλοιπο της ζωής του μέσα στο κλουβί κι αυτός είναι ο μοναδικός λόγος που δεν προτείνω να μπει σε διαδικασία απελευθέρωσης.
Γιατί είναι ένα αιχμάλωτο (πιασμένο) ιθαγενές πουλί - φλώρος.
Αφού λοιπόν έφτασε σε αυτή την κατάσταση στα χέρια σου φρόντισε να του απαλύνεις τον πόνο, να μην το πιέζεις και να του προσφέρεις όλα όσα απαιτούνται για την ευζωία του.
Να ενημερώνεις την παρέα για τις εξελίξεις και να μη διστάζεις να ζητήσεις βοήθεια από την παρέα του petbirds... Σίγουρα κάποιος από τα πολλά μέλη μας θα ξέρουν το σωστό για να δώσουν τη λύση...
 
Αν είναι πρόσφατα αιχμάλωτο θα πρέπει να μπει σε ειδική διατροφή με σπόρια για άγρια ιθαγενή.
Αν έχει καιρό στο κλουβί θα πρέπει να ρωτήσεις τον προκάτοχό σου για το μενού του...
Να σου πει δηλαδή τι το τάιζε...
Κι αν φτάσεις εκεί... ρώτα λίγο και για την ιστορία του πουλιού...
Καθαρά από ενδιαφέρον κι όχι από περιέργεια...
 
Αν μπορεσω θα περασω αυριο απο εκει... Παντως απο τροφη ηταν χυμα απο οτι ξερω... Εγω τη να κανω να παρω για ιθαγενη... Δεν νομιζω παντως να ξερει και πολλα γιατι το ειχε πολλοι παραμελημμενο... Τωρα εχει συνελθει λιγο... Ειναι ποιο ηρεμο πριν χτυπιοταν σαν τρελλο... Καμια φορα οταν το κοιταζω μου ανοιγει το στομα σαν να κανει επιθεση γιατι;
 
Ειναι ποιο ηρεμο πριν χτυπιοταν σαν τρελλο... Καμια φορα οταν το κοιταζω μου ανοιγει το στομα σαν να κανει επιθεση γιατι;
Μήπως γιατί είναι πολύ πρόσφατα πιασμένο;
 
Πιστεύω πως πρέπει να επισκεφτείς κάποιον πτηνίατρο, ώστε να είσαι σίγουρος μην δημιουργηθεί κάποια μόλυνση στο ακρωτηριασμένο φτερό, αλλά και να δει και τα πόδια του κτλ. Μετά θα είσαι σίγουρος για το τι έχει, αλλά και το πως να το αντιμετωπίσεις.
Από τροφή καλύτερα να πάρεις κάποια συσκευασμένη για ιθαγενή με πλούσια ποικιλία σπόρων που θα του προσφέρουν ότι χρειαστεί για την υπόπλοιπη διαβίωση του.
Μακάρι το πουλάκι να γίνει καλά...
 
Γιατί είναι ένα αιχμάλωτο (πιασμένο) ιθαγενές πουλί - φλώρος.
Επειδή πρόκειται για ένα τέτοιο πολύ καλό θα ήταν να το έβαζες σε μια ζευγαρώστρα για καναρίνια με 4 πατήθρες έτσι ώστε να νιώθει και πιο πολύ χώρο και να πηδάει χωρίς να αναγκάζεται να πετάει. 😉

Το έχεις μέσα στο σπίτι ή έξω;

Μπράβο σου που το έσωσες! Έξω δεν έχει καμία ελπίδα επιβίωσης δυστυχώς..
 
Καλημερα παιδια.. Σημερα θα παω απο εκει που μου τον φερανε... Θα σας ενημερωσω μεσα στη μερα... Παντως σημερα εκανε και μπανιο που δεν πλησιαζε καθολου σφυριξε κανα δυο φορες...Αυριο θα παω να του παρω και τροφη για ιθαγενη... Εφαγε και μηλο... Και εχω και το θυληκο που μολις τον βλεπει τρελενεται στο σφυριγμα... Να ρωτησω να τα εχω μεσα η εξω;
 
Back
Top