Γενικά Ο νεος φιλος μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NP81
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να σου ζήσει και συγχαρητήρια που το φροντίζεις!
Να ρωτησω να τα εχω μεσα η εξω;
Αν μέχρι τώρα έμενε μέσα, να παραμείνει μέσα για τον υπόλοιπο χειμώνα, δεν έχει προετοιμαστεί κατάλληλα για εξωτερική διαμονή.
Του χρόνου, βάσει των εμπειριών και της επιθυμίας σου, θα έχεις αποκρυσταλλώσει γνώμη και αν θέλεις το ξανασυζητάμε, μέσα ή έξω :)
 
Εγώ έτσι όπως το βλέπω δεν νομίζω να έχει ακρωτηριαστεί η φτερούγα. απλα τρόμαξε και του έφυγαν τα φτερά. Εγώ θα σου έλεγα να μην το ξαναπιασεις γιατί θα ανοίγει συνέχεια η πληγή όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κλουβί και οχι συχνες επισκεψεις για να στρωσει η φτερουγα
 
Οκ θα εφαρμοσω τις συμβουλες σας... Τωρα οσο αναφορα την ιστορια του εκει στην ταβερνα του το εφερε ενας αλλος επειδη ειχε το προβλημα με τη φτερουγα και δεν το επαιρνε κανεις...Αλλα και αυτος που το ειχε ηταν τοσο αχρηστος που ουτε ενα πουλακι δεν μπορουσε να περοιποιηθει... Μου ειπε οτι η τροφη ηταν χυμα καναρινιου... Οτι μια φορα το κλουβι το εριξε μια γατα αλλα δεν προλαβε να το πειραξει και οτι μια φορα τον πειραζαν κατι πελατες... Μετα απο ολα αυτα πως ζει αυτο το πουλακι ενας θεος ξερει... Με ρωτησε αν ζει ακομα και οταν του ειπα οτι ειναι και καλυτερα απο πριν με κοιταζε περιεργα...Αφου δεν εφαγε καμια φτηνα τη γλυτωσε... Τελος παντων εγω αυτο που θελω και θα το πετυχω και με την βοηθεια σας φυσικα ειναι να γινει ενα δυνατο και υγιες πουλακι... Ευχαριστω για ολα...
 
Μια ερωτηση τη τροφη δινω; Παντως και αυτη που του βαζω τη τρωει vitacraft menu...
Επισης τρωνε και σκουλικακια που πολανε σε πετ σοπ ζητα τροφη ιδικα για την περιπτωση σου. Αν θελεισ μπορω να παω σημερα σε φιλο με αγριοπουλα να ρωτησω για το ατυχο πουλακι
 
Μπράβο σου που το προσέχεις, κάποιες φορές στα άγρια τους κόβουν τα φτερά για να μην μπορούν να πετάξουν, μπορεί να έχει συμβεί και αυτό.. Αν είναι έτσι ίσως ξαναφτιάξει η φτερούγα.
 
εκανε και μπανιο
Καλησπέρα Νίκο και χρόνια σου πολλά! Ας με διορθώσουν οι υπόλοιποι αν κάνω λάθος, νομίζω ότι το μπάνιο δεν βοηθάει τις πληγές να κλείσουν, και να αυξάνει τη πιθανότητα μόλυνσης...
Φλώρος είναι σίγουρα, για τις τροφές σιγά σιγά να του τις αλλάζεις γενικά, όχι απότομα, να προσαρμοστεί...
κάποιες φορές στα άγρια τους κόβουν τα φτερά για να μην μπορούν να πετάξουν, μπορεί να έχει συμβεί και αυτό.. Αν είναι έτσι ίσως ξαναφτιάξει η φτερούγα.
Πραγματικά ρε παιδιά τί λογική; 😡 Και καλά για να κελαηδούν περισσότερο;
Δεν φτάνει που τα πιάνεις από τη φύση...
 
κάποιες φορές στα άγρια τους κόβουν τα φτερά για να μην μπορούν να πετάξουν
Όντως κι εγώ έχω ακούσει για ψαλίδισμα των φτερών.
Όχι όμως για ακρωτηριασμό της φτερούγας.
Εγώ από τις φωτογραφίες βλέπω πως απουσιάζουν τα δύο τρίτα της φτερούγας...
Έχει δηλαδή έχει μείνει μόνο το πρώτο οστό... Δηλαδή ο βραχίονας και κόπηκαν όλα τα άλλα από την ωλένη, την κερκίδα και πέρα..
Ανατομία φτερούγας.webp
 
Μόνο ένα κτήνος θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο.
Ακριβώς αυτό! Δεν μπορώ να το πιστέψω πως μπορεί να κάνει κάποιος κάτι τέτοιο; Ελαιος δηλαδή! Αυτό όμως δεν μπορούμε να το ξέρουμε! Σημασία έχει τώρα πως γλίτωσε απο εκεί και βρίσκεται σε καλά χέρια!
 
Μόνο ένα κτήνος θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο.
Ας ελπίσουμε να μην ήταν ο άνθρωπος για ακόμα μια φορά...
Δεν πιστεύω πως έγινε από ανθρώπινη παρέμβαση αλλά από ανθρώπινη αμέλεια.
Γιατί όπως έγραψα
Οι πτώσεις του κλουβιού υποψιάζομαι πως έγιναν εξ αιτίας κάποιας επίθεσης αρπακτικού.
Είτε αυτό ήταν γάτα είτε κάποιο είδος γερακιού...
Εξ άλλου ο Νίκος @NP81 (χρόνια πολλά γιορτάζει σήμερα) έγραψε δύο φορές...
Να πω μονο οτι ηταν μεσα σε μια ταβερνα με πολυ φασαρια αλλα και το κλουβι τους ειχε πεσει δυο φορες κατω...
μου ειπανε ειναι οτι ειχε πεσει δυο φορες το κλουβι απο υψος και το κλουβι ητανε μεσα στην βρωμα αφου το πεταξα... Οντως στο ενα ποδαρακι λειπει το πισω νυχι τελειως και στο αλλο λειπουν δυο νυχια...
Λυπάμαι για αυτό που βλέπω...
Εύχομαι να είναι καλά τελικά το πουλί κι εγώ να βλέπω λάθος.
 
Πολυ αναλυτικη η φωτο με τη φτερουγα μπραβο γιαννη (misalouris) αλλα νομιζω πως εχει ς δικιο πρεπει να εχει μεινει μονο ο βραχιονας...
 
Νίκο, όταν θα μπορέσεις, θα κρίνεις ότι είναι η κατάλληλη εποχή κλπ, βγάλε μας μια φωτό με ανοιχτή τη φτερούγα του πουλιού. Επίσης, θα σου έλεγα ότι αν γίνεται το καημένο θα πρέπει να πάει σε εξειδικευμένο γιατρό, διότι δεν γίνεται να έχει μια ανοιχτή πληγή ή μία που να ανοίγει και να κλείνει... είναι επικίνδυνο για την υγεία, τη ζωή του κλπ (μολύνσεις).
Πολλά συγχαρητήρια που το ανέλαβες.
Το τί συνέβη, δεν το ξέρουμε. Ίσως επίθεση αρπακτικού, ίσως και κατά τη διαδικασία αιχμαλώτισής του...
Έχω και την ακόλουθη νοσηρή απορία: άραγε σε αυτήν την ταβέρνα που στο χάρισαν, σύντομα θα ξαναβρεθεί κλουβί με νέο πουλάκι;

Νίκο, το πουλάκι δεν γίνεται να είναι με μια πληγή που ανοίγει και κλείνει, μπορεί να έχει λοίμωξη. Επιπρόσθετα αν πράγματι είναι κομμένη η φτερούγα του, ίσως το σημείο εκείνο να μην κλείνει χωρίς τα κατάλληλα σκευάσματα (μπορεί ακόμη να δημιουργηθεί και ουλώδης ιστός πάνω στην άρθρωση και να μην φτάνει το δέρμα για να κλείσει). Αν σου είναι δυνατό, θα έλεγα να επισκεφτείς σύντομα εξειδικευμένο πτηνίατρο.
@alicedros , ο Κος Κονταξάκης δεν είναι ο πολύ καλός πτηνίατρος στην Άνω Γλυφάδα;
Συγχαρητήρια που το ανέλαβες.
 
Καλημερα παιδια... Μηπως μπορουμε να εχουμε το τηλ. του κυριου Κονταξακη; Γιατι ψαχνω στο internet αλλα δεν μπορω να το βρω... Ευχαριστω...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top