Φροντίδα Ο νεος φτερωτος φιλος μου!

Andreas13

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαϊ 2014
Μηνύματα
24
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σας! Είμαι καινουριος στο forum και θα ηθελα να σας ρωτισω καποια πραγματα για το μπατζι μου που αγορασα την δευτερα!
1) Πως γινεται να καταλαβω ποσο χρονων ειναι το μπατζι μου; Ο χαλινος του ειναι ροζ- μπλε, πιο πολυ απαλο ροζ.
2) Οταν το χαιδευω τρεμει λιγο αλλα δεν κανει καμια κινηση και φενεται οτι του αρεσει.
3) Δεν εχει πιει σταλα νερο και εχει φαει ελαχιστη παπαγαλινη που του εχω δωσει. Το μονο που εχει φαει τοσες μερες ειναι 1 τσαμπι κεχρι, απο το χερι μου του το ταισα γιατι δεν παει να το φαει εκει που του το εβαλα στο κλουβι του
4) Κοιμαται πολυ λιγο, εως καθολου.
5)Καθε πρωι το βγαζω στο μπαλκονι. Είναι σωστη αυτη η κινηση ή μηπως δεν πρεπει να το κανω για να συνηθισει πρωτα το δωματιο μου;
 
Είναι κομμένα τα φτερά πτήσης; Ήταν; ή τα έκοψες εσύ;
Έχει δαχτυλίδι; Αν έχει θα μάθεις ακριβώς ηλικία. Διαφορετικά βάλε μας κοντινή φωτογραφία να δούμε τις ρίγες του κεφαλιού και τα ποδαράκια του. Πάντως φαίνεται μικρό κάτω του έτους.
Αν έχει κομμένα φτερά, τρέμει γιατί φοβάται αλλά που να πάει;
Πίνουν ελάχιστο νερό μπορεί να κάνουν μέρες να πιουν.
Πρέπει να κοιμάται από δύση έως ανατολή. Αν έχει φασαρία στο δωμάτιο και φώτα, εννοείται δεν κοιμάται.
Αυτή την εποχή μπορείς να το βγάζεις τα πρωινά έξω, ακόμα και μόνιμα. Επειδή τώρα στην Αθήνα π.χ έπιασε έντονος αέρας, ή τις προηγούμενες μέρες είχε έντονο ήλιο, όπου το βάλεις θα πρέπει να είναι προφυλαγμένο από ρεύματα αέρος, ήλιο και αρπακτικά. Επίσης να είναι ασφαλισμένα τα πορτάκια του κλουβιού, οι ταίστρες αν είναι εξωτερικές και τα μάνταλα του πάτου καλά ασφαλισμένα.
Δεν ξέρω που μένεις, καρακάξες έχει και στο κέντρο της Αθήνας. Προσοχή στα αρπακτικά.
 
Αυριο το πρωι θα σου στειλω κοντινες φωτο του! Και εμενα μικρο μου φενεται! Δεν νομιζω πως εχει κομμενα φτερα, εγω δεν του τα εκοψα. Τα αρπακτικα δεν νομιζω να το πειραζουν γιατι δεν υπαρχουν εδω, κοντοχωριανοι ειμαστε! 😉
 
Στο επεσήμανα γιατί ξέρω πως αυτό νομίζουν πολλοί. Καρακάξες έχει παντού. Μην το βγάζεις μόνο του έξω. Δεν θέλεις να ζήσεις θρίλερ 😱
 
οκ! Δεν το αφηνω ποτε μονο του μου αρεσει να το βλεπω! Οταν το βγαζω εξω για καποιον λογο γινεται υπερκινητικο ενω οταν ειναι μεσα σπανια κινηται.. Τι σημαινει αυτο; 🙂
 
Του αρέσει, παίρνει αέρα, ακούει θορύβους άλλα πουλιά κτλ
Ψάξου με διατροφή και βάλε φωτογραφίες του κλουβιού να δούμε πως είναι οι πατήθρες.
 
Αυριο πουρνο-πουρνο θα σας βγαλω φωτος. Οι πατθηρες ειναι 3 μεγαλοι πλαστικοι

Του εχω αγορασει τσαμπια κεχρι, prestige kristal versele- laga αμμο με οστρακα, versele laga prestige sticks, deli nature συσκευασμενη παπαγαλινη και beaphar multi-vit +VIT. A. Για μικρους και μεγαλους παπαγαλους. Καλα ειναι αυτα;
 
Ναι μια χαρά. Τα sticks με μέτρο έχουν σάκχαρα και άλευρα και παχαίνουν. Σπάνια έως καθόλου.
 
Ωραια. Στικ του εχω βαλει 1, εχει φαει ελαχιστο. Εχω βγαλει και φωτος. Δεν εχει κανενα δαχτυλιδι. Και εμενα μου φενεται μικρο γιατι μαθαινει ευκολα. Στο κεφαλακι του εχει καποιες πολυ λεπτες σκουρες γραμμες στα φτερα του εχει καποια μαυρα πουπουλα και εχει μαυρα μαγουλακια :)

Εχω και αλλες φωτο εβγαλα τα ποδαρακια του. Ειναι ροζ.
 

Συνημμένα

  • Budgie4.webp
    Budgie4.webp
    31,1 KB · Προβολές: 66
  • Budgie3.webp
    Budgie3.webp
    31,7 KB · Προβολές: 65
  • Budgie2.webp
    Budgie2.webp
    27,1 KB · Προβολές: 64
  • Budgie1.webp
    Budgie1.webp
    39,2 KB · Προβολές: 62
  • Budgie6.webp
    Budgie6.webp
    27,2 KB · Προβολές: 84
  • Budgie5.webp
    Budgie5.webp
    27,4 KB · Προβολές: 58
Είναι πραγματικά πολύ όμορφο, να το χαίρεσαι. Δυστυχώς δεν είμαι ο κατάλληλος για να σου πει πόσο είναι ηλικιακά.
 
Σε ευχαριστω πολυ! Μολις τωρα τον καταφερα να ανεβει στο δαχτυλο μου! Εβαλα το loca της σακιρα και εκεινο αρχιζε να λεει loca loca loca 😀χ! Ειναι αξιαγαπητο!
 
Κουκλάκι είναι, φτου φτου φτου! Λίγων μηνών είναι φετεινό πουλάκι. Αφού είναι τόσο μικρούλι, θα το εκπαιδεύσεις αρκετά εύκολα.
Άλλαξε άμεσα τις πατήθρες με ξύλινες και αν δεν βρίσκεις στην χειρότερη με στρογγυλές πλαστικές και πρόσεξε την θέση τους, όταν κάθεται στην από πάνω να μην πέφτουν οι κουτσουλιές στην κάτω.
Αφού είναι τόσο μικρό, μάθε το να τρώει χόρτα και λαχανικά να σου γίνει ένα υγιές πουλάκι.
Να σου ζήσει!
 
Σε ευχαριστω πολυ Μαρια μου! Σημερα θα παω στο σουπερ μαρκετ να του παρω λαχανικα χεχεχ! Τι εννοεις στρογγυλες πλαστικες πατήθρες; Θα προσπαθησω να βρω
 
Εννοώ αυτές της πρώτης φωτογραφίας. Αν βρεις πάρε και καμία πιο χοντρή ξύλινη να ξεκουράζεται κάποιες στιγμές σαν αυτές της δεύτερης
 

Συνημμένα

  • stroggyles patithres.webp
    stroggyles patithres.webp
    6,8 KB · Προβολές: 54
  • xylines stroggyles patithres.webp
    xylines stroggyles patithres.webp
    2,9 KB · Προβολές: 50
χμμ οκ θα παρω! Τα πετ σιτι εχουν; Γιατι εχω το κλουβι και τα αλλα σιμπρακαλα τα πηρα απο ενα αλλο μαγαζι.
 
Στρογγυλές πλαστικές έχουν, για τις ξύλινες δεν ξέρω. Αν δεν βρεις κάτι που να σου ταιριάζει, πάρε τις πλαστικές που είναι φθηνές και περίμενε να ψάξεις λιγάκι με τον χρόνο σου :)
 
Back
Top