Ασθένειες Ο παπαγάλος εχει φουσκώσει

tatianula

PB New Member
Εγγραφή
28 Μαρ 2017
Μηνύματα
13
Πόλη
Καρδίτσα
Από το πρωί ο παπαγαλάκι μας είναι με φουσκωμένα πούπουλα κάθεται χωρίς να παίξει και να τρώει... φαίνεται να είναι άρρωστος... Μου έδωσε μια φιλί σταγόνες tabernil sulfa. Τον έδωσα στο στόμα με το ζόρι δυο σταγονίτσες.. Έκανε εμετό... Τι να κάνω τώρα;
 
Ο γιατρός είναι η λύση...
Βάλε όμως για χάρη της ενημέρωσης και της πιθανής βοήθειας που θα βρεις ένα χαρτί λευκό στον πάτο του κλουβιού και λίγα λεπτά αργότερα βγάλε και ανέβασε τις φωτογραφίες τους.
Επίσης μερικές φωτό καθαρές από το στήθος και την κοιλιά θα βοηθήσουν...
Κάπως έτσι https://community.petbirds.gr/threads/Φωτογραφίες-κοιλιάς-και-περιττωμάτων-πουλιού.41907/
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Στη λίστα μας δεν βλέπω να υπάρχει κτηνίατρος με γνώσεις στα πτηνά στην Καρδίτσα, υπάρχει όμως στα Τρίκαλα και στην Λάρισα... Δες εδώ
Πες μας δυο λόγια, το έχεις σε εξωτερικό χώρο ή μέσα στο σπίτι; Τι τρώει; οι σπόροι του είναι συσκευασμένοι ή χύμα; Γνωρίζεις την ηλικία του;
 
Εχθές τον άλλαξα μάρκα φαγιτο! Πείρα χύμα... Νωρίτερα τον έδινα μόνο vitakraft ... Το κακακι του είναι καλα(δεν ξερω να βάλω φώτα)...
Είναι μικρός ακόμα 4 μηνών. Το πήρα από μια γνωστή μόλις βγήκε από την φωλιά...
Τον έβαλα αυτες σταγόνες μέσα στο νερό και έχει πιει το νερό... Τρώει καλά... Μπορω να σας πω λίγο ζωνταναψε) βγήκε από το κλουβί και μπεζει, αλλα είναι ακόμα φουσκουμενος...
 
Εχθές τον άλλαξα μάρκα φαγιτο! Πείρα χύμα... Νωρίτερα τον έδινα μόνο vitakraft ... Το κακακι του είναι καλα(δεν ξερω να βάλω φώτα)...
Είναι μικρός ακόμα 4 μηνών. Το πήρα από μια γνωστή μόλις βγήκε από την φωλιά...
Τον έβαλα αυτες σταγόνες μέσα στο νερό και έχει πιει το νερό... Τρώει καλά... Μπορω να σας πω λίγο ζωνταναψε) βγήκε από το κλουβί και μπεζει, αλλα είναι ακόμα φουσκουμενος...

Αρχικά αποσύρεις την τροφή και γυρνάς σε ότι ετρωγε πριν την αλλαγη και ποτέ ξανά χύμα γιατί η ποιότητα δεν είναι ελεγχομενη (φυλαξη/αποθήκευση) πριν έρθει στα χέρια σου.
 
Εχθές τον άλλαξα μάρκα φαγιτο! Πείρα χύμα... Νωρίτερα τον έδινα μόνο vitakraft ... Το κακακι του είναι καλα(δεν ξερω να βάλω φώτα)...
Είναι μικρός ακόμα 4 μηνών. Το πήρα από μια γνωστή μόλις βγήκε από την φωλιά...
Τον έβαλα αυτες σταγόνες μέσα στο νερό και έχει πιει το νερό... Τρώει καλά... Μπορω να σας πω λίγο ζωνταναψε) βγήκε από το κλουβί και μπεζει, αλλα είναι ακόμα φουσκουμενος...
-Για αρχή σταματα να δίνεις χύμα τροφή στον φιλαράκο σου. Μπορει να ήταν καιρό εκτεθειμένη η τροφη σε δε ξέρω και γω τι συνθήκες. Για το καλό του γυρνά πάλι στην συσκευασμένη που την ξέρεις και σε ξέρει.
-Βαλε τον κάπου ζεστά, μακρυά από ρεύματα αέρα και απευθείας έκθεση στον ήλιο. Είναι ακόμα μωρό. Αυτο μην το ξεχνάς σε καμία περίπτωση.
-τακτική αλλαγή νερού κανεις;
-τον αφήνεις ελεύθερο; Μήπως μασουλησε τίποτα;

Σίγουρα πρέπει ταυτόχρονα να μιλήσεις με κάποιο γιατρό αλλά σκεψου και αν άλλαξε κάτι στις συνθήκες του τα τελευταία εικοσιτετράωρα.
 
Δυστυχώς δεν έχω λεφτά να τον πάω στο πτηνιατρο(
Μεγάλο ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Παρε τηλέφωνο σε κάποια άλλη πόλη έστω αφού όπως λες δεν έχετε στην Καρδίτσα και εξήγησε στον άνθρωπο ότι δεν μπορείς να πας. Μια συμβουλή έστω από το τηλέφωνο κάποιου ειδικού θα είναι καλύτερη από το τίποτα.
 
Το νερο τον αλλάξω τακτικά
Δεν έχε ρεύμα
Έχει 1μ μακριά λάμπα 9 β.
Ναι, παιταει ελεύτερα
Καταρχήν το φιλαράκι σου είναι όπως σου είπα μωρό και οι πτήσεις του ακόμα είναι ατσαλες..στο χώρο μας υπάρχουν ένα σωρο τοξικά πλαστικά και φυτά επικίνδυνα για το πουλάκι.. Διακινδυνεύεις ένα πιθανό χτύπημα μέχρι να μασουλησει ότι βάλει ο νους σου.. Τουλαχιστον εχε τον υπό την εποπτεία σου και μη ξεπερνάς τη μια ώρα εκτος κλουβιού.. Να δυναμώσουν τα φτερά αλλά να μην θέτεται σε κίνδυνο. Επισης έχει αναγκη από αρκετή τροφή και ποιοτική.. Μένοντας έξω από το κλουβί για αρκετή ώρα καταλαβαίνεις δεν είναι καλό.
Επισης φτιάξε του ένα τσαγακι με βότανα. Ισως τον ανακουφίσει.
 
Θα πάω τώρα σε ένα κτηνιατριο...
Παπαγαλάκια μου πάλι μπεικε μέσα στο κλουβί και κοιμάται... (
Η γυναίκα που μου έδωσε τον παπαγαλάκι μου είπε να πάρω από φαρμακιο vibramisin... Κάτι τετιο... Να το τριξω με στο νερό μισό χαπάκι...
 
Περαστικά κατ' αρχήν στο μικρούλι σου!
Διάβασε προσεκτικά όσα σου έγραψαν η "Αλκηστις, η Σίσσυ και τα άλλα παιδιά και αγόρασε από το Petshop ένα φακελλάκι καρβουνάκι να έχεις. Ίσως η αλλαγή να το πείραξε. Το καρβουνάκι βοηθάει στις μικροδηλητηριάσεις και στο φούσκωμα του στομαχιού. Είναι φθηνό, γύρω στο 1,5 ευρώ.
upload_2017-3-28_19-1-53.webp
 
Back
Top