Ασθένειες Ο παπαγάλος εχει φουσκώσει

Ευχαριστώ πολυ για συμβουλές!
Να ρωτήσω για την φιλί μου... Επειδή έχει εδώ και 4 μήνες ένα παπαγαλάκια από μαγαζί και είναι πάνω από 1 χρ(φαίνεται από τα μάτια) και έχει ίδια κιλιτσα από την φωτογραφία... Και συνεχια χανει φτερά, αυτο κάτι κακό συμβαίνει;
 
Πως μπορείς να είσαι σίγουρη πως το πουλάκι δεν έπεσε και χτύπησε;
Μένει σε εναι δωμάτιο... Ειναι πολύ ήρεμος)συνήθως κάθετε πάνω στο κλουβί... Αν παιταει... Μόνο για να έρθει πάνω μας η στο κροβατι μας)
 
. Και συνεχια χανει φτερά, αυτο κάτι κακό συμβαίνει;
Να την ρωτήσεις πόσες ώρες έχει ανοιχτό το φως στο δωμάτιο που ζει το παπαγαλάκι. Τα πουλάκια πρέπει να κοιμούνται από το σούρουπο μέχρι την αυγή. Αλλιώς χάνουν φτερά και αρρωσταίνουν. Βέβαια μπορεί να είναι και κάτι άλλο, αλλά αυτό είναι το πιο συχνό λάθος, καθώς και η φτωχή διατροφή.
 
Πως μπορείς να είσαι σίγουρη πως το πουλάκι δεν έπεσε και χτύπησε;
Μένει σε εναι δωμάτιο... Ειναι πολύ ήρεμος)συνήθως κάθετε πάνω στο κλουβί... Αν παιταει... Μόνο για να έρθει πάνω μας η στο κροβατι μας)
 
Να την ρωτήσεις πόσες ώρες έχει ανοιχτό το φως στο δωμάτιο που ζει το παπαγαλάκι. Τα πουλάκια πρέπει να κοιμούνται από το σούρουπο μέχρι την αυγή. Αλλιώς χάνουν φτερά και αρρωσταίνουν. Βέβαια μπορεί να είναι και κάτι άλλο, αλλά αυτό είναι το πιο συχνό λάθος, καθώς και η φτωχή διατροφή.
Φωτο κλείνει νωρίς.. Τις 10-11
Τρώει μόνο χειμα.. Τιποτα από τα φρουτα και λαχανικά... Προσπαθήσω για αρκετά καιρό αλλά... Τιποτα...
 
Μένει σε εναι δωμάτιο... Ειναι πολύ ήρεμος)συνήθως κάθετε πάνω στο κλουβί... Αν παιταει... Μόνο για να έρθει πάνω μας η στο κροβατι μας)
φυσικα και θα ειναι ηρεμος... Μωρο ειναι. Γενικα ακολουθησε τις συμβουλες των παιδιων και μη θετεις σε κινδυνο τον μικρο σου οση χαρα και αν εχεις που τον εχεις μαζι σου. Καμια φορα τεινουμε να κανουμε λαθη ακομα και απο αγαπη ή υπερμετρο ενθουσιασμο.
το παπαγαλακι της φιλης σου ισως περναει πτεροροια.. Ειναι φυσικο να χανει πουπουλα για να ανανεωνει το φτερωμα του. Να δινει αυγο με το τσοφλι (μισό) ή να δινει αυγοτροφη. Εχει αναγκη απο πρωτεϊνη για να αναπληρωσει τα πουπουλα που χανει.

Φωτο κλείνει νωρίς.. Τις 10-11
Τρώει μόνο χειμα.. Τιποτα από τα φρουτα και λαχανικά... Προσπαθήσω για αρκετά καιρό αλλά... Τιποτα...
στα φρουτα και λαχανικα να επιμεινει. Δεν μπορει να τρωει μονο σπορους το παπαγαλακι, ας επιμεινει και ας μη τα τρωει. Καποια στιγμη θα φαει. 10-11 το βραδυ ειναι ηδη αργα... Τα φωτα να σβηνουν μολις πεφτει ο ηλιος ωστε να μην απορυθμιζεται το πουλακι. Δεν ειναι ανθρωπος.. Μονο στρες του προκαλεί ετσι.
 
Να'στε καλά! Θα της το πω!
Πήγα στο κτηνιατριο και μου έδωσαν σημβολες να μην ξανά αλλάξω το φαγητό του... Πείσεις μου είπαν ότι υπάρχει μεγάλο πιθανώς να κόλλησε από εμάς γρίπη (και με προτιναν να δινο τις σταγονίτσες από αυτά που σας είπα...
Λοιπόν βλέπω το αύριο... Ελπίζω αύριο θα αλλάξει όλα προς το καλύτερο...
Ευχαριστώ πολύ που δεν με αφήσατε μέσα στο πανικό!
 
Καλημέρα σε όλους!
Είμαστε καλά τώρα! Από το πρωί παίζει και κελαηδάει)
Δεν ξέρω τι ήταν αυτό... Μαλον το φαγητό... Και επειδή το άλλαξα αμέσως δεν έχει πάθει τίποτα σοβαρό το πουλάκι μου...
Σταγόνες σήμερα δεν τον έβαλα...
 
Καλημέρα, πολύ ευχάριστο!
Πρόσεχε να μην έχεις πολλές ώρες εκτός κλουβιού το πουλάκι, ποτέ εκτός του κλουβιού όταν είναι μόνο του και να βρεις να πάρεις να έχεις το καρβουνάκι.
 
Back
Top