Φροντίδα Ο παπαγάλος μου δαγκώνει, τι μπορώ να κάνω;

Mariapan97

PB New Member
Εγγραφή
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7
Γεια σας! Εχω έναν ringneck αλλα δαγκώνει, το έχω 2 μήνες και παει να σχηματιστεί το δαχτυλίδι του! Τριει απο φο χερι μ. Τι μπορώ να κάνω; Για να μην δαγκώνει;
 
Αν είναι μικρός οπως τα κοκατιλ νομίζω δεν είναι δύσκολο εγω δεν ήξερα από παπαγάλους και ημουν 13 χρονών οταν το έμαθα να κάθεται και μετά ήμασταν αχώριστοι. Είχα βάλει δυο ζευγάρια κάλτσες στα χέρια μου και το χάιδευα τακτικά ώσπου να συνηθίσει. Ντάξει ημουν και μικρό παιδί ήταν και καινούριο κατοικίδιο ήταν φυσικό να κάτσω αρκετές ώρες μαζί του και χωρίς να το αγγίζω απλανκαθομουν διπλα στο κλουβί του. Ώσπου τον άφησα να βγει και πέταξε πανω απο τη σόμπα πετρελαίου και επειδή τρόμαξα εγω και η μανα μου του κόψαμε τα φτερά και έτσι συνήθισε πιο γρήγορα. Μετά ερχόταν από μόνος του επάνω μας και καθόταν στον ώμο μας.
 
Καλημέρα :)
Να χαίρεσαι το ringneck σου.
Από ότι καταλαβαίνω δεν μιλάμε για ένα ήμερο πουλί οπότε είναι λογικό να δαγκώνει.
Για να έχει αρχίσει να σχηματίζεται το δαχτυλίδι σημαίνει ότι είναι τουλάχιστον 18 μηνών.

Το ότι τρώει από το χέρι σου είναι καλό σημάδι γιατί σημαίνει ότι σε εμπιστεύεται ως ένα βαθμό.
Από εκεί και πέρα θέλει πάρα πολύ υπομονή για να καταφέρεις να τον πλησιάσεις.
Είναι αρκετά δυναμικά πουλιά τα ringneck με έντονο χαρακτήρα, αλλά δεν παύει να είναι παπαγάλοι, που αυτό σημαίνει ότι αναζητούν την παρέα σου και θέλουν την προσοχή σου.
Ευτυχώς είναι αρκετά κοιλιόδουλα πουλιά -όπως έχεις καταλάβει και μόνη σου- , οπότε έχεις ένα ισχυρό "όπλο" να τον κάνεις να σε πλησιάσει.

Να του μιλάς συνέχεια και να του αφιερώνεις κάποια ώρα που να ασχολείσαι αποκλειστικά μαζί του και κατά προτίμηση ίδια ώρα κάθε μέρα γιατί οι παπαγάλοι είναι ζώα της συνήθειας και αυτό τους κάνει να νιώθουν ασφάλεια :)

Οπότε να θυμάσαι... υπομονή! Και δεν θα χάσεις 😉
... Και μπόλικες λιχουδιές εννοείται 😛
Ο δικός μου είχε τρέλα με τα φυστίκια, μαζί με το τσόφλι όμως και τα καθάριζε μόνος του.
Γενικά είναι εύκολοι στις νέες γεύσεις οπότε να του δίνεις και λαχανικά, φρούτα κλπ !
 
Ευχαριστώ πολύ! Αλλά Με εχει νευριάσει... Δυστυχώς δεν μπορώ να κρατάω τις ίδιες ωρες επικοινωνίας μαζί του. Συχνές ωρες ναι αλλα Όχι συγκεκριμένες.. Μου έχουν προτείνει να τον μαλώνω οποτε δεν με ακούει και να του λεω ρη φράση (αμα με δαγκώσει θα μείνεις νηστικός) και όταν με δαγκώσει να μην του δειξω να τρώει για να καταλάβει τι σου λέω, και πάλι από την αρχή συνέχεια
 
Oι παπαγάλοι δεν εχουν χέρια, και δεν μπορουμε να τους καταλαβουμε οταν μιλανε. Οπότε τα "χέρια" τους είναι το ραμφος τους. Με αυτο θα δείξουν αγάπη, ενθουσιασμο, εκνευρισμό, ενόχληση.
Για να σε δαγκώνει κάτι απ' αυτα συμβαίνει.
Το να μη δώσεις σε ενα πουλί να φάει επειδή δαγκώνει το θεωρώ τιμωρία αντίστοιχη του να δέσεις ενα παιδί μέσα στη ντουλάπα επειδή είναι άτακτο. Το ίδιο "παιδαγωγικό" αποτελεσμα θα έχεις. Δηλαδή ένα σοκαρισμένο και τρομαγμένο πλάσμα ή ένα εκνευρισμένο και ταραγμένο πουλί.
Το να μην του δίνεις τη "λιχουδιά" του όταν δαγκώνει είναι σωστό, το να του κόψεις το φαγητό όμως είναι εντελώς λάθος.

Ο παπαγάλος είναι ενα πανέξυπνο πλάσμα που θέλει πάρα πολυ υπομονή για να συμβιώσεις μαζί του. Το μάλωμα δε θα κάνει τίποτα απολύτως, ίσα ίσα που μπορεί να τον κάνει επιθετικότερο. Το καλύτερο όταν δαγκώνει είναι να τον αφήνεις κάτω και να μην ασχολείσαι μαζί του. Ετσι θα καταλάβει ότι "δάγκωμα ίσον τέλος παιγνιδιού".

Το θέμα είναι όμως οτι ποτέ δε θα καταφέρεις να "αποφύγεις' εντελως τα δαγκώματα. Είτε θέλει να σε "φιλήσει" είτε θέλει να σε "απομακρύνει" με τον ίδιο τρόπο θα το κάνει. Αν όμως καταφέρετε να "συννενοηθείτε" με πολύ υπομονή και ηρεμία (το άγριο δεν έπιασε ποτέ ούτε στους δικούς μου παπαγάλους ούτε σε κανέναν απ' οσο ξέρω) τότε θα είναι απαλά δαγκώματα σαν "χάδι".
 
Όταν του έβαλα τροφή χειρότερα ηταν τονπηρε πανω του! 😱 δεν μπορούσα ουτε το χέρι μ να πλησιάσω στο κλουβί, τα δαγκώματα είναι επιδετικα! 😣
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Aκριβως οπως στα ειπε ο Διονυσης! Οι παπαγαλοι ειναι σαν παιδακια 3 χρονων! Οποτε δε μπορουμε να εχουμε τρομερες απαιτησεις απο αυτα! φυσικα και δ ετα αφηνουμε χωρις τροφη και δε κανουμε χειρονομιες! Ολα θελουν το χρονο τους! Τα ρινγκνεκ ειδικα τα γρια ειναι δυσκολο να τα προσεγγισεις οποτε πρπεει να εχεις πολυ υπομονη αλλα ποτε δε ξερουμε αν θα εχεις καποιο αποτελεσμα!
Εγω δε καταλαβαινω το εξης: γιατι αφου θελετε ενα πουλακι να εχετε αλληλεπιδραση και επαφη δε παιρνετε καποιο ημερο και πατε ολοι και παιρνετε απο πετ αγρια; Προφανως ειναι επιλογη του καθενος αλλα στην ουσια δε παιρνετε αυτο που θελετε η που φανταζεστε με αποτελεσμα οι περισσοτεροι να σταματησουν να ασχολουνται και το πουλι να αλλαζει χερια συνεχως! το λεω γενικα και οχι για το συγκεκριμενο ποστ!
 
Αυτό με τη στέρηση τροφής καλύτερα όχι.
Αν βγαίνει εκτός κλουβιού, η "τιμωρία" που θα του έδινα είναι ένα "όχι" σε λίγο πιο υψηλό τόνο (έτσι έσωσα το πληκτρολόγιό μου από τον δικό μου) και ίσως άπαξ και δαγκώσει μέσα για κάποια ώρα, μέχρι να συνδυάσει το δάγκωμα με τον "εγκλεισμό".
Να του έχεις και μπόλικα παιχνίδια, να χει να δαγκώνει!
 
@zack27 Εμ το πήρα από έναν κύριο Και ήταν ήμερο ταισμενο στο χερι, απλα το έβαλα διπλα απο την καρδερίνα μ και μαλλον βοηθησε στο αγρίεψει, ή απλα δεν φοβατε πλεον τα χερια μου. Γενικά δοκιμάζω διάφορους τρόπους μεχρι να βρω κάποιον ως αποτέλεσμα σας ευχαριστώ όλους πάντως μου ηταν Χρήσιμα ολα όσα μου είπατε!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο Χριστός και η Παναγία! Απορώ ποιος δίνει τέτοιες συμβουλές! Μάλλον κάποιος που πιστεύει ότι και τα σκυλιά μαθαίνουν με το ξύλο.

Δεν φτάνει που τα παίρνουμε και τα κρατάμε χωρίς ταίρι (βάζω και τον εαυτό μου μέσα), που θέλουμε να τα κάνουμε να δεθουν με πλάσματα μεγαλύτερα και διαφορετικά από αυτά, όχι και να τα τιμωρουμε με αυτόν τον τρόπο. Δεν εξημερώνουμε εναν παπαγάλο χαϊδεύοντας τον με το ζόρι μέχρι να συνηθίσει και φυσικά δεν του στερούμε την τροφή του. Και αν αντί να συνδυάσει το δάγκωμα με τη στέρηση τροφής, συνδυάσει τη στέρηση τροφής με το πρόσωπο που το τιμωρεί με αυτό τον τρόπο; Δεν θα γίνουν τα πράγματα χειρότερα;

Δάγκωνε κι ο δικός μου στην αρχή. Όταν δαγκώνει δεν φωνάζουμε, δεν κάνουμε απότομες κινήσεις. Τον επιστρέφουμε στο κλουβί και φεύγουμε. Σε αυτή την περίπτωση το μήνυμα είναι ξεκάθαρο. Κάνω βλακεία, χάνω την συντροφιά μου.
Η τροφή κατά τη γνώμη μου μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο ως θετική εκπαίδευση.
 
Aκριβως οπως στα ειπε ο Διονυσης! Οι παπαγαλοι ειναι σαν παιδακια 3 χρονων! Οποτε δε μπορουμε να εχουμε τρομερες απαιτησεις απο αυτα! φυσικα και δ ετα αφηνουμε χωρις τροφη και δε κανουμε χειρονομιες! Ολα θελουν το χρονο τους! Τα ρινγκνεκ ειδικα τα γρια ειναι δυσκολο να τα προσεγγισεις οποτε πρπεει να εχεις πολυ υπομονη αλλα ποτε δε ξερουμε αν θα εχεις καποιο αποτελεσμα!
Εγω δε καταλαβαινω το εξης: γιατι αφου θελετε ενα πουλακι να εχετε αλληλεπιδραση και επαφη δε παιρνετε καποιο ημερο και πατε ολοι και παιρνετε απο πετ αγρια; Προφανως ειναι επιλογη του καθενος αλλα στην ουσια δε παιρνετε αυτο που θελετε η που φανταζεστε με αποτελεσμα οι περισσοτεροι να σταματησουν να ασχολουνται και το πουλι να αλλαζει χερια συνεχως! το λεω γενικα και οχι για το συγκεκριμενο ποστ!
Εγ Ω πριν μπω στο φόρουμ που μπήκα εντελώς τυχαία ψάχνοντας γενικά για τον παπαγάλο που ήδη είχα αγοράσει αλλά από μαγαζί με ωδικά-πτηνα της παραγωγής του ή άλλων εκτροφείων στο οποίο υπάρχει διαφορά ως προς τις γνώσεις με τα pet shop, δεν ήξερα καν ότι μπορεί κάποιος να αγοράσει παπαγάλο ή οποιοδήποτε πουλί από εκτροφείο κ μάλιστα ταισμενο στο χέρι, από εδώ έχω μάθει αρκετά πράγματα. Μου αρέσουν οι παπαγάλοι και ομολογώ πως αν δεν είχα βρει το φόρουμ απλά θα το τάιζα θα του άλλαζα νεράκι και θα το καθάριζα! Ίσως φανεί σε κάποιον αστείο αλλά ισχύει στην περίπτωση μου!
 
Back
Top