Ασθένειες Ο παπαγάλος μου κάνει νερουλές κουτσουλιές και τινάζεται

Εγγραφή
29 Ιουν 2014
Μηνύματα
28
Γεια σας ονομαζομαι Διονυσια, εχω ενα μικρο παπαγαλο που εδω και 2 μερες οι κοτσιλιες του ειναι νερουλες και τιναζετε. Το ενα του ποδι δεν λειτουργει κανονικα και φαινεται να ζαλιζετε. Ο γιατρος μου εδωσε κατι σταγονες να βαζω στο νερο του. Τι μπορει να εχει;
 
Τι παπαγαλο εχεις; Τι ηλικια εχει; Τι τρωει; Ειναι γενικα ανορεχτος; Κοιμαται μεσα στην ημερα πολυ; Τι εννοεις τιναζεται, τι τιναγμα κανει; Τι σταγονες σου εδωσε ο γιατρος, πως λεγονται και τι διεγνωσε;
 
Τι παπαγαλο εχεις; Τι ηλικια εχει; Τι τρωει; Ειναι γενικα ανορεχτος; Κοιμαται μεσα στην ημερα πολυ; Τι εννοεις τιναζεται, τι τιναγμα κανει; Τι σταγονες σου εδωσε ο γιατρος, πως λεγονται και τι διεγνωσε;
Τον πήρα από παζάρι και μου είπαν οτι ήταν 4 μηνών και από τότε εχει περάσει ένας χρόνος. Ειναι μικρός και ειναι μπλε και άσπρος. Ο γιατρός μου έδωσε Aviomycine. Τρώει αλλά σήμερα δυσκολεύετε να ανεβεί πάνω για να φάει. Ειναι πεσμένος κάτω .
 
Διαβασες τη χρηση του στο λινκ που εβαλε αυτοματα το φορουμ πανω στη λεξη του φαρμακου που εγραψες; Απο ποτε δινεις αντιβιωση; Εχει καποια βελτιωση το πουλακι;

Πως γινεται να εχεις ενα πουλακι για εναν χρονο και να μην ξερεις τι ειδος ειναι;😵
 
Ειναι budgerigan. Από εχθές του δίνω. Όχι δεν βλέπω βελτίωση. Τρώει χύμα σπόρους. Εδώ στην Κεφαλονια που μένω δεν ξέρουν τίποτα για τους παπαγάλος και δεν έχουν καλές τροφές.
 
Γεια σου Διονυσία, λυπάμαι για το παπαγαλάκι σου.
Η φάση που περιγράφεις δεν μας αφήνει περιθώρια αισιοδοξίας δυστυχώς. Έστω και αυτό το φάρμακο που του έβαλες στο νερό, πιστεύεις ή είδες να πηγαίνει στην ποτίστρα και να το πίνει; Γιατί είναι πιθανόν να μην πήρε καθόλου φάρμακο αν δεν έχει πιει νερό.
Προσπάθησε να του δώσεις λίγο στο στόμα με μια σύριγγα που θα έχεις βγάλει την βελόνα.
Το πουλάκι μάλλον θα είχε παρουσιάσει και πιο πριν κάποια συμπτώματα που δεν ήξερες και δεν τα κατάλαβες.
Εκτός αν πρόσφατα αγόρασες καινούργια χύμα τροφή και είχε κάτι και μολύνθηκε.
Μακάρι να πάνε όλα καλά !
 
Γεια σου Διονυσία, λυπάμαι για το παπαγαλάκι σου.
Η φάση που περιγράφεις δεν μας αφήνει περιθώρια αισιοδοξίας δυστυχώς. Έστω και αυτό το φάρμακο που του έβαλες στο νερό, πιστεύεις ή είδες να πηγαίνει στην ποτίστρα και να το πίνει; Γιατί είναι πιθανόν να μην πήρε καθόλου φάρμακο αν δεν έχει πιει νερό.
Προσπάθησε να του δώσεις λίγο στο στόμα με μια σύριγγα που θα έχεις βγάλει την βελόνα.
Το πουλάκι μάλλον θα είχε παρουσιάσει και πιο πριν κάποια συμπτώματα που δεν ήξερες και δεν τα κατάλαβες.
Εκτός αν πρόσφατα αγόρασες καινούργια χύμα τροφή και είχε κάτι και μολύνθηκε.
Μακάρι να πάνε όλα καλά !
Του έδωσα εγω από την ποτιστρα και είδα οτι ήπιε. Πριν από δυο μέρες τον άκουσα να φωνάζει κάπως περίεργα.σηκωνομαι και τον βλέπω πάνω στην κούνια με το κεφάλι του γυρτο και να ανοιγοκλείνει τα ματάκια. Του, μου φάνηκε πως πονουσε. Την ιδια μέρα αργότερα άρχισα να του δίνω το φάρμακο. Την άλλη μέρα σταμάτησε να φωνάζει και άρχισε να παραπαταει, σαν το ενα του πόδι να μην μπορούσε να το ελέγξει. Και τις δυο μέρες δεν σταμάτησε να τρώει. Σήμερα ειναι συνέχεια πεσμένος κάτω και ειναι σαν να τιναζετε. Δεν ξερω τι να κάνω. Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφέρον!
 
Υπάρχει περίπτωση να είναι θηλυκό; Τι χρώμα έχει χαλινός πάνω από ράμφος του;
 
Υπάρχει περίπτωση να τον τσίμπησε κάτι; Περίεργο έτσι αιφνιδιαστικά και με φωνή να ξεκινήσει μια ασθένεια.

Ο γιατρός τι σου είπε ότι έχει Διονυσία;
 
Εγώ ενα δεν κατάλαβα.. Του έδωσες φάρμακο λες μετα απο λίγο αφού τον ειδες να είναι άρρωστο. Στον γιατρό ποτε τον πήρες; Πες τι σου είπε ο γιατρός για να μπορούν να σε βοηθήσουν. Όχι απλα το φάρμακο.
 
Εγώ ενα δεν κατάλαβα.. Του έδωσες φάρμακο λες μετα απο λίγο αφού τον ειδες να είναι άρρωστο. Στον γιατρό ποτε τον πήρες; Πες τι σου είπε ο γιατρός για να μπορούν να σε βοηθήσουν. Όχι απλα το φάρμακο.
Μου είπε οτι μάλλον έχει πυρετό. Τίποτε άλλο.
 
Μου είπε οτι μάλλον έχει πυρετό. Τίποτε άλλο.
Ενώ εχθές ήταν χάλια σήμερα άρχισε να τρώει. Εξακολουθεί να παραπαταει σαν να ζαλίζεται αλλά όταν πήγα να τον πιάσω ήταν πιο ζωηρος και φώναζε. Δεν ξερω τι να κάνω. Στεναχωριέμαι πολυ που τον βλέπω έτσι. Δεν μπορω να καταλάβω τι του συμβαίνει.
 
Πάλι καλά...
Δυστυχώς ούτε εμείς μπορούμε να καταλάβουμε με όσα στοιχεία έχουμε.
Τώρα αυτό το πυρετός, τι να πω, ο πυρετός είναι εξίσου σύμπτωμα όπως οι υδαρείς κουτσουλιές.
Αλήθεια σήμερα πως είναι οι κουτσουλιές; Βελτιώθηκαν;
Επίσης φρόντισε να πάρει το φάρμακό του και αν μπορείς βάλε μας μια φωτογραφία του πουλιού.
Προσπάθησε να βρεις συσκευασμένη τροφή να του δώσεις.
 
Πάλι καλά...
Δυστυχώς ούτε εμείς μπορούμε να καταλάβουμε με όσα στοιχεία έχουμε.
Τώρα αυτό το πυρετός, τι να πω, ο πυρετός είναι εξίσου σύμπτωμα όπως οι υδαρείς κουτσουλιές.
Αλήθεια σήμερα πως είναι οι κουτσουλιές; Βελτιώθηκαν;
Επίσης φρόντισε να πάρει το φάρμακό του και αν μπορείς βάλε μας μια φωτογραφία του πουλιού.
Προσπάθησε να βρεις συσκευασμένη τροφή να του δώσεις.
Είδα κάτω απο την ουρά του κολλημένη μαύρη κουτσουλια και την έβγαλα με μια πετσέτα. Θα βγάλω φωτό και θα τη στείλω αργότερα. Βίντεο μπορω να στείλω;
 
Ναι, θα το ανεβάσεις στο youtube και θα βάλεις εδώ το link.
 
Δειχνει κατι νευρολογικης φυσεως που ισως να κρυβει καποιο εγκεφαλικο ιδιαιτερα αν εγινε απο τη μια μερα στην αλλη. Τα ματια και τα ρουθουνια του ειναι καθαρα, δεν δειχνουν λοιμωξη με την πρωτη ματια. Αλλα παλι κανεις εδω δεν μπορει να κανει διαγνωση σε κατι παθολογικο τη στιγμη που χρειζονται ενα σωρο εργαστηριακες εξετασεις για να αποκλεισεις ενδεχομενα. Μηπως παρατηρησες παρασιτα στις κουτσουλιες του;

Αφου δεν εχεις προσβαση σε κτηνιατρο που να μπορει να σου πει και αν δει 5 παραπνω πραγματα διαβασε οσο μπορεις κι ας ελπισουμε οτι θα ειναι καποια λοιμωξη που πιανει η αντιβιωση που σου εδωσαν. Λοιμώδη νοσήματα στα πτηνά συντροφιάς
 
Αυτή την εικόνα, την έχω δει σε προχωρημένη προσβολή από σαλμονέλα ή μετά από εγκεφαλικό. Ήδη νομίζω πως το πρόβλημα είναι κυρίως στην δεξιά πλευρά του πτηνού.
Πρέπει να βάλεις μαλακό χαρτί κουζίνας κάτω που θα αλλάζεις συνεχώς για να διατηρείς την καθαριότητα και να προσφέρεις τα σπόρια και το νερό χαμηλά.
Για την γνωμάτευση χρειάζονται εξετάσεις, κυρίως κοπράνων αλλά πιθανόν και πολλές άλλες.
Διάβασε το άρθρο και αν μπορείς κάνε αυτά που γράφει με το μασάζ στα άκρα και ξαναμιλάμε.
Σπαστική Παράλυση (spastic leg paralysis)
 
Αυτή την εικόνα, την έχω δει σε προχωρημένη προσβολή από σαλμονέλα ή μετά από εγκεφαλικό. Ήδη νομίζω πως το πρόβλημα είναι κυρίως στην δεξιά πλευρά του πτηνού.
Πρέπει να βάλεις μαλακό χαρτί κουζίνας κάτω που θα αλλάζεις συνεχώς για να διατηρείς την καθαριότητα και να προσφέρεις τα σπόρια και το νερό χαμηλά.
Για την γνωμάτευση χρειάζονται εξετάσεις, κυρίως κοπράνων αλλά πιθανόν και πολλές άλλες.
Διάβασε το άρθρο και αν μπορείς κάνε αυτά που γράφει με το μασάζ στα άκρα και ξαναμιλάμε.
Σπαστική Παράλυση (spastic leg paralysis)
Δηλαδή θα μείνει μόνιμα έτσι;
 
Back
Top