Ασθένειες Ο παπαγάλος μου κάνει νερουλές κουτσουλιές και τινάζεται

Να πινει ναι. Αλλα ποσο; Να πινει οσο πιει μονος του ή να πιει τα "ταδε" ml με τη συριγγα; Ελεγχεις τι ποσοτητα μπαινει στο σωμα του;
 
Να πινει ναι. Αλλα ποσο; Να πινει οσο πιει μονος του ή να πιει τα "ταδε" ml με τη συριγγα; Ελεγχεις τι ποσοτητα μπαινει στο σωμα του;
Δεν μπορω να του δώσω με τη σύριγγα. Προσπαθω να του δίνω απο την ποτιστρα.
 
20140708_162928 (Αντιγραφή) (Αντιγραφή).webp ο παπαγάλος μου είναι καλύτερα, δηλαδή δεν ζαλίζεται, ούτε σέρνετε απλά δεν είναι πολύ ενεργητικός όπως ήταν και κάνει συνέχεια νερουλές κουτσουλιές. Γιατίείναι τόσο νερουλές. Του άλλαξα τροφή και του πήρα συσκευασμένη.
 
Πάρα πολύ νερό στα ούρα, δεν είναι διάρροια αυτό. Έχει βλάβη είτε στα νεφρά είτε διαβήτη. Μετά το αντιβιωτικό τι του έδωσες; Υπάρχουν επείγουσα ανάγκη να πάρει ηλεκτρολύτες, τους βρίσκεις στο ανθρώπινο φαρμακείο almora plus γύρω στα 5 ευρώ τα 20 νομίζω φακκελάκια. Θα ανοίγεις ένα και θα διαλύεις το 1/3 με 1/4 στην ποτίστρα. Το υπόλοιπο φακκελάκι θα το κλείνεις πολύ καλά για την επόμενη ημέρα.
Κάνε το και παρακολούθησε σχολαστικά γιατί χάνει πολλά υγρά το πουλάκι. Πίνει νερό τουλάχιστον;
 
Πάρα πολύ νερό στα ούρα, δεν είναι διάρροια αυτό. Έχει βλάβη είτε στα νεφρά είτε διαβήτη. Μετά το αντιβιωτικό τι του έδωσες; Υπάρχουν επείγουσα ανάγκη να πάρει ηλεκτρολύτες, τους βρίσκεις στο ανθρώπινο φαρμακείο almora plus γύρω στα 5 ευρώ τα 20 νομίζω φακκελάκια. Θα ανοίγεις ένα και θα διαλύεις το 1/3 με 1/4 στην ποτίστρα. Το υπόλοιπο φακκελάκι θα το κλείνεις πολύ καλά για την επόμενη ημέρα.
Κάνε το και παρακολούθησε σχολαστικά γιατί χάνει πολλά υγρά το πουλάκι. Πίνει νερό τουλάχιστον;
Μετά το αντιβιωτικο του έδωσα aidonine. Ευτυχώς εχω στο σπιτι almora και του έβαλα να πιει. Του δίνω εγω και πίνει, τώρα αν πίνει και μόνος του δεν ξερω.
 
:)Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις γρήγορες και βοηθητικές απαντήσεις σας. Ο παπαγάλος μου άρχισε να κελαιδαει και πάλι! Εδώ ήταν δύσκολο να με βοηθήσει κάποιος και ευτυχώς πυ βρήκα αυτή τη σελίδα! Να είστε όλοι καλα!
 
Χαίρομαι που είναι καλύτερα, παρακολούθησέ τον όμως γιατί τελικά δεν ξέρουμε τι έχει. Πάντα συσκευασμένη τροφή, προς το παρόν για λίγες μέρες μόνο σπόρια, μετά σιγά σιγά άρχισε και χόρτα. Μπορείς να ξεκινήσεις με φρέσκια ρίγανη, βασιλικό, θυμάρι και αργότερα στα χόρτα που περιέχουν πιο πολλή νερό. Και να έχεις πάντα αλμόρα.
Πρόσεχε συνέχεια τις κουτσουλιές και το υγρό τους και να μας ενημερώνεις :)
 
Ρίγανη φρέσκια δεν ξέρω αν εκεί που είσαι μπορείς να βρεις στο σούπερ μάρκετ εδώ έχει. Διαφορετικά αγόρασε ένα γλαστράκι από φυτώριο και μέσα στο καλοκαίρι θα φουντώσει. Θα βάζεις συχνά ένα κλωναράκι να τρώει. Βασιλικό, θυμάρι επίσης. Ρώτα και καμιά νοικοκυρά, θα έχουν στις αυλές τους σίγουρα.
Εναλλακτικά μπορείς να τα βάζεις ξερά ανάμεσα στα σπόρια. Και δενδρολίβανο κάνει πολύ καλό, άνηθος, σπανάκι, βλίτα από λαχανικά καρότο, μπρόκολο με τα φύλλα, διάβασε στο φόρουμ, έχει χιλιάδες θέματα γύρω από την διατροφή.
 
Ρίγανη φρέσκια δεν ξέρω αν εκεί που είσαι μπορείς να βρεις στο σούπερ μάρκετ εδώ έχει. Διαφορετικά αγόρασε ένα γλαστράκι από φυτώριο και μέσα στο καλοκαίρι θα φουντώσει. Θα βάζεις συχνά ένα κλωναράκι να τρώει. Βασιλικό, θυμάρι επίσης. Ρώτα και καμιά νοικοκυρά, θα έχουν στις αυλές τους σίγουρα.
Εναλλακτικά μπορείς να τα βάζεις ξερά ανάμεσα στα σπόρια. Και δενδρολίβανο κάνει πολύ καλό, άνηθος, σπανάκι, βλίτα από λαχανικά καρότο, μπρόκολο με τα φύλλα, διάβασε στο φόρουμ, έχει χιλιάδες θέματα γύρω από την διατροφή.
Τώρα οι κοτσιλιές του ειναι μαύρες και γύρω γύρω κίτρινες. Αυτο ειναι καλό η κακό?
 
Η γενική του εικόνα πως είναι; Το κίτρινο χρώμα δείχνει πρόβλημα στο συκώτι δες εδώ kiklos.info/kot-check.html
 
Η γενική του εικόνα πως είναι; Το κίτρινο χρώμα δείχνει πρόβλημα στο συκώτι δες εδώ kiklos.info/kot-check.html
Καλά φαίνεται. Μόνο που κάνει αυτές τις κουτσουλιές. Τι να του δώσω; Ξέρει κανείς;20140716_120925 (Αντιγραφή) (Αντιγραφή).webp
 
Όπως σου είπα και πιο πριν, μια κουτσουλιά με κίτρινο χρώμα μπορεί να είναι σύμπτωμα από διάφορα. Εγώ φάρμακο δεν μπορώ να σου συστήσω και δεν πιστεύω ότι πρέπει να πάρει πλέον άλλα φάρμακα σ' αυτήν την φάση το πουλάκι. Μπορώ να σου πω να του πάρεις καρβουνάκι από petshop όπως αυτό της φωτογραφίας που βοηθάει σε περίπτωση τοξικής προσβολής. Επίσης αν είναι το συκώτι του, μπορείς να ψάξεις και να του δώσεις γαϊδουράγκαθο από μαγαζί βιολογικών προϊόντων Γάλα γαϊδουράγκαθου (Silybum marianum) - Milk Thistle .
Μέχρι να πάρεις αυτά, μπορείς να του δίνεις για λίγες μέρες το τσάι τριών βοτάνων (ρίγανη, θυμάρι, βασιλικός) αραιωμένο με νερό κατά το 1/3.
karvounaki.webp
 
Back
Top