Ασθένειες Ο παπαγάλος μου κοιμάται κάτω στο κλουβί

Της δικιάς μου η διατροφή της χωρίζεται σε 50% pellets 40% λαχανικά και αυγό και 10% σπόρους καθώς είναι παχυντικοι.
Τα λαχανικά της τα δίνω σε μορφή chop καθώς της αρέσουν περισσότερο έτσι.
 
.Τον πήγα στον γιατρό και μου είπε πως δεν έχει κάτι μονάχα το ήπαρ του από τα πολλά σπορακια είναι λίγο ερεθισμένο αλλά να του κόψω τα σπορακια και θα γίνει καλά.Καναμε εξετάσεις αίματος, κόπρανα.
Έλενα καλημέρα. Κατάλαβες από πού βγήκε το συμπέρασμα ότι το ήπαρ του έχει κάτι; Ας πούμε αυτό σου το είπε ο γιατρός αφού ψηλάφησε το πουλί ή αφού πήρε τα αποτελέσματα των εξετάσεων;
 
Τον πήγα στον γιατρό και μου είπε πως δεν έχει κάτι μονάχα το ήπαρ του από τα πολλά σπορακια είναι λίγο ερεθισμένο αλλά να του κόψω τα σπορακια και θα γίνει καλά
Οιχι,δεν θεραπευεται με αυτον τον τροπο ενα ερεθισμενο ηπαρ.
 
@ianos ο γιατρός είπε στην αρχή να του μειώσουμε τα σπόρια κ μετά τς έκανε εξετάσεις αίματος κ είδε ότι είναι ερεθισμένο το ήπαρ του.
[automerge]1665688379[/automerge]
@Tony Forpus πως θεραπεύεται?
[automerge]1665688425[/automerge]
@Tony Forpus πως θεραπεύεται?
 
@Έλενα Κν

Αρχικα το ηπαρ μπορει να ερεθιστει και απο μικροβιο,οποτε δινεται αντιβιωση και ενδεχομενως και καποιο αναλγητικο.
Επισης χρειαζεται και καποιο ηπατοπροστατευτικο συμπληρωμα.
 
Τώρα αγχώθηκα
Δεν μου είπε τίποτα άλλο να κάνουμε.Και εδώ που έχω μετακομίσει δυστυχώς έχουν μονο ένα γιατρό σε ολόκληρη χώρα 🥺.εγώ μπορώ να καταλάβω μόνη μου αν είναι κάτι πιο σοβαρό??
 
Back
Top