Γενικά Ο παπαγάλος μου περνά πολλές ώρες στον πάτο του κλουβιού παίζοντας

christina07

PB Member
Εγγραφή
14 Απρ 2020
Μηνύματα
1.213
Πόλη
Κομοτηνή
Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα τις ιδέες σας ως προς με το τι να κάνω με τον πάτο του κλουβιου. Στο κλουβάκι μας λοιπόν έχουμε σχάρα, ο Τζόι (κονουρα) κάθεται παρα πολλές ώρες κάτω στον πατο και παίζει με τα παιχνίδια του,ξαπλώνει ανάσκελα,κάνει τούμπες κτλ. από την αρχή κατάλαβα πως η σχάρα έχει μεγάλο κενό και μπορεί να σφηνώσει το κεφάλι του,επίσης πηδούσε από πάνω και έπεφτε κάτω με αποτέλεσμα να «χτυπάει» (δεν είναι θέμα ισορροπίας,το κοιτάξαμε). Δυστυχώς οι βίδες έχουν χαλάσει και δεν μπορώ να αποσυναρμολογήσω το κλουβι και να βγάλω την σχάρα (θα χρειαστεί να κοπεί με τροχό,αν δεν βρω άλλη λύση αυτό θα γίνει). Προς το παρόν έχω βάλει ψεύτικο γρασίδι μέσα (αφού το καθάρισα καλά) και το έχω δέσει με δερματικά σε σημεία που δεν μπορεί να φτάσει. Έχουμε πρόβλημα όμως στο καθάρισμα και είμαι συνεχώς από πάνω για να καθαριζω τις κουτσουλιές για να μην λερωθεί ή τις φάει. Παρακαλώ τα φώτα σας!
 
αν και δεν ξέρω από κλουβιά κλπ οπότε δεν ξέρω αν γίνεται ή όχι , δεν θα μπορούσες να παρίες ένα συρματόπλεγμα ή κάτι παρεμφερές που να μην αφήνει πολλά περιθώρια και να το δέσεις στον πάτο του κλουβιού ?
 
Θέλεις να βγάλεις εντελώς την σχάρα ή να την αντικαταστήσεις με κάποια άλλη? Καλά για να βγει η σχάρα πρέπει να λύσεις όλο το κλουβί?
Με τον τροχό θες να κόψεις την σχάρα?
 
@voxpaine το θέμα είναι ότι του αρέσει κάτω,κάθεται και παίζει με τις ώρες,αυτό νομίζω θα τον δυσκολέψει.
[automerge]1630159200[/automerge]
@kom το γρασίδι,την σχάρα ή το κλουβι θέλετε; (Νομίζω μόνο με το γρασίδι έχω)
[automerge]1630159294[/automerge]
@Panosfros θέλω να βρω λύση, 1 να μην σκουντουφλάει κάτω (με την σχάρα δεν γίνεται) 2 να μην σφηνώνει το κεφάλι του στην σχάρα και 3 να μπορεί να παίζει ήσυχος κάτω.
ναι η σχάρα δεν βγαίνει αν δεν λύσεις το κλουβι και επειδή εγώ δεν μπορώ να το λύσω (έχουν αλλοιωθεί η βίδες) αναγκαστικά αν δεν βρω λύση θα την κοψω για να την βγάλω
 
@Φοίβος σίγουρα χρειαζομαι καινούριο κλουβι, εψαχνα για τα Montana αλλά όλα μικρά μου φαίνονται σε μήκος και μεγάλα σε ύψος και πλάτος..

είχα κοιτάξει τα κάγκελα για το διάκενο αλλά δεν μου πηγε το μυαλό ότι θα είχαμε πρόβλημα στην σχάρα..οι βίδες ήταν καθαρά δίκη μου χαζομάρα.
 
@Panosfros το έχω αλλάξει 3-4 φορες , ευτυχώς δεν κάνει πολλές κουτσουλιές μέσα και λαχανικά φρούτα τρώει έξω. Αλλά θα το αλλαξω σύντομα ευχαριστώ
 
Περίεργο μου φαίνεται να μην βγαίνει η σχάρα, καλά και πώς την καθαρίζετε τόσο καιρό? Από μέσα μόνο.
Το να κόψεις τις βίδες με το τροχό και να βάλεις άλλες αντί για την σχάρα δεν βολεύει?
 
@Φοίβος το είδα, αυτο κοιτούσα και εγώ βασικά, αλλα πολύ πλάτος,δεν θα χωράω να βγω στο μπαλκόνι,ίσως αν μπει διαφορετικά; Δεν ξέρω θα πρέπει να μετρήσω πάλι.
[automerge]1630160130[/automerge]
@Panosfros η ψυχή μου το ξερει😂 έμπαινα σχεδόν κάτω απο το κλουβι για να καθαρίσω και απο κάτω. Γίνεται να αλλάξουμε και βίδες,αλλά μετά τι θα μείνει; Βγάζω και την σχάρα,μετά;
[automerge]1630160385[/automerge]
@Φοίβος μολις ξανά μέτρησα, θα χρειαστεί να βγάλω τα ράφια από πάνω βέβαια γιατί είναι ψηλό αλλά θα το χωρέσουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολλοί αφήνουν τα πουλιά χωρίς σχάρα με μια καλή άμμο για υπόστρωμα. Αλλά εμένα δεν μου φαίνεται καλή ιδέα.
Το να μην πηγαίνει στον πάτο δεν γίνεται? Δηλαδή να βγάλεις τα παιχνίδια από εκεί να μην έχει λόγο να κατεβαίνει.
 
@Panosfros όχι πολύ πριν βάλω τα παιχνίδια καθόταν εκεί, τρέχει,κάνει τούμπες,ξαπλώνει και κοιμάται, του έχω βάλει και μια μεγάλη πλατφόρμα μήπως και τον ξεγελασω και κάθεται εκεί αλλά δεν την θέλει
 
Ερώτηση: αν έβγαζα την σχάρα και έβαζα κάποιο υπόστρωμα κατάλληλο για να κάθεται και να απορροφά; Ας πούμε υποστρωμα από ξύλο οξειας; Δεν το συζητώ πάλι από πάνω θα είμαι να μαζεύω κουτσουλιές αλλά ίσως θα είναι προτιμότερο από το ψεύτικο γρασίδι, αν φάει από αυτό ή κάτσει θα υπάρχει πρόβλημα;
 
Επειδή και εμένα μου έχει σπάσει τα νεύρα μου η σχάρα που έχω( από κουνελοσυρμα) έκατσα και ψάχνω μπακαληστικες εναλλακτικές. Και πέτυχα αυτό https://choliastos.gr/v/horeca/sxara-potirion-plastiki-gri-53x33cm κόβεται εύκολα είναι οικονομικό και νομίζω δεν υπάρχει θέμα τοξικότητας. Άμα έβγαζες την σχάρα και έβαζες 1-2 στο ταψί, πάνω από ότι βάζεις για υπόστρωμα.
Δεν ξέρω ας μας πούνε οι ειδικοί.
[automerge]1630168622[/automerge]
Υπάρχει και ελαστικό https://ecofrost.gr/shara-potirion-lastiho-mauro-kulsan.html για να κάνει όσες βουτιές θέλει στα μαλακά χωρίς να βγάλεις την σχάρα σου. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο απορροφά το ελαστικό και αν είναι δελεαστικο για μασουλιμα. Εννοείτε ανεβαίνει το κόστος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βγάλε μερικές φωτογραφίες το κλουβί, τη σχάρα, τις βίδες και τον τρόπο που πιανεται μήπως και καταλάβουμε καλύτερα και κατέβει καμιά ιδέα.
 
A73765E1-1695-453D-9326-1D07C8575CFC.webp
[automerge]1630180576[/automerge]
6E4EA4FC-7E35-45FA-973D-D167528A748B.webp
[automerge]1630180640[/automerge]
279CDA5D-404C-431D-893D-CB4193207594.webp
[automerge]1630180817[/automerge]
@Geokilkis δεν ξέρω κατά πόσο βοηθούν. Μπορώ αύριο να βγάλω και τις βίδες φωτογραφία,το χαρτί συναρμολόγησης δυστυχώς δεν το έχω,όποτε πορευόμαστε με αυτά. Πάντως ξέρω πως η σχάρα μπαίνει από πάνω,στην γωνία μέσα έχει μια προέκταση όπως και μπροστά και η σχάρα στηρίζεται εκεί,δεν πιανεται δηλαδή κάπου με βίδες αλλα ακουμπάει στην προέκταση των μπροστά καγκελων και της γωνίας πισω
 
Στην πρώτη φωτογραφία πράγματι δεν βγαίνει, μάλλον αυτό έχεις. Στις άλλες έχει ένα κενό που μάλλον την σηκώνεις λίγο επάνω και την βγάζεις από εκεί
 
Back
Top