Γενικά Ο παπαγάλος μπορεί να κολλήσει ίωση απ' τον άνθρωπο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Filiw
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Filiw

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2019
Μηνύματα
185
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα..Από χθες με ταλαιπωρει μια σχετικά ελαφριά στομαχικη ωσουλα, με κάποια δέκατα και αδιαθεσία.
Όχι κάτι άλλο.
Ήθελα να ρωτήσω αν είναι επικινδυνο για τον παπαγάλο μου; Επειδή μόνο εγώ τον φροντίζω ή τον βγάζω και για την βόλτα του ( γτ γκρινιάζει) να κρατήσω απόσταση και να μη το βγαλω πχ σήμερα; Υπάρχει περίπτωση να μεταδοθεί κατι; Δε γνωρίζω καθόλου.
 
Μπορεί να κολλήσει ο άνθρωπος κάποιες ιώσεις. Δες εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Ασθένειες-των-πτηνών-που-προσβάλλουν-τον-άνθρωπο.18450/

Η ίωση που έχεις νομίζω ότι δεν μπορεί να μεταδοθεί στο πουλί από εσένα. Εκτός αν πρόκειται για κορωνοϊό 😋 για τον οποίο δεν υπάρχουν πολλά στοιχεία ακόμη.
 
Όχι.. Μίλησα ήδη με τον γιατρό μου και είναι εντερικό το θέμα, μου είπε ίωση.
Δεν έχω τίποτα άλλο από ελαφριά αναγουλα, κοιλιακό άλγος και δέκατα.🙂
Πάντως για τον κορωνοιο ναι δεν έχουν ακουστεί πολλά.. Αν κολλάνε και τα κατοικίδια δηλαδή.🙂
 
Όχι.. Μίλησα ήδη με τον γιατρό μου και είναι εντερικό το θέμα, μου είπε ίωση.
Δεν έχω τίποτα άλλο από ελαφριά αναγουλα, κοιλιακό άλγος και δέκατα.🙂
Πάντως για τον κορωνοιο ναι δεν έχουν ακουστεί πολλά.. Αν κολλάνε και τα κατοικίδια δηλαδή.🙂

Ο κορωναϊος προερχεται και ανιχνευεται στα ζωα και γι αυτό τον λογο οι οδηγιες αναφερουν πλυσιμο χεριων μετα απο επαφη με ζωα.
 
Δεν έχω τίποτα άλλο από ελαφριά αναγουλα, κοιλιακό άλγος και δέκατα.🙂
Εφέτος, πολλά κρούσματα γρίπης Β, ξεκίνησαν έτσι ακριβώς όπως περιγράφεις. Άσχετο με το πουλάκι, αλλά έχε το νου σου να δεις την εξέλιξη του πυρετού. Εύχομαι καλή ανάρρωση!
Σε γενικές γραμμές και επειδή στο παρελθόν μια φίλη μου είχε κοκατίλ, το οποίο έτρωγε τοστ από το στόμα της και γενικότερα έδιναν "φιλάκια" στο στόμα, της είχαν πει οι εκτροφείς του πουλιού, ότι τα πουλάκια είναι ευάλωτα σε κάποια ανθρώπινα μικρόβια (δεν μίλησαν για Ιούς, μα ούτε και προσδιόρισαν τα μικρόβια), και ότι έπρεπε να σταματήσουν αυτές τις τόσο στενές επαφές, ειδικά το στόμα - ράμφος. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Θέλω να πω ότι τίποτα δεν είναι απόλυτο...
 
Ναι ισχύει Γιάννη, τουλάχιστον από ό,τι διαβάζω σε συζητήσεις εδώ και χρόνια. Έχει να κάνει με τη μεταφορά των βακτηρίων του στόματος που δεν ανήκουν στο μικροβίωμα του πουλιού. Αυτά μπορούν, ανάλογα με τις συνθήκες να προκαλέσουν ασθένεια στο πουλί.
 
Εφέτος, πολλά κρούσματα γρίπης Β, ξεκίνησαν έτσι ακριβώς όπως περιγράφεις. Άσχετο με το πουλάκι, αλλά έχε το νου σου να δεις την εξέλιξη του πυρετού. Εύχομαι καλή ανάρρωση!
Σε γενικές γραμμές και επειδή στο παρελθόν μια φίλη μου είχε κοκατίλ, το οποίο έτρωγε τοστ από το στόμα της και γενικότερα έδιναν "φιλάκια" στο στόμα, της είχαν πει οι εκτροφείς του πουλιού, ότι τα πουλάκια είναι ευάλωτα σε κάποια ανθρώπινα μικρόβια (δεν μίλησαν για Ιούς, μα ούτε και προσδιόρισαν τα μικρόβια), και ότι έπρεπε να σταματήσουν αυτές τις τόσο στενές επαφές, ειδικά το στόμα - ράμφος. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Θέλω να πω ότι τίποτα δεν είναι απόλυτο...
Ευχαριστώ πολύ ! Ευτυχώς είμαι λίγο καλύτερα σήμερα και δεν έχω κάνει ακόμα πυρετό, πάρα μόνο δέκατα που με ρίχνουν κάπως.
Σήμερα είναι δεύτερη μέρα.
Που μίλησα με τον γιατρό μου χθες, μου ειπε ότι είναι ίωση.. Αλλα αν νιώσω χειροτερα να πάω.
Οπότε θα φανεί από αυριο που λογικά θα κάνει τον κύκλο της σαν ίωση.
Όσο για τον μικρό.
Ναι τον έχω από μακριά σχετικά καλού κακου.. Καθαρισα το κλουβί καλά μόνο σημερα γιατί έπρεπε και έκανε κ μπανάκι, κατά τ'αλλα τον έβαλα στο κλουβί. Γιατί όταν είναι έξω δε κάθεται μόνος του για πολύ ώρα κάπου,έρχεται συνέχεια πάνω μου.. Εννοειται τώρα ουτε φιλάκια ούτε επαφή με το ράμφος του στα δάχτυλα μου. 🙂
Τίποτα δεν είναι σίγουρο,όπως τα λες 🙂
[automerge]1583323301[/automerge]
@Stavros, Τώρα είδα το άρθρο! Θα το διαβάσω! Ευχαριστώ!
 
Back
Top