Διατροφή Ο ρόλος της σόγιας στη διατροφή της κότας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jim11
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το γεγονός λοιπόν ότι κότες μου βόσκουν ελεύθερες σε έκταση 2 στρ. (χόρτα, έντομα, σκουλίκια κλπ.) και επειδή επίσης η σόγια ειναι ένα θέμα αμφιλεγόμενο, έλεγα μήπως την αφαιρούσα απο το σιτηρέσιο και να ταίζω μόνο καλαμπόκι και σιτάρι αφού υποτίθεται ότι λαμβάνουν πρωτείνη απο την ελεύθερη βόσκηση. Και επίσης μην ξεχνάμε ότι πρωτείνη περιέχει και το καλαμπόκι και το σιτάρι λιγότερη βέβαια απο την σόγια.
 
ναι, σωστα ολα αυτα, αλλα να ξερεις οτι χωρις τροφες με υψηλη πρωτεινη, δεν θα εχεις καλη αυγοπαραγωγη, δυστυχως... Επισης 90 κοτες για 2 στρεματα, ειναι αρκετες, μπορει τα 2 στρεματα να ειναι μεγαλη εκταση αλλα οι κοτες που ειναι κανιβαλλοι, τρωνε συνεχως ακομη κι αν ειναι σκασμενες και φερονται σαν να μην υπαρχει αυριο γι αυτες, κανουν το τοπιο χιροσιμα,ισως δεν βρισκουν πλεον τοσα εντομα και σκουλικια οπως στις αρχες.. Το σπερνεις καθολου για να βοσκουν χορταρι; καλο θα ηταν να το χωρισεις και να βοσκουν μια στο ενα μερος και μια στο αλλο, οχι σε ολο τον χωρο συνεχως...
 
ρωτησε τους μηπως συνεργαζονται με καποιο καταστημα λιανικης κοντα σου, η αν μπορουν να σου στειλουν, συνηθως στελνουν με πρακτορεια.
παντως επικοινωνησε και με την σογια ελλας, διοτι το τσουβαλι της σογιας εχει πανω πιστοποιηση, δεν ειναι δυνατον να κανουν τοση κομπινα, ειναι δηλαδη, αλλα οκ,τι αλλο να κανουμε;😀! Δεν υπαρχουν και αλλες αποδειξεις για εμας, περα απο την πιστοποιηση.

Θα τους ρωτήσω. Ευχαριστώ. Τη σόγια ελλας δεν την έχω παρει με καλο μάτι σαν εταιρία.
 
... Δηλαδή πριν 30-40 χρόνια που δεν ήξεραν και δεν είχαν σόγια οι κότες δεν γεννούσαν ή ψόφαγαν από την πείνα;
Αν πρόκειται να ταΐζω τις κότες μου με φυράματα και ιχθυάλευρα, δεν πάω να αγοράσω αυγά από το σούπερ μάρκετ... Και καλά να λέω ότι έχω κότες;
 
γεννουσαν οι κοτες δημητρη, αλλα γεννουσαν φυσιολογικα και οι ανθρωποι ζουσαν με πολυ λιγοτερα, το πασχα εβαφαν τα αυγα και εφτιαχναν γλυκα με αυγα, καθημερινα εδιναν κανα αυγο στο παιδι της οικογενειας και εσφαζαν μια κοτα οταν ειχαν καποιον αρρωστο, οχι σαν τωρα που κοβουν για λιγο να γεννουν οι κοτες μας η δεν γεννουν καθε μερα και μας πιανει παροξυσμος και αν δεν φαμε 20 κοτοπουλα το μηνα μας πιανει συγκριο! 😀!
απο το φυραμα και το ιχθυαλευρο, εως αυτα που ταιζουν στα πτηνοτροφεια,υπαρχει μια κλιμακα, μην πιανεις τα ακρα,υπαρχουν πολλες τροφες να δωσεις...
 
εχει λιγο καιρό που ασχολουμαι με τις κοτες. Τις βγαζω με κλωσσομηχανή και έχω και 2 κλώσσες. Όταν χάνω τα κοτοπουλάκια από δίαφορες αιτίες είτε κάποια γαλοπουλάκια που δεν μπορούν να φάνε και όσους ρώτησα μου λένε ότι από τότε μέχρι τότε πρεπει να πάρω αυτό μετα θα αλλάξω και θα πάρω εκείνο εγω ακολουθώ είτε φύραμα είναι είτε βράζω αυγό είτε οτιδήποτε άλλο. Ούτε μεγάλο οικόπεδο έχω για να βόσκουν οι κότες και οι γαλοπούλες ώστε η τροφή να είναι αρκετή
 
ναι, σωστα ολα αυτα, αλλα να ξερεις οτι χωρις τροφες με υψηλη πρωτεινη, δεν θα εχεις καλη αυγοπαραγωγη, δυστυχως... Επισης 90 κοτες για 2 στρεματα, ειναι αρκετες, μπορει τα 2 στρεματα να ειναι μεγαλη εκταση αλλα οι κοτες που ειναι κανιβαλλοι, τρωνε συνεχως ακομη κι αν ειναι σκασμενες και φερονται σαν να μην υπαρχει αυριο γι αυτες, κανουν το τοπιο χιροσιμα,ισως δεν βρισκουν πλεον τοσα εντομα και σκουλικια οπως στις αρχες.. Το σπερνεις καθολου για να βοσκουν χορταρι; καλο θα ηταν να το χωρισεις και να βοσκουν μια στο ενα μερος και μια στο αλλο, οχι σε ολο τον χωρο συνεχως...
Αυτό που λες με το χώρισμα είναι πολύ σωστό και θα γίνει, απλά ακόμα δεν υπάρχει λόγος γιατί το σπαρμένο τριφύλλι κρατάει ακόμα μια χαρά.
Οι 90 κότες, μην νομίζεις, χάνονται στα 2 στρ. το θέμα είναι ότι τελικά μάλλον η σόγια είναι αναπόφευκτη ε;
 
αναλογα τι απαιτησεις εχεις τζιμ, αν θελεις το συζηταμε...90 κοτες δεν τις εχεις μονο για αυγοπαραγωγη, ετσι δεν ειναι; Ειναι ντοπιες η υβριδια αυγοπαραγωγης;
τις τρωτε κιολας;
 
Δανάη οι κότες είναι ντόπιες, δεν τις τρώμε, παρα μόνο που και που κανα κόκορα και η αυγοπαραγωγή είναι αυτό που μάλλον μας ενδιαφέρει περισσότερο χωρίς αυτό να σημένει ότι είναι αυτοσκοπός.
περισσότερο μας ενδιαφέρει να έχουμε ένα όμορφο κτήμα με 100 χαρούμενες Ελληνίδες κότες!
 
σας ενδιαφερει να δινετε αυγα και σε αλλους, οχι μονο να εχετε για την οικογενεια;
διοτι ειναι πολλες αυτες οι κοτες, σιγουρα εφοσον δεν τις τρωτε δεν ειναι και ολες σε ηλικια αυγοπαραγωγης, οποτε μπορεις να χωρισεις καποιες απο αυτες σε ενα δικο τους κοτετσι και να ταιζεις με εξτρα πρωτεινη για να γεννουν πολλα αυγα... Ποσα αυγα τρωτε βρε παιδια;ξεπερασατε και μενα που τρωμε καμια 50αρια την εβδομαδα;😀! Εγω παντως με 15 κοτες (οχι υβριδια, ειναι ορεινες -κατσακιορες)στην σωστη ηλικια ειμαι υπερκαλυμενη... Τις αλλες μπορεις να τις εχεις να τρωνε οτι βρουν και να δινεις και καρπο (παντως μην νομιζεις οτι στα καλαμποκια σιταρια ηλιαλευρα κλπ δεν θα πεσεις σε μεταλλαγμενα...)

γιατι ανησυχεις ομως για την διατροφη; δεν εισαι ικανοποιημενος απο τα αυγα που γεννουν, εστω και χωρις σογια;δεν εχω καταλαβει...
 
Εμεις τα πουλαμε τα αυγα.. Εχουμε κοτες μονο για να γεννανε αυγα.. Δεν τις τρωμε!
 
Σόγια μέχρι τώρα τις ταίζω κανονικά, απλά επειδή είναι είδος λίγο αμφιλεγόμενο και επειδή τα υπόλοιπα τα παράγουμε εμείς δηλαδή το καλαμπόκι και το σιτάρι, έλεγα μήπως την κόβαμε την σόγια για να προσεγγίσουμε έναν ακόμα πιο φυσικό τρόπο ζωής για τα κοτόπουλα...
 
συνεχιζω να μην καταλαβαινω...η σογια και καποιες αλλες τροφες με υψηλη πρωτεινη, χρησιμοποιουνται περισσοτερο για την αυγοπαραγωγη.
με τοσες κοτες, δεν καλυπτεσαι στα αυγα, ακομη κι αν μονο βοσκανε και δεν δινεις παρα ελαχιστο καρπο;
αν σε ενδιαφερει ο ακομη πιο φυσικος τροπος ζωης για τα κοτοπουλα, ο δρομος ειναι μονο η απεριοριστη βοσκη, μην νομιζεις οτι στην φυση οι κοτες τρωνε καλαμποκι ας πουμε...
 
ΟΚ στα αβγά καλύπτομαι. Απλά θέλω να δω αν ισχύει στ΄αλήθεια σόγια = αυγοπαραγωγή η απλά είναι ένα τέχνασμα της αγοράς για να πουλάνε σόγια..
Αυτή είναι εν κατακλείδι η απορία μου για την σόγια..
 
ΟΚ στα αβγά καλύπτομαι. Απλά θέλω να δω αν ισχύει στ΄αλήθεια σόγια = αυγοπαραγωγή η απλά είναι ένα τέχνασμα της αγοράς για να πουλάνε σόγια..
Αυτή είναι εν κατακλείδι η απορία μου για την σόγια..
ε πες το ντε τοση ωρα να μην σπαζοκεφαλιαζω και γραφω διχως λογο...
ναι,ισχυει, δεν ειναι τεχνασμα
 
Back
Top