Γενικά Ο ύπνος του καναρινιού μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης XGEORGE
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

XGEORGE

PB New Member
Εγγραφή
5 Οκτ 2022
Μηνύματα
109
Πόλη
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα και πάλι στην παρέα...Κλείσαμε δύο εβδομάδες παρέας με το νέο μας ''σύντροφο'' (κάποια μέλη που είχαμε συνομιλήσει ίσως θυμούνται), και σιγά σιγά προσαρμοζόμαστε ο ένας με τον άλλον...Η απορία μου είναι η εξής...ο χώρος που φιλοξενώ το καναρίνι μου είναι η κουζίνα....(καλώς η κακώς)...Αναφέρω ότι το προηγούμενο καρδερινοκάναρο που είχα επί 14 χρόνια, στην κουζίνα το είχαμε πάντα, χωρίς κανένα ουσιαστικό πρόβλημα...Επειδή βέβαια μπορεί να είναι η εξαίρεση κ όχι ο κανόνας, πόσο πιθανά μπορεί να επηρεάσει το νέο μας φίλο η όχληση που μπορεί να του κάνουμε ανάβοντας το φως κάποιες στιγμές μπαίνοντας στην κουζίνα το βραδάκι? Κάποιες ξυπνάει, κάποιες όχι... Σκέφτηκα να ρίχνω ένα ύφασμα....αλλά πάλι εμείς υπάρχουν μέρες που μπορεί να ξυπνήσουμε πιο αργά από ότι θα πρέπει να ξυπνήσει αυτός, αφού το πρωινό φυσικό φως στην κουζίνα, μπαίνει κανονικά το πρωί...να το έχω σκεπασμένο ενώ ίσως έχει ξυπνήσει ? Η να μεταφέρω το κλουβί κάθε βράδυ (δηλαδή την ώρα που σουρουπώνει) σε ένα πιο σκοτεινό δωμάτιο που έχω και το πρωί να το επαναφέρω στη θέση του? Η εντέλει το αφήνω όπως είναι και απλά θα υπάρξει προσαρμογή του όπως και στο προηγούμενο κανάρι που είχαμε? 🤔🤔🤔
 
σε ένα πιο σκοτεινό δωμάτιο που έχω
Σε αυτό το δωμάτιο θα έχει την ησυχία του το βράδυ; Θεωρώ σωστότερο να προσαρμοστούμε εμείς κ όχι το πουλάκι, ειδικά όσον αφορά τις ώρες ύπνου.
 
Σε αυτό το δωμάτιο θα έχει την ησυχία του το βράδυ;
Σε αυτό ναι, δεν μπαίνουμε καθόλου...απλά ρωτάω μήπως το φοβίζει το καθημερινό ΄΄ξεβόλεμα'' που θα του κάνω από την σταθερή του θέση...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@XGEORGE δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα.
Απλά ξαναλέω ότι σε ένα δωμάτιο που μαγειρεύουμε, όπως τηγανίζουμε, οι αναθυμιάσεις είναι ότι χειρότερο για το ευαίσθητο αναπνευστικό σύστημα του πουλιού, για να μένει την ημέρα. Το ότι δεν έπαθε κάτι το προηγούμενο, δεν σημαίνει ότι είναι ο κανόνας κ επίσης δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι έτσι ήταν. Από κει κ πέρα εσύ αποφασίζεις.
 
Εγώ θεωρώ ότι δεν είναι ότι καλύτερο το να αλλάζουμε συνεχώς θέση ένα πουλάκι είναι αγχωτικό και τρομάζει με τις μετακινήσεις και το κούνημα του κλουβίου. Μια σταθερή θέση είναι το ιδανικό! Θα συνηθίσει με τον ύπνο του και δεν θα ενοχλείτε αλλά και εσείς θα πρέπει να προσαρμοστείτε, δηλαδή ας έχετε ποτήρι με νερό στην κρεβατοκάμαρα να μην χρειάζεται να πάτε στην κουζίνα και αν για κάποιο λόγο χρειαστεί θα πρέπει να είστε πολύ ήσυχοι και να ανάβεται κάποιο πιο χαμηλό φώς. Η κουζίνα όντως δεν είναι το ιδανικότερο μέρος αλλά αυτό εξαρτάται από πολλά πράγματα! Πχ εμείς που τηγανίζουμε βράζουμε και γεμίζει μυρωδιές και ατμούς οι κουζίνα είναι εντελώς ακατάλληλη, αν όμως εσείς χρησιμοποιείτε κυρίως φούρνο και δεν υπάρχουν ατμοί λάδια και έντονες μυρωδιές τότε είναι αλλιώς.
 
Εγώ θεωρώ ότι δεν είναι ότι καλύτερο το να αλλάζουμε συνεχώς θέση ένα πουλάκι είναι αγχωτικό και τρομάζει με τις μετακινήσεις και το κούνημα του κλουβίου. Μια σταθερή θέση είναι το ιδανικό! Θα συνηθίσει με τον ύπνο του και δεν θα ενοχλείτε αλλά και εσείς θα πρέπει να προσαρμοστείτε, δηλαδή ας έχετε ποτήρι με νερό στην κρεβατοκάμαρα να μην χρειάζεται να πάτε στην κουζίνα και αν για κάποιο λόγο χρειαστεί θα πρέπει να είστε πολύ ήσυχοι και να ανάβεται κάποιο πιο χαμηλό φώς. Η κουζίνα όντως δεν είναι το ιδανικότερο μέρος αλλά αυτό εξαρτάται από πολλά πράγματα! Πχ εμείς που τηγανίζουμε βράζουμε και γεμίζει μυρωδιές και ατμούς οι κουζίνα είναι εντελώς ακατάλληλη, αν όμως εσείς χρησιμοποιείτε κυρίως φούρνο και δεν υπάρχουν ατμοί λάδια και έντονες μυρωδιές τότε είναι αλλιώς.
Η κουζίνα μας είναι αρκετά ''ήσυχη'' θα έλεγα...εννοώ δεν τηγανίζουμε ποτέ, και φούρνος μπαίνει 1-2 φορές την βδομάδα θα έλεγα...όσο αφορά το φως, αναφέρομαι σε ώρες μέχρι τις 9-10 το πολύ...μετά δεν χρειάζεται να πάμε κουζίνα και ειδικά με φως... Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας....Μένια και Μαρία....
 
όσο αφορά το φως, αναφέρομαι σε ώρες μέχρι τις 9-10 το πολύ
Τα πουλιά πρέπει να ακολουθούν την Ανατολή και Δύση όσον αφορά τον ύπνο τους για να έχουν μια φυσιολογική ζωή.
Η ημερήσια διάρκεια φωτός τα βοηθάει να καταλαβαίνουν τις διάφορες εποχές και να συμπεριφέρονται ανάλογα.
Η μεγάλη διάρκεια φωτός και μια αυξημένη θερμοκρασία του χώρου θα οδηγήσει πιθανότατα σε μια πτερόρροια γιατί πολύ απλά το πουλί θα καταλαβαίνει ότι είναι καλοκαίρι.
Η να μεταφέρω το κλουβί κάθε βράδυ (δηλαδή την ώρα που σουρουπώνει) σε ένα πιο σκοτεινό δωμάτιο που έχω και το πρωί να το επαναφέρω στη θέση του?
Αυτή είναι η καλύτερη λύση.
απλά ρωτάω μήπως το φοβίζει το καθημερινό ΄΄ξεβόλεμα'' που θα του κάνω από την σταθερή του θέση...
Θα είναι μια ρουτίνα που πολύ γρήγορα θα συνηθίσει.
 
Να σε ρωτήσω @XGEORGE ... σε εκείνο το δωμάτιο που ίσως το μεταφέρεις για ύπνο, δεν θα μπορούσε να μείνει όλο το 24ωρο το πουλί, μόνιμα δηλαδή; Έχει φυσικό φως το δωμάτιο;
 
Να σε ρωτήσω @XGEORGE ... σε εκείνο το δωμάτιο που ίσως το μεταφέρεις για ύπνο, δεν θα μπορούσε να μείνει όλο το 24ωρο το πουλί, μόνιμα δηλαδή; Έχει φυσικό φως το δωμάτιο;
Καλημέρα....Μωρέ είναι κλειστό δωμάτιο....με μόνιμα κλειστό παράθυρο...το έχουμε σαν ξενώνα και δεν μπαινοβγαίνουμε....
 
Καλημέρα. Εάν το παράθυρο ήταν ανοιχτό; Θα είχε φως; Το μόνο που θα κάνατε είναι να ανοίγετε το πρωί το παράθυρο, αλλαγή νερού, φαγητό, κάποια ώρα παρειτσα κατά την διάρκεια της ημέρας κ μετά κλείσιμο παραθύρου κ ύπνος! Μπορεί ο ξενώνας να αναβαθμιστεί σε δεύτερο καθιστικό. Το λέω γιατί οι αναθυμιάσεις από την κουζίνα την κάνουν κάκιστη επιλογή. Οι αναθυμιάσεις από το τηγάνι είναι το χειρότερο αλλά όχι ότι δεν βλάπτουν οι αναθυμιάσεις από τον φούρνο ή την μαγειρική. Δεν υπάρχει το ολίγον έγκυος! Οι υδρατμοί κ οι αναθυμιάσεις βλάπτουν το ευαίσθητο αναπνευστικό σύστημα τους. Δες αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συμφωνώ κι εγώ με τις απαντήσεις που έχεις πάρει. Το ερώτημα είναι "Το πηγαινοφέρνω από κουζίνα σε δωμάτιο ή το αφήνω μόνιμα στο δωμάτιο".
Εγώ ξέρω ότι δεν πρέπει να χαλάς τις φυσικές ώρες ύπνου του πουλιού. Αλλά και να μένει μόνο του σε ένα δωμάτιο δεν το βοηθάει.
Στο λέει άνθρωπος που το πρώτο μου καναρίνι ζούσε τους χειμώνες στην κουζίνα, με συνεχή ξυπνήματα και κάπνες και ατμούς και εναλλαγές ζέστη-κρύο. Δεν πέρασε τα 6 χρόνια ζωής. Βέβαια δεν είναι οι μόνοι παράγοντες που επηρεάζουν την ευζωία του πουλιού, αλλά όλα παίζουν.
Τουλάχιστον προσπάθησε να μην το ξεπετάς από τον ύπνο του και περιόρισε τους ατμούς και τις κάπνες.
 
Οπώς ανάφερα και παραπάνω η κουζίνα λειτουργεί 2 φορές την βδομάδα το πολύ για μαγείρεμα...(φούρνο και καμιά μακαρονάδα)...δεν καπνίζουμε, παράθυρο ανοιχτό έχει όλη την μέρα για να αερίζεται, τώρα καμιά φορά που κ που, ναι, του χαλάμε τον ύπνο κατά τις δέκα με το φως αλλά μετά συνεχίζει τον ύπνο του αδιάκοπα....Κάπως έτσι (δε σημαίνει ότι είναι κανόνας) το προηγούμενο κανάρι, μου κράτησε παρέα 14 χρόνια...Τώρα ξέρω γω...θα είχε γερή κράση φαίνεται....
 
@XGEORGE δεν θεωρώ ότι είναι πρόβλημα το που και που στις δέκα το βράδυ...και στην φύση δεν επικρατεί απόλυτη ησυχία για να κοιμούνται συνεχόμενα τα πουλιά. Ακόμα κι εγώ που τα έχω μπαλκονατα για πιο ηρεμία έχει τύχει να βγω έξω ενώ έχει σκοτεινιάσει και να τα ενοχλήσω
 
Back
Top