Φροντίδα Ο African Gray μου έχει μελαγχολήσει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Karetaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Karetaki

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
18
Πόλη
Ρέθυμνο
. Γειά σας,
έχω ένα african gray, τον Κούκου, 4 μήνες περίπου. Τον πήρα μωρό, 5 μηνών μου είπαν στο Pet Shop. Στην αρχή ήταν πολύ φιλικός και χαδιάρης με όλους, όμως από τότε που συνήθισε εμένα και δέθηκε μαζί μου, δεν αφήνει κανέναν να τον ακουμπήσει και γίνεται επιθετικός μαζί τους. Αυτό όμως δεν είναι το βασικό μου πρόβλημα. Το τελευταίο διάστημα, 3-4 βδομάδες, είναι πολύ μελαγχολικός, δεν "μιλάει" πολύ, κλαψουρίζει και έχει υιοθετήσει μελαγχολικούς ήχους. Ίσως να φταίει που κι εγώ είμαι κάπως μελαγχολική αυτό το διάστημα. Μπορεί ο παπαγάλος να επηρεαστεί από τη δική μας συναισθηματοψυχική κατάσταση; ϊσως πάλι να φταίει που τον αφήνω αρκετές ώρες μόνο 4 φορές τη βδομάδα, αλλά τουλάχιστον μία καθημερινή και το Σ/Κ προσπαθώ να περνώ τις περισσότερες ώρες μαζί του. Πάντως, μόλις επιστρέφω σπίτι και τον βγάζω από το κλουβί, κουρνιάζει πάνω μου, ζητάει χάδια και δε λέει να ξεκολήσει. Ακόμα, αν και τρώει με όρεξη, νομίζω έχει μειώσει την ποσότητα και προτιμά και ζητάει τους έξτρα "μεζέδες" που του δίνω κατά καιρούς, όπως κάστανα, μήλο, φυστίκια.
Ένα άλλο ζήτημα είναι ότι τα κακά του είναι πολύ υγρά, πάρα πολύ υγρά. Μήπως φταίει η διατροφή;
Τέλος, πότε αρχίζουν να μιλάνε; Τώρα πρέπει να είναι 9-10 μηνών. Του επαναλαμβάνω συνεχώς 2-3 λέξεις, με κοιτάζει στα χείλια και ανοιγοκλείνει το ράμφος του μαζί μ' εμένα, σαν να προσπαθεί να το πει, αλλά τίποτα περισσότερο.
Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά τις μάζευα για να τις κάνω όλες μαζί.
Οι απαντήσεις σας και οι συμβουλές σας θα είναι πολύτιμες για εμένα.
 
... και κάτι άλλο,
πιάνει συχνά το δάχτυλό μου με το ράμφος του και κάνει σαν να προσπαθεί να φάει, όπως τα νεογένητα παπαγαλάκια που τα ταϊζεις με σύριγγα. Αυτό σημαίνει ότι πεινάει, ή νομίζει ότι είμαι η μαμά του; Το κάνει συχνά, ακόμα και όταν είναι χορτασμένος.
 
Απ οσα λες το πιο σημαντικο ειναι τα κακα του
τι διατροφη εχει;κοφτου τα πολλα λαχανικα και περιορισου σε παλετς κανα ηλιοσπορακι και λιγο μηλο.. Αν εξακολουθουν να ειναι υδαρη πηγαινε σε γιατρο
 
Θα συνφωνήσω με τον Θοδωρο! Και κάτι ακόμα. Οταν λες τον αφήνεις αρκετές ώρες μόνο δηλαδή;
Το να ασχολείσαι μια καθημερινή και τα σαββατοκύριακα μαζί του(όπως λες) δεν είναι αρκετό για έναν γκρίζο παπαγάλο. Είναι παπαγάλοι κοινωνικοί και συναισθηματικοί και θέλουν συντροφιά και παρέα... Οταν μενουν μονοι τους μαραζώνουν. Προσπάθησε να ασχολείσαι καθημερινά με τον παπαγάλο. Να του αφιερώνεις κάποιες ώρες απο την καθημερινοτητά σου...
 
Γειά σου Κωνσταντίνα, να χαίρεσαι τον Κούκου & τα Lovebirds σου! Φέρει ο Κούκου δακτυλίδι, αν ναι τι χρονολογία γράφει; (για να δεις την ηλικία του). Αφού στην αρχή ήταν φιλικός & χαδιάρης αλλά τώρα προσκολλάται σ'εσένα, νομίζω ότι χρειάζεται κοινωνικοποίηση με τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας, για να μπορούν να τον ταϊζουν, συντροφεύουν, να του μιλάνε, για να μην αισθάνεται μοναξιά, να μην πλήττει! Κατά τη γνώμη μου ναι, η συναισθηματοψυχική μας κατάσταση επιδρά και στους African Grey, που είναι από τη φύση τους μελαγχολικοί. Για τη διατροφή υπάρχουν αρκετά άρθρα στη σχετική κατηγορία του φόρουμ, μπορείς να ενημερωθείς! Για τα αραιά κακά, όταν το παρατηρούσα στο δικό μας κατέφευγα στο γιατρό για καλλιέργειες! Υπάρχει κοντά σου κτηνίατρος ειδικευμένος στα πτηνά; Και για την ομιλία τους υπάρχουν άρθρα στην εκπαίδευση παπαγάλων, όπου έχουν κατατεθεί εμπειρίες μελών! Καλή συνέχεια, ενημέρωνέ μας για την πορεία τους!
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
Σας ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες σας και συμβουλές σας.
Το δαχτυλίδι στο πόδι του έχει τον παρακάτω κωδικό: GE772 V 08 011 A 0B και γι' αυτό πρέπει να έχει γεννηθεί μέσα στο 2008 (υποθέτω). Για ένα διάστημα 3 περίπου εβδομάδων γυρνούσα σπίτι 7-8 η ώρα (ενώ συνήθως γυρνάω 3). Όμως με το που επιστρέφω, τον βγάζω από το κλουβί, παίζω λίγο μαζί του και μετά είτε τον αφήνω σε ένα stand - κλαρί από ευκάλυπτο που του έχω φτιάξει, ή κάθεται και κοιμάται στον ώμο μου, οπότε ασχολιόμουν μαζί του. Γι' αυτό υπέθετα ότι η μελαγχολία του προερχόταν εκτός από τη μοναξιά και από τη δική μου στεναχώρια εκείνη την περίοδο.
Τα κακά του εξακολουθούν να είναι υγρά, γι' αυτό του κόβω το μήλο, ίσως προέρχεται από αυτό. Του αρέσουν πολύ τα φυστίκια σε σημείο που να ζητάει μόνο αυτά και να αποφεύγει την υπόλοιπη ξηρά τροφή. Τα φυστίκια όμως με τσόφλι, όχι τα ανοιγμένα. Όμως άκουσα ότι τα φυστίκια δεν κάνουν καλό και μεταφέρουν πολλές αρρώστιες. Πόση ποσότητα φυστικιών ενδείκνειται ημερησίως;
Στο Ρέθυμνο ανακάλυψα πρόσφατα ένα Χειρούργο-Κτηνίατρο για μικρά ζώα, στον οποίο πήγα ένα άλλο πουλί (αγριοπούλι) που είχα με σπασμένο φτερό και το χειρούργησε. Φαίνεται καλός, δεν ξέρω. Αν χρειάζεται και κάποιος άλλος τα στοιχεία του, πέστε μου να τα γράψω.
Σας ευχαριστώ ξανά για τις συμβουλές σας. Είναι πάντα πολύτιμες.
 
Συμπληρωσε εδω τα στοιχεια του γιατρου αν θελεις και δεν υπαρχουν. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Τα φιστικια δεν ενδεικνυνται για ημερησιως κατα τη γνωμη μου. 2-3 την εβδομαδα θα σου προτεινα. Μπορεις να του δωσεις και πιο ωφελιμους ξηρους καρπους οπως καρυδι, αμυγδαλο, φουντουκι, ολα αψητα και αναλατα και παντα με μετρο διοτι παχαινουν. Η βασικη του τροφη δεν μπορει να στηριζεται μονο σε αυτα βεβαια. Φρεσκα λαχανικα και φρουτα ειναι επισης απαραιτητα καθημερινα.
 
Πρόσφατα ρώτησα πτηνίατρο με μεγάλη πείρα στους παπαγάλους (ήτανε χρόνια γιατρός στο bird park) για την διατροφή του macaw μου. Φαντάζομαι πως θα ισχύουν τα ίδια και για τον ζακο. Μου σύστησε ημερισίως 2 κουταλιές της σούπας σπόρια (συσκευασμένα ειδικά για το είδος) και η υπόλοιπη διατροφή να βασίζεται στην δική μας διατροφή (φρούτα, λαχανικά ωμά και βρασμένα, κοτόπουλο, ρύζι, μακαρόνια κλπ. Οχι αλάτι, αβοκαντο κλπ. Φυστίκια συτσκευασμένα 1-2 (το πολύ)ημερησίως, καρύδια, αμύγδαλα με μέτρο. Με το που του άλλαξα την διατροφή (χωρίς κανένα πρόβλημα) ακόμα κι αμα του βάλω πολλούσ σπόρους, δεν τους τρώει. Λατρέυει το ριζάλευρο με φρούτα (χωρίς γάλα) που τρώνε τα βρέφη.
 
ο παπαγάλος μου κάνει εμετούς

Γεια σας, παλι εγώ, η Κωνσταντίνα, με τον African Gray που είχε μελαγχολήσει. Τώρα φαίνεται καλύτερα, όμως εμφανιστηκε καινούριο σύμπτωμα. Θυμάστε που έλεγα ότι έκανε πολυ υγρά κακά. Περιόρισα το μήλο, περιορίστηκε λιγο και το πρόβλημα, αλλά δεν πέρασε εντελώς. Εν τω μεταξύ, δεν τρώει πάρα πολύ. Από όλους τους σπόρους, διαλέγει μόνο ηλιόσπορους και πασατέμπους, φυσικά φυστίκια με μεγάλη όρεξη, αλλά τα τελευταία έχω περιορίσει, όπως με συμβουλέψατε. Pelets δε δοκιμάζει καθόλου. Όμως το χειρότερο είναι ότι και αυτό το λίγο φαγητό, το κάνει εμετό! Ξαφνικά αρχίζει να βγάζει αμάσητα τα σπόρια. Στην αρχή δεν τον είδα, αλλά είδα τα σπόρια πεταμένα γύρω από το κλουβί (πριν 3 μέρες), το ξαναείδα μια-δυο φορές, και σήμερα, αυτή τη στιγμή, κάθεται στον ώμο μου και τα βγάζει. Ανησυχώ... Τι μπορεί να σημαίνει; Μετά από αυτό θα τον πάω σίγουρα στο γιατρό, αν και δεν νομίζω να ξέρει να μου πει, γιατί δεν ειδικεύεται στα πουλιά. Μήπως εσείς γνωρίζεται ανάλογες περιπτώσεις;
 
Μηπως η μελαγχολια ειναι πεσμενη διαθεση λογω καποιας αρρωστιας που περναει; Ολα αυτα μαζι δεν ειναι τυχαια...
 
Γιατρό το συντομότερο δυνατό. Έχουν γράψει τη διεύθυνση ειδικευμένου πτηνιάτρου στο Ρέθυμνο. Καλά να πάνε όλα, ενημέρωσέ μας.
 
Κατερίνα θα σου πω ότι εγώ θα ανησυχούσα πάρα πολύ στη θέση σου, δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία άλλα από εδώ μέσα έχω ακούσει και έχω μάθει πολλά... Παπαγάλοι να πεθάνουν σε λίγες ώρες από τα πρώτα συμπτώματα...
Αν στο Ρέθυμνο δεν είναι ειδικευμένος ο κτηνίατρος σε παπαγάλους και δεν τον εμπιστεύεσαι... Πήγαινε τον Ηράκλειο... Αν δεν υπάρχει και εκεί φερτών Αθήνα... Ξέρω ότι είναι δύσκολο και δαπανηρό, αλλά μπορεί να τον σώσεις... Τα συμπτώματα δεν είναι κάλα...
Αν δεν μπορείς να κάνεις το ταξίδι στην Αθήνα (και δεν βρεις λύση στο Ηράκλειο) όλο και κάποιος γνωστός θα ταξιδεύει για Πειραιά... μπορώ να βοηθήσω εγώ από εκεί και πέρα, στις 11/04 κατεβαίνει ο αδελφός μου Ρέθυμνο... Θα βρω τρόπο να τον στείλω πίσω... (είμαι από το Ρέθυμνο)
 
σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη. Αύριο θα πάω στον κτηνίατρο εδώ στο Ρέθυμνο. Αν δεν βρω άκρη, η βοήθειά σου, θα μου είναι απαραίτητη. Σε ευχαριστώ πολύ που προσφέρθηκες να βοηθήσεις. Θα είμαι σε επικοινωνία μαζί σας μέσω του forum.
 
Τελικά Κωνσταντίνα πήγες; Τον είδε ο γιατρός;

Εμένα είχε παρόμοια συμπτώματα πριν από 4 χρόνια (εμετό και υγρά περιττώματα) και είχε σκουλίκια.
Μου 'δωσε ο κτηνίατρος μια αγωγή με φάρμακα και ευτυχώς γίναμε καλά.

Θα ήθελα να μας ενημερώσεις αν όλα είναι καλά.
 
Από την Δευτέρα τον παρακολουθεί κτηνίατρος στο Ρέθυμνο. Από τα συμπτώματά του (υγρά περιττώματα και εμετός), έβγαλε την πρώτη διάγνωση, διαταραχή στη χλωρίδα του εντέρου, και συνέστησε θεραπεία με αντιβίωση για 6 ημέρες (αρχικά) στο νερό του. Vibramycin μισή ταμπλέτα και Primperan σιρὀπι 2ml. Όμως αντί να καλυτερεύει, την Τρίτη χειροτέρεψε. Δεν έτρωγε παρά ελάχιστα, ήταν πολύ υποτονικός και νυσταγμένος και κοιμόταν συνεχώς. Μιλήσαμε τηλεφωνικά με το γιατρό, μου είπε να κόψω το σιρόπι, εφόσον δεν είχε ξανακάνει εμετό και αν δεν καλυτερεύσει να τον πάω για νοσηλεία με ενέσεις. Σήμερα εμφάνισε και νέο σύμπτωμα, ενώ όλα τα υπόλοιπα παραμένουν τα ίδια(υγρά-κίτρινα τώρα-περιττώματα, υπνηλία, υποτονικότητα και ανορεξία): το ένα του μάτι είναι συνεχώς κλειστό, δεν το ανοίγει παρά ελάχιστα. Μίλησα τηλεφωνικά πάλι με το γιατρό (ο οποίος έχει δείξει μεγάλο ενδιαφέρον και μου λέει να τον κρατώ συνεχώς ενήμερο), μου είπε ότι πιθανότατα να είναι ψιτακίωση ή μυκοπλασματική πνευμονία. Θα τον πάω απόψε να του βάλει ορό, και η θεραπεία με αντιβιωτικό θα διαρκέσει 21 ημέρες. Μου συνέστησε να προσέχω κι εγώ, να μην έχω επαφή μαζί του, για να μην κολήσω. Δεν μου είναι και τόσο εύκολο να μην τον παίρνω αγκαλιά, για να με νιώθει κοντά του. Είμαι πολύ λυπηένη, γιατί δε θέλω να πάθει τίποτα ΄κακό. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να γίνει καλά. Θα πω στο γιατρό και για την πιθανότητα να είναι σκουλίκια. Θα τον ρωτήσω επίσης πώς μπορεί να έπαθε την ψιτακίωση ή τη μυκοπλασματική πνευμονία. Θα σας ενημερώσω.
 
Κωνσταντίνα είναι ειδικευμένος σε πτηνά αυτός;
Καλλιέργεια κοπράνων έκανε;
Vibramycin παίρνει και η γάτα μου όταν έχει ιωση... Το παίρνει και ο άνθρωπος(θυλαστικά)
Το άλλο είναι αντιεμετικό το Primperan, σε τι ποσότητα; 2ml η δόση;

Διάβασε και αυτήν τη συζήτηση, που έχει γίνει στο φόρουμ, αν δεν το έχεις δει μέχρι τώρα:
https://community.petbirds.gr/threads/Ψιττάκωση-στον-άνθρωπο.156/

Τι άλλο να πω μακάρι όλα να πάνε καλά, κουράγιο.
 
Kωνσταντίνα πήρε βλέννες & κόπρανα ο γιατρός, τα έστειλε στο Υπ. Γεωργίας στην Αγ. Παρασκευή (Αθήνα) και τα αποτελέσματα της εξέτασης ήταν ψιττάκωση ή μυκοπλασματική πνευμονία; Γιατί αυτό είναι πολύ σοβαρό, και για τον άνθρωπο (αναπνευστ. λοίμωξη κ.ά.). Μήπως πρέπει να επικοινωνήσεις η ίδια, απ'ευθείας με το Υπουργείο;
 
Νομιζω οτι ειναι κατι πολυ σοβαρο ☹... Εχει τα ιδια συμπτωματα με τον πρωτο μου☹... Μακαρι να πανε ολα καλα. Να μαs ενημερωνειs συνεχεια...
 
Back
Top