Γενικά Ο Gray, ένας blue Timbrado;

Γιώργο καλημέρα. Κι εμένα η εμφάνισή του Grey με ενθουσιάζει. Ομοίως συμφωνώ με τους προλαλήσαντες σχετικά με εκπαιδευτικό υλικό (ακουστικό) νωρίς το πρωί, όταν ξυπνά και λίγο πριν το σούρουπο για καμιά ώρα. Τέτοιο υλικό μπορείς να κατεβάσεις από το site της Ελληνικής Λέσχης Ισπανικού Τιμπράντο στον ακόλουθο σύνδεσμο https://elit-timbrado.gr/_.html
Όσον αφορά στη διαμονή του σε μπαλκόνι, καλό θα ήταν να βάλεις προστασία από αρπακτικά ώστε να τον έχεις παρέα σου για πολλά πολλά χρόνια. Μάλιστα για τις διαστάσεις της προστασίας, καλό θα ήταν να υπολογίσεις τον συνολικό χώρο που θα καταλάβουν και τα άλλα κλουβιά, αυτά δλδ των μαλινουά και των απογόνων τους.
Αν θέλεις, πες μας σχετικά με :
το μήκος του κλουβιού. Μάλιστα μια φωτό "πανοραμική" του κλουβιού, θα μας βοηθήσει να σου προτείνουμε βελτιώσεις, αν χρειάζονται
Διατροφή του: τι μείγμα σπόρων χρησιμοποιείς (μάρκα), αν δίνεις συμπληρώματα διατροφής, βότανα, χορταρικά, κηπευτικά, αυγό, αυγοτροφή και σε τι συχνότητα
Πηγή ασβεστίου: έχεις π.χ. κόκκαλο σουπιάς μέσα στο κλουβί;
Τέλος, αν έχεις τη δυνατότητα βάλε μας και τους ήχους που κάνει το πουλάκι σε ένα αρχείο, να τον ακούσουμε.
 
@ianos καλημέρα, και ευχαριστώ για τις χρήσιμες επισημάνσεις σου. Θα δω σχετικά με τα προστατευτικά των κλουβιών, που είναι 44,5χ26χ42 και 1 κινεζική ζευγαρώστρα 60χ34χ26, αλλά έπεται και συνέχεια. Από τροφή versele laga prestige, αλλά και δέκα τοις εκατό pellets πάλι της versele laga nutri bird c15. Φυσικά σουπιοκόκαλο, συμπληρώματα με λίγο αυγό, φρούτο, λαχανικό, πάντα με σύνεση. Φωτογραφία δεν μπορώ τώρα όπως και ήχο, μόλις πάω να βγάλω βίντεο με ντρέπεται, ίσως κάποια άλλη στιγμή, και πάλι ευχαριστώ!!🙂
[automerge]1662697425[/automerge]
@Φοίβος σε ευχαριστώ πολύ!!
 
@ianos Μερικές εικόνες πανοραμικές του Gray..
Bίντεο με τον ίδιο σε ώρα καθήκοντος αργότερα, μιας και ακόμη είναι μικρός και "στρώνει" φωνή, επίσης όταν βλέπει ότι προσπαθώ να τον καταγράψω φοβάται να εκφραστεί και σταματάει.. 🙂
 

Συνημμένα

  • Gray canary_2 013.webp
    Gray canary_2 013.webp
    183,9 KB · Προβολές: 55
  • Gray canary_2 010.webp
    Gray canary_2 010.webp
    181,9 KB · Προβολές: 55
  • Gray canary_2 001.webp
    Gray canary_2 001.webp
    118,2 KB · Προβολές: 54
Μπράβο για την καθαριότητα του κλούβιου και μπράβο που ξαναρχίζεις το τέλειο αυτό χόμπι, αγαπητέ Γιώργο!!!😉 Κουκλος ζωγραφιστός ο Gray σου να τον χαίρεσαι και να έχεις τέλειες μελωδίες και να απολαμβάνεις την παρέα του! Ασχολούμαι και εγώ και έχω πέντε αξιαγάπητα καναρινακια δύο χρονών και ενάμιση! 😊
 
@CHRISV σε ευχαριστώ πολύ, να χαίρεσαι κι εσύ τα δικά σου!! εκτός από όμορφα στην ματιά μας, είναι μελωδική συντροφιά στην ακουστική μας, αν και ο Gray μου κάποιες στιγμές έχει δυναμικά decibel..😂😏
 
Μετά από πολύ κόπο μπόρεσα και εκμαίευσα ένα μικρό απόσπασμα, και συνεπώς είναι ελλιπές ως προς τις δυνατότητες του Gray.
Άλλωστε είναι μικρούλης ακόμη.. 🙂

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
[automerge]1662908930[/automerge]
@patrickios νομίζω και έχω την αίσθηση ότι άρεσε στην @meniam επειδή είναι σκουφάτος..
 
@patrickios νομίζω και έχω την αίσθηση ότι άρεσε στην @meniam επειδή είναι σκουφάτος.
Σωστά καταλάβατε, ήθελα σκουφατο καναρίνι και άμα μπορέσω να συνδυάσω σκουφατο με αυτό το χρώμα και την φωνή τιμπραντο που έχω αδυναμία θα είμαι πολύ χαρούμενη ☺️

Καλά, δεν είναι και τόσο σπάνιο
Δεν είπα ότι είναι σπάνιο αλλά δεν είχε τύχει να δω ξανά και επειδή ο κύριος Γιώργος είναι Θεσσαλονίκη όπως κι εγώ θα με διευκόλυνε αν είχε και άλλα από εκεί που πήρε
 
Έχει γεμίσει ο τόπος από blue τιμπραντο.

@meniam γενικά είναι πανεύκολο να βρεις
Χρήστο, αν έχεις υπόψη σου, θα με ενδιέφερε κι εμένα.
Γιώργο, αν έχεις τη δυνατότητα πάρε του ένα μεγαλύτερο κλουβί, 60 εκατοστών. Και εφόσον προσδοκείς στο μέλλον και σε ζευγάρι Μαλινουά (ελπίζω να μην τα έχω μπερδέψει), πάρε / φτιάξε και ένα μήκους 90-100 εκατοστών, για να γυμνάζονται τα πουλιά (τουλάχιστον τα μικρά που θα προκύψουν). Γενικά για το θέμα κλουβιού, όσο μεγαλύτερο τόσο και καλύτερο.
Στο υπάρχον κλουβί θα σου έλεγα ότι οι δύο ακριανές πατήθρες αρκούν, ειδικά αν θα μπορούσαν να μπουν η μία πάνω (αυτή στην οποία κοιμάται) και η άλλη κάτω, η μεσαία ίσως και να μην είναι απαραίτητη. Έχοντας τις δύο ακριανές μόνο και τοποθετώντας τις ταΐστρες στις άκρες (καθώς και ο,τιδήποτε άλλο στο οποίο θα μπορούσε να σταθεί) το ωθείς το πουλάκι να διανύει μεγαλύτερη απόσταση, ώστε να γυμνάζεται κάπως, αν και πιστεύω ότι στο κλουβί που έχει μπορεί και να αρκεί να πηδήξει από τη μία πατήθρα στην άλλη.
Κατά τα άλλα, πέραν από κούκλος (με έχει ενθουσιάσει) φαίνεται ότι θα γίνει και πολύ καλός / δυναμικός τραγουδιστής. Να τον χαίρεσαι και πάλι (ε, και σκέψου αντί να πάρεις τα Μαλινουά, μήπως του πάρεις ένα όμορφο, οπωσδήποτε ΟΧΙ σκουφάτο, κοριτσάκι της ράτσας του, ίσως και λευκό για να έχει την ευκαιρία να κληροδοτήσει την ομορφιά του)
 
@ianos ok.. προσμετρώ και θα δω τις επισημάνσεις σου.. τώρα σχετικά με την απόκτηση Timbrato και όχι Malinois, η απόφαση μου είναι ειλημμένη συνεπώς οριστική, το ελπίζω δηλαδή, και πάλι ευχαριστώ!🙏👍😉
 
Ωραίος ο Grey!
Ορίστε και ένα δικό μου blue που ίσως να βοηθήσει στην εκπαίδευση του Grey!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
@ianos από τη νέα αναπαραγωγή αν θες πες μου 🙂
 
@mbirdtraining σε ευχαριστώ. Το συγκεκριμένο πουλάκι προέρχεται από δικούς σου γεννήτορες; Αν ναι, πες μας τα χρώματα των γονέων (και μια φωτό τους θα ήταν ευπρόσδεκτη). Να το χαίρεσαι! Όμορφο και λαλίστατο.
 
@mbirdtraining εξαιρετική ενορχήστρωση! Τον έχω βάλει τον Gray εκπαιδευόμενο από δικά σου πουλιά. Έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά...
Αν και ο δικός μου σε άσχετο χρόνο και από σπόντα κατέληξε σε εμένα, δεν έχω ιδιαίτερη αδυναμία σε βροντερά πουλιά, φυσικά κι αυτά έχουν την χάρη τους... Καλή συνέχεια στο έργο σου.
 
@mbirdtraining σε ευχαριστώ. Το συγκεκριμένο πουλάκι προέρχεται από δικούς σου γεννήτορες; Αν ναι, πες μας τα χρώματα των γονέων (και μια φωτό τους θα ήταν ευπρόσδεκτη). Να το χαίρεσαι! Όμορφο και λαλίστατο.
Ναι από δικούς μου. Ο πατέρας του είναι πράσινός σκουφάτος του (παραθέτω βίντεο 🙂) και η μάνα του ασπρογκρι (δεν έχω εύκαιρη φωτογραφία).
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top