Φροντίδα Ο Pepe και η μετακόμιση

Steph Koutsoudaki

PB New Member
Εγγραφή
28 Μαϊ 2016
Μηνύματα
147
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα και καλή Κυριακή σε όλους!
Θα ήθελα τα φώτα σας για ένα πρόβλημα που προέκυψε. Για κάποιο λόγο πρέπει να αφήσουμε το αγαπημένο μας σπιτάκι. Ωστόσο βρήκαμε ένα πολύ όμορφο καινούριο σπιτάκι κατάλληλο και για τον Pepe μου (το γλυκό μας budgie). Τί εννοώ κατάλληλο; Ο Pepe θα έχει και στο καινούριο σπίτι δωμάτιο για εκείνον,το οποίο είναι και σε απόσταση από το σαλόνι οπότε το χειμώνα δεν θα ενοχλείται ο ύπνος του από εμάς. Η ερώτηση μου είναι ποιά διαδικασία πρέπει να ακολουθήσουμε ώστε η μετάβαση από το ένα σπίτι στο άλλο να τον στρεσάρει όσο το δυνατόν λιγότερο;
Σας ευχαριστώ πολύ!
 
Η αλλαγή περιβάλλοντος θα δημιουργήσει μια σχετική στρεσσογόνο αναστάτωση στο πουλί που είναι αναπόφευκτη.
Γι' αυτό δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα αφού είναι μια αναγκαία διαδικασία.
Απλά όταν με το καλό μεταφερθείτε, θα πρέπει στην αρχή να ασχολείσαι κάπως περισσότερο μαζί του.
Αφού είναι ένα ήμερο πουλάκι και η βασικότερη αναφορά του είστε εσείς τα πρόσωπα και όχι ο χώρος, το στρες θα είναι μικρότερο.
Τις φωτεινές ώρες της ημέρας θα το έχετε έξω μαζί σας; Πως θα είναι γενικά το ημερήσιο πρόγραμμα;
Γενικά πιστεύω δεν θα σας πάρει πάνω από 3-4 μέρες να εγκλιματιστεί στον νέο χώρο.
Απλά να διαλέξετε προσεκτικά τον νυκτερινό του χώρο (το σημείο που θα κάθεται το κλουβί) να νοιώθει ασφαλές.
 
Τις φωτεινές ώρες της ημέρας θα το έχετε έξω μαζί σας; Πως θα είναι γενικά το ημερήσιο πρόγραμμα;

Απλά να διαλέξετε προσεκτικά τον νυκτερινό του χώρο (το σημείο που θα κάθεται το κλουβί) να νοιώθει ασφαλές.
Αναγνωρίζω πως το στρες θα είναι μεγάλο απλά σκέφτομαι να κανονίσουμε η μετακόμιση να γίνει σε ενα τριήμερο ρεπό του Πασχάλη και μέρες που δεν θα έχω εγώ σχολή ώστε να μην μείνει ολομόναχος. Αυτό το εξάμηνο κατά πάσα πιθανότητα θα έχω μόνο απογευματινά μαθήματα (γεγονός που βολεύει, αφού το χειμώνα θα κοιμάται νωρίς). Όσον αφορά τη θέση του κλουβιού,ισχύουν τα ίδια κριτήρια που ίσχυαν και στην αρχή που τον πήραμε. Σκεφτόμαστε να βρούμε και ένα "εφεδρικό" ιδανικό μερος στο σαλόνι για να μην είναι μόνος και αποκομμένος τις ώρες που είναι ξύπνιος. Είναι σωστό αυτό;
 
Το πουλάκι έχει μάθει να μετακινείται; δηλ το βάζετε σε αυτοκίνητο; έχει πάει πχ εκδρομές-ταξίδια;
Αν ναι δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.
Γενικότερα όμως πιστεύω δεν θ΄αντιμετωπίσει ιδιαίτερο στρες, από την άποψη πως:
1) ο χώρος του (κλουβί) θα παραμείνει ο ίδιος
2) οι γνωστοί του όγκοι (έπιπλα κτλ) θα παραμείνουν οι ίδιοι έστω και με άλλη διάταξη...
3) τα άτομα ή ζώα με τα οποία θα συνεχίσει να συγκατοικεί θα παραμείνουν οι ίδιοι...
Ούτως ή άλλως εσείς υποχρεωτικά θα πρέπει ν΄ακολουθήσετε την γνωστή τακτική: να βάλετε το κλουβί κοντά σε τοίχο, μπορείτε να καλύψετε τις 2 ή τρεις πλευρές του με πανί κτλ
Δώστε προσοχή φυσικά κατά την μετακόμιση των πραγμάτων και μεταφορά του, αν είναι ''υποχρεωτικό'' να γίνει μια και καλή για όλους.
Διαλέξτε ένα ήσυχο δωμάτιο (με κλειστή πόρτα) για να τοποθετήσετε το κλουβί του, ώστε να μην ταραχτεί βλέποντας και ακούγοντας την όλη διαδικασία...
 
Το πουλάκι έχει μάθει να μετακινείται, δηλ το βάζετε σε αυτοκίνητο; έχει πάει πχ εκδρομές-ταξίδια;
Όσες φορές έχει μετακινηθεί με το αυτοκίνητο,του αρέσει πολύ. Με το που μπαίνουμε μέσα τιτιβίζει κάνει χαρές κτλ. Το δωμάτιο του είναι πολύ φωτεινό, κλείνει με πόρτα εννοείται και γενικά είναι κατάλληλο από άποψη συνθηκών. Να ξέρατε μόνο τι ψάξιμο είχαμε μέχρι να βρούμε ένα σπίτι που θα έχει τον κατάλληλο χώρο για τον Pepe. Τα έπιπλα του δωματίου που μένει τώρα θα είναι τα ίδια πλην κάποιον αλλαγών που σκέφτομαι να τις προγραμματίσω για αργότερα, αφού συνηθίσει το χώρο του.
 
Ναι, όπως τα σκέφτεστε μια χαρά θα είναι, ένα τριήμερο ρεπώ και όλα θα πάνε καλά. Μην σε τρομάζει και τόσο.
Καλή δύναμη!
Ευχαριστώ. Ούτως ή άλλως έχουμε περίπου 20 μέρες ακόμα αλλά δεν ήθελα να το αφήσω για τελευταία στιγμή. Ήθελα να είμαι προετοιμασμένη. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, πραγματικά με ξεαγχώνουν! 🙂
 
Όταν γνωρίζουμε ''πως'' να διαχειριστούμε τα πουλιά, δεν έχω αντιληφθεί να έχουν προβλήματα με αυτού του είδους τις αλλαγές. Κρίνοντας από τα δικά μου, το αντίθετο μάλιστα! Δείχνουν ν΄ανανεώνονται, το χαίρονται! Αρκεί οι ''σταθερές'' τους να παραμένουν ίδιες (κλουβί-άνθρωποι-ημερήσιο πρόγραμμα κτλ). Να δεις που αυτή η αλλαγή θα του αρέσει!:D
 
Όταν γνωρίζουμε ''πως'' να διαχειριστούμε τα πουλιά, δεν έχω αντιληφθεί να έχουν προβλήματα με αυτού του είδους τις αλλαγές. Κρίνοντας από τα δικά μου, το αντίθετο μάλιστα! Δείχνουν ν΄ανανεώνονται, το χαίρονται! Αρκεί οι ''σταθερές'' τους να παραμένουν ίδιες (κλουβί-άνθρωποι-ημερήσιο πρόγραμμα κτλ). Να δεις που αυτή η αλλαγή θα του αρέσει!:D
Μακάρι! Και εγώ πιστεύω πως δεν θα αντιμετωπίσουμε ιδιαίτερο πρόβλημα... ωστόσο προσέχουμε για να έχουμε... Τουλάχιστον αυτό πιστεύω εγώ και έτσι πορεύομαι πάντα.
 
Όσες φορές έχει μετακινηθεί με το αυτοκίνητο,του αρέσει πολύ. Με το που μπαίνουμε μέσα τιτιβίζει κάνει χαρές κτλ.
Μην ανησυχεις καθόλου τοτε μπορεί να ναι και ο δικος σου ένας μικρός εξερευνητης! Ο δικος μου έχει αλλαξει συνολοικα 6 σπιτια μεχρι τωρα άλλα για λιγες μέρες και άλλα για μηνες και αμεσως είναι σαν στο σπιτι του[/QUOTE]
 
Μην ανησυχεις καθόλου τοτε μπορεί να ναι και ο δικος σου ένας μικρός εξερευνητης! Ο δικος μου έχει αλλαξει συνολοικα 6 σπιτια μεχρι τωρα άλλα για λιγες μέρες και άλλα για μηνες και αμεσως είναι σαν στο σπιτι του
[/QUOTE]
Όποτε πάμε διακοπές ή εκδρομές δείχνει να το χαίρεται. Περιεργάζεται το χώρο, παίζει, δεν έχουμε γενικά προβλήματα. Ήθελα απλά τη γνώμη των ειδικών! Απλα είμαι εντελώς άπειρη και όλα μου φαίνονται επικίνδυνα!
 
Aντιμετώπισα το προβλημα πρόσφατα. Και με τις διακοπες, και με τη μετακομιση απ' το πατρικο μου (που ειχε μεινει καποιους μήνες ο Ερνεστο υποχρεωτικα λογω καταστασεων) στο νεο μας σπιτι. Εφ' οσον δεν τον στρεσσαρει η μετακίνηση, απλα θα αντιμετωπίσει θέματα "περιέργειας".
"Ωπ, τι ειναι εδω; Δικο μου ειναι; Χμ... μήπως να πηγαινα κατα εκει; Και αν δεν πρεπει; Χμ, ας το δοκιμασω. Επ! Για δες καλα ειναι"

Καπως έτσι αν με καταλαβαίνεις. Θεωρώ ότι ειναι προσαρμοστικότερα απο εμας και ολο το αγχος βρισκεται σε μας οχι σε αυτα.

Ολα θα πανε καλα.
 
Aντιμετώπισα το προβλημα πρόσφατα. Και με τις διακοπες, και με τη μετακομιση απ' το πατρικο μου (που ειχε μεινει καποιους μήνες ο Ερνεστο υποχρεωτικα λογω καταστασεων) στο νεο μας σπιτι. Εφ' οσον δεν τον στρεσσαρει η μετακίνηση, απλα θα αντιμετωπίσει θέματα "περιέργειας".
"Ωπ, τι ειναι εδω; Δικο μου ειναι; Χμ... μήπως να πηγαινα κατα εκει; Και αν δεν πρεπει; Χμ, ας το δοκιμασω. Επ! Για δες καλα ειναι"

Καπως έτσι αν με καταλαβαίνεις. Θεωρώ ότι ειναι προσαρμοστικότερα απο εμας και ολο το αγχος βρισκεται σε μας οχι σε αυτα.

Ολα θα πανε καλα.

Μακάρι! Και εγώ θεωρώ οτι θα προσαρμοστει. Κατι μου λεει οτι θα του αρεσει πιο πολύ από το τωρινό του δωμάτιο. Είναι και πιο ευρύχωρο και... Του ετοιμάζουμε και μια εκπληξούυυλα!
 
Μακάρι! Και εγώ θεωρώ οτι θα προσαρμοστει. Κατι μου λεει οτι θα του αρεσει πιο πολύ από το τωρινό του δωμάτιο. Είναι και πιο ευρύχωρο και... Του ετοιμάζουμε και μια εκπληξούυυλα!

Ακαι εκπληξουλα; Μια χαρα θα ειναι το θηριάκι!
 
Ακαι εκπληξουλα; Μια χαρα θα ειναι το θηριάκι!
Τι εκπληξουλα; Εμας δεν θα μας πεις; :D
Έλεγα να σας το αποκαλύψω όταν θα είναι όλα έτοιμα... Μία πρώτη γεύση είναι ότι εκτός από γραφείο θα είναι και Πεποδωμάτιο με ένα όμορφο stand, ένα πάρκο και κλαδιά-πατήθρες σε όλο το υψος κατα μήκος του ενος τοιχου! Μήπως και σταματήσει να πειράζει τα βιβλία μου γιατι μου τα κεντάει!:D
 
Το φανταστικα οτι κατι τετοιο θα ειναι.
Πωπω τοτε οχι μονο δεν θα αγχωθει με την μετακομιση αλλα θα καταχαρει κι ολας.
Εννοειται περιμενουμε φωτογραφιες με το τελικο αποτελεσμα :D

Χμμ κατι μου λεει οτι συντομα θα ερθει κι αλλο παπαγαλινι στην παρεα σας :D
 
Με το καλό, περιμένουμε να δούμε και να θαυμάσουμε!
Ευχαριστώ! Πρώτα θα τακτοποιηθούμε βέβαια αλλά μόλις ολοκληρωθεί εννοείται πως θα βάλω φωτογραφίες!

Χμμ κατι μου λεει οτι συντομα θα ερθει κι αλλο παπαγαλινι στην παρεα σας :D
Είναι κάτι που σκέφτομαι αλλά δεν ξέρω, ακόμα προβληματίζομαι.
 
😀 ετοιμος για μετακομιση ο Πεπε ετσι και το ήξερε. Θα σας τσιγκλαγε κιολας να βιαστειτε.Ωραια, τώρα θα κενταει τα βιβλία σου στο ιδιόκτητο δωμάτιο του αντι απλα να κενταει τα βιβλία σου 😛
 
Back
Top