Γενικά Ο Pepe

Αυτά είναι! Τυχερούλης! :D
Φοβάμαι τόσο πολύ μην πάθει τίποτα που αποφάσισα ότι δεν μπορώ να ζω μέσα στο άγχος... Οπότε... αποφασίσαμε μηνιαίο check up! Χαζομαμά τί να πεις!
 
Φοβάμαι τόσο πολύ μην πάθει τίποτα που αποφάσισα ότι δεν μπορώ να ζω μέσα στο άγχος... Οπότε... αποφασίσαμε μηνιαίο check up! Χαζομαμά τί να πεις!
Καλά κάνεις και το προσέχεις αλλά η υπερβολή βλάπτει, κυρίως εσένα με το άγχος σου :)
Να απολαμβάνεις την παρέα σας, φυσικά να το φροντίζεις όσο μπορείς καλύτερα αλλά όχι άγχος :)
 
Καλά κάνεις και το προσέχεις αλλά η υπερβολή βλάπτει, κυρίως εσένα με το άγχος σου :)
Να απολαμβάνεις την παρέα σας, φυσικά να το φροντίζεις όσο μπορείς καλύτερα αλλά όχι άγχος :)
Δίκιο έχεις. Μην νομίζεις είναι κάτι που έχω πει πολλές φορές στον εαυτό μου. Τώρα που έχει αρχίσει να μας εμπιστεύεται παραπάνω είμαι λίγο πιο ήσυχη. Στην αρχή να με δεις! 😳
 
Το καταλαβαίνω απολυτα το αγχος. Την πρώτη μέρα που έφερα τον Ερνέστο σπίτι νόμιζα ότι ή θα πεθανω απ' το αγχος ή θα σκοτώσω το πουλακι με καμια χαζομαρα μου. Ευτυχώς αυτος αποδείχθηκε πιο έξυπνος 😛 και με ηρέμησε.
Ως νεος μπαμπας φτερωτού περασα απιστευτα δύσκολες μέρες πανω απο αρθρα και βιβλια και πανω απ' το πουλακι για να μη κανω καμια χαζομαρα οπως πίστευα.
Τελικά... αυτά ξέρουν.
Σιγά σιγά θα φεύγει το άγχος (δε θα φυγει ποτέ εντελώς, αλλα τώρα πια ειναι εγνοια πιο πολυ :) ) και θα έρθει η διασκέδαση :D
 
Σιγά σιγά θα φεύγει το άγχος (δε θα φυγει ποτέ εντελώς,
Φυσικά κάθε υπεύθυνος άνθρωπος έχει ένα υγιές άγχος για τα πλάσματα που αγαπάει, για την φροντίδα τους, την ευζωία τους, την καλή τους τύχη.
Χρειάζεται το μέτρο ( που είσαι @alicedros :) ) όμως (όπως και στα παιδιά μας), για να μην γινόμαστε καταπιεστικοί και για να ζούμε κι εμείς καλά επίσης :)
 
Το καταλαβαίνω απολυτα το αγχος. Την πρώτη μέρα που έφερα τον Ερνέστο σπίτι νόμιζα ότι ή θα πεθανω απ' το αγχος ή θα σκοτώσω το πουλακι με καμια χαζομαρα μου. Ευτυχώς αυτος αποδείχθηκε πιο έξυπνος 😛 και με ηρέμησε.
Ως νεος μπαμπας φτερωτού περασα απιστευτα δύσκολες μέρες πανω απο αρθρα και βιβλια και πανω απ' το πουλακι για να μη κανω καμια χαζομαρα οπως πίστευα.
Τελικά... αυτά ξέρουν.
Σιγά σιγά θα φεύγει το άγχος (δε θα φυγει ποτέ εντελώς, αλλα τώρα πια ειναι εγνοια πιο πολυ :) ) και θα έρθει η διασκέδαση :D
Από διάβασμα άλλο τίποτα! Από μελέτη άλλο τίποτα από παρατήρηση, αστα να πάνε!
 
Χρειάζεται το μέτρο ( που είσαι @alicedros :) ) όμως (όπως και στα παιδιά μας), για να μην γινόμαστε καταπιεστικοί και για να ζούμε κι εμείς καλά επίσης :)

Ακριβώς έτσι. Τώρα πια ο Ερνεστο είναι ολες τις ώρες εκτος κλουβιού (μπαίνει μονο για να κοιμηθεί και οταν φεύγουμε εμείς απ' το σπίτι) και καταφερνουμε να συμβιώνουμε τέλεια. Κανει ο καθενας τη "δουλεια" του, παιζουμε μαζι, βλεπουμε μαζι τηλεόραση, παιρνουμε και καναν ψιλουπνάκο στη ζούλα 😛

Eτσι θα γίνει και με τον Πεπε. Η αγάπη που παίρνει θα τον οδηγήσει, χωρίς άγχος από κανέναν και με ελευθερία (πανω απ' ολα) και ολα θα πάνε καλά :)
Καθοδήγηση, συμβουλευτικού χαρακτήρα και για μας και για το πουλάκι και ο Πέπε θα γίνει πιο αστέρι απ' οτι είναι ήδη
 
παιρνουμε και καναν ψιλουπνάκο στη ζούλα 😛

Τελεια περνάτε βλέπω :D
Μονο να πω σε αυτό το σημείο ότι είναι λίγο επικυνδινο γιατί είναι πολλές οι ιστορίες -με δυσάρεστο τέλος δυστυχώς ☹ - που ο ιδιοκτήτης πλακώσε άθελά του το πουλί στον ύπνο του.
Μακριά από εμάς, αλλά επειδή έχω διαβάσει άπειρες περιπτώσεις είναι κάτι που το τρέμω αυτό.
 
Τελεια περνάτε βλέπω :D
Μονο να πω σε αυτό το σημείο ότι είναι λίγο επικυνδινο γιατί είναι πολλές οι ιστορίες -με δυσάρεστο τέλος δυστυχώς ☹ - που ο ιδιοκτήτης πλακώσε άθελά του το πουλί στον ύπνο του.
Μακριά από εμάς, αλλά επειδή έχω διαβάσει άπειρες περιπτώσεις είναι κάτι που το τρέμω αυτό.

Πάντα υπάρχει αυτός ο φόβος και γι' αυτο κι εγω κοιμαμαι... με το ένα ματι κλειστο, όμως ο μικρος εχει βρει την εμπιστοσύνη και τα "πατήματά" του. Στην οροφή του κλουβιού του ή στο σταντάκι της παιδικής χαράς του θα παρει τον "υπνάκο" του :) οσο εγω ξαπλωνω στον καναπέ
Φυσικά παντα χρειάζεται προσοχή και καλα κανεις και το επισημαίνεις.
 
Να σου πω την αλήθεια κατάλαβα ότι τον έχεις πάνω σου γι αυτό το ειπα.
Αλλά καλά κάνεις και προσέχεις γιατί γενικά τα σκατουλια δεν ξέρεις πότε τι θα σκεφτούν να κάνουν.
Διάβαζα σε μια ομάδα στο Facebook για παπαγάλους μια κυρία με ένα ρινγκνεκ κοιμηθηκε στον καναπέ και η σκατουλα πήγε και έκοψε ένα καλώδιο και μετά φοβόταν μην την χτύπησε ρεύμα γιατί ήταν ήσυχο το πουλάκι.
Τελικά όλα καλά ευτυχώς.
 
Back
Top