Γενικά Ο pico ο δαμασκηνοκέφαλος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pico
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@pico επειδή πιθανόν όντως να βρεις δύσκολα πληροφορίες για αυτό το είδος ή άτομο με σωστή εμπειρία, κρίνοντας από το μέγεθος του και την δομή του είναι πολύ κοντά σε ringneck και αλεξανδρινό οπότε κοίτα για καταλληλρε διαστάσεις για αυτά τα ήδη
 
@meniam είναι συγγενής με το ringneck αλλά είναι μικρότερος, το μέγεθος του μοιάζει με το κοκατίλ οπότε κοιτάω για τις διαστάσεις κλουβιων για κοκατιλ
 
@meniam είναι συγγενής με το ringneck αλλά είναι μικρότερος, το μέγεθος του μοιάζει με το κοκατίλ οπότε κοιτάω για τις διαστάσεις κλουβιων για κοκατιλ
Ωραία ας το επιβεβαιώσει βέβαια και κάποιος άλλος για να είσαι και εσύ σίγουρος! Επίσης αν θυμάμαι καλά έχει πιο μεγάλο σκληρό ράμφος από κοκατιλ οπότε πιθανόν να πρέπει να ελέγξεις την αντοχή από τα κάγκελα του κλουβίου, επίσης καλύτερα μην πάρεις κλουβί με χρώμα ( πχ άσπρο) γιατί μπορεί να τα δαγκώνει και να βγάλει την μπογιά
 
https://petkeen.com/plum-headed-parakeet/

Ειναι παρα πολλα τα sites με πληροφοριες .
Και για την διατροφη τους θα βρεις και για τον χαρακτηρα και την ενταση των ηχων τους . Στο link αυτο λεει και για συνιστωμενες διαστασεις κλουβιου (σε ιντσες βεβαια)
Αν εχει αναλογη δυναμη με τα ringnexk στο ραμφος προσοχη στα χερια σου αν ειναι κινηθει σε φαση δικης του αμυνας και στρεσαρισματος του να δαγκωσει .
 
Οι διαστάσεις ισοδυναμούν με ενός ringneck κι ας είναι μεγέθους σαν κοκατίλ. Εγώ όμως δεν θα το έβαζα στην κατηγορία των κοκατιλ. Θα το έβαζα στην κατηγορία των mustache Parakeet ή τα derby και τα superb. Χρειάζονται Κλουβιά μεγάλα με μίνιμουμ διαστάσεις 60×90×90.
Δες το παρακάτω
https://petgo.gr/product/κλουβί-μίνιμαλ-ανοιγόμενη-οροφή-king-kong/
 
Μήπως γνωρίζει κάποιος αν είναι απαγορευτικό το παρακάτω κλουβι (sandra) για το συγκεκριμένο είδος
Πήρα το pet camelot που φαίνεται παρακάτω αλλά έχει μεγάλα διαστήματα μεταξύ των καγκελων οπότε δεν κάνει
[automerge]1665750843[/automerge]
@Ledagcc @meniam @φιλομαθης
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20221014-151334_Chrome.webp
    Screenshot_20221014-151334_Chrome.webp
    24,4 KB · Προβολές: 10
  • Screenshot_20221014-151531_Chrome.webp
    Screenshot_20221014-151531_Chrome.webp
    26,7 KB · Προβολές: 10
Τελευταία επεξεργασία:
sandra??? της ferplast?
pet camelot..Εχεις link ? τι κενο εχει και θεωρεις οτι ειναι μεγαλο για τις διαστασεις του συγκεκριμενου ειδους?
Γενικως η ερευνα πρεπει να προηγειται της αγορας 😀
 
@φιλομαθης τα ανέβασα φωτογραφίες μαζί με τις διαστάσεις πιο πάνω
Δεν έγραφε δυστυχώς τι διάστημα έχουν τα κάγκελα μεταξύ τους κ δεν είχα δει πουθενά μέχρι τώρα ότι υπήρχε τέτοιο θέμα
[automerge]1665751506[/automerge]
[automerge]1665751557[/automerge]
Το κενό που έχει της pet camelot είναι 2 εκ
[automerge]1665751612[/automerge]
Σε κάποια σημεία μπορεί κ λίγο παραπάνω
 
τα διακενα θα τα ελεγε ενα πολυ καλο pet shop site αλλα κατα κυριο λογο οι σελιδες των κατασκευαστων.Κομματι της ερευνας μας ειναι . Αν δεν το βρισκεις απο το site του πωλητη επικοινωνεις με την εταιρεια ή και με το μαγαζι τηλεφωνικα ή με email να στο πουν και να σε ενημερωσουν ως οφειλουν για το ποιοι παπαγαλοι ειναι οκ για το κλουβι..Που ειδες ομως οτι ειναι μεγαλο το κενο για ενα σχεδον ισομεγεθη παπαγαλο με ringneck? link για την πηγη της ενημερωσης?
 
Η γνωμη μου ειναι να επικοινωνησεις με την πηγη της πληροφοριας


και
1665752412670.webp
[automerge]1665752638[/automerge]
@pico
1665752629078.webp
 
@pico Αν το κενό ειναι όντως 2 εκ. είναι μια χαρά για το είδος που έχεις.
Φαντάσου λίγο μικρότερο από 2 εκ πρεπει να ειναι υποχρεωτικά για παροτλετ που ειναι αρκετα μικρότερο είδος από το δικό σου.
Να σημειώσω ότι καλό θα ήταν να δώσεις βάση και στην αντοχή των καγκελων καθώς οι μεγαλυτεροι παπαγάλοι έχουν δυνατό ράμφος και πολλές φορές τα δαγκώνουν.
Το δευτερο αναφέρει ότι έχει υψηλή αντοχή, το πρώτο δεν αναφέρει κάτι αν και σαν μέγεθος το πρώτο ειναι πιο ευρύχωρο.
 
Επίσης βάσει των δεδομένων σύμφωνα με το πρώτο link που παρέθεσα στο προηγούμενο μήνυμά μου, επισυνάπτω και τον Πίνακα στον οποίο οι δύο τελευταίες στήλες έχουν μετατραπεί σε εκατοστά (ελπίζω τα αρχικά δεδομένα να είναι σωστά, για τις μετατροπές, αν θέλετε ελέγξτε τα και εσείς)
 

Συνημμένα

@ianos Για παροτλετ ειναι οκ. 1,2 εκατοστά min και το ίδιο και max. Σωστό και κάπως αυστηρό στην max διάσταση καθώς παιρνει και λίγο παραπανω.
[automerge]1665833631[/automerge]
@ianos Τα κόκκινα που έχει δίπλα στις διαστάσεις τι είναι?? Πάλι δίνει ελάχιστο μέγιστο αλλά με διαφορετικά νουμερα...
 
@ianos Τα κόκκινα που έχει δίπλα στις διαστάσεις τι είναι?? Πάλι δίνει ελάχιστο μέγιστο αλλά με διαφορετικά νουμερα...
Τα κόκκινα είναι cm, δλδ εκατοστά (στις κόκκινες στήλες έχω μετατρέψει τις ίντσες σε εκατοστά)
 
@ianos Έχεις δίκιο ,τώρα το προσεξα ότι λέει εκατοστά στην πανω στήλη ,εγω έκατσα και εκανα την μετατροπη για τα παροτλετ😅
Πάντως μου φαίνονται λογικά τα νούμερα που βλέπω στις στήλες για όλα τα πουλια.
Καλο ειναι βέβαια να το επιβεβαιώσει και κάποιος με μεγαλυτερο πουλακι από το δικό μου το οποίο ενδιαφέρει στην προκειμενη περίπτωση και τον κυριο🙂
 
Back
Top