Φροντίδα ΠΡΟΣΟΧΗ στους καφέδες!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zxvt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

zxvt

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
328
Πόλη
Φλώρινα
Προσοχή στους καφέδες και τα ποτήρια με νερό που αφήνουμε ακάλυπτα ενώ τα πουλιά είναι εκτός κλουβιού. Έχει τύχει σε κάποιο γνωστό να βρει το παπαγαλάκι του μέσα στον καφέ πνιγμένο Δεν θέλω να σας χαλάσω τη διάθεση αλλά καλό είναι να έχουμε το νου μας...
 
ασχετο αλλα προσοχη και στα κουτακια μεταφορας
πηρα ενα καναρινι προσφατα και το κοιταζα στο χαρτινο κουτακι συνεχεια μεχρι να παω σπιτι, εαν παιρνει αερα κλπ

το βγαζω στο μπαλκονι και κτυπαει το τηλεφωνο και στα τρια λεπτα που εκανα να βγω ξανα βρισκω το πουλι με το κεφαλι περασμενο στο παραθυρακι του κουτιου και ματια κλειστα
ανοιγω το κουτι και ειχε κρεμαστει και ηταν ακινητο
χαλαω το χαρτονι και το βγαζω και παλι τεζα

κανω μια τελευταια προσπαθεια και το βαζω στο κλουβι να σκεφτω τι να κανω
και τοτε αναστηθηκε ο Λαζαρος
μια χαρα και πηγε απευθειας για φαι το ατιμο

τα ειδα ολα

ΜΦΧ
Πανος
 
Afto opos to perigrafis ine simtoma dinatou stres , kapies fores sinbeni na piasoume ena pouli sta xeria mas gia kapio logo ke otan to afisoume sto klouvi na ine san na ksepsixai 😱 molis iremisi sinerxete.
 
παιδιά εμένα μόνο κακό αποτέλεσμα έχουν αυτές οι ενέργειες!

τώρα έχω ένα κα-ρ-χαρίνι (πλένεται πιο πολύ απ΄ότι τρώει) με συμπτώματα αβιτανίνωσης και δείγματα σπασμένου ποδιού στη βάση με το σώμα. Ή έτσι δείχνει τουλάχιστον γιατί δεν το πατάει και γέρνει. Πήγα να το πιάσω να του αλλάξω κλουβί πριν 10 μέρες όταν τα έδειξε όλα αυτά και ασπρίσαν τα μαλλιά μου μέχρι να συνέλθει! Μάλλον φταίει που φοβάβαι να τα πιάσω και καθυστερώ πολύ, ξέρειες αυτό το "ταν ταν ταν ταν ταν ταν ταααν" στα σαγόνια του καρχαρία...

πάντως ένα άλλο καναρίνι κόντεψε να πνηγεί στην μπανιέρα του. Ααα, δεν θέλω σχόλια, δεν ήταν κατσαρόλα!
 
τα δικα μου
στην αρχη
[πριν μαθουν το χωρο περισσοτερο, αλλα κ 1-2 φορες ως ηδη παθοντες 😛],
τρακαρανε στους καθρεφτες τοιχου...😱
Αλλα ευτυχως ελαφρα.
δεν ειχα απωλειες μεχρι στιγμης!
προσοχη
μεγαλη ΠΡΟΣΟΧΗ !😱
 
Φίλε lancashire το καναρινάκι σου φαίνετε πως βαρέθηκε μεσα στο κουτι και προκειμένου να το βγάλεις πιο γρήγορα έκανε τον ψόφιο κοριό. Ελπίζω ο ''Λάζαρος'' να είναι πάντα καλά. Εμένα έχει τύχει καναρίνι να πέσει πίσω απο την ηλεκτρ. Κουζίνα(εχει λιγο κενο αναμεσα με το πλακάκι)τρόμαξα να το βγάλω με μια σκωτόστρα. Ευτηχώς δεν είχε πάθει τίποτα.
 
Εμενα πισω απο το συνθετο😱 και το τραβηξα ολο μονη μου, απορω που βρηκα τη δυναμη εκεινη την ωρα
 
εμενα η πιγκουινα μου που στην αρχη νομιζα οτι ηταν πιγκουινος μπηκε στην τρυπα του σαμπ γουφερ απο το στερεο ευτυχως ηταν κλειστο
 
τ' άκουσε καλά η πιγκουίνα σου!:24:

Εγώ κάποια στιγμή φρόντιζα ένα σπουργίτι, φουνταριστός από κάτι κεραμίδια, προσπαθούσα να το μάθω να πετάει γιατί δεν έφτανα τη φωλιά του - ευτυχώς η μάνα του δεν το είχε χάσει και το τάιζε - οπότε δεν το άφηνα σε ησυχία όλο το κυνηγούσα μήπως σκεφτεί ότι είναι πουλί και πετάει προς τα πάνω όχι μόνο προς τα κάτω! Και μπήκε μέσα στην ηλεκτρική σκούπα και κοιμόταν! αυτό πως σας φαίνεται!

Έξυπνο πουλί ο σπούργιφτος!
 
Γενικά, χρειάζεται πολύ προσοχή, όταν αφήνουμε τους φτερωτούς μας φίλους εκτός κλουβιού για να κάνουν τσάρκα, να είμαστε συνεχώς εκεί γιατί μπορούν ανά πάσα στιγμή να χωθούν σε μέρη που δεν φανταζόμαστε!
 
όπως αναφέρει κ η καρδούλα πι οπάνω χρειάζεται προσοχή οταν αφήνουμε ελευθερα τα πουλάκια στο σπίτι. Το κλαύτερο θα είναι να τα επιβλέπουμε οσο μπορούμε. Μια άλλη παγίδα είνια νομίζω και το βάζο είτε εχει νερό ειτε όχι, διότι κ χωρις νερό εαν κλείνει προς τα πάνω, ετσι τυχον κ μπει μέσα το πουλάκι θα τρελαθεί απο το φόβο του.
 
Back
Top