Γενικά Πάει ο Τιμολέων

Nikoletta

PB Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2008
Μηνύματα
727
Πόλη
Άλιμος
Είμαι πολύ ταραγμένη για να γράψω πιο πολλά τώρα.. Ο Τιμολέων άνοιξε την πόρτα του κι έφυγε, την βρήκα ελάχιστα ανοικτή και το πουλί παραπέρα σε μια πέργκολα. Ανεβαίνω στην καρέκλα αλλά δεν έφτανα. Του βάζω το κλουβί και κρύβομαι αλλά δεν ήρθε. Έβαλα κι έναν από τους δικούς μου για σειρήνα αλλά τίποτα.. Τελικά πήγε σε άλλο δεντράκι που έχουμε. Πήγα ν τον βρέξω αλλά μέχρι να γυρίσω το κεφάλι μου είχε φύγει. Εισοποίησα όλα τα γύρω σπίτια και έχω μοιράσει το τηλέφωνό μου.. Υπάρχουν άνθρωποι με πολλά πουλιά και μπορεί να πάει κάπου. Μου έχουν κοπεί τα πόδια, η καρδιά μου πάει να σπάσει απο την ταχυπαλμία. Δύο ώρες τώρα ψάχνω τη γειτονιά με το νυχτικό, αλλά τίποτα. Μέχρι και με τα κυάλια βγήκα στην ταράτσα.. Νιώθω τόσο χάλια.. Ήταν το πουλάκι που μου εμπιστεύτηκε ο κ. Μάκης, το πουλάκι που με τόση χαρά έφερα σπίτι και που αγαπήθηκε αμέσως από τους γονείς μου, παρόλο που μετά τον θάνατο του Βρέφους μου είπαν ότι δεν θέλουν άλλο ζωάκι γιατί υποφέρουν.. Και να γράψω πόσο λυπάμαι, δεν εκφράζει το πόσο άχρηστη και ηλίθια νιώθω..
 
Tι λες τωρα; Εφυγε; Μα πως; Πως ανοιξε την πορτα το καναρινακι; Λυπαμαι! ☹ Δε μπορω να το πιστεψω.
 
Δε μπορώ να το πιστέψω ούτε κι εγώ.. Η μητέρα μου ταράχτηκε τόσο που παραλίγο να λιποθυμίσει.. Δε μπορεί να συμβαίνει τέτοιο πράγμα.. Τον έβλεπα πολύ ανήσυχο κι όλο κοίταζε πάνω από το κλουβί και γύρω γύρω. Από την προηγούμενη Κυριακή τα'χε βάλει με την πόρτα. Αλλά δεν πίστεψα ότι μπορεί να κάνει τέτοιο πράγμα και δεν έλαβα τα μέτρα μου όπως όταν είχα τον παπαγάλο μου. Η κυρία από δίπλα που έχει πολλά παπαγαλοειδή και καναρίνια, της έχει φύγει κι εκείνης καναρίνι από το κλουβί χωρίς να είναι οι άνθρωποι έξω. Έδωσε την εξήγηση ή ότι ήθελε να φύγει ή ότι κάποιο άλλο πουλάκι άνοιξε την πόρτα για να φάει τα σπόρια. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο όμως.. Κλείνω, ξαναβγαίνω να ψάξω πάλι, δε με χωράει το σπίτι..
 
Παιδιά τίποτα στο τετράγωνο. Πάω να ειδοποιήσω και τον ψιλικατζή που είναι το κέντρο της γειτονιάς, όλοι περνάνε από εκεί, να ενημερώνει και αυτός. Ξαναφεύγω, θα σας πω αργότερα
 
Πολύ λυπηρό... Όντως, εύχομαι το καλύτερο...
Αλήθεια στην πόρτα από το κλουβάκι γιατί δεν εβαλες ένα συρματάκι ή κατι τέτοιο;
Μπορεί να μην ειναι τα τέρατα τα καναρίνια για να ανοίξουν την πόρτα όμως είδες τι έγινε...
Σου εύχομαι να 3αναγυρίσει το συντομότερο, ή να τον βρείς όσο το δυνατον πιο γρήγορα
 
λυπαμαι πολυ Νικολεττα μου... Ολοι καταλαβαινουμε πως νιωθεις.
σου ευχομαι να το βρεις πολυ συντομα!
 
καλα πως ανοιξε την πορτα; Τα καναρινια συνηθως δεν τα καταφερνουν σε αυτα!
ευχομαι να το βρεις παντως νικολετα!
μην κατηγορεις τον εαυτο σου...
 
Πράγματι είναι περιεργο που καταφερε και εφυγε απο μονο του. Ελπίζω ολα να πάνε καλά.
 
ΠΟΛΥ περιεργο,τα παπαγαλακια ανοπιγουν πορτες τα καναρινια ακομα δεν εχω δει, τελος παντων παντως ρε συ νικολεττα κανε κανα ευχελαιο βρε παιδι μου σε εχουν καταματιασει,...
 
Λυπόμαστε πολύ Νικολέτα έχουμε χάσει και εμείς καναρινάκι έτσι και ξέρουμε πόσο άσχημο είναι το συναίσθημα
 
Αχ βρε Νικολέττα τι να πω; Λυπάμαι πολύ για τον Τιμολέων. Σου εύχομαι να τον βρεις γρήγορα..
 
Σας ευχαριστώ όλους για την συμπαράσταση αλλά δε μπορώ να νιώσω καλύτερα.. Έκανα πολλές βόλτες γύρω γύρω, χάζεψα στα δέντρα και σε ένα μικρό παρκάκι εδώ δίπλα αλλά ο Τιμολέων άφαντος.. Λες και άνοιξε η γη και τον κατάπιε.. Δε μπορώ να καταλάβω πόσο μακρυά μπορεί να πέταξε.. Τουλάχιστον αν τον βρει κάποιος άνθρωπος να τον φροντίσει.. Το έχω δέκα μέρες μόνο.. Μου τον εμπιστεύτηκε ο κύριος Μάκης και τώρα δε το έχω.. Και κάνει τόση ζέστη έξω..Ίσως τελικά να μην πρέπει να έχω ζώα. μπορεί η αγάπη που τους έχω κι η φροντίδα να μην είναι αρκετή.. Δε ξέρω..
Ειλικρινά δε φαντάστηκα ότι θα άνοιγε την πόρτα, γι' αυτό και δεν έβαλα συρματάκι.. Ποτέδεν είχα τέτοιο περιστατικό, ούτε καν με τον παπαγάλο μου. Η πόρτα είναι συρόμενη προς τα πάνω αλλά διαπίστωσα πως σε όποιο ύψος κι αν την σηκώσεις, "μαγκώνει" και δεν κλεινει αυτομάτως. Δεν θα μπορέσει να επιβιώσει αν δε το βρήκε κάποιος άνθρωπος..
 
Αυτό ειναι το θέμα... Να το βρει κάποιος εφόσον έχει πετάξει μακριά και δεν το βρίσκεις με τίποτα...
Αλλιώς πολύ πιθανόν να γίνει βορά κάποιας γάτας ή κάποιου μεγαλύτερου πουλιού...☹
Αν και πιστεύω πως σίγουρα θα πάει κάπου που θα ακούσει κι άλλα καναρίνια από κάποιο μπαλκόνι...Αν μένεις downtown in Athens τότε κάπου θα πάει σίγουρα...Αν μένεις σε προάστειο όπως και εγώ θα καταύφγει σε δέντρα και θα πετάει όλο και πιο μακριά λόγω του ότι θα βλέπει οριζοντα και θα συνεχίζει όπως και κάθε πουλί...
 
Νικολετα μου λυπαμαι παρα πολυ..σε συμβουλευω ομως τα υπολοιπα κλουβακια που θα παρεις, να προσεξεις να εχουν στην πορτουλα ελατηριο, γιατ οι συρωμενες πορτουλες ειναι λιγο περιεργες. Και παλι λυπαμαι πολυ. Κουραγιο στο καθενα μπορει να συμβει αυτο.☹
 
Μα μου κάνει εντύπωση που έφυγε και ενώ άκουγε τους δικούς μου και δίπλα που έχουν πολλά και απέναντι και δεν έδωσε σημεία ζωής.. Μακάρι να το βρήκε κάποιος ευαίσθητος άνθρωπος.. Έψαξα όλους τους δρόμους γύρω γύρω και τα πεζοδρόμια μήπως βρω ενδείξεις άσχημες, αλλά τίποτα. Έτσι έχω μια μικρή ελπίδα μήπως κάποιος άνθρωπος το έσωσε.. Δε γίνονται αυτά τα πράγματα, σε ποιον να πω ότι άνοιξε μόνο του και να μην παραξενευτεί.. Θα βάλω σε όλους συρματάκι τώρα, φοβήθηκα τόσο πολύ.. Αλλά είναι αργά..
 
μηπως Νικολετα μου δεν εχεις κατεβασει καλα το πορτακι; Και αυτο ανθρωπινο ειναι.. Παντως προσπαθησε να σκεφτεσαι θετικα. Μπορει το πουλακι καποιος να το βρηκε και να ειναι τωρα σε αλλο κλουβακι. Μη στεναχωριεσαικαι βαλε συρματακι σε ολα τα κλουβακια. Και κανενα ματακι
 
μην κατηγορείς τον εαυτό σου νικολέτα, δεν φταις εσύ και σίγουρα δεν έχει να κάνει με την αγάπη σου για τα ζώα.
πιστευω να πανε ολα καλα..
 
Back
Top