Αναπαραγωγή Πάλι τα ίδια, οι καρδερίνες πέταξαν τα μικρά στον πάτο

Panos1e41

PB New Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2017
Μηνύματα
49
Πόλη
Λάρισα
Όπως πέρυσι ετσι και φέτος. Οι καρδερίνες μου έκαναν 6 αυγά τα 5 είχαν μικρό. Χθες βγήκαν. Και σήμερα τα πείραξαν όλα στον πάτο. Εκτός από ένα που γλύτωσε και το έβαλα σε καναρίνι. Τι συμβαίνει. Γιατί το κάνουν αυτο;
 
Θύμισέ μας λιγάκι για ποια πουλιά μιλάμε...
Για καρδερίνες. Τις πείρα προπερσυ από έναν εκτροφέα με δαχτυλίδι. Πέρισυ έκανα φωλιά με 4 αυγά. Το ένα είχε μικρό. Μόλις βγήκε την άλλη μερα το πέταξαν κάτω στον πάτο. Φέτος τα ίδια άλλα τωρα με 4 μικρά. Και ένα γλύτωσε.
 
Τι πρέπει να κάνω για να σταματήσουν να ρίχνουν τα μικρά κάτω. Επίσης 2 μικρά ήταν με αίματα στο κεφαλι
 
Αν δεν εντοπιστεί ο φταίχτης στο βανδαλισμό των αυγών δεν θα μπορέσουμε να ενεργήσουμε.
Γιατί αν είναι το αρσενικό ο ένοχος κάτι που σε μένα μοιαζει ως το πιο πιθανό, τότε αμέσως μετά την ολοκλήρωση της ωοτοκίας θα πρέπει να μπαίνει σε ξεχωριστό τμήμα της ζευγαρώστρας με διαχωριστικό. Αυτο μάλιστα συνιστώ να το κάνεις στην αμέσως επόμενη προσπάθεια ώστε να αποκλειστεί ως εκδοχή.
Αν τώρα το κάνει το θηλυκό, τότε θα πρέπει να απομακρύνεις κάθε αυγό αμέσως μετα την γέννησή του και να πας στη λύση της παραμάνας που πλέον μας είναι απαραίτητη.
Από τα όσα γνωρίζω, τέτοιες συμπεριφορές παρουσιαζουν τα "πιασμένα" πουλιά κι όχι τα εκτροφής.
 
Δεν ξέρω ποιος φταίει αν και πιστεύω ότι φταίει το θηλυκό. Δεν ήθελα να τα βάλω σε παραμανα. Αλλά από ότι βλέπω δεν μπορώ να το αποφύγω. Ευτυχώς γλύτωσε ένα. Το έβαλα σε καναρίνι και άμεσος έκατσε. Δεν ξέρω αν θα το μεγαλώσει. Μπορείτε να μου στείλετε κανένα άρθρο που να λέει πως μπορώ μόνος μου να μεγαλώσω ένα μικρό πουλάκι
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
αν και πιστεύω ότι φταίει το θηλυκό.
Αν ήταν το θηλυκό δεν θα τα βανδάλιζε αμέσως;
Ποια μάνα κλωσάει τόσες μέρες και λίγο πριν βγουν καταστρέφει τη φωλιά;
Έργο του αρσενικού μου μοιάζει περισσότερο για να ξαναζευγαρώσει.
Το κάνουν πάρα πολλά ζώα γι αυτό και τα θηλυκά με τα μικρά κρύβονται μέχρι να μεγαλώσουν κάπως.
Αν βάλεις χώρισμα ανάμεσα στον αρσενικό και τη φωλιά μετά την ωοτοκία πιστεύω σε μεγάλο βαθμό πως θα έχει λυθεί αυτό το πρόβλημα.
 
Επειδή βλέπω ότι το καναρίνι δεν έχει ταισει ακόμα το μικρό. Σκέφτομαι να πάρω κρέμα και να το τάιζω εγω. Πείτε μου τι πρέπει να κάνω ακριβώς, τι να προσέξω. Ποια κρέμα να πάρω
 
Αν δεν το ταΐσει.. Τότε θα το χάσεις έτσι ή αλλιώς.
Αν δεν θέλει να το ταΐσει, δεν το αναγνωρίζει και δεν θα το κρατά ζεστό.
Επειδή όμως όλα γίνονται και όλα ανατρέπονται...
Πάρε κρέμα νεοσσών.. όποια βρεις.
Με χλιαρό νερό φτιάξε ένα χυλό αρκετά ρευστό...
Με μια σύριγγα ινσουλίνης (μικρή για διαβητικούς) δώσε μια μικρή σταγόνα για αρχή.. και σε μισή ώρα μια λίγο μεγαλύτερη.
Μετά με προσοχή και κάθε μια ώρα φρόντισε να καλύπτεις τις ανάγκες του.
 
Πρόσεξε τις θερμοκρασίες της κρέμμας που θα δώσεις, να μην ξεφεύγουν από τα όρια. Επίσης πρόσεξε τα:
διάλυση σε νερό
καθαριότητα σκευών
συχνότητα ταΐσματος - ποσότητα ανάλογα με την ηλικία
καθαριότητα του νεοσσού μετά το τάισμα
Τα περισσότερα βρίσκονται γραμμένα στις οδηγίες της κρέμμας που θα αγοράσεις.
 
Ναι ευτυχώς η κανάρα το ταΐζει κανονικά. Μεγαλώνει σιγα σιγά. Μόλις μπει το δαχτυλίδι θα το βγάλω φωτο. Στις πόσες μέρες από την γέννηση βαζουμε δάχτυλιδι;
 
Πιστεύω από την 4η,5η,6η ημέρα ανάλογα με την ανάπτυξη του νεοσσού που στην περίπτωσή σου μάλλον θα είναι γρήγορη αφού είναι μόνος του, προσοχή στο μέγεθος του δακτυλιδιού και καλό θα είναι να το καμουφλάρεις και να παρακολουθείς την συμπεριφορά της κανάρας για τυχόν προβλήματα.
καλή επιτυχία!
 
και γιατί να βάλει ένα πουλάκι έβγαλε όλο και όλο με χίλια ζόρια. υπάρχει πιθανότητα να του το πετάξει η κανάρα γιατί να το ρισκάρει
θα το πάει σε καμία έκθεση; θα το πουλήσει; Η για την μόστρα σε κάποιο forum φοβούμενος μην τον δεχτούν.
 
Όπως πέρυσι ετσι και φέτος. Οι καρδερίνες μου έκαναν 6 αυγά τα 5 είχαν μικρό. Χθες βγήκαν. Και σήμερα τα πείραξαν όλα στον πάτο. Εκτός από ένα που γλύτωσε και το έβαλα σε καναρίνι. Τι συμβαίνει. Γιατί το κάνουν αυτο;
Υπάρχουν δύο παρόμοιες συμπεριφορές, τα πτηνά που πετάνε τους νεοσσούς τους από την φωλιά και τα πτηνά που σκοτώνουν τους νεοσσούς τους. Η συμπεριφορά αυτή παρατηρείται σε πτηνά στην αιχμαλωσία (όχι στην φύση) τις πρώτες ώρες μετά την εκκόλαψη.
Η απλοϊκή εξήγηση είναι ότι θέλουν να ζευγαρώσουν αλλά στην πραγματικότητα δείχνει ότι κάποιος γονιός (συνήθως το αρσενικό) βλέπει τα μικρά σαν απειλή για την φωλιά/εισβολή και προσπαθεί να προστατεύσει την φωλιά σκοτώνοντας/απομακρύνοντας τον εισβολέα.
Είναι φυσικά λανθάνουσα συμπεριφορά (γονίδια) την οποία οι εκτροφείς διαιωνίζουμε με την χρήση παρένθετων γονιών (όπως εσύ τώρα με το καναρίνι), ή με τον διαχωρισμό του αρσενικού (συνήθως είναι ο υπαίτιος αλλά όχι πάντα).
Αν ο νεοσσός επιβιώσει οι πιθανότητες να κληρονομήσει αυτή την συμπεριφορά και να εμφανιστεί στα εγγόνια του είναι πολλές.
Στην φύση η ίδια συμπεριφορά θα έκλεινε τον κύκλο της με τον θάνατο των νεοσσών και κατά συνέπεια με την μη διαιώνιση της σε επόμενες γενιές...
 
Back
Top