Αναπαραγωγή Πάνω από 20 αυγά χωρίς να εκκολάπτεται κανένα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Athinag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γεια σου Αθηνά. Η φωλιά έχει κάποιο υλικό μέσα;
Εσύ θες να πάρεις πουλάκια απο αυτό το ζευγάρι ή απλά τα θέλεις να είναι μαζί;
 
Γεια σας, δεν εχει μεσα καποιο υλικο απο μονη της, εχω βαλει αυτο το υλικο για την φωλια που ειναι σαν τριχουλες, μαλακες και ασπρες. Οτι αλλο εβαλα δεν εχτησαν ποτε φωλια, ουτε με κοκοκφοινηκα, ουτε με εκεινο το πιο σκληρο που ειναι, το νημα. Με αυτο που βαζω, εχουν χτησει δυο φορες.

Αυτα τα πουλακια ηταν δωρο για την μικρη μου αδερφη και επειδη εχουμε ηδη παπαγαλους και καναρινι δεν εμενε και τιποτα αλλο. Μας ειχανε πει τοτε πως ειναι πουλακια συντροφιας και δεν ειναι καλο να ειναι μονα τους. Κι ετσι αντι για ενα γυρησαμε σπιτι με δυο... Τι να πει κανεις;!
Δεν θελω να κανουνε πουλακια, αλλα και να κανανε, δεν θα τα κρατουσα. Θα τα χαριζα σιγουρα! Το θεμα ειναι πως δεν ξερω ακομα πολλα για την αναπαραγωγη που πουλιων (αν σκεφτουμε πως οτι εχω μαθει και εφαρμοζω στα πουλια μου ειναι απο περσυ το φθινωπωρο!) και δεν νιωθω εγω καλα. Πιστευω πως θα κανω λαθη και δεν θα παει καλα η αναπαραγωγη και επειδη μιλαμε και για μικρα παιδια (η αδερφη μου) δεν αντεχω τα κλαματα! Το θεμα ειναι να μην παθουμε και τιποτε αυτα. στοχος μου δεν ειναι το ζευγαρωμα αλλα η απλη συμβιωση.
 
Τωρα τελευταια, οταν βαζω το χερι στο κλουβι τρελαινονται απο τον φοβο! Πτετανε σαν τρελα και φοβαμαι μην χτυπησουν πουθενα...
Να το θεωρείς φυσιολογικό αυτό που γίνεται... Οι ενοχλήσεις, οι τακτικές επισκέψεις και τα άνευ λόγου και αιτίας πιασίματα, φωτογραφίσεις κλπ... όχι μόνο τα εξαγριώνουν, αλλά τα εκθέτουν ανεπανόρθωτα... ακόμη και στο θάνατο... Καναρίνι βγάζει τα φτερά της ουράς του
Το στρες στα πουλιά είναι εξαιρετικά ενοχλητικό και έχει άμεσα και κακά αποτελέσματα στην υγεία τους.
 
Να το θεωρείς φυσιολογικό αυτό που γίνεται... Οι ενοχλήσεις, οι τακτικές επισκέψεις και τα άνευ λόγου και αιτίας πιασίματα, φωτογραφίσεις κλπ... όχι μόνο τα εξαγριώνουν, αλλά τα εκθέτουν ανεπανόρθωτα... ακόμη και στο θάνατο... Καναρίνι βγάζει τα φτερά της ουράς του
Το στρες στα πουλιά είναι εξαιρετικά ενοχλητικό και έχει άμεσα και κακά αποτελέσματα στην υγεία τους.

Προσπαθω να κανω τις δουλειες μου οσο καλυτερα μπορω μεσα στο κλουβι. Τα παραδεισια αυτα, δεν τα εχω πιασει ποτε στο χερι για να βγαλω φωτογραφιες για κοιλιες και τα σχετικα. Βασικα εχω πιασει μια φορα το καθενα μονο απο τοτε που τα πηραμε. Το ενα για να του αλλαξω κλουβι (οκ, δυο φορες αυτο) και το αλλο γιατι ηταν χαζο και μπλεχτικε στο νημα της σακουλας!


Αυτο τωρα για το καναρινι, ποτε δεν ειχα προβλημα να κοπανιεται. Δεν πιστευω πως εχει να κανει με το στρες. Το εχω παισει αρκετες φορες και παντα μετα ηταν κεφατος, ετρωγε και με μαλωνε. Στρες πραγματικο είδα οταν το πηγα στο κτηνιατρο που εκανε ενα τεταρτο να σηκωθει! Τωρα τελευταια μαλιστα οταν βαζω το χερι στο κλουβι για να αλλαξω τις τροφες στις αυγοθηκες ή για να καθαρισω, καθεται ησυχα σε μια πατηθρα καποιας ταιστρας και με κοιταζει.
 
Αφού δεν θέλεις να κάνουνε πουλάκια για ποιο λόγο τους βάζεις φωλιά;

Τα ζεμπράκια όταν είναι αρσενικά και θηλυκά στο ίδιο κλουβί, τους είναι πολύ εύκολο να αρχίσουν να γεννάνε όπου βρούν.
Αν θέλουμε να ελαχιστοποιήσουμε τις γέννες προσαρμόζουμε την διατροφή τους και χωρίζουμε τα θηλυκά απο τα αρσενικά σε διαφορετικά κλουβιά χωρίς να βλέπονται.
Αυτό συνήθως έχει επιτυχία και οι θηλυκές γεννάνε απο καθόλου ως λίγα αυγά μόνες τους.

Λόγω όμως της κοινωνικής τους φύσης χρειάζονται παρέα που σημαίνει ότι πρέπει να έχουμε 4 ζεμπράκια τουλάχιστον...
 
Αφού δεν θέλεις να κάνουνε πουλάκια για ποιο λόγο τους βάζεις φωλιά;

Τα ζεμπράκια όταν είναι αρσενικά και θηλυκά στο ίδιο κλουβί, τους είναι πολύ εύκολο να αρχίσουν να γεννάνε όπου βρούν.
Αν θέλουμε να ελαχιστοποιήσουμε τις γέννες προσαρμόζουμε την διατροφή τους και χωρίζουμε τα θηλυκά απο τα αρσενικά σε διαφορετικά κλουβιά χωρίς να βλέπονται.
Αυτό συνήθως έχει επιτυχία και οι θηλυκές γεννάνε απο καθόλου ως λίγα αυγά μόνες τους.

Λόγω όμως της κοινωνικής τους φύσης χρειάζονται παρέα που σημαίνει ότι πρέπει να έχουμε 4 ζεμπράκια τουλάχιστον...

Φωλια εβαζα για να μην τα ριχνουν στη σχαρα... Τωρα εγω μπορω να πεταω τα αυγα αλλα αυτο ειναι απανθρωπο, απαπτηνο!
Δεν ξερω...
το να τα χωρισω δεν μου αρεσει κ πολυ γιατι ενω ειχα διπλα τα κλουβια πηγαινανε και τα δυο απο την ιδια πλευρα για να κοιταζονται. Μια μερα που για να το καθαρισω το εβγαλα το θυληκο στο μπαλκονι και μετα το ξεχασα στο σαλονι, το αρεσενικο χαλουσε τον κοσμο με τις τσιριδες του! Οποτε...

Δηλαδη τι διατροφη να παρεχω;

Τουλαχιστον 4 δεν γινεται με τιποτα...
 
Βάλε παρακαλώ μια φωτό από το κλουβί που τα έχεις.

Κάθε φορα που τσεκάρεις τη φωλια βάζεις το χέρι μέσα στο κλουβί; Αν ναι είναι λάθος. Λογικό είναι να μην πλησιάζουν τη φωλια την οποια συνεχεια ακουμπάει κάτι που προκαλεί φόβο στα πουλάκια. Να αποφεύγεις να τα στρεσάρεις όσο μπορείς.

Θα σου πρότεινα να αλλάξεις τις ταΐστρες. Βάλε αυτόματη που γεμίζετε από έξω και μέσα στο κλουβί έχει μονο μια μύτη.

Βάλε μια φωλια κουτί (κλειστού τύπου) που κρέμεται σε μια πορτα του κλουβιού κι ελέγχεται από έξω. Μην βγάζεις άλλες φωλιές. Ας τους να επιλέξουν. Από τη στιγμή που θα μπούν σε μια φωλια και θα την χτίσουν να βγαλες τις υπόλοιπες.


Βάλε μπόλικο υλικό φωλιάς - ίνες κοκοφοίνικα σε μια πλευρα του κλουβιού. Προκαλεί πολύ τον αρσενικό να χτίσει την φωλια. Μην φτιάχνεις φωλια εσύ, άσε να ασχολούνται τα πουλια με αυτό.


Κι για το μέλλον να ξέρεις, κάθε φορα που ενώσεις ένα ζευγάρι μετά από 1-2-3 μήνες χωρισμού να είσαι έτοιμη για αυγά... άρα έπρεπε να έχεις φωλια ήδη μέσα από τη στιγμή που τα έβαλες μαζί.

Υπομονή, κι όλα θα πάνε καλά.
 
Βάλε παρακαλώ μια φωτό από το κλουβί που τα έχεις.

Κάθε φορα που τσεκάρεις τη φωλια βάζεις το χέρι μέσα στο κλουβί; Αν ναι είναι λάθος. Λογικό είναι να μην πλησιάζουν τη φωλια την οποια συνεχεια ακουμπάει κάτι που προκαλεί φόβο στα πουλάκια. Να αποφεύγεις να τα στρεσάρεις όσο μπορείς.

Θα σου πρότεινα να αλλάξεις τις ταΐστρες. Βάλε αυτόματη που γεμίζετε από έξω και μέσα στο κλουβί έχει μονο μια μύτη.

Βάλε μια φωλια κουτί (κλειστού τύπου) που κρέμεται σε μια πορτα του κλουβιού κι ελέγχεται από έξω. Μην βγάζεις άλλες φωλιές. Ας τους να επιλέξουν. Από τη στιγμή που θα μπούν σε μια φωλια και θα την χτίσουν να βγαλες τις υπόλοιπες.


Βάλε μπόλικο υλικό φωλιάς - ίνες κοκοφοίνικα σε μια πλευρα του κλουβιού. Προκαλεί πολύ τον αρσενικό να χτίσει την φωλια. Μην φτιάχνεις φωλια εσύ, άσε να ασχολούνται τα πουλια με αυτό.


Κι για το μέλλον να ξέρεις, κάθε φορα που ενώσεις ένα ζευγάρι μετά από 1-2-3 μήνες χωρισμού να είσαι έτοιμη για αυγά... άρα έπρεπε να έχεις φωλια ήδη μέσα από τη στιγμή που τα έβαλες μαζί.

Υπομονή, κι όλα θα πάνε καλά.

Ευχαριστω πολυ... Το ελπιζω

Εγω να βγαλω φωτογραφια το κλουβι οκ

Δεν ελενχω τις φωλιες. Δεν χρειαζεται γιατι μπορω να τις δω απ εξω. Χερι στο κλουβι βαζω μονο οταν ειναι να αλλαξω τις αυγοθηκες, ποτε αλλωτε

Ολα τα παραπανω ειναι για να κανουν πουλακι σωστα; Γινεται να μην; Δεν θελω να ζευγαρωνουν συνεχεια και να χρειαζεται να πεταω αυγα... Αν βαλω φωλια και οργανωσω πιο πολυ το ολο θεμα δεν θα συνεχισουν να γενανε; Δεν υπαρχει αλλος τροπος, κάτι;
 
Ευχαριστω πολυ... Το ελπιζω

Ολα τα παραπανω ειναι για να κανουν πουλακι σωστα; Γινεται να μην; Δεν θελω να ζευγαρωνουν συνεχεια και να χρειαζεται να πεταω αυγα... Αν βαλω φωλια και οργανωσω πιο πολυ το ολο θεμα δεν θα συνεχισουν να γενανε; Δεν υπαρχει αλλος τροπος, κάτι;

Όπως έχεις διαπιστώσει βάλεις δεν βάλεις φωλιά αυτά θα γεννάνε.
Αυτό που θες να κάνεις, να έχεις 2 ζεμπράκια αρσενικο-θηλυκό μαζί και να μην κάνουν αυγά, δεν γίνεται.
 
Όπως έχεις διαπιστώσει βάλεις δεν βάλεις φωλιά αυτά θα γεννάνε.
Αυτό που θες να κάνεις, να έχεις 2 ζεμπράκια αρσενικο-θηλυκό μαζί και να μην κάνουν αυγά, δεν γίνεται.

Κριμα...
φωτογραφια εχω ενα προβλημα τεχνικο και θα ανεβασω αυριο...
 
Ναι για να κάνουν μικρά)
Δεν διάβασα τα τελευταία μηνύματα (κάπως μου ξεφύγανε).


Αν δεν θέλεις απογόνους βάλε μια αγγελία εδώ στο φόρουμ για ανταλλαγή. Και να πάρεις άλλο ένα αρσενικό. Τα ζεμπρακια πολύ καλά θα ζουν και δυο αρσενικά μαζί.
 
Αν δεν θέλεις απογόνους βάλε μια αγγελία εδώ στο φόρουμ για ανταλλαγή. Και να πάρεις άλλο ένα αρσενικό. Τα ζεμπρακια πολύ καλά θα ζουν και δυο αρσενικά μαζί.

Αληθεια;
Στο μαγαζι μου ειπαν πως δεν γινεται αυτο!

Βάλε παρακαλώ μια φωτό από το κλουβί που τα έχεις.
σε μια φαινεται και το αυγο. εβαλα μεσα στην αυγοθηκη λιγο υλικο για την φωλια και το αυγο απο πανω για να το παρει καποια στιγμη η θυληκια, αλλα εκεινη αμεσως το επιασε το αφησε στην αχτιστη φωλια και μετα πεταξε ολο το υλικο κατω και υστερα το ξαναεβαλε στην αυγοθηκη! αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι ενδιαφερθηκε καθολου στη συνεχεια...

Τελικα δεν παιζει να ανταλλαξω καποιο, δεν συμφωνουμε εδω περα. Τα αγαπησαμε τα ατιμα και δεν γινεται, αρα το μονο που μου μενει ειναι να μεγαλωνω αυγα
 

Συνημμένα

  • rsz_20150315_131252[1].webp
    rsz_20150315_131252[1].webp
    103,3 KB · Προβολές: 116
  • rsz_20150315_131350[1].webp
    rsz_20150315_131350[1].webp
    83,7 KB · Προβολές: 104
  • rsz_120150315_131318[1].webp
    rsz_120150315_131318[1].webp
    117 KB · Προβολές: 166
  • rsz_20150315_131242[1].webp
    rsz_20150315_131242[1].webp
    85 KB · Προβολές: 136
Γεια σου Αθηνά,
Το κλουβάκι είναι πολύ μικρό για 2 ζεμπράκια. Είναι ακατάλληλο για οποιοδήποτε πουλί. Ο μικρός χώρος τα στρεσάρει. Χρειάζονται κλουβί στα 60 εκατοστά μήκος ή και μεγαλύτερο. Μέχρι να το αντικαταστήσεις να αφήσεις μόνο 2 πατήθρες και να αφαιρέσεις την κούνια. Η ουρά του θηλυκού χαλάει από την επαφή με τα κάγκελα του κλουβιού.

Το στεγνωτήριο δεν είναι κατάλληλος χώρος για αυτά. Χρειάζονται έναν φωτεινό δωμάτιο, με καθαρό αέρα και ησυχία.

. Επισης, το αρσενικο πειραζει την θυληκια στο προσωπο με το ραμφος του. Δεν γραφω κεφαλι, αλλα προσωπο, γιατι πειραζει το ραμφος και την περιοχη γυρω απο τα ματια της. Η θυληκια ενω ενοχλειται δεν κανει τιποτα. Την εχω κοιταξει καλα, να δω αν εχει κατι πανω της αλλα τιποτα δεν εχει! Δε ξερω το αρσενικο τι ψαχνει να βρει. Ολο την τσιμπαει και ενω βλεπω οτι το πουλι δυσαρεστείται, δεν κανει τιποτα, ουτε καν πεταει μακρια. Γιατι το κανει αυτο το αρσενικο;

Που μακριά να πετάξει; 5 εκατοστά; Ο αρσενικός μάλλον θέλει να ζευγαρώσει και την πιέζει. Να τα χωρίσεις. Θα είναι πολύ καλύτερα χωριστά παρά μαζί σε αυτό το κλουβάκι.
 
Γεια σου Αθηνά,
Το κλουβάκι είναι πολύ μικρό για 2 ζεμπράκια. Είναι ακατάλληλο για οποιοδήποτε πουλί. Ο μικρός χώρος τα στρεσάρει. Χρειάζονται κλουβί στα 60 εκατοστά μήκος ή και μεγαλύτερο. Μέχρι να το αντικαταστήσεις να αφήσεις μόνο 2 πατήθρες και να αφαιρέσεις την κούνια. Η ουρά του θηλυκού χαλάει από την επαφή με τα κάγκελα του κλουβιού.

Το στεγνωτήριο δεν είναι κατάλληλος χώρος για αυτά. Χρειάζονται έναν φωτεινό δωμάτιο, με καθαρό αέρα και ησυχία.



Που μακριά να πετάξει; 5 εκατοστά; Ο αρσενικός μάλλον θέλει να ζευγαρώσει και την πιέζει. Να τα χωρίσεις. Θα είναι πολύ καλύτερα χωριστά παρά μαζί σε αυτό το κλουβάκι.

, δεν το ηξερα... Θα τα χωρησω λοιπον...
Την κουνια την εχω αφησει γτ κοιμούνται δίπλα διπλα πανω της
Να το αντικαταστησω συντομα δεν γινεται... αλλα εχω ενα κλουβακι λιγο μεγαλύτερο και θα βαλω το ενα εκει.
Δεν τα εχω στο στεγνωτηριο.
Τα εχω σε υπνοδωμάτιο ψηλα σε ραφι. Για την φωτογραφιση τα κατευασα στο πατωμα του μπανιο που ηταν πιο φωτεινα εκείνη την ωρα.
Αρα αμα τα χωρησω ειναι ενταξει; Δεν μπορω να αγορασω κλουβι τωρα στα κοντα. Εχω μια φιλη που ειχε παλια καναρινια και αν ειναι μεγαλο το κλουβι θα δω αν μπορω να το παρω. Οτανβτα αγορασα μου ειχαν πει πως δεν χρειάζονται πολυ χωρο αυτα τα πουλια... Βλακεια μου μεγαλη που δεν το εψαξα τοτε..

Με το αυγο τι να κάνω;
Εχει σημασια αν μετακομίσει το αρσενικο ή το θηλυκό?
 
Είναι μικρό το κλουβάκι για κούνια και περιορίζει τον ελάχιστο διαθέσιμο χώρο για τις πτήσεις τους. Τα πουλιά χρειάζονται χώρο να φτερουγάνε και τα αξεσουάρ πολλές φορές τα εμποδίζουν. Θα ήταν καλύτερο να μετακινήσεις το θηλυκό στο μεγαλύτερο κλουβί.
Το αυγό εφόσον δεν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή να το πετάξεις.
 
Είναι μικρό το κλουβάκι για κούνια και περιορίζει τον ελάχιστο διαθέσιμο χώρο για τις πτήσεις τους. Τα πουλιά χρειάζονται χώρο να φτερουγάνε και τα αξεσουάρ πολλές φορές τα εμποδίζουν. Θα ήταν καλύτερο να μετακινήσεις το θηλυκό στο μεγαλύτερο κλουβί.
Το αυγό εφόσον δεν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή να το πετάξεις.

Ενταξει, θα βγαλω την μια πατηθρα και την κουνια, γιατι θελω να περιμενω λιγο μηπως και αυτη η φιλη μου μου δωσει καποιο μεγαλυτερο κλουβι. Πιστευω πως θα ηταν καλυτερα να τα μετακινησω μια και καλη και οχι δυο φορες, στην περιπτωση που βρω συβτομα κλουβι. Οποτε μεχρι τοτε αφαιρω τα παραπανω, να βγαλω και την φωλια;

ειπαμε για το κλουβι χρειαζεται μονο μηκος έτσι; Στο υψος ειναι καλα;
 
Η ιδανική θέση του κλουβιού είναι στο ύψος του κεφαλιού μας.
Για τα υπόλοιπα που ρωτάς τα έχουμε πει παραπάνω.
 
Γεια σας, σημερα μου απαντησε αυτη η φιλη με τα κλουβια και τελικα δεν εχει καποια ζευγαροστρα ή εστω μεγαλυτερο. επομενως θα τα χωρισω. Ομως πριν λιγο που πηγα να παρω την θηλυκια και να την βαλω στο αλλο κλουβι βρηκα τον αρσενικο μεσα στην ταιστρα με δυο αυγα απο κατω...Ακομα και οταν πλησιασα δεν εφυγε, χρειαστικα να σκουντηξω ελαφρα την ταιστρα για να βγει και να δω τα αυγα... Τωρα που ασχολουνται μαζι τους, μηπως να τα αφηνα οπως εχουν;
 
Οχι για κανενα λογο δεν ειναι φυσιολογικο να μενουν αυγα στην ταιστρα. Πρεπει επειγοντως να μπουν φωλιες, και αν δεν τις θελουν εσυ θα επιμενεις αλλαζοντας τους θεση μεχρι να βρουν καποια που τους αρεσει.
 
Back
Top