Ασθένειες Πάροτλετ ανοιγοκλείνει το ράμφος και ακούγεται θόρυβος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Καλησπέρα παιδιά. Για όσους δε γνωρίζουν έχω ένα παρροτλετ 3μηνών...
Τρώει.. (αλλα δε τρώει τα πάντα)πίνει νεράκι κανονικά και είναι δραστήριο όλη μέρα...
Σήμερα όμως άρχισε να κάνει κάτι με το ράμφος του και με ανησύχησε πάρα πολύ...
Ανοιγοκλείνει το ράμφος του.. Κουνάει τη γλώσσα του.. Και ακούγεται θόρυβος απο το ράμφος του όταν το ανοιγοκλείνει...
Θα μπορούσε να το ενοχλεί τίποτα;
Το έκανε αρκετές φορές σήμερα αλλά όχι συνεχόμενα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Σ'ευχαριστώ Μαράκι μου...🙂
Αύριο επιτέλους θα κάνω και παρουσίαση...
Όχι δεν έτρωγε κρέμα...
Θα τον έπαιρνα τηλ αλλά δεν έχω μονάδες...
Το συζήτησα και με ένα μέλος μας... Δεν λέω το όνομα τώρα.. Μπορεί να μην θέλει..
Ας μιλήσει η ίδια... 🙂
Μου είπε πως οι παπαγάλοι κάνουν κάτι τέτοιο όπως κάνει το δικό μου όταν χουζουρεουν λόγο ευχαρίστησης...
Τώρα τι να πω... Ελπίζω μην είναι σοβαρό. Γιατί καταταλλα είναι μια χαρά..
 
Να σου ζησει το μπιζελακι σου ❤️️️️
Αυτο που κανει το κανουν οι περισσοτεροι παπαγαλοι πριν τον υπνο(ενα τριψιμο του ραμφους και σαν να σπανε σπορια) και ειναι σημαδι ευχαριστησης και χαλαρωσης.
Μην αγχωνεσαι :)
Απλα δεν ειχες ποτε ξανα παπαγαλο και ειναι λογικο να αγχωνεσαι σαν νεα "μανουλα" :)
 
Καλορίζικος ο πρασινούλης σου Εύα!👍
Να μιλήσεις κάποια στιγμή με τον εκτροφέα του ώστε να μάθεις πληροφορίες για την διατροφή που του έκανε κτλ. Αν τρίζει το ράμφος του την ώρα που χουζουρεύει μην ανησυχείς. 🙂
 
Να'σαι καλά Σίσσυ μου... Ναι πρέπει να παρω οπωσδήποτε. Γιατί δεν τρώει και πολλά.
βλέπετε στην αγορά του δεν ήμουν μπροστά.. (λόγο έκπληξης που μου κάναν..):Ρ
Και γι'αυτό δε γνωρίζω και πολλά. Αλλά θα γίνει και αυτό! 🙂
 
Να χαίρεσαι το νέο σου μωράκι! Κουραγιο με τις απορίες, εδώ τα παιδιά με έχουν βοηθήσει και εμενα παρά πολύ! Ολα θα πάνε καλά για εμάς τις νέες μαμάδες!
Το κάνουν κ εμενα τα δικά μου (αν και έχω μπατζι) όντως πριν τον ύπνο.
 
Σ'ευχαριστώ πολύ Άλκηστις! 🙂

Παιδιά το κάνει και τώρα εμένα...
Τι θα κάνω; Το έκανε μερικές φορές παλι όπως χθες...
Πραγματικά κάνει όπως το περιγράφετε εσείς, αλλά γιατί να το κάνει και μέρα;
Ειλικρινά ανησυχώ...
 
Να το χαιρεσαι! Δείξε το μας, όταν μπορέσεις να μοιραστούμε κι εμείς τη χαρά σου. Επισης πρεπει οπωσδήποτε να μας συστήσεις στους ανθρώπους που στο έφεραν έκπληξη, να γίνουμε κι εμείς φίλοι μαζί τους, μπάς κι εχουμε κανένα τυχερό.🙄

Τέλος, επειδή διακρίνω ανησυχία, υπαρχει μηπως η δυνατότητα ηχητικού αρχείου ή βίντεο, να δουν οι ειδικοί ή έστω να ακούσουν τον, τους ήχο, ους, ώστε να σου πουν πως να συνεχίσεις;
 
Εύα οι παπαγάλοι δεν είναι τα ήσυχα πουλάκια που πηδούν από κλαδί σε κλαδί. Κάνουν κραυγούλες, μιμούνται ήχους.
Ίσως να είναι κάτι φυσικό που ανησυχείς λόγω της άγνοιάς σου γι αυτά τα πουλιά
Ίσως όντως να πρόκειται για κάτι που θέλει φροντίδα.
Βάλε βίντεο, δεν μπορούμε να μαντέψουμε από την περιγραφή περί τίνος πρόκειται.
Έπειτα είναι πολύ μικρό και ευάλωτο, αν πραγματικά ανησυχείς, στον γιατρό.
 
Βίντεο πήγα να βγάλω χθες και μόλις πήγα να το βγάλω σταμάτησε να το κάνει...
Θέλω να το παω στο γιατρό αλλά σήμερα μου είναι αδύνατον...
Αυτό δεν είναι κάτι που το κάνει στον υπνο του η όταν τρώει...
Μόνο όταν κάθεται στο κλαδί... Κάποιες φορές το κάνει για λίγο κάποιες φορές πολύ...
Το κάνει και τώρα...
Ανοιγοκλείνει το ράμφος... Και θόρυβος που ακούγεται είναι σίγουρα απο το ραμφος και ακούγετε ένας ήχος σαν σπορακια οπως λέει η Ηλέκτρα αλλά εγώ το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα Είναι για δύσπνοια... Θα μπορούσε να το πειράζει κάτι;
Παιδιά το κάνει αυτή τη στιγμή ασταματητα και έβγαλε κατι κραυγες μικρές...
 
Έχεις τη συσκευή για βίντεο κοντά σου και πατά το κουμπί ή άστην ανοιχτή δίπλα του, όσο αυτός ειναι στο κλαράκι. Γιατί ποιος σου εξασφαλίζει οτι θα κάνει τον ήχο όταν τον πας στο γιατρό;
 
Θα Προσπαθήσω να βγάλω και αν είναι μικρό θα το στείλω στον Σταύρο γιατί δεν μπορώ να το ανεβάσω εγώ...
 
Back
Top