Ασθένειες Πάροτλετ ανοιγοκλείνει το ράμφος και ακούγεται θόρυβος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σου είναι άγνωστη η συμπεριφορά των παπαγάλων και αγχώνεσαι.
Όμως μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου, στο πουλί και σ' εμάς :D
Χαλάρωσε, δες βιντεάκια με ανάλογα πουλιά και σιγά σιγά με την παρατήρηση θα μάθεις να ερμηνεύεις τους ήχους του.
 
Ναι γι'αυτό αγχώνομαι. Γιατί δεν ξέρω τους ήχους τους.. Τα χούγια τους κλπ...
Θα κάτσω να δω βιντεάκια...
Και όταν το ξανα κάνει θα βγάλω βίντεο για να το δείτε...
Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό...
Αυτό που κάνει το άκουσε μια φίλη της μάνας μου σήμερα και μου είπε πως όταν είχε μπατζι Έτσι έκανε και το δικό της, αλλά όσο να ναι δεν μπορώ να μείνω ήσυχη..
 
Θα σκεφτομουν και ακαρεα της τραχειας ομως αν τρωει κανονικα νομιζω δεν υπαρχει τετοια πιθανοτητα.
Μηπως απλα μαθαινει ηχους;
Δηλαδη αν η συμπεριφορα του ειναι κανονικη και οι κουτσουλιες και ειναι δραστηριος, ειναι μια χαρα!
 
Τα σκέφτηκα και γω τα ακαρεα γι'αυτό είπα και δύσπνοια..
Τρώει πίνει κανονικά και είναι δραστήριος.
Αλλά εκεί που κάθεται το κάνει αυτό... Είτε λίγο είτε πολύ..
Και όταν το κάνει αυτό μετά κάποιες φορές κελαηδαει και βγαζει κραυγουλες. Μήπως γι'αυτό να ανησυχώ,?
Δεν είχα ξανά παπαγάλο και δεν ξέρω..
Το κάνει τώρα και σύγχρονος κραυγες και κελαηδιμα
 
Παιδιά όταν μαθαίνουν φωνουλες πως κάνουν;
Τώρα αυτή τη στιγμή νομίζω κελαηδαει με κλειστό ράμφος... Αν είναι όντως κελαηδιμα... Προσπαθώ να το βγάλω βίντεο αλλα ακόμα δεν μπορώ...
Γίνεται να κελαηδαει κ να κραζει με κλειστό ραμφος,?
 
προφανώς Εύα και είναι δυνατό.
Για του ήχους λες;
Αυτό δεν το ξανα έκανε μέχρι στιγμής, αλλά πιο πριν που το έκανε αμέσως μετά κελαηδουσε. Γι'αυτό μπορεί να είναι κάτι φυσιολογικό...
 
Ο ήχος που κάνουν οι παπαγάλοι είναι ''σαν να τρίζουν τις μασέλες τους'', ακούγεται ένα πχ ''κρατς κρατς'' και δεν έχει σχέση με τα ακάρεα των καναρινιών (δεν είναι τόσο επιρρεπείς σε αυτά οι παπαγάλοι):)

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να το δω Σίσσυ μου. Σ'ευχαριστώ πλ για το βίντεο που έβαλες... Μολις μπορέσω θα το δω...
Θέλω μόνο να προσθέσω πως οταν το κάνει αυτό ανοιγοκλείνει τα ματακια του και φαίνεται νυσταγμένο...
Αλλά αν είναι κατι φυσιολογικό γιατί τότε το κάνει συχνά;
Το έκανε πολλές φορές ως τώρα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Θέλω μόνο να προσθέσω πως οταν το κάνει αυτό ανοιγοκλείνει τα ματακια του και φαίνεται νυσταγμένο...
Αλλά αν είναι κατι φυσιολογικό γιατί τότε το κάνει συχνά;
Γιατί έτσι του αρέσει! Εύα...😛σοβαρέψου, α😀! 🙄
 
Εύα καλησπέρα. Να χαίρεσαι το πουλάκι σου. Κι εγώ από την πλευρά μου θα σου έλεγα ότι δεν υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας.Αυτόν συνήθως τον ήχο τον κάνουν όταν χαλαρώνουν σε οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας και κάποιες φορές ακολουθεί τίναγμα των φτερών. Και φυσικά τον κάνουν και πριν από τον ύπνο.
 
Back
Top