Ασθένειες Πάροτλετ κάνει εμετό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πως ειναι ο μικρος σημερα;
Καλά φαίνεται. Δεν έκανε εμετό σήμερα, δεν ξέρω βεβαια αν έκανε τις δύο ώρες που έλειπα. Είναι ζωηρός όπως κάθε μέρα. Συνεχίζω να τον παρακολουθώ και βλέπουμε 🙄
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον 🙂
 
Οπως σου είπαν κράτησε σταθερή τη διατροφή του και παρακολούθα τον.

Ο Ερνέστο ταϊζει το μπαλάκι του και κάποια άλλα παιγνίδια του αρκετά συχνά, σπανιότατα όμως "βγάζει φαγητό" , ενώ κάποιες φορές έχει βγάλει και αυτό το νεράκι. Τώρα μαλιστα ξεκίνησε και η μικρή μας να ταϊζει το... Φαγητό της.

Ίσως να μην είναι τίποτα, ίσως μια απλή δηλητηρίαση.Αφού όμως δείχνει καλά και ζωηρός ίσως να μην είναι κάτι.
Επίσης μια και αναφέρθηκε εμείς το αυγό τους το έχουμε κόψει, καθώς η δρ. Γκρέι δε το θεωρεί αναγκαίο.

Όπως και να έχει περαστικούλια, αν και θέλω να πιστεύω ότι ο πιτσιρίκος προσπαθεί να "ταΐσει" κάτι που "αγαπάει.
 
Οπως σου είπαν κράτησε σταθερή τη διατροφή του και παρακολούθα τον.

Ο Ερνέστο ταϊζει το μπαλάκι του και κάποια άλλα παιγνίδια του αρκετά συχνά, σπανιότατα όμως "βγάζει φαγητό" , ενώ κάποιες φορές έχει βγάλει και αυτό το νεράκι. Τώρα μαλιστα ξεκίνησε και η μικρή μας να ταϊζει το... Φαγητό της.

Ίσως να μην είναι τίποτα, ίσως μια απλή δηλητηρίαση.Αφού όμως δείχνει καλά και ζωηρός ίσως να μην είναι κάτι.
Επίσης μια και αναφέρθηκε εμείς το αυγό τους το έχουμε κόψει, καθώς η δρ. Γκρέι δε το θεωρεί αναγκαίο.

Όπως και να έχει περαστικούλια, αν και θέλω να πιστεύω ότι ο πιτσιρίκος προσπαθεί να "ταΐσει" κάτι που "αγαπάει.
Σας ευχαριστούμε πολύ κύριε Διονύση. Μακάρι να είναι κάτι περαστικό. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ πια. Από τη μια νομίζω ότι δεν ήταν κίνηση ταισματος αφού κοιμόταν, ξύπνησε και αρχισε να κάνει εμετο. Του έδωσα στο στόμα δύο φορές καρβουνακι και το έκανε αμέσως εμετό ενώ την τρίτη φορά που του έδωσα δεν το έβγαλε κι έτσι σταμάτησε ο εμετός. Μετά από μισή ώρα ήταν περδικι. Επιπλέον εκτός από τον εμετό κοιμόταν κιόλας το μισάωρο που κράτησε όλο αυτό με τους εμετούς. Και νομίζω 4,5 μηνών είναι πολύ μικρός για ταισματα κτλ ή όχι;
Από την άλλη βέβαια σήμερα τον βλέπω συνέχεια να τρίβει το κεφαλάκι του στην κούνια ενώ την ίδια στιγμή έγινε και επιθετικός μαζί μου όταν βάζω το χέρι μου στο κλουβί ενώ πριν δεν ήταν καθόλου.

Τέλος πάντων, σημασία έχει ότι σήμερα είναι καλύτερα. Θα ανεβάσω σε λίγο σημερινές κουτσουλιές σε κόλλα α4 να δούμε πως πάει.
[automerge]1546431628[/automerge]
IMG_20190102_151344_0_800x400.webp
Από εχθές το βράδυ μέχρι σήμερα. Είναι φυσιολογικές ή όχι;
 
Τελευταία επεξεργασία:
ΔΕν ειναι οι νορμαλ κουτσουλιες που πρεπει να εχουν! Παρολα αυτα πιθανον να ειναι και λογικο να ειναι ετσι οι κουτσουλιες εφοσον εκανε εμετο και υπαρχει μια αδιαθεσια! Επισης πιθανον δεν εχει φαει και σωστα οποτε κ αυτο παιζει ρολο!
 
ΔΕν ειναι οι νορμαλ κουτσουλιες που πρεπει να εχουν! Παρολα αυτα πιθανον να ειναι και λογικο να ειναι ετσι οι κουτσουλιες εφοσον εκανε εμετο και υπαρχει μια αδιαθεσια! Επισης πιθανον δεν εχει φαει και σωστα οποτε κ αυτο παιζει ρολο!
Τι περίεργο βλέπεις Ζαχαρία; Το σχήμα ή το χρωμα δεν σου φαίνονται φυσιολογικά;
 
Το σχημα σιγουρα! το χρωμα δε μορω να καταλαβω! αν ιναι πρασινς με ασπρο ειναι οκ!
Έβαλα πάλι κόλλα Α4 για να δούμε και αύριο.
Σε ευχαριστώ πολύ.
 
Το ουρικό (το άσπρο) δεν πρέπει να είναι λίγο πιο συμπαγές;
Έτσι νομίζω Γιώργο αλλά γενικά αν κατάλαβα καλά οι κουτσουλιές του δείχνουν ότι δεν τρέφεται σωστά. Πριν αλλάξω το χαρτί η τελευταία του ήταν κανονική σε σχήμα. Να δούμε και αύριο.
 
Ζωή πιστεύω ότι είναι καλύτερα να βάλεις το χαρτί για 10-15 λεπτά και μετά να τη βγάλεις φωτογραφία, να μην έχουν προλάβει να στεγνώσουν οι κουτσουλιές για να μπορούν τα παιδιά να τις δουν καλύτερα.
 
Ζωή πιστεύω ότι είναι καλύτερα να βάλεις το χαρτί για 10-15 λεπτά και μετά να τη βγάλεις φωτογραφία, να μην έχουν προλάβει να στεγνώσουν οι κουτσουλιές για να μπορούν τα παιδιά να τις δουν καλύτερα.
Οκ. Θα περιμένω τώρα να κάνει και θα ανεβάσω.
[automerge]1546448815[/automerge]
IMG_20190102_191530_6_800x400.webp
IMG_20190102_200122_1_2_682x800.webp
Οι τελευταίες πριν πάει για ύπνο. Είναι διάρροια; !meh!meh
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ζωή, οι κουτσουλιές είναι φυσιολογικές και στις τελευταίες φώτο και στις πιο πάνω. Τα κακά είναι καλά σχηματισμένα και το χρώμα στα πλαίσια του φυσιολογικού. Ίσως έχουν λίγα παραπάνω ούρα αλλά τίποτα το ανησυχητικό κατά τη δική μου γνώμη. Αν δεν έχει φάει πολύ θα μπορούσαν να είναι και σκέτα ούρα μερικές που πάλι συμβαίνει μια στο τόσο και δεν θα ανησυχούσα. Αφού τον βλέπεις φυσιολογικό ας ελπίσουμε πώς ότι ήταν πέρασε μόνο του.
 
Με τρόμαξε εχθές ο εκτροφέας που μου είπε να σταματησω για λίγο φρούτα και λαχανικά. Αλλά ο Σαχαμπ αν δεν φάει λαχανικά το ξέρω ότι δεν τρέφεται επαρκώς. Πηγαινοέρχεται ολη την ημέρα στην ταιστρα και παίρνει 2-3 σπορακια μόνο.
 
Διάρροια δεν βλέπω κι εγώ να έχει. Κανονικές μου φαίνονται κι εμένα οι κουτσουλιές ίσως με λίγα παραπάνω ούρα, όπως παρατήρησε και ο Ανέστης @Φοίβος, το οποία όμως μπορεί να σχετίζονται με την διατροφή του και με την ποσότητα του νερού που καταναλώνει.
 
Με τρόμαξε εχθές ο εκτροφέας που μου είπε να σταματησω για λίγο φρούτα και λαχανικά. Αλλά ο Σαχαμπ αν δεν φάει λαχανικά το ξέρω ότι δεν τρέφεται επαρκώς. Πηγαινοέρχεται ολη την ημέρα στην ταιστρα και παίρνει 2-3 σπορακια μόνο.

Στη θέση σου τότε διστακτικά θα έδινα κάτι αν είχα την εντύπωση ότι μένει νηστικός. Θα προτιμούσα μπανάνα και βρασμένο καρότο σε μικρή ποσότητα και βλέποντας σιγά σιγά πώς πηγαίνει θα πρόσθετα κι άλλα. Οι κουτσουλιές του όμως έχουν κόπρανα που σημαίνει ότι τρώει, αν δεν έτρωγε θα ήταν σκέτο νερό.
 
Στη θέση σου τότε διστακτικά θα έδινα κάτι αν είχα την εντύπωση ότι μένει νηστικός. Θα προτιμούσα μπανάνα και βρασμένο καρότο σε μικρή ποσότητα και βλέποντας σιγά σιγά πώς πηγαίνει θα πρόσθετα κι άλλα. Οι κουτσουλιές του όμως έχουν κόπρανα που σημαίνει ότι τρώει, αν δεν έτρωγε θα ήταν σκέτο νερό.
Για την μπανάνα μου το είχε πει και πτηνιατρος στο παρελθόν ότι επιτρέπεται οταν έχουν διάρροια αλλά είναι το μόνο φρούτο που δεν τρώει. Ρυζακι σκέφτηκα να του δώσω αλλά πήγα σε 4 διαφορετικά μαγαζιά και δεν βρήκα καστανό ρυζι. Θα τον ταισω αύριο εγώ σπορακια. Από το χέρι μου τρώει οτιδήποτε κι αν του δώσω. Δεν είναι λύση αλλά θα το κάνω για λίγες μέρες μέχρι να ξαναρχισουμε τα λαχανικά.
 
Για την μπανάνα μου το είχε πει και πτηνιατρος στο παρελθόν ότι επιτρέπεται οταν έχουν διάρροια αλλά είναι το μόνο φρούτο που δεν τρώει. Ρυζακι σκέφτηκα να του δώσω αλλά πήγα σε 4 διαφορετικά μαγαζιά και δεν βρήκα καστανό ρυζι. Θα τον ταισω αύριο εγώ σπορακια. Από το χέρι μου τρώει οτιδήποτε κι αν του δώσω. Δεν είναι λύση αλλά θα το κάνω για λίγες μέρες μέχρι να ξαναρχισουμε τα λαχανικά.

Ρύζι μπορείς να του δώσεις και το απλό το λευκό, δεν θα πάθει τίποτα αν δεν είναι το καστανό.
 
Ρύζι μπορείς να του δώσεις και το απλό το λευκό, δεν θα πάθει τίποτα αν δεν είναι το καστανό.
Τελεια Ανέστη θα του κάνω αύριο. Σε ευχαριστώ πολύ.
 
Back
Top