Γενικά Πάτροκλος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ace21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ace21

PB New Member
Εγγραφή
27 Δεκ 2017
Μηνύματα
350
Πόλη
Μυτιλήνη
Σας παρουσιάζω τη νέα μου θηλυκιά!
Το πουλάκι φαίνεται καλό, κοινό καναρινάκι και το πήρα από εκτροφέα. Μου είπε ότι είναι ενός έτους (φοράει δαχτυλιδάκι λευκό κλειστού τύπου) και κατευθείαν τοποθετήθηκε σε 60αρα ζευγαρώστρα.
Σε πρώτη φάση αυτό που ξέρω είναι καραντίνα τα πουλιά με ξεχωριστά σκεύη. Επειδή προτιμώ να τα έχω έξω, αν βάλω το ένα κλουβί πάνω στο άλλο σε εξωτερικό χώρο υποθέτω πως δεν τηρείται σωστά καραντίνα, ε;
Σας επισυνάπτω μια πρώτη φώτο, αύριο κοιλίτσα στήθος και θα προσπαθήσω ότι άλλο μου ζητήστε.
Το μενού προετοιμασίας θα περιλαμβάνει σποράκια, μονίμως σουπιοκόκκαλο μέσα, αυγοτροφή 3 φορές την εβδομάδα για αρχή και χορταρικά εναλλάξ ρίγανη, θυμάρι και λουίζα τα οποία έχω στην αυλή.
Σας βάζω και φώτο του Ορεστάκου να έχουμε μαζί το επίδοξο ζευγάρι!
 

Συνημμένα

  • Φαίδρα.webp
    Φαίδρα.webp
    54,4 KB · Προβολές: 80
  • Ορέστης.webp
    Ορέστης.webp
    31,5 KB · Προβολές: 80
Να το χαίρεσαι το νέο σου πουλάκι. Έχει και πολύ όμορφο όνομα! Να υποθέσω ότι εφόσον είναι ενός έτους, δεν έχει ζευγαρώσει ακόμη, έτσι δεν είναι; Ρωτώ, διότι είναι η εποχή τέτοια που το πήρες κι εγώ στη θέση σου θα ρωτούσα τον εκτροφέα αν η Φαίδρα έχει ήδη κάνει κάποια προσπάθεια για ζευγάρωμα ή έστω κάποιο αυγό από μόνη της.
Όσον αφορά στην καραντίνα... Ναι, το ιδανικό θα ήταν 40 περίπου ημέρες (στις οποίες θα κάνεις και διατροφική προετοιμασία) σε άλλον χώρο από τα άλλα σου πουλιά. Αν όμως πραγματικά δεν υπάρχει άλλος χώρος, τότε ναι, θα μπορούσες (μειώνοντας σχετικά την ασφάλεια) να το τοποθετήσεις όχι πάνω, αλλά κάτω από το κλουβί του αρσενικού. Με μια τέτοια πρακτική όμως, όπως σου είπα πρωτύτερα κάνεις. Εκπτώσεις στην ασφάλεια, διότι π.χ. μια ψείρα (λέω εγώ τώρα) άνετα θα μπορούσε να επισκεφτεί και τον. Γείτονα.
 
Ευχαριστώ πολύ. Θα την κάνω την έκπτωση γιατί εσωτερικά του σπιτιού δεν υπάρχει αρκετός χώρος με αποτέλεσμα το πουλάκι να αναγκάζεται να μένει ξύπνιο μέχρι αργά (αυτός είναι ο βασικός λόγος). Τα τοποθέτησα έξω σήμερα το πρωί, το απόγευμα θα έχετε νεότερα καθώς και φώτο!
 
Μια ξανθιά κούκλα η Φαίδρα σου! Είναι πανέμορφη με το κατακίτρινο φτέρωμα της και φαίνεται μεγαλόσωμη! Εξίσου όμορφος και ιδιαίτερος είναι και ο Ορέστης σου! 🙂

Καλώς σας βρήκε το νέο σας φτερωτό φιλαράκι! Να σου ζήσουν πολλά χρόνια και τα δύο και να τα χαίρεσαι με κελαηδίσματα και καλές και επιτυχημένες αναπαραγωγές! Εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν!👍
 
Μου είπε ότι είναι ενός έτους (φοράει δαχτυλιδάκι λευκό κλειστού τύπου)
χρωματισμοί δακτυλιδιών 2.webp
να σου ζήσει η ''στρουμπούλα''!👍
αλλά δεν είμαι σίγουρος πως είναι 1 έτους..σου επισυνάπτω σχετική φωτό σχετικά με τους χρωματισμούς των κλειστών δακτυλιδιών συλλόγων ανά έτος και σου έχω βάλει σε κίτρινο κύκλο το χρώμα της περσινής χρονιάς. Iσως ο εκτροφέας να μην ανήκει σε κάποιο σύλλογο και να χρησιμοποιεί δακτύλιους από petshop..
αυτό βέβαια δεν μειώνει καθόλου την ομορφιά και το ζωηρό στήσιμό της.
όλα να πάνε κατ'ευχήν.:)
 
Ευχαριστώ πολύ, πάμε στα σημαντικά τώρα που έχω χρόνο.
Κατ' αρχήν:
View attachment 54917
σου επισυνάπτω σχετική φωτό σχετικά με τους χρωματισμούς των κλειστών δακτυλιδιών συλλόγων ανά έτος και σου έχω βάλει σε κίτρινο κύκλο το χρώμα της περσινής χρονιάς. Iσως ο εκτροφέας να μην ανήκει σε κάποιο σύλλογο και να χρησιμοποιεί δακτύλιους από petshop..

Δε νομίζω να ήταν σε κάποιο σύλλογο, απλά το έβαλε μάλλον για δική του χρήση. Το δαχτυλίδι δεν έχει καμία πληροφορία και θα το βγάλω.
Επειδή δεν μου άρεσαν οι συνθήκες που είχε τα πουλιά (μάλιστα τα έδινε όλα γιατί είχε κουραστεί) θέλω να δούμε το θέμα της υγιεινής. Σας έχω φωτογραφίες από ποδαράκια-καρίνα-κοιλιά, καθώς και τις κουτσουλιές του. Προς το παρόν είναι πολύ ήσυχο, ούτε μπάνιο έκανε το πρωί ούτε θυμάρι που του έβαλα έφαγε.
 

Συνημμένα

  • Χώρος__.webp
    Χώρος__.webp
    34,1 KB · Προβολές: 43
  • Ουρά.webp
    Ουρά.webp
    21,5 KB · Προβολές: 41
  • Κουτσουλιές.webp
    Κουτσουλιές.webp
    108 KB · Προβολές: 34
  • Κοιλιά1.webp
    Κοιλιά1.webp
    46,8 KB · Προβολές: 38
  • Κοιλιά_2.webp
    Κοιλιά_2.webp
    49,5 KB · Προβολές: 35
  • Καρίνα.webp
    Καρίνα.webp
    65,5 KB · Προβολές: 40
  • Καρίνα_2.webp
    Καρίνα_2.webp
    47,6 KB · Προβολές: 42
  • Νύχια.webp
    Νύχια.webp
    19 KB · Προβολές: 39
  • Νύχια_.webp
    Νύχια_.webp
    25,1 KB · Προβολές: 39
Καταρχήν συγχαρητήρια για τον αξιοπρεπή χώρο και συνθήκες διαβίωσης που τους παρέχεις! Ευρύχωρα και καθαρά κλουβιά, ξύλινες πατήθρες και ποτίστρες κενού αέρος. Όλα στην εντέλεια! 👍

Δε νομίζω να ήταν σε κάποιο σύλλογο, απλά το έβαλε μάλλον για δική του χρήση. Το δαχτυλίδι δεν έχει καμία πληροφορία και θα το βγάλω.
Καλά θα κάνεις! Εφόσον δεν σου προδίδει σχετικές με το πτηνό πληροφορίες, δεν υπάρχει λόγος να παραμείνει στο πόδι της. 😉
Επειδή δεν μου άρεσαν οι συνθήκες που είχε τα πουλιά (μάλιστα τα έδινε όλα γιατί είχε κουραστεί) θέλω να δούμε το θέμα της υγιεινής. Σας έχω φωτογραφίες από ποδαράκια-καρίνα-κοιλιά, καθώς και τις κουτσουλιές του. Προς το παρόν είναι πολύ ήσυχο, ούτε μπάνιο έκανε το πρωί ούτε θυμάρι που του έβαλα έφαγε.
Μπράβο σου για την άμεση κινητοποίηση σου!
Η ουρά της δείχνει λίγο ταλαιπωρημένη και λερωμένη, αλλά με μερικά μπάνια θα καθαριστεί. Αν την απέκτησες σήμερα ή λείαν προσφάτως, δεν θα έχει προσαρμοστεί προς το παρόν. Για αυτό δεν δοκιμάζει την μπανιέρα και τις τροφές που της δίνεις. Μετά από μέρες, όπου θα έχει συνηθίσει το περιβάλλον και θα νιώσει πιο άνετα, θα γίνει πιο πρόθυμη σε όλα. 😉Για τα υπόλοιπα περί υγείας της, θα σου απαντήσουν οι έμπειροι του φόρουμ μας. :)
 
Η καρίνα της είναι όσο ξυράφι φαίνεται; Γιατι δείχνει να εχει και καρινα και λιπος... Περιεργο.. Τρωει αρκετα απ τα σπορακια που της βαζεις; Η τροφη της περιεχει κοκκινα μπισκοτακια γιατι μερικες κουτσουλιες της ειναι κοκκινες..
 
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι; Το πουλί μου φαίνεται γενικά στρεσαρισμένο, δεν τρώει χορταρικά, δεν κάνει μπάνιο, κινείται βέβαια κανονικά και νομίζω είναι και υπέρβαρο. Τα γράφω αυτά για να επβεβαιώσουμε το προφανές, ότι δεν είναι έτοιμο για ζευγάρωμα. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι χθές λίγο και μόλις τώρα βάρεσε κάτι σολάκια! Όχι μακράς διαρκείας αλλά ήταν μελωδίες πέρα από τα συνηθισμένα τσίου τσίου! Λέτε να είναι αρσενικό και να μην ξέρουμε ποιος θα βατέψει ποιόν;

Η καρίνα της είναι όσο ξυράφι φαίνεται; Γιατι δείχνει να εχει και καρινα και λιπος... Περιεργο.. Τρωει αρκετα απ τα σπορακια που της βαζεις; Η τροφη της περιεχει κοκκινα μπισκοτακια γιατι μερικες κουτσουλιες της ειναι κοκκινες..

Αλίκη μέχρι στιγμής της έχω βάλει από πρασινάδες θυμάρι και λουίζα που δεν τα άγγιξε. Σκορδόνερο που το πίνει κανονικά. Αυγοτροφή ξηρή easyrem και σποράκια που δεν έχω δει να τρώει. Σουπιά τρώει κανονικά. Είναι ουσιαστικά η δεύτερη μέρα που την έχω (την πήρα προχθές αργά το απόγευμα).

Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι εκτός από λεπτή η καρίνα της είναι και σκούρα (κοιλιά φαίνεται κομπλέ).
 
τρώει χορταρικά, δεν κάνει μπάνιο
Αν δεν τα εχει μαθει απο μικρο τοτε χρειαζεται χρονο μεχρι να συνηθισει. Εσυ δινε της και μπανιο και χορταρικα και οταν νιωσει ετοιμη θα δοκιμασει.

. Τα γράφω αυτά για να επβεβαιώσουμε το προφανές, ότι δεν είναι έτοιμο για ζευγάρωμα. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι χθές λίγο και μόλις τώρα βάρεσε κάτι σολάκια! Όχι μακράς διαρκείας αλλά ήταν μελωδίες πέρα από τα συνηθισμένα τσίου τσίου! Λέτε να είναι αρσενικό και να μην ξέρουμε ποιος θα βατέψει ποιόν;
Αν μας εβγαζες και φωτο πιο χαμηλα στο επιμαχο σημειο θα σου λεγαμε.. αλλα βλεπουμε μονο στερνο και λιγο ανω κοιλια. :)
 
Αυγοτροφή ξηρή easyrem και σποράκια που δεν έχω δει να τρώει.
Παρε τηλεφωνο απο εκει που την αγορασες να σου πει τι της εδινε να τρωει. Βρασε ενα αυγο μηπως εχει μαθει να τρωει βραστο αυγο. Και το οτι δεν τρωει αυτα τα σπορακια ειναι επισης ανησυχητικο. Μηπως εισαι συνεχεια απο πανω της και δεν τρωει επειδη φοβαται; Παντως οι κουτσουλιες της δειχνουν πως εχει φαει το καναρινι.
 
Παιδιά τζίφος. Νομίζω πως είναι αρσενικό. Με υποψίασαν κάτι φωνητικά ταλέντα (όχι πολλά) και έβγαλα φωτογραφία τα γεννητικά του. Περιμένω να μου το επιβεβαιώσετε και εσείς για να το πάω πίσω...☹
 

Συνημμένα

  • Γεννητικά.webp
    Γεννητικά.webp
    50,6 KB · Προβολές: 38
Λοιπόν το καναρινακι προς το παρόν το κράτησα, μετονομαστηκε σε πατροκλος (για ευνόητους λόγους 😛) και πήρα και θηλυκακι το οποίο θα σας το παρουσιάσω μόλις σιγουρευτώ ότι δεν κατουραει όρθιο! Ευχαριστώ πολύ Αλίκη και μόνο που το είπες. Καλό Πάσχα και του χρόνου εύχομαι!
 
Λοιπόν το καναρινακι προς το παρόν το κράτησα, μετονομαστηκε σε πατροκλος (για ευνόητους λόγους 😛) και πήρα και θηλυκακι το οποίο θα σας το παρουσιασω
Μπράβο! Καλά έκανες και το κράτησες, είναι πολύ όμορφο για να το αποχωριστείς! Και το όνομα του είναι υπέροχο! Να σου ζήσει και το νέο σου απόκτημα! Να το χαίρεσαι!
Καλό Πάσχα και του χρόνου εύχομαι!
Σε ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές σου! Αντεύχομαι! Καλή Ανάσταση!
 
Back
Top