Γενικά Πάτροκλος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ace21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να σου ζησει ο Φαιδροπατροκλος! 😛Παντως ειναι ενα πανεμορφο πουλακι που ευχομαι να σου προσφερει πολλες στιγμες χαρας! 🙂 Να τα χαιρεσαι ολα τους! 🙂
 
Λοιπόν παιδιά το Πατροκλάκι είναι απίστευτο! Τα λέει πάρα πολύ ωραία πραγματικά! Λόγω χώρου και μιας και δεν μου είχε δείξει πολύ από το ταλέντο του σκόπευα να το επιστρέψω.. Μετά λέω, "και αν αυτό εξελιθεί στο καλύτερό σου πουλί"; Έτσι το κράτησα προς το παρόν και βλέπουμε. Ίσως το πάω στη μητέρα μου.
Επομένως θα παρακαλούσα να μετονομασθεί το thread σε Πάτροκλος για ευνόητους λόγους! 😉

Επίσης όταν πήγα ξανά εκεί για να πάρω επιτέλους θηλυκό είχε άλλο ένα μεγαλόσωμο. Όταν τον ρώτησα γιατί αυτά είναι πιο μεγάλα μου είπε ότι είναι μπασταρδεμένα μαλινουά. Παίζει να ισχύει; 😵

Επιπλέον, το άσπρο δαχτυλίδι δεν σημαίνει κάτι, μου είπε ότι τα χρώματα εξυπηρετούν απλά στο να αναγνωρίζει τα αδέρφια.

ΥΓ. Το τρίτο πουλάκι το οποίο μου το έδωσε ο ίδιος δεν έχει κελαηδήσει ακόμα πέρα από κάποια "τσιου" και "τρρρρρρ", οπότε μάλλον είναι θηλυκό και θα σας παρουσιαστεί σύντομα. Έχει και αυτό άσπρο δαχτυλίδι οπότε μάλλον υπάρχει συγγένεια με το πατροκλάκι... :)
 
Λοιπόν παιδιά το Πατροκλάκι είναι απίστευτο! Τα λέει πάρα πολύ ωραία πραγματικά! Λόγω χώρου και μιας και δεν μου είχε δείξει πολύ από το ταλέντο του σκόπευα να το επιστρέψω.. Μετά λέω, "και αν αυτό εξελιθεί στο καλύτερό σου πουλί"; Έτσι το κράτησα προς το παρόν και βλέπουμε. Ίσως το πάω στη μητέρα μου.
Μπράβο! Πολύ ευχάριστα τα νέα σας! Προσαρμόστηκε και ένιωσε άνετα και τώρα σας επιδεικνύει τα καλά ωδικά του χαρίσματα! Δικαιώθηκε η απόφαση σου! Εύχομαι να απολαμβάνετε τα κελαηδίσματα του για πολλά χρόνια!
Επίσης όταν πήγα ξανά εκεί για να πάρω επιτέλους θηλυκό είχε άλλο ένα μεγαλόσωμο. Όταν τον ρώτησα γιατί αυτά είναι πιο μεγάλα μου είπε ότι είναι μπασταρδεμένα μαλινουά. Παίζει να ισχύει; 😵
Αυτό φίλτατε Σταύρο δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε. :)Μπορεί πράγματι να κάνει τέτοιες διασταυρώσεις ή (χωρίς παρεξήγηση και με όλο το θάρρος)αν δεν είναι έμπιστος να ψεύδεται, προκειμένου να σε εντυπωσιάσει και να διαθέσει ευκολότερα τα πτηνά του. Αν ισχύει όντως το πρώτο, να του εξηγήσεις, αν το θέλεις βέβαια, ότι δεν είναι πρέπον να αναμειγνύονται οι φυλές των καναρινιών, που οι προγενέστεροι εκτροφείς κατέβασαν κόπο και προσπάθεια για να τις δημιουργήσουν. 😉
Επιπλέον, το άσπρο δαχτυλίδι δεν σημαίνει κάτι, μου είπε ότι τα χρώματα εξυπηρετούν απλά στο να αναγνωρίζει τα αδέρφια.

ΥΓ. Το τρίτο πουλάκι το οποίο μου το έδωσε ο ίδιος δεν έχει κελαηδήσει ακόμα πέρα από κάποια "τσιου" και "τρρρρρρ", οπότε μάλλον είναι θηλυκό και θα σας παρουσιαστεί σύντομα. Έχει και αυτό άσπρο δαχτυλίδι οπότε μάλλον υπάρχει συγγένεια με το πατροκλάκι... :)
Σε περίπτωση που αποσκοπείς σε αναπαραγωγή του Πάτροκλου με το νεοεισαχθές πτηνό, η ομοιότητα των δαχτυλιδιών θα πρέπει να σε υποψιάσει για ενδεχόμενη στενή συγγένεια μεταξύ τους. Συνεπώς, θα υπάρξει αιμομικτική αναπαραγωγή με αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία των νεοσσών. Εάν ζευγαρώσει με τον άλλον πράσινο αρσενικό σου, δεν σε εμποδίζει κάτι. 😉
 
Εάν ζευγαρώσει με τον άλλον πράσινο αρσενικό σου, δεν σε εμποδίζει κάτι. 😉

Με αυτόν έχω σκοπό να τη βάλω...Αν και έχω δει μια περίεργη συμπεριφορά από τότε που προστέθηκαν τα νέα μέλη...
 
Με αυτόν έχω σκοπό να τη βάλω...
Οπότε μπορείς ελεύθερα και ανεμπόδιστα να προβείς στην αναπαραγωγή τους.
Με αυτόν έχω σκοπό να τη βάλω...Αν και έχω δει μια περίεργη συμπεριφορά από τότε που προστέθηκαν τα νέα μέλη...
Θα ήθελες να μας την περιγράψεις, για να σε βοηθήσουμε αναλόγως της κατάστασης; :)
 
Οπότε μπορείς ελεύθερα και ανεμπόδιστα να προβείς στην αναπαραγωγή τους.

Θα ήθελες να μας την περιγράψεις, για να σε βοηθήσουμε αναλόγως της κατάστασης; :)

Η απάντηση είναι εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Ορέστης-ο-Μυτιληναίος.31584/page-2

Ευχαριστώ για το χρόνο σας, καλή ανάσταση!
 
Αυτό φίλτατε Σταύρο δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε. :)Μπορεί πράγματι να κάνει τέτοιες διασταυρώσεις ή (χωρίς παρεξήγηση και με όλο το θάρρος)αν δεν είναι έμπιστος να ψεύδεται, προκειμένου να σε εντυπωσιάσει και να διαθέσει ευκολότερα τα πτηνά του. Αν ισχύει όντως το πρώτο, να του εξηγήσεις, αν το θέλεις βέβαια, ότι δεν είναι πρέπον να αναμειγνύονται οι φυλές των καναρινιών, που οι προγενέστεροι εκτροφείς κατέβασαν κόπο και προσπάθεια για να τις δημιουργήσουν. 😉

Ο άνθρωπος δεν νομίζω να μου λέει ψέμματα. Η ερώτηση μου πιο πολύ αφορούσε το μέγεθος των μαλινουά, αν όντως είναι λίγο μεγαλύτερα από τα κοινά καναρίνια γιατί δεν έχω δει κάποιο από κοντά ποτέ.

Πάντως είναι φοβερός τραγουδιστής με πολύ στρωτό και γλυκό κελάιδημα, χωρίς φυσικά να έχει το ρεπερτόριο του νερού που έχω ακούσει από τα γνήσια waterslager... :)
 
Η ερώτηση μου πιο πολύ αφορούσε το μέγεθος των μαλινουά, αν όντως είναι λίγο μεγαλύτερα από τα κοινά καναρίνια γιατί δεν έχω δει κάποιο από κοντά ποτέ.
Δεν γνωρίζω πολύ την ράτσα, αλλά έχω την εντύπωση ότι τα malinois ή αλλιώς waterslager πρόκειται για καναρίνια κανονικού μεγέθους. Δεν είναι ευμεγέθη πτηνά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top