Γενικά Πέθαναν και τα δυο αρσενικα μου καναρινια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gkavala
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gkavala

PB New Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2013
Μηνύματα
118
Πόλη
Καβάλα
λοιπον παιδες σημεrα ειπα να βγαλω τα καναρια μου εξω στην λιακαδα να χαρουν αλλα τι το ηθελα ξυνο μου βγηκε.λοιπον το πρωι τα εβγαλα εξω μετα απο πολλη καιρο η θερμοκρασια ηταν 9 βαθμους τα ερηξα και ενα ναιλον απο επανω αλλα απο μπροστα ηταν τα κλουβια τους ανοιχτα νερο ειχαν τροφη ειχαν και κελαιδουσαν σαν τρελα. Αλλα το μεσημερι που γυιρσα απο την δουλεια και τα 2 αρσενικα ηταν ψόφια δυστυχως. τι λετε να εγινε τα πουλια ηταν μια χαρα η θερμοκασια το μεσημερι ηταν 17 βαθμους λετε να ζεσταθηκαν πολύ;το ενα αρσενικο ηταν μονο του σε κλουβι το αλλο ηταν στην ζευγαρωστρα με την θηλυκια.η θηλυκια ειναι καλα δεν εχει κατι. Μηπως εσκασαν απο το κελαιδημα γιατι το ενα κοντραριζε το αλλο.
 
Εγώ πιστεύω πως μάλλον πρόκειται για επίθεση από αρπακτικο που λόγω μάλλον του νάιλον δεν μπόρεσε να τα σκοτώσει αλλά αυτά από τον φόβο μπορεί να μην άντεξαν...

Κακώς τα έβγαλες απότομα έξω! Ή μόνιμα έξω ή μόνιμα μέσα! Τώρα αν θέλουμε να τα βγάλουμε μόνιμα έξω αυτό θα γίνει μόλις ανοίξει ο. Καιρός και σταδιακά! Όχι απότομα...
 
δεν ειχε πουπουλα μεσα στο κλουβι απλα ηταν τα πουλια στον πατο του κλουβιου και την θυληκια δεν θα την πειαζε;
 
Μήπως τα κλουβιά ήταν το ένα δίπλα στο άλλο και αυτά μαλωναν από τα κάγκελα;
 
οχι η ζευγαρωστρα ηταν στο ενα το μπαλκονι και το αλλο που ψωφησε σε αλλο μπαλκονι
 
μπορεί να μην μπόρεσε το αρπαχτικό να τα προσεγγίσει και να πέθαναν από τον τρόμο
 
ε παιδια μου λετε να τα εχω η μονιμα μεσα η μονιμα εξω αν τα εχω και την νυχτα εξω δεν θα υπαρχει ο κινδυνος να τα ορμιξει καποιο αρπαχτικο;
 
Αν αποφασίσεις να τα έχεις μόνιμα έξω θα πρέπει να πάρεις και μέτρα για την. Ασφάλεια τους! Τόσο από τον καιρό όσο και από τα αρπακτικά...

Μήπως εκεί που τα είχες τα έπιαναν ρεύματα αέρα;
 
οπως και να εχει παιδια μια μου ψωφησε το καλοκαιρι το καναιρνακι που ειχα απο μελισσα ετσι λεω βεβαια και εκεινο απο ξαφνικο θανατο πηγε. Την αλλη το σκαθακι που ειχα επειδι το εβαζα μεσα και το εβγαζα εξω παει και αυτο > τωρα ψωφανε αυτα εεεεεεε ειμαι πολλη ατυχος τελικα και να πεις οτι δεν τα προσεχω τα προσεχω αλλα η γκατεμια γκατεμια εεεεεεεε πια

Αν αποφασίσεις να τα έχεις μόνιμα έξω θα πρέπει να πάρεις και μέτρα για την. Ασφάλεια τους! Τόσο από τον καιρό όσο και από τα αρπακτικά...

Μήπως εκεί που τα είχες τα έπιαναν ρεύματα αέρα;
οχι ρευματα δεν τα επιαναν για αυτο τα εβαλα και το ναιλον απο επανω προληπτικα
 
Συγγνώμη λες πως μπαινοβγαζες και το σκαθακι... Μήπως δεν τα φροντίζεις όσο θα έπρεπε; 4 πουλιά να πάνε από ξαφνικό θάνατο πρέπει να σε προβληματιζει... Το μέσα έξω μπορεί να τα σκοτώσει τα καναρίνια...

Το άλλο σου το καναρίνι πέθανε από μέλισσα;
 
ετσι λεω . αυτα τα ειχα μονιμα μεσα σημερα τα εβγαλα μετα απο πολυ καιρο εξω οταν λεμε μετρα προστασιας απο αρπαχτικα τι ενοειτε τι να κανω
 
Γιώργο πολύ φοβάμαι ότι όντως δεν έχεις προγραμματίσει καλά την ασφάλεια των πουλιών. Δεν είναι ατυχίες αυτά. Πρέπει να σκεφτείς και να διαβάσεις λιγάκι. Ελπίζω να μην έχεις άλλο περιστατικό
 
παιδια ευχαριστω πολλη για το ενδιαφέρων σας εχω πιστεύσει οτι μαλλον αυτο ειναι που κανω λαθος το μεσα εξω θα διαβασω για να ενημερωθώ καλύτερα. Δηλαδη αν τα εχω τον χειμώνα μεσα και το καλοκαίρι εξω παλι το ιδιο ειναι;
 
όταν ζεστάνει ο καιρός αρκετά, δηλαδή να έχει εξωτερική θερμοκρασία κι έξω όση μέσα, μπορείς να τα βγάλεις και να τα αφήσεις μόνιμα έξω. Φυσικά θα πρέπει να έχεις δημιουργήσει προστασία από τα αρπαχτικά με τέντα, κάποιο δίχτυ, εσύ ξέρεις τον χώρο σου.
 
Αν η μεταφορά γίνει σταδιακά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα... Αρκεί όταν τα έχεις έξω να είναι προστατευμενα από τα αρπακτικά και φυσικά τον καιρό!
 
Η αλλαγή θερμοκρασίας είναι ότι χειρότερο για τόσο ευαίσθητους οργανισμούς όπως είναι τα πουλάκια των 20 γραμμαρίων... Και όχι μόνο.
Η θα τα έχεις μέσα η έξω προφυλαγμένα από ρεύματα αέρα (σημαντικό) και από αρπακτικά (εξίσου σημαντικό).
Το κρύο μην το φοβάσαι. Τα περισσότερα κάνουν μπάνιο και με θερμοκρασίες ψύχους, αρκεί ο οργανισμός τους να έχει ''εξασκηθεί'' σε ανάλογες καιρικές συνθήκες.Αν τα έχεις συνέχεια μέσα το χειμώνα και συνέχεια έξω από άνοιξη- καλοκαίρι, δεν θα έχουν πρόβλημα. Αρκεί να προσαρμόσεις- προφυλάξεις αντίστοιχα τα κλουβιά τους.
 
τα πουλακια εσκασαν απο τη ζεστη και χωρις ελλειψη οξυγονου, αφου εριξες το ναυλον απο επανω, αυτο τα σκοτωσε, τωρα γιατι η θηλυκια αντεξε; Ε αυτη αντεξε, τα αρσενικα λογο οτι κελαηδανε καταναλωνουν περισσοτερο οξυγονο κατι που δεν ειχε μεσα στο ναυλον
 
η αλλαγή θερμοκρασίας δεν ευθύνεται για τον ακαριαίο θάνατο. έχεις καμία γάτα ή σκύλο ή εαν έχουν πρόσβαση στο μπαλκόνι σου; κάτι τρομάζει τα πουλιά και πεθαίνουν. Αυτό πρέπει να ψάξεις να βρεις.
 
Back
Top