Αναπαραγωγή Πέθανε ο αρσενικός, νεοσσοί 25 ημερών και καναρα στη δεύτερη γέννα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zeta68
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

zeta68

PB New Member
Εγγραφή
8 Μαρ 2015
Μηνύματα
19
Πόλη
Ηράκλειο
Ειμαι νεο μελος κ ηθελα να κανω ερωτησεις. Ειχα ενα ζευγαρι καναρινια στις 9φεβρουαριου βγηκαν τα πουλακια κ ξαφνικά προχθες ψοφησε ο αρσενικος κ η θυληκια ξεκινησε την δευτερη γεννα της σημερα μου εκανε το δευτερο αυγο της.η θυληκια τωρα που εμεινε μονη της χωρις τον αρσενικο υπαρχει προβλημα; Τα μικρα τα εχω μαζι της ακομα αλλα σημερα βλεπω οτι δεν ταιζει τα μικρα που σημερα ειναι 25 ημερων κ τσακωνονται. Τι να κανω;
 
Καλώς ήρθες Ζέτα, να σου ζήσουν οι νεοσσοί και λυπάμαι για τον αρσενικό σου.
Θα σου πουν τα παιδιά που ασχολούνται με τα καναρίνια τις επόμενες κινήσεις σου αλλά μήπως πρέπει να προβληματιστείς για τυχόν ασθένεια του αρσενικού που έχασες και τι πιθανότητες υπάρχουν να έχει κολλήσει το θηλυκό ή και τα μωρά;
 
δεν ξερω πως να διακρινω τις ασθενειες... Δυστυχως αλλα ειναι ζωηρα ολα επισης κ η θυληκια κ ο αρσενικος ετσι ηταν ομως κ ξαφνικά το πρωι τον βρηκα ψοφιο.
 
Ειμαι νεο μελος κ ηθελα να κανω ερωτησεις. Ειχα ενα ζευγαρι καναρινια στις 9φεβρουαριου βγηκαν τα πουλακια κ ξαφνικά προχθες ψοφησε ο αρσενικος κ η θυληκια ξεκινησε την δευτερη γεννα της σημερα μου εκανε το δευτερο αυγο της.η θυληκια τωρα που εμεινε μονη της χωρις τον αρσενικο υπαρχει προβλημα; Τα μικρα τα εχω μαζι της ακομα αλλα σημερα βλεπω οτι δεν ταιζει τα μικρα που σημερα ειναι 25 ημερων κ τσακωνονται. Τι να κανω;
Θα συνεχίσεις την τροφοδοσίας των μικρών και της μητέρας..
Μισό αυγό καλά βρασμένο... κομμένο στη μέση, μαζί με το τσόφλι του... 1/8 του μήλου για να τσιμπολογάνε... Που και που λίγο μπρόκολο, ή γλυστρίδα αν βρεις... και όλα θα πάνε καλά.
Ο καβγάς που αναφέρεις είναι αναμενόμενος για τα μικρά μια και διεκδικούν τροφή είτε από τη μητέρα τους είτε από τα αδέρφια τους.
Είναι μια δύσκολη κατάσταση... Που όμως δεν θέτει σε κίνδυνο κανέναν από την παρέα σου... ειδικά αν ακολουθήσεις τις οδηγίες μας.
@zeta68 (Έτσι σε λένε;) θα είσαι συνεχώς για τις επόμενες 4-5 μέρες σε συνεχή επαγρύπνηση και θα ενημερώνεις και την ομάδα για τις εξελίξεις...
Φυσικά αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι... εδώ είμαστε... χιλιάδες "δάχτυλα" έτοιμα να σου γράψουν μήνυμα...
 
Σας ευχαριστω πολυ... Ναι ζετα ειναι το ονομα μου. Απλα η θυληκια δεν καθετε στα ψευτικα αυγα οπως καθοταν αρχικα κ ειχε τον αρσενικο να την ταιζει
 
Σας ευχαριστω πολυ... Ναι ζετα ειναι το ονομα μου. Απλα η θυληκια δεν καθετε στα ψευτικα αυγα οπως καθοταν αρχικα κ ειχε τον αρσενικο να την ταιζει
Θα καθίσει... Μην έχεις καμιά αμφιβολία.
Είναι αυγά που προέρχονται από σωστό ζευγάρωμα των πουλιών θα καθίσει!
 
Πριν πόσες μέρες πέθανε ο αρσενικός; Πότε έκανε τα δύο αυγά της δεύτερης γεννας; Τα μικρά δεν τα ταΐζει η μαμά;
 
Εχθες πεθανε ο αρσενικος... Εκανε το πρωτο αυγο εχθες το πρωι κ σημερα το πρωι το αλλο. Δεν τα ταιζει αποφευγει
 
Εχθες πεθανε ο αρσενικος... Εκανε το πρωτο αυγο εχθες το πρωι κ σημερα το πρωι το αλλο. Δεν τα ταιζει αποφευγει
Μην σε ανησυχεί το τάισμα... σε αυτή την ηλικία δεν είναι απαραίτητο... 25 ημερών θα φάνε μόνα τους...
Απλά να έχεις στα πουλιά όσα σου έγραψα στο 4ο post και επιπρόσθετα αυγοτροφή που τη λησμόνησα...
 
Να ρωτησω... Μπροκολο δεν εχω βαλει ποτε μονο μαρουλι... Το μπροκολο πως τους το δινουμε; Σε ταιστρα η σαν το μαρουλι, απλα το βαζουμε;
 
Το μαρούλι δεν ξέρω εκτός από ευχαρίστηση αν έχει κάτι να προσφέρει...
Αντίθετα το μπρόκολο... (και τα φύλλα του) είναι εξαιρετικά σε προσφορά στην υγεία του πτηνού... Το ίδιο και η γλυστρίδα...
Όποτε μπορείς, σε συχνότητα όχι πάνω από μια δυο φορές την εβδομάδα, κρεμάς λίγο... και φυσικά θα το εξαφανίσουν..
 
Εχω ωρα που παρατηρω το μικρο εχει καθησει στη φωλια στα αυγα κ δεν κουναει απο κει κ η μανα δεν μπορει να καθησει κ τριγυριζει γυρω γυρω.
 
Εχω ωρα που παρατηρω το μικρο εχει καθησει στη φωλια στα αυγα κ δεν κουναει απο κει κ η μανα δεν μπορει να καθησει κ τριγυριζει γυρω γυρω.
Όταν αποφασίσει να καθίσει... Το μικρό δεν θα είναι το εμπόδιο σε καμία περίπτωση...
 
Για το μπρόκολο υπάρχουν ειδικά πιαστράκια λαχανικών petsite.gr/πουλια/αξεσσουάρ-κλουβιών/πιαστρακια-λαχανικων-mol1-marchioro
.. Εγώ χρησιμοποιώ τσιγγελάκι (πανεύκολο να φτιάξεις από σύρμα) και το κρεμάω εκεί
images
 
Αυτό λέω ... Εγώ πήρα αργότερα τα τσιγγελάκια από το ΙΚΕΑ, αλλά με το συρματάκι, μια χαρά δουλειά γίνεται.
 
Back
Top