Ασθένειες Πέφτουν τα πούπουλά απο το κακαρίκι μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης cnom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σημερα το πρωι έκανε για 1-2 λεπτά ένα περιεργο ήχο σαν αμυδρο κελαηδισμα, πιο πολυ σαν γρήγορη αναπνοή και είχε μια σταση σαν να εχει σκύψει.. Τι να σημαίνει αυτό; Το είχε ξανακάνει στο παρελθον 2-3 φορές και λέγαμε "κάνει σαν φοβισμένο", δεν το θεωρήσαμε ανησυχιτικό..

Παρεμπιπτώντως, έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα όσα μου προτεινατε.. Βότανα φρεσκα, δύοσμο, ρίγανη, μπροκολο, αυγό βραστό, επαφή με ήλιο στο μπαλκόνι. Στα πούπουλα δε φαίνεται να ανακάμπτει.
 
Σημερα το πρωι έκανε για 1-2 λεπτά ένα περιεργο ήχο σαν αμυδρο κελαηδισμα, πιο πολυ σαν γρήγορη αναπνοή και είχε μια σταση σαν να εχει σκύψει.. Τι να σημαίνει αυτό; Το είχε ξανακάνει στο παρελθον 2-3 φορές και λέγαμε "κάνει σαν φοβισμένο", δεν το θεωρήσαμε ανησυχιτικό..
Συμπεριφορα ζευγαρώματος μοιάζει.

Στα πούπουλα δε φαίνεται να ανακάμπτει.

Συνεχιζει να χανει πουπουλα;
 
Α μακάρι να είναι για ζευγαρωμα.. αν και όταν έκανε έτσι κοιταζε την κόρη μου που πλησιάζει και του μιλάει.. Δεν ξέρω πώς να το πάρω αυτό... 🤣

Ναι συνεχίζει να χάνει πούπουλα.. ίσως με μικρότερο ρυθμό..
 
Στην περιπτωση σου πρεπει να αξιολογηθουν 2 πραγματα θεωρω.
Το πρωτο και αυτό που ειναι πιο ευκολο να δουμε ειναι ο ρυθμος απωλειας του πτερωματος και το δευτερο ειναι ο ρυθμος αντικαταστασης του.

Μια ομαλη πτερορροια δηλαδη δεν θα πρεπει να "μπαλωματα" στο πτερωμα, να μην βλεπεις δερμα δηλαδη.
Αν ο βλεπεις οτι χανει λιγοτερα απο πριν και παραλληλα τα μπαλωματα κλεινουν,τοτε παμε καλα.
 
ναι φαίνεται να χάνει λιγότερα απο πριν και σιγασιγα ειδα να παρουσιάζονται κάποια νεα πούπουλα σαν αγκαθακια φυτρώνουν στα κενα του δέρματος.. ακομα δεν ειμαι σίγουρος οτι ο Ρυθμός που χάνει ειναι πιο μικρός απο το ρυθμο που αποκτα νεα...
 
Αν υποθέσουμε οτι στη κατάσταση συνέβαλε η έλλειψη βιταμινων θα χρειαστει χρονο ο οργανισμος να φτασει σε επαρκεια αυτών.
Οταν λειπει μια βιταμινη σε εναν οργανισμο θα χρειαστει χρονος για να ανακάμψει και να διαχειριστεί τις τρεχουσες αναγκες του αλλα και να "στοκαρει" αποθεματα για το μελλον.
Μην ξεχνας οτι η πτερροροια ειναι μια κατασταση που βαζει σε μεγαλη δοκιμασια τον οργανισμο ενος πτηνου
 
Λοιπόν μετά από αρκετές μέρες πλέον φαίνεται να καλύπτονται σιγά σιγά τα κενά στο δέρμα! :)
Επίσης το φτέρωμα μοιάζει και στο μάτι πιο υγειές και στρωμένο καλύτερα.
Η συμπεριφορά του πουλιού έχει γίνει πιο ζωηρή και ευδιάθετη, οπότε έχουμε χαρεί όλοι στο σπίτι!

Ελπίζω να ήταν μια κακή περίοδος και να πέρασε!
 

Σχετικά θέματα

Back
Top