Γενικά Πήρα ένα αρσενικό καναρίνι εμφάνισης (σκουφάτο) και θέλω συμβουλές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mioannou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mioannou

PB New Member
Εγγραφή
19 Νοε 2018
Μηνύματα
163
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας! Πρώτη φορά αποφάσισα να πάρω έναν καναρίνι και έχω αρκετές απορίες μιας και δεν γνωρίζω πολλά!
Είναι κίτρινο-γκρι και είναι όπως είπα, σκουφάτο, 1,5 χρόνων περίπου!
1) Ποιά τροφή θεωρείται η καλύτερη για αυτό το είδος καναρινιου; Επίσης του πήρα βιταμίνες, θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτό;
2) Στον πάτο του κλουβιού έβαλα άμμο! Προτείνετε κάτι άλλο;
3) εκτός από μήλο και μαρούλι που ξέρω τι άλλο μπορώ να του δινω να τρώει;
4)Ποιες πατηθρες είναι οι καλύτερες και πόσες;
5)χρειάζεται να του κάνω μπάνιο ή κάποιο άλλο είδος υγιεινής περιποίησης;
6) το σημαντικότερο είναι το δίλλημα μου: αποφάσισα να το έχω στο μπαλκόνι, στον τοίχο, είναι απόλυτα προστατευμένο από ήλιο και αέρα, αντί για μεσα μιας και ο χώρος είναι μικρός! Το βράδυ να το μεταφέρω εσωτερικά; Βρίσκομαι στην Αθήνα και οι θερμοκρασίες δεν είναι πολύ χαμηλές!
Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή θα με βοηθούσε πολύ γιατί έχω χαθεί με όλες αυτές τις πληροφορίες!
Ευχαριστώ πραγματικά παρα πολύ για τον χρόνο σας!
 
Καλως ήρθες και να χαίρεσαι το καναρίνι σου (περιμένουμε και φωτογραφίες ε; :) )

Μου αρέσουν πολύ οι απορίες σου και μου φαίνεσαι συνειδητοποιημένος.

1)Για όλα τα είδη καναρινιών η τροφή είναι ίδια.
Διάλεξε μια συσκευασμένη από τις τόσες μάρκες που υπάρχουν και ποτέ μα ποτέ μην πάρεις χύμα τροφή και βιταμίνες

2)Μια χαρά είναι η άμμος που έβαλες.
Μπορείς να βάζεις και χαρτί κουζίνας για να μπορείς να βλεπεις τις κουτσουλιές του, αλλά η άμμος είναι τέλεια μιας κι κρατάει και τις μυρωδιές.

3)Εδώ θα βρεις όλα τα φρούτα και λαχανικά που μπορείς να του δινεις https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/
3 φορές την εβδομάδα λαχανικά, δυο φρούτα και μια φορά την εβδομάδα αυγό μαζί με το τσόφλι βρασμένο για 12 λεπτά είναι μια χαρά. (επίσης λατρεύουν την φρέσκια ρίγανη και διαφορά αλλά που θα βρεις στο άρθρο που σου παρέθεσα, κρεμασμένη με το κλωναράκι της )

4) Οι καλύτερες είναι οι ξύλινες στρογγυλές και ίσως να έχουν δυο διαφορετικές διαμέτρους για να γυμνάζονται τα ποδαράκια του, όπως αυτές:

patithres.webp

5)Μπανάκι μόνο νωρίς το πρωί και να είσαι σίγουρος ότι δεν το χτυπάνε ρεύματα εκεί που το έχεις (αυτο για τα ρεύματα ισχύει γενικά, όχι μόνο για το μπάνιο )

6) Έξω είναι μια χαρά εφόσον είναι προστατευμένο από ρεύματα αέρα και αρπακτικά :)

Επίσης να του βάλεις οπωσδήποτε σουπιοκοκκαλο.

Αυτά προς το παρόν.

Αν θέλεις βάλε μας και μια φωτογραφία με το κλουβάκι του να δούμε την διάταξη κλπ :)

Να τον χαίρεσαι και πάλι τον Σκουφη σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλώς ήρθες στην παρέα μας, να χαίρεσαι τον νέο σου φίλο.

1) Ποιά τροφή θεωρείται η καλύτερη
Την συσκευασμένη του ενός κιλού, υπάρχουν αρκετές μάρκες (manitoba,versele laga και πολλές άλλες- διάβασε τα αντίστοιχα άρθρα για πιό ολοκληρωμένη ενημέρωση)
Επίσης του πήρα βιταμίνες
Αν είναι συσκευασμένες σε διάφανο σακουλάκι χωρίς στοιχεία τις πετάς άμεσα, προτίμησε να δίνεις επώνυμη συσκευασμένη αυγοτροφή.
Τα λαχανικά πρέπει να τα πλένεις πολύ καλά και να τα στεγνώνεις λίγο πριν του τα δώσεις.

5)χρειάζεται να του κάνω μπάνιο
Το μπάνιο το βάζεις στο κλουβί και αυτός θα αποφασίσει αν και πότε θα κάνει.

Οι απορίες σου πιστεύω ότι καλύφθηκαν από την @ilie mp, στο forum θα βρείς πλήθος πληροφοριών για τον νέο σου φίλο, όσο θα διαβάζεις τόσο θα ανακαλύπτεις νέα πράγματα.
 
Καλως ήρθες και να χαίρεσαι το καναρίνι σου (περιμένουμε και φωτογραφίες ε; :) )
Σ’ευχαριστω παρα πολύ για την βοήθεια!
Θα ήθελα και μια διευκρίνιση όσον αφορά το μπάνιο! Πώς ακριβώς γίνεται η όλη διαδικασία;
Επίσης, από εδώ ο Τέντι, κοιμάται αυτήν την στιγμή, και είναι ακόμα μέσα λόγω της μετακόμισης του χθες! Θα χαρώ να ακούσω τις επισημάνσεις σας! Ευχαριστώ πραγματικά πολύ! Είμαι η Μυρτω, είμαι 20 και είμαι φοιτήτρια! Καλή συνέχεια!
1.webp
Καλώς ήρθες στην παρέα μας, να χαίρεσαι τον νέο σου φίλο.
Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες συμβουλές! Ρίξτε μια ματιά και στο κλουβάκι, πιθανόν να χρειάζεται αλλαγές! Ελπίζω να πάνε όλα καλά! Έχω έναν φόβο για τυχόν γάτες στο μπαλκόνι επειδή βρίσκεται χαμηλά αλλά δεν έχω δει ποτε εδώ και δυο χρόνια!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Να χαίρεσαι τον Τεντυ σου λοιπόν Μυρτω :)
Αστον να ηρεμήσει και βάλε μας κάποια στιγμή και μια να φαίνεται η φατσούλα του :)

Όσον αφορά το μπάνιο, θα του βάζεις μπανιέρα πολύ νωρίς το πρωί και θα την αφήνεις για μια ώρα.
Μετά θα την αφαιρείς γιατί αλλιώς γεμίζει με βρωμιες κλπ κι δεν είναι καλό για την υγεία του μικρού σου.
Μπορείς καμία φορά να προσθέτεις στο νερό λίγο φυσικό μηλοξυδο που κάνει καλό στα φτερακια τους αλλά και γενικά.

Επίσης οι πατήθρες στο κλουβάκι είναι λάθος.
Όταν πάρεις τις καινούργιες να τις βάλεις δεξιά και αριστερά για να μπορεί να πηδάει από το ένα κλαδάκι στο άλλο.
Έτσι όπως είναι τώρα δεν έχει χώρο για τίποτα.

Το στικάκι με τους σπόρους να το πετάξεις, μόνο κακό κάνει, το ίδιο και την χύμα βιταμίνη.

Κάτι τελευταίο.
Αν μπορείς κάποια στιγμή να του πάρεις μια 40αρα η 60αρα ζευγαρωστρα (ανάλογα τον χώρο που διαθέτεις ) για να έχει περισσότερο χώρο το καναρινάκι σου και να μπορεί να ξεμουδιαζει και τα φτερά και του (είναι αρκετά οικονομικές οι ζευγαρωστρες )
 
Σ’ευχαριστω
Να χαίρεσαι τον Τεντυ σου λοιπόν Μυρτω :)
Αστον να ηρεμήσει και βάλε μας κάποια στιγμή και μια να φαίνεται η φατσούλα του :)

Όσον αφορά το μπάνιο, θα του βάζεις μπανιέρα πολύ νωρίς το πρωί και θα την αφήνεις για μια ώρα.
Μετά θα την αφαιρείς γιατί αλλιώς γεμίζει με βρωμιες κλπ κι δεν είναι καλό για την υγεία του μικρού σου.
Μπορείς καμία φορά να προσθέτεις στη νερό λίγο φυσικό μηλοξυδο που κάνει κλπ στα φτερακια τους αλλά και γενικά.

Επίσης οι κατηγορίες στο κλουβάκι είναι λάθος.
Όταν πάρεις τις καινούργιες να τις βάλεις δεξιά και αριστερά για να μπορεί να πηδάει από το ένα κλαδάκι στο άλλο.
Έτσι όπως είναι τώρα δεν έχει χώρο για τίποτα.

Το στικάκι με τους σπόρους να το πετάξεις, μόνο κακό κάνει, το ίδιο και την χύμα βιταμίνη.

Κάτι τελευταίο.
Αν μπορείς κάποια στιγμή να του πάρεις μια 40αρα η 60αρα ζευγαρωστρα (ανάλογα τον χώρο που διαθέτεις ) για να έχει περισσότερο χώρο το καναρινάκι σου και να μπορεί να ξεμουδιαζει και τα φτερά και του (είναι αρκετά οικονομικές οι ζευγαρωστρες )
Σ’ευχαριστω πολύ για την βοήθεια, θα κοιτάξω όλα αυτά που μου είπες κυρίως για τα κλαδάκια! Για τυχόν άλλες απορίες θα απευθυνθώ σε εσάς, καθώς και για να σας τον δείξω από κοντά! Καλή συνέχεια
 
αποφάσισα να το έχω στο μπαλκόνι, στον τοίχο
θα χρειαστεί να το προστατέψεις από τα αρπακτικά.
Δες αυτό για να πάρεις μια ιδέα.

cage-safety.webp
 
Back
Top