Γενικά Πήρα ένα καρδερινοκάναρο αλλά δεν κελαϊδάει

Anastasia44

PB New Member
Εγγραφή
18 Φεβ 2023
Μηνύματα
2
Πόλη
Αξιουπολη
Καλημερα σας! Έκανα εγγραφή εδώ πέρα μιπως με βοηθήσει κάποιος σε ένα θεματακι που έχω.Εχω εμπειρία από πτηνά όχι μεγάλη αλλά είχα και καναρίνια και παπαγαλάκια αλλά δεν τα έκανα εκτροφή.Δυστυχως ένα καναρινάκι που το είχαμε χρόνια μας το χτυπησε θανασημα μια δεκαοχτουρα και τώρα αγόρασα πρόσφατα για πρώτη φορά καρδερινοκαναρο. Ο πολίτης με διαβεβαίωσε πως κελαϊδαει αν και όταν το πέρνα δεν το είχα ακούσει να κελαϊδαει. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο θέμα αυτο μιπως όντως με ξεγελάσε ο πολίτης ή μιπως θέλει κάποιο καιρό να προσαρμοστει για να ξεκοινισει να κελαϊδαει ή μιπως το πουλί δεν ξέρει καθόλου και πως μπορώ να διορθώσω την κατάσταση;
Ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@Anastasia44
Υπάρχουν αρκετοί λόγοι που κάνουν τα καναρίνια να μην κελαηδάνε.
Υπάρχει περίπτωση να είναι μικρό, να είναι θηλυκό, ίσως να θέλει τον χρόνο του να προσαρμοστεί στο καινούργιο του περιβάλλον, υπάρχει και η πιθανότητα να είναι άρρωστο.
Διάβασε το παρακάτω άρθρο που περιγράφει αναλυτικά αρκετούς από τους λόγους που κάνουν ένα καναρίνι να μην κελαηδαει.
Την επόμενη φορά που θα πάρεις καναρίνι καλύτερα να το ακούσεις εσύ πρώτα να κελαηδαει, και να μην εμπιστεύεσαι τους πωλητές των pet shop, που για να πουλήσουν τα βαφτίζουν όλα αρσενικά.😊
 
Anastasia44 πρώτα από όλα να το χαίρεσαι.
Ο πολίτης με διαβεβαίωσε πως κελαϊδαει αν και όταν το πέρνα δεν το είχα ακούσει να κελαϊδαει.
Το πήρες από πετ σοπ;
Δυστυχως ένα καναρινάκι που το είχαμε χρόνια μας το χτυπησε θανασημα μια δεκαοχτουρα
Λυπάμαι για το καναρινάκι σου. Κρίμα το κακόμοιρο. Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες γιατί δεν είναι επιθετικά πουλιά οι δεκαοχτουρες. Μήπως το τρόμαξε το καναρινάκι κ πέθανε. Όπως κ ναχει βάλε προστατευτικό κλουβιού στο νέο σου φίλο για να είσαι σίγουρη. Βγάλε κ καμμιά φωτογραφία να το δούμε.
 
Καλησπέρα.
αγόρασα πρόσφατα για πρώτη φορά καρδερινοκαναρο
Γνωρίζεις την ηλικία του ?
θέλει κάποιο καιρό να προσαρμοστει
Αυτό είναι σίγουρο, λογικά σε 2-3 ημέρες θα πρέπει να δείξει κάτι.
Μπορείς να βάλεις το κλουβί για 5-10 λεπτά στον ήλιο, το φως τα ξεσηκώνει και αρχίζουν το τραγούδι (φυσικά με επίβλεψη για τα αρπακτικά).
 
IMG_20230219_113459.jpg
[automerge]1676800380[/automerge]
IMG_20230219_113416.jpg
[automerge]1676800637[/automerge]
Θέλω να σας ΚΑΛΗΜΕΡΙΣΩ ΟΛΟΥΣ και να σας πω μεγάλο ευχαριστώ που διαβάσατε το μύνημα μου και μου απαντήσατε.
Να ρωτήσω κάτι του κατέβασα εκπαιδευτικα cd καρδερινας και τον βάζω στο υπνοδωμάτιο το απόγευμα να το ακούει μήπως τον βοηθήσει...
Κάνω καλά ή όχι;
Φενετε ζωηρουλης τσίου τσίου κάνει που και που όταν ακούει κάτι που τον ενδιαφέρει και στον ήλιο το έχω υπό παρακολούθηση γιατί από δεκαοχτουρες εδώ στην περιοχή εχει αρκετές για να μη τον χάσω και αυτόν.
[automerge]1676801097[/automerge]
Ναι από pet shop το πήρα αλλά μη φανταστείτε ένα μικρό μαγαζάκι με κυνηγιτικα και ψιλό πράγματα πολύ μικρό και ξεχασμένο μαγαζάκι είχε καρδερίνες και καναρίνια και λίγα καρδερινοκαναρο με διαβεβαίωσε πως 100% κελαϊδαει αν και τον πολίτη τον προηδοποιησα πως αν δεν κελαϊδισει θα του το φέρω πίσω. Γιατί την έχω πατήσει έτσι 2 φορές με καναρίνια τα είχα πάρει και για πόσα χρόνια ήταν βουβά μετά ένας από αυτούς κελαϊδισε όταν έφερα ένα καινούριο. Σκέφτομαι μιπως να περνά και μια καρδερίνα χωριά να έχω αλλά πρέπει να βρω τέτοια που πράγματι να τραγουδάει όπως πρέπει...
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Να ρωτήσω κάτι του κατέβασα εκπαιδευτικα cd καρδερινας και τον βάζω στο υπνοδωμάτιο το απόγευμα να το ακούει μήπως τον βοηθήσει...
Κάνω καλά ή όχι;
Καλά κάνεις να του βάζεις και το πρωί και το απόγευμα, το πουλάκι δεν φαίνεται για μικρό άρα θα πρέπει να τραγουδήσει αν είναι αρσενικό.
Σκέφτομαι μιπως να περνά και μια καρδερίνα χωριά να έχω αλλά πρέπει να βρω τέτοια που πράγματι να τραγουδάει όπως πρέπει...
Εκτός αυτού θα πρέπει να προσέξεις να είναι καρδερίνα εκτροφής (να φοράει δαχτυλίδι εκτροφέα) και όχι πιασμένη - αιχμαλωτισμένη από την φύση.
Επίσης να γνωρίζεις ότι οι καρδερίνες είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα πουλιά που χρειάζονται προσοχή στην διατροφή και στην διαμονή τους.
 
Να συμπληρώσω ότι είναι πραγματικά κρίμα να:
αιχμαλωτίζονται άγρια πουλιά
κατεβάζουν φωλιές με νεοσσούς ή αυγά από ελεύθερα πουλιά
και έπειτα να τα πωλούν στο εμπόριο.
Υπάρχουν πλέον εκτροφείς καρδερίνας, με πολλές γενιές καρδερινών που έχουν εκτραφεί / γεννηθεί σε αιχμαλωσία, από τους οποίους ίσως θα μπορούσες να προμηθευτείς ένα πουλί, φυσικά όχι στην τιμή που πωλούν τα άγρια (κατά μερικούς πετσοπάδες εκτροφής) πουλιά, αλλά με περισσότερα χρήματα.
Τέλος να συμπληρώσω ότι αιχμαλωτισμένες από τη φύση καρδερίνες έχουν πολύ χαμηλά προσδόκιμα ζωής συνήθως.
 
Back
Top