Γενικά Πίκρα και πόνος, το καρδερινοκάναρό μου βρήκε τραγικό θάνατο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xxx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xxx

PB Member
Εγγραφή
10 Δεκ 2008
Μηνύματα
353
Πόλη
Λάρισα
χτες βράδυ στη βεράντα μου κατά τις 8 το βράδυ (εγώ έλειπα), μάλλον από κουκουβάγια βρήκε τραγικό θάνατο το καρδερινοκάναρό μου! Το βρήκα σε τρία κομμάτια 1)κεφάλι και 2)σώμα μέσα στο κλουβί και 3)λαιμός εκτός κλουβιού! Επιτέθηκε και στην καρδερίνα μου αφού βρήκα και στο δικό της κλουβί αίματα αλλά ευτυχώς το πουλάκι το βλέπω να πέρνει τα πάνω του και να τρώει δεν φοβάμαι για το μέλλον του(τη γλίτωσε με λίγες απώλειες φτερών ουράς και πτήσης! Καλό ταξίδι αγαπημένο μου!
 

Συνημμένα

  • 21042009201 (Large).webp
    21042009201 (Large).webp
    55,2 KB · Προβολές: 422
Πολύ λυπάμαι Βασίλη! ☹

-Τα έχεις μονίμως έξω τα πουλιά; Θα έπρεπε να βάλεις κάτι, ώστε να προστατεύονται. 😉

-Αν πάλι τα είχες έξω για να πάρουν απλώς τον αέρα τους και πάλι θα έπρεπε να είχες προνοήσει ή να καθόσουν να τα προσέχεις.

Πάρε τα μέτρα σου, για να μην σου τύχει πάλι κάτι τέτοιο! 😉
 
τα πουλιά στην αθήνα τα έχω μόνιμα έξω εδώ και πολύ καιρό... Μέσα έχω μόνο τα κανάρια που είναι για διασταύρωση! Τα υβρίδια και τα καρδερινάκια πάντα βεράντα! Το έπαθα μέσα στις γιορτές που ήρθα και είμαι ακόμη στη Λάρισα!
 
κριμα βασιλη γιατι το πουλι ειναι πολυ καλο. Να εχεις το νου σου αλλη φορα
 
Το καημενο. Το παθημα ας γινει μαθημα.

Καθε βδομαδα εχουμε κι απο ενα τετοιο περιστατικο. Πολυ κριμα. Ολες οι κουκουβαγιες και τα γερακια στα κλουβια επιτιθονται τωρα; Μαλλον κι εγω πρεπει να παρω τα μετρα μου.

ΥΓ:Αν θες βγαλε την φωτογραφια γιατι ειναι λιγο καπως...
 
ίσα ίσα επειδή είναι ''κάπως'' για αυτό το λόγο την έβαλα για να μας κάνει να ταρακουνηθούμε!
 
Μιας και ειμαι νεος στο χωρο, θα μπορουσατε ισως να μου απαντησετε πως ειναι δυνατον να συμβει κατι τετοιο δεδομενου οτι το πουλι ειναι μεσα σε κλουβι; Πραγματικα δεν μπορω να το καταλαβω...
Μου εχουν πει να προσεχω τα αρπαχτικα αλλα φανταζομουν οτι το πολυ να τρομαξουν τα πουλακια μας και να στρεσαριστουν...
Συγνωμη για την αγνοια μου εκ των προτερων!

Υ. Γ. μπορουν ισως να παιξουν καποιο ρολο security οι 2 γατες που εχω στη βεραντα μου;
 
είναι κάτι πολύ απλό, απλώνει τη μία φτερούγα του για να φοβήσει το πουλάκι και να ρθει από τη μεριά που είναι το αρπακτικό!βάζει μέσα το πόδι το πιάνει και το τραβάει προς το μέρος του όπου το κολλάει στα κάγκελα και με το ράμφος του το ξεσκίζει! Οι γάτες είναι επίσης επικίνδυνες εκτός από τα αρπακτικά και μπορούν να φάνε τα πουλιά! Η διαφορά είναι ότι η γάτα συνήθως το τρώει όλο ενώ ένα αρπακτικό μπορεί απλά να κάνει μια μικρή μπουκιά να φύγει και να μείνει το υπόλοιπο πουλί άθιχτο!
 
OK καταλαβα νομιζω. Παντως οι γατες μου παρολο που στην αρχη "φλερταραν" το μικρο μου φιλο τωρα πια εχουν εξοικιωθει μαζι του και ουτως η αλλως το κλουβι βρισκεται σε τετοιο υψος που καμια απ'τις 2 να μην μπορει να το πειραξει... Εκτος αν κανουν αλμα επι κοντο ισως...

Καλο βραδυ!
 
OK καταλαβα νομιζω. Παντως οι γατες μου παρολο που στην αρχη "φλερταραν" το μικρο μου φιλο τωρα πια εχουν εξοικιωθει μαζι του και ουτως η αλλως το κλουβι βρισκεται σε τετοιο υψος που καμια απ'τις 2 να μην μπορει να το πειραξει... Εκτος αν κανουν αλμα επι κοντο ισως...

Καλο βραδυ!




Αν ερθει οποτε καποιο αρπακτικο οι γατες δεν θα μπορεσουν να κανουν κατι αφου ειναι τοσο ψηλα
Και δεν παιζει ρολο οτι βρισκονται γενικοτερα εκει...
Μια περιπτωση που ξερω απο μια φιλη ειναι να χει αρπαξει το αρπακτικο(δεν ξερουν τι ακριβως ηταν)το κλουβι κι αυτη να το βαραει με πετσετα κι αυτο να μην φευγει με τιποτα😱
Αλλα στο τελος εφυγε και το καναρινακι εγινε κατοικος εσωτερικου χωρου:)
 
λυπαμαι πολυ.. Τωρα να βαλεις κατι απο πανω για να μην το ξαναπαθεις ετσι; Τα νυχια του ειναι πολυ μεγαλα και οπως εχει τρομοκρατηθει το πουλι και πεταει το γραπωνει και το τραβαει πανω..σε μενα μια φορα δεν τοχε πιασει καλα και του κοψε ολα τα φτερα πτησης και μετα του πεσε κατω ευτυχως..
 
έτσι έγινε με την καρδερίνα μου χτες αλλά ευτυχώς τη γλίτωσε!βρήκα και στο κλουβί της καρδερίνας αίματα αλλά της έκοψε μόνο τα φτερά πτήσης! Ένα απλό σκέπασμα με σεντόνι τις βραδινές ώρες λύνει το πρόβλημα! Αλλά και μέρα να είναι κινδυνεύουν!βράδυ από κουκουβάγιες μόνο! Ημέρα σαίνια γεράκια κλπ! Τη μέρα δεν μπορείς να τα χεις σκεπασμένα με σεντόνι! Το μόνο σωτήριο είναι να χεις δεύτερη σειρά από σύρματα γύρω από τις κλούβες και τα κλουβιά!
 
Λυπαμαι για την απωλεια σου Βασιλη☹
Παιδια πρεπει να εχουμε συνεχως στο μυαλο μας, οτι τα πουλια που βρισκονται σ'εξωτερικους χωρους, κινδυνευουν καθε λεπτο, αν δεν ειναι πολυ καλα προστατευμενα. Στην Βουλιαγμενη περασε ενα ειδος γερακιου απο το πλαι κατεβασμενης τεντας, στον τριτο οροφο πολυκατοικιας και σκοτωσε το καναρινι γνωστης μου πριν δυο χρονια.
 
αυτο πιστευω ειναι πολυ καλο.. Το σιρμα που ειναι για χωρισμα στις ζευγαρωστρες το βαζεις πανω απτο κλουβι και ολα καλα.
 
Βασιλη λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου. Να σε ρωτησω κατι. Η περιοχη που εγινε ειναι στην Αθηνα ή στην Λαρισα; Και αν ειναι στην Αθηνα, σε τι ειδους περιοχη εγινε; Το ρωταω γιατι χρονια τωρα εβλεπα στην γειτονια μου καρακαξες στις ταρατσες αλλα τον τελευταιο μηνα ειδα δυο φορες μια να εχει κατεβει στον δρομο μαζι με τις δεκοχτουρες. Και μιλαμε για περιοχη με στενα και 6οροφες πολυκατοικιες.
 
Λυπαμαι παρα πολυ για την απωλεια σου! Προσεχε τα υπολοιπα πουλακια τωρα!
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
δείτε και αυτό το ερασιτεχνικό επίθεση γερακιού σε κλουβί!
 
οπα δεν ηξερα οτι επιτιθονται και απτα πλαγια; Τωρα πως θα μπουν τα προστατευτικα στα πλαγια και στην προσοψη;αρχιζω να φοβαμαι πιο πολυ.
 
εσύ νόμιζες από πάνω γίνεται η δουλειά. Από δίπλα δηλαδή γιατί να μη γίνει; Είδες τι ωραία βολεύεται;
 
Back
Top