Γενικά Πίκρα και πόνος, το καρδερινοκάναρό μου βρήκε τραγικό θάνατο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xxx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ποπο! Το καημενο!☹Στεναχωρηθηκα πολυ! Πρεπει να προσεχουμε παραπανω. Μια φορα που ειχα βγαλει το κλουβι του κοκατιλ μου στο μπαλκονι για να παρει λιγο αερα φοβηθηκα γιατι ειδα μια δεκαοκτουρα κολμενη στο κλουβι(νομιζα οτι προσπαθουσε να αρπαξει το κοκατιλ)... Τελικα αδικα της ηλθε μια πετσετα στην μουρη...Απλα ετυχε να ξεχασω την ταιστρα ανοιχτη και πηγε να φαει και αυτο το καημενο...
 
Παρακολουθησα αυτο το ερασιτεχνικο βιντεο και σε καμια περιπτωση δεν ενοιωσα οργη για το γερακι!
Οργη ενιωσα γι αυτους που εχουν εγκαταλειψει αυτο το πουλακι στο μπαλκονι και χωρις καν μια τεντα... Εστω για προστασια μονο και μονο στην ιδεα!Η φωλια τους μαρανε... 😡
 
Οι καρακάξες δεν έχουν τη δυνατότητα να σκοτώσουν τα πουλιά μέσα στο κλουβί γιατί είναι έτσι κι αλλιώς πολύ βαριές και μη ευλίγιστες. Άλλωστε το ράμφος τους είναι πολύ χοντρό για να περάσει το κλουβί. Εκείνο που ευθύνεται για το θάνατο των πουλιών στα κλουβιά είναι το σαϊνι. Έγραψα και κάπου αλλού για το γεγονός ότι σκότωσαν 2 καναρίνια που είχα χαρίσει στη μητέρα μου ενώ στο τρίτο έκοψαν όλο του το στόμα με αποτέλεσμα το πουλί να επιζήσει και να αναγκαστώ να το σκοτώσω εγώ για να μην υποφέρει! Το όλο έγινε στην περιοχή Αγίου Αρτεμίου, δηλαδή κλασικά πολύ κοντά στον Υμμητό όπου αν πάει κανείς ας πούμε στο Θέατρο Βράχων στο Βύρωνα θα δεί τα σαϊνια να "φλερτάρουν" με τα περιστέρια που φωλιάζουν στους εκεί βράχους. Προφανώς στη μητέρα μου κυνήγησαν περισσότερα απο ένα γιατί σε λίγα λεπτά είχαν επιτεθεί και στα τρία καναρίνια με τα αποτελέσματα που σας περιέγραψα
 
τα σαίνια και οι κουκουβάγιες τα τρώνε συνήθως βρίσκεις μόνο φτερά και αίμα μέσα! Οι καρακάξες τα κομματιάζουν και συνήθως δεν τα τρώνε ολόκληρα...ψιλοτσιμπάνε μόνο😱
 
Back
Top