Διατροφή Παιδικη φρουτοκρεμα στα καναρινια

THODORIS1982

PB Member
Εγγραφή
22 Οκτ 2007
Μηνύματα
759
Πόλη
Λάρισα
θα ηθελα να ρωτησω τα μελη του φορουμ αν εχει δοκιμασει κανεις να δωσει παιδικη φρουτοκρεμα στα καναρινια. Παρατηρησα οτι ειναι πολυβιταμινουχες. Σκεφτομαι να δοκιμασω να δωσω σε ενα ζευγαρι που εχει φωλια αρχικα μονη της.Αργοτερα θα δοκιμασω να βαλω σαν συμπληρωμα στην αυγοτροφη
 
Ta itela na se rotiso , pios ine o logos pou ta dosis tin froutokrema? iparxoun ena soro proionta pou ine eksidikevmena pano sta poulia me ergastiriakes meletes ke apotelesmata
 
γοζι ο θοδωρης μαλλον κοιταει εκτος απο τις μελετες και την τιμη αφου ενα σκευασμα για καναρινια 100 γρ μπορει να κανει και 15 € ενω η φρουτοκρεμα εχει 500 γρ και κανει 5-6 € και καλα κανει ααφου ολοι μας ψαχνουμε φτηνα και αποτελεσματικα προϊοντα και αφου η φρουτοκρεμα κανει για εναν οργανισμο τοσο ευαισθητο οπως τα μωρα γιατι να μην κανει και για τα καναρινια; Εχω ακουσει οτι μερικοι βαζουν ρυζαλευρο στην αυγοτροφη
 
O πατερας μου εχει μινι μαρκετ. Σε περιπου ενα μηνα του ληγει μια κουτα απο φρουτοκρεμες. Ετσι σκεφτηκα να παρω ενα κουτακι για δοκιμη.
 
😀 με εκανες και πεθανα απο τα γελια θοδωρη {μην το παρεις στραβα αλλα θυμηθηκα τον πολυμενεα απο το καφε της χαρας}😀 καλα κανεις παντως ολα απο πειραματισμο ξεκινησαν
 
I timi sigoura ime enas paragontas pou prepi na labanoume ipopsisn se ena xompi , alla ta 15 evro pou les ta exoun diarkia gia ena etos se mia mikri omada kanarinion , den nomizo oti aftos ine o skopos
 
εγω εχω γυρω στα 90 πουλια αρα με ενδιαφερει το κοστος και αφου δεν μπορω να παρω εγω φρουτοκρεμα γιατι δεν ξερω τι να την κανω αν δεν την φανε ας παρει ο θοδωρης και μας λεει τα αποτελεσματαεμενα παντως με ενδιαφερει εκτος της ποιοτητας και το κοστος
 
Πολλοί εκτροφείς χρησιμοποιούν τις παιδικές κρέμες στα πουλιά τους αλλά δεν το κάνουν από θέμα φτηνότερες αλλά γιατί σε ένα σκεύασμα βρίσκουν περισσότερα χρήσιμα στοιχεία.
Τα χορηγούν μέσο της αυγοτροφης στους νεοσσούς, και αυτό σε μικρές ποσότητες.
Τα πουλιά που έχει ο κάθε ένας από εμάς τα βλέπει σαν παιδία του οπόταν γιατί να μην τους παρέχουμε πάντα με μέτρο και στα πλαίσια της λογικής και παιδικές τροφές.
 
Η παιδικη φρουτοκρεμα εχει πολλες θερμιδες και νομιζω και πολλη ζαχαρη... Μηπως δε θα επρεπε να το επιχειρησουμε;
 
Κατερίνα έχεις δίκιο για την ζάχαρη αλλά δεν λέμε να προσφέρεις στα πουλιά όλο το κουτάκι, μια κόφτη κουταλιά του γλυκό στην αυγοτροφη δεν έχει κανένα πρόβλημα πιστεύω.
Και δεν είναι μόνο η φρουτοκρεμα με ζάχαρη είναι και πολλά φρούτα που προσφέρουμε κατευθείαν στα πούλια που έχουν ανεβασμένο ποσοστό ζάχαρης.
Σκέψου όμως και την μπισκοτοκρεμα δεν σου ακούγεται καλύτερα και με λιγότερη ζάχαρη;
 
Θοδωρή, καλή σου μέρα. Εγώ έχω χρησιμοποιήσει παιδικές κρέμες για το μεγάλωμα νεοσσών, κυρίως αγρίων.Αν θες με ασφάλεια να τις χρησιμοποιήσεις,θα πρέπει να δείξεις τον πίνακα συστατικών σε κάποιον Γνώστη κτηνίατρο & να σε καθοδηγήσει αυτός. Θα σου αναφέρω ότι πέρα από π.χ. τη ζάχαρη που αναφέρθηκε από τη Κατερίνα παραπάνω, με αλόγιστη χρήση διαφόρων σκευασμάτων υπάρχει κίνδυνος...υπερβιταμίνωσης. Επίσης, άλλο ένα ζήτημα είναι κάποια μέταλλα, τα οποία η φυσιολογική με τη δηλητηριώδη ποσότητα από τον οργανισμό είναι δύσκολο να προσδιοριστεί ακόμα & από γιατρούς... Όλα αυτά με ολέθριες επιπτώσεις στο συκώτι των φτερωτών μας φίλων...
 
Συμφωνω αλλα για το θεμα της υπερβιταμινωσης δε νομιζω να ξερει κανεις με ακριβεια την ιδανικη ποσοτητα βιταμινων. Σκεψου μονο οτι στο διαδυκτιο μπορουμε να βρουμε 100 διαφορετικες συνταγες αυγοτροφης ποιος απο ολουσ ξερει αν κανουν καλο σε τι ποσοτητα πρεπει να δινονται αλλα αν οι φτεροτοι μας φιλοι αποβαλουν σωστα αυτεσ τισ τροφες
 
Ο πτηνιατρος μου ειπε πως δυσκολα ενα πουλι θα παθει "υπερβιταμινωση"
 
εχω φει αφιλους να βαζουν ρυζαλευρο για μωρα στην αυγοτροφη οποτε πιστευω και αυτο δεν θα κανει κακο αν το κανουμε με μετρο
 
- Ημαστε σε μια χώρα στην οποία βρήσκουμε με δυσκολία
φρέσκα φρούτα και λαχανικά;
γι ' αυτό πρέπει να καταφεύγουμε σ' αυτές τις "ριζοσπαστικές" λύσεις;
 
Back
Top