Γενικά Παιζει ρολο η αλλαγη περιβαλλοντος στο κελαηδημα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostasb
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kostasb

PB Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2009
Μηνύματα
246
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους. Πριν τρεις ημερες απεκτησα ενα ομορφο καναρινι και θα ηθελα να κανω ορισμενες ερωτησεις. Το πουλακι δεν κελαηδα εκτος απο σημερα που τον ακουσα για λιγο αλλα πολυ χαμηλοφωνα. Ηθελα λοιπον να ρωτησω κατα ποσο παιζει ρολο αυτη η αλλαγη περιβαλλοντος στο κελαηδημα ή ειναι η περιοδος μετα την πτερρορεια που αρχιζει και επανερχεται το πουλακι. (Δεν βλεπω φτερα στο κλουβι)Θα δυναμωσει καθολου το κελαηδημα του; Παρολα αυτα ακουω σε πολυ αραια διαστηματα βεβαια να κανει καποιον ηχο σαν κρακ κρακ κρακ! Κατα τα αλλα ειναι δραστηριος τρωει μια χαρα δειχνει ορεξατος. Ευχαριστω για την φιλοξενια.
 
Και η αλλαγή περιβάλλοντος και η πτερόρροια επιρεάζουν το κελάηδημα. Το κελάηδημα πολύ πιθανόν να δυναμώσει εκτός αν είναι χαμηλόφωνος τραγουδιστής. Τι ηλικία έχει;
 
Κατ αρχην ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. Την ηλικια του πουλιου δεν την γνωριζω αν και αυτος που μου τον εδωσε μου ειπε οτι ειναι "περσινος μπαμπας".
Το "φιου"που κανει ειναι πολυ δυνατο αλλα το κελαηδημα του χαμηλο. Τα ποδια του εχουν κατι σαν λεπια αν αυτο λεει κατι και του εβαλα σημερα λιγο βαζελινη προληλτικα.
 
Κατ αρχην ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. Την ηλικια του πουλιου δεν την γνωριζω αν και αυτος που μου τον εδωσε μου ειπε οτι ειναι "περσινος μπαμπας".
Το "φιου"που κανει ειναι πολυ δυνατο αλλα το κελαηδημα του χαμηλο. Τα ποδια του εχουν κατι σαν λεπια αν αυτο λεει κατι και του εβαλα σημερα λιγο βαζελινη προληλτικα.
Σωστά έκανες με τη βαζελίνη... Και μέχρι να πάρεις κάποια ειδική για την περίπτωση αλοιφή (epithol πολύ οικονομικό), να τη βάζεις δυο φορές την ημέρα.
Τώρα για το κελάηδημα θα πρέπει να δείξεις υπομονή. Λίγες μέρες ακόμη να μπουν τα κρύα και όλα θα πάρουν το δρόμο τους. Μια δυο φωτογραφίες θα μας κάνουν γνωστό το φίλο σου.
 
Σωστά έκανες με τη βαζελίνη... Και μέχρι να πάρεις κάποια ειδική για την περίπτωση αλοιφή (epithol πολύ οικονομικό), να τη βάζεις δυο φορές την ημέρα.
Τώρα για το κελάηδημα θα πρέπει να δείξεις υπομονή. Λίγες μέρες ακόμη να μπουν τα κρύα και όλα θα πάρουν το δρόμο τους. Μια δυο φωτογραφίες θα μας κάνουν γνωστό το φίλο σου.
Ευχαριστως να το κανω αυριο να δειτε και τα ποδια του... Μην του χαλασω τον υπνακο του τωρα!
 
Back
Top